Mazda 323 BJ (1999-03) Çakmaklık Işığı Yanmıyor

individual

Sessiz
Arabayı ilk aldığımdan beri bu çakmaklık ışığına kafayı takmıştım. Benim aracınki niye yanmıyo diye. Bugün sağını solunu yoklarken farkettim.
Önce küllüğü komple çıkardım sonra çakmaklığın arkasının resmini flash açık çekeyim dedim. Çekerken flashın ışığının çakmaklığın etrafındaki yeşil halkayı sanki lamba varmış gibi yeşil yaptığını gördüm. Sonra Bu lambanın çakmaklığın arkasında değilde başka bir yerde de olabileceğini düşündüm ve resimler çekmeye başladım.
Sonra farkettim ki küllüğün üstünde lamba var. Bu lamba aydınlatabilir diye düşünerek sökmeye çalıştım ama sökemedim :D Nasıl yapcaz? Çok gıcık bir yerde.

Ekli dosyalar

• 20150328_104647.jpg
    20150328_104647.jpg
    69.8 KB · Görüntüleme: 151
  • 20150328_111050.jpg
    20150328_111050.jpg
    45.5 KB · Görüntüleme: 146
  • 20150328_104537--.jpg
    20150328_104537--.jpg
    83.5 KB · Görüntüleme: 162

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sıkı bir şekilde kavrayarak ampulü sökebilirsin ama eski olmasından dolayı kırılma ihtimali yüksektir diye tahmin ediyorum...

individual

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sıkı bir şekilde kavrayarak ampulü sökebilirsin ama eski olmasından dolayı kırılma ihtimali yüksektir diye tahmin ediyorum...

Parmakla tutmak zor. Makas vardı arabada onunla bi deneyim dedim ama olmadı. Zaten durduğu yer de çok küçük bir yer. Eğilip görmek bile hemen hemen imkansız.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Parmakla tutmak zor. Makas vardı arabada onunla bi deneyim dedim ama olmadı. Zaten durduğu yer de çok küçük bir yer. Eğilip görmek bile hemen hemen imkansız.

Başka sökülebilecek yer varsa oradan dene, parmakla olmuyorsa başka bir şeyle zaten olmaz, pense vs. ile deneme kırılır büyük ihtimal...

individual

Sessiz
Nereyi söksem diye baktım, teybin olduğu bölümün komple çıkması lazım ya da vitesin olduğu plastik aksam komple çıkacak. Öncelikle kırmadan sökmeliyim. Kim bilir belkide lamba sağlam, kablolarda bir sıkıntı var. Bu durumda da teybin olduğu bölüm sökülecek demektir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fotoğraflardan anlaşıldığı üzere o ampul sağlam değil gibi geliyor bana...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Boşuna uğraşma abi çakmaklıkta ışık yok küllükle ilgisi yok yada ben bulamadım :)

individual

Sessiz
Boşuna uğraşma abi çakmaklıkta ışık yok küllükle ilgisi yok yada ben bulamadım :)

Oğuzhan dikkat edersen çakmaklığın etrafında yeşil bir plastik var. Işığı yansıtan o zaten. İçerden herhangi bir ışık geldiğinde yanıyormuş gibi parlıyor. istersen dene küllüğü söküp karanlıkta.

Sen şu lambayı bi çıkarmayı denesene. Sen yaparsın :)

CeNDeL

Katılımcı
Oğuzhan dikkat edersen çakmaklığın etrafında yeşil bir plastik var. Işığı yansıtan o zaten. İçerden herhangi bir ışık geldiğinde yanıyormuş gibi parlıyor. istersen dene küllüğü söküp karanlıkta.

Sen şu lambayı bi çıkarmayı denesene. Sen yaparsın :)
Abi o ampulü çıkarmak için teybin etrafındaki maun yada siyah her neyse o çerçeveyi çıkarman gerekiyor zaten ampul çerçevenin arkasındaki uzantıya bağlı başka çaresi yok. Gerçi ben bir keresinde eğri ağızlı kargaburunla çıkarmıştım ama bu sefer takarken epey uğraştırmıştı. Yani en basiti çerçeveyi sökmek. Küllüğü çıkartınca arkasında bir vida var onu söktükten sonra gerisi tırnaklı zaten çektiğinde geliyor. Ayrıca Oğuzhanın dediği gibi çakmaklığı aydınlatmak için herhangi bir ampul yok o ampül sadece küllüğü aydınlatıyor.

individual

Sessiz
Abi o ampulü çıkarmak için teybin etrafındaki maun yada siyah her neyse o çerçeveyi çıkarman gerekiyor zaten ampul çerçevenin arkasındaki uzantıya bağlı başka çaresi yok. Gerçi ben bir keresinde eğri ağızlı kargaburunla çıkarmıştım ama bu sefer takarken epey uğraştırmıştı. Yani en basiti çerçeveyi sökmek. Küllüğü çıkartınca arkasında bir vida var onu söktükten sonra gerisi tırnaklı zaten çektiğinde geliyor. Ayrıca Oğuzhanın dediği gibi çakmaklığı aydınlatmak için herhangi bir ampul yok o ampül sadece küllüğü aydınlatıyor.

sadece küllüğü aydınlatıyorsa bence uğraşmaya değmez. Ama küllükteki ışığın çakmaklığı aydınlatıp aydınlatmadığını bir 323 ü olan arkadaş deneyip söylerse daha iyi anlamış oluruz. Sizin araçta da öyle mi? yani çakmaklıktaki lambayı elinizle kapatsanız dahi çakmaklığın ışığı yanıyor mu?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
sadece küllüğü aydınlatıyorsa bence uğraşmaya değmez. Ama küllükteki ışığın çakmaklığı aydınlatıp aydınlatmadığını bir 323 ü olan arkadaş deneyip söylerse daha iyi anlamış oluruz. Sizin araçta da öyle mi? yani çakmaklıktaki lambayı elinizle kapatsanız dahi çakmaklığın ışığı yanıyor mu?

Gördüğüm çoğu araçta şöyle; O bölümde tek ampul oluyor ve küllük ile çakmağa ışık veriyor, çakmak küllüğün içindeyse de aynı yöntem geçerli, dışındaysa da...

Çakmağın etrafındaki renkli şey o tek ampulden gelen ışığı yansıtmaya yarıyor sadece.

CeNDeL

Katılımcı
Evet benim araçtada öyle 323 ile 626'nın konsolları aynı zaten.
beeda903b12148d84e079f24b75f29f7.jpg

b1195a2739a4375e2cbe82b8aa208a1a.jpg

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Çakmağa bastığınızda kızarınca belki yeşil halkaya yansıtıyordur :)

hus3yn

Katılımcı
benm aracımda da çakmaklık etrafındaki yeşil ışık yanmıyor, merak ettim şimdi ışık varda mı yanmıyor yoksa ışık yokmu burda :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
benm aracımda da çakmaklık etrafındaki yeşil ışık yanmıyor, merak ettim şimdi ışık varda mı yanmıyor yoksa ışık yokmu burda :D

Çakmağın etrafında ışık yok, içerideki ampul yanmadığı için o yeşil alan ışığı yansıtamıyor haliyle... ;)

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
aklıma geldi bugün bende baktım çakmaklıkta ışık yok küllükte var ve işime yaramasa da yanıyor :D işime yarasa yanmaz :D :D :D

hus3yn

Katılımcı
aklıma geldi bugün bende baktım çakmaklıkta ışık yok küllükte var ve işime yaramasa da yanıyor :D işime yarasa yanmaz :D :D :D

ben küllüğü hiç kullanmadım gece de bakmak aklıma hiç gelmedi acaba ışık varmıdır orda :) merak ettim yarn aksam bakacam bende :) acaba bilmediğim baska nerelerde ışık vardır :D

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
ben küllüğü hiç kullanmadım gece de bakmak aklıma hiç gelmedi acaba ışık varmıdır orda :) merak ettim yarn aksam bakacam bende :) acaba bilmediğim baska nerelerde ışık vardır :D
ışık mutlaka vardırda yanar mı yanmaz mı orası meçhul :)

Üst Alt