Mazda 323 BJ (1999-03) İlk Marşta Geç Çalışma Sorunu

Rize323Gt

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Familia - GT
Arkadaşlar merhaba . Herkese hayırlı sürüşler ve kazasız günler. Sorun şu aracım ilk çalışmada geç alıyor. stop edip ikinci denemem de hiç bir problem yok. yakıt pompasını değiştirdik fark etmedi fakat biz o anda birşeyi fark ettik pompayı taktık hortumları bağlamadan usta kontağı açmamı söyledi (sadece gösterge ışıkları yanacak derecede) baktık ki pompa basmıyor yani enjektöre benzin yüklemesi yapması gerekiyor. fakat yapmıyor. Aracı çalıştırdıktan sonra pompa devreye girdi. Zannediyorum geç çalışmasının sebebi de bu. Işıkları yaktığımda benzin gelmiyor ancak marşa bastığımda benzin geliyor ve benzin enjektörlere gelene kadar da 4-5 saniye geçiyor. Şimdi olay şu kontak açıldığında benzini enjektöre gönderen parçanın adı sanı var mı ? veyahut tespitlerimde bir yanlış mı var yardımcı olabilirseniz seviniriz. Teşekkür ederim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benzin pompası değiştiyse bence sorun oradan kaynaklı değil. 626'larda bu soruna sebep olan şeylerden birisi de; ısı sensörü idi... Kontrol etmende fayda var.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bende ısı sensorunden şüphelendim. Sensor çalışmıyorsa pompaya benzini bas komutu gitmiyordur belki beyinden.

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Başka araçları bilmem ama 323 lerde kontak yarım açık iken pompa zaten çalışmaz. Marş bastığınızda pompa devreye girer. Bu gayet normal.
Sakın bunu arıza sanıp boşa masraf yapmayın. Hortumlarda yada benzin bağlantı noktalarında kaçırma varsa yetersiz basınçtan dolayı ilk seferde çalışmıyor ola bilir. İkinci deneme de eksik olan basınç tamamlandığından sorunsuz çalışıyor. Ben benzin hattınızı kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme:

Rize323Gt

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Familia - GT
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bende ısı sensorunden şüphelendim. Sensor çalışmıyorsa pompaya benzini bas komutu gitmiyordur belki beyinden.

Isı sensörünü kendim nasıl kontrol edebilirim? Yada sanayiye mi gitmek gerek.
(Ben enjektör valfinden şüphelenmiştim , kontak açtığında pompa devreye giriyor mu girmiyor mu yakında anlayacağız. Aynı bi aracımız var karşılaştıracağım )

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Benim sorunumda sabahları ilk marşta sıkıntı yok gün içerisinde yani motor sıcakken 5 saniye sonra çalışıyor. Benzer bir sorun olabilir. Problem de lpg regülatörü.
Marşa basınca regülatör kaçırıyor. Kaçırınca da benzinle beraber araba boğulup geç çalışıyor. Hatta çalışınca da sarhoş oluyor biraz. Tam olarak tüpe geçince sıkıntı bitiyor. Bir araştırın derim.

Rize323Gt

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Familia - GT
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Benim sorunumda sabahları ilk marşta sıkıntı yok gün içerisinde yani motor sıcakken 5 saniye sonra çalışıyor. Benzer bir sorun olabilir. Problem de lpg regülatörü.
Marşa basınca regülatör kaçırıyor. Kaçırınca da benzinle beraber araba boğulup geç çalışıyor. Hatta çalışınca da sarhoş oluyor biraz. Tam olarak tüpe geçince sıkıntı bitiyor. Bir araştırın derim.
Üstad sizinki 5 saniye sonra çalışıyor. Benim sabah 5 sanayi sürüyor çaışıyor hemen stop ediyorum tekrar çalıştırıyorum tak diye alıyor salise içinde :) teşekkür ederim. yorumun için.

Üst Alt