Mazda 323 BJ (1999-03) Egr Temizliği Nedir? Nasıl Temizlenir?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konum
Aydın
#1
Egr Nedir? Nasıl Temizlenir?
Egr Valfi nedir?
İçten yanmalı motorlardan atmosferi kirleten temel üç kirletici CO, HC, NOx lerdir. Bu kirletici oranlan H/Y oranıyla doğrudan orantılıdır. Bunun içindir ki H/Y oranını değiştirerek CO ve HC oranlan kontrol altına alınmaktadır. Fakat yanma sonu sıcaklığının artması sonucu NOx oranında artış diğer kirleticilerle ters orantılı olduğundan büyük sorunlar ortaya çıkmıştır.
Motorlarda NOx (nitrojen oksit) emisyonlarını kontrol edebilmek için iki yol vardır. Birinci yol katalitik konvertör kullanılarak egzoz gazını kimyasal işleme tabi tutmak. Diğer yol ise yanma esnasında nitrojen oksit oluşumunu azaltmaktır. Bir kısım egzoz gazları yanma odası içerisinde tutularak NOx in kontrolü için kullanılır. Bu egzoz gaz resirkülasyonu (geri dönüşüm- EGR) ile sağlanır.

Çalışma Prensibi:


Temizleme:
-Hava filtresi emiş borusu filtre kutusu ve aküyü söküyoruz. Egr bizim araçlarda gaz kelebeğinin hemen altında bulunuyor.

mazda323bjegrtemizligi (1).jpg

-Soketini tırnağına bastırarak sağa sola hafif oynatıp çıkartıyoruz.

mazda323bjegrtemizligi (2).jpg

-İki parçadan oluşuyor üst kısım elektronik açama kapama işlemi yapan aksam alt kısım ise mekanik aksam. Biz ikisini birlikte sökeceğiz.
-Parçanın altında 2 adet civata var 12 anahtar ile sökebilirsiniz.
-Çıkartırken contasının bozulmamasına özen gösterin parçalarsanız yeni conta almak zorunda kalırsınız.

mazda323bjegrtemizligi (3).jpg

- Temizleyeceğimiz kısım parçanın alt mekanik olan kısmı zaten resimde içindeki kurumları görebilirsiniz.

mazda323bjegrtemizligi (4).jpg

-Temizlik için tiner, balata spreyi, gaz yağı, porçöz, ıvır zıvır her şeyi denedim sonuç alamadım. En güzeli fiziksel temizlik. Bir adet ince uçlu düz tornavida ile yavaş yavaş kurumları temizlerseniz daha iyi sonuç alırsınız.
-Resimde kurumları görebilirsiniz. Benim aracım 136 binde egr ilk defa sökülüyor.

mazda323bjegrtemizligi (6).jpg mazda323bjegrtemizligi (5).jpg

Sonuç:
Araçta herhangi bir değişiklik hissetmedim. Dikkatimi çeken egrnin içinde açıp kapanan kapak kurumdan dolayı tam kapanmıyordu temizlikten sonra tam olarak kapanıyordu. Belki egr görevini daha iyi yerine getiriyor olabilir buda emisyonda düşüş demektir çevreye faydamız olduysa ne mutlu :)
 
Moderatörün son düzenlenenleri: