Mazda 323 BJ (1999-03) Benzin Filtresi Değişimi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aracımın gaz tepkileri çok hoşuma gitmiyordu. Sabit gazla giderken hafif dalgalanmalar hissediyordum filtre diye tahmin ettim öylede çıktı.
Filtreyi servisten temin ettim. Muğla Gören Otomotiv Okan beye teşekkürler.
Parça kodları:
Benzin Filtresi: ZL05-20-490A
Filtre süzgeci: ZL05-13-ZE1

Bizim araçlarda filtre var mı? Nasıl bir şey? Aracın neresinde? gibi sorulara da cevap olacağını düşünüyorum.
Resimler yabancı bir forumdan alıntıdır ama benim yaptığım işlemlerde aynıdır. Aracım 126 binde filtre ilk defa değişiyor.
İşlemlere başlamadan önce elimizde herhangi yanıcı bir şey (sigara vs.) olmamasına dikkat ediyoruz bu çok önemlidir. Oluşabilecek hasardan şahsım ve forum sorumlu değildir. Bu konularda bilginiz yoksa servise yaptırmanızı öneriyorum.
-Öncelikle arka koltukları kaldırıyoruz ve filtrenin olduğu kısıma erişiyoruz.

mazda323bjbenzinfiltre (1).jpg mazda323bjbenzinfiltre.jpg

Kapağı açtıktan sonra önce elektrik soketini çıkarıyoruz. Daha sonra benzin hortumlarını sökmemiz gerekiyor. Soketin iki tarafındaki tırnaklara basarak hortumu geriye doğru sağlamca çekiyoruz ayrılıyor.

mazda323bjbenzinfiltre (4).jpg mazda323bjbenzinfiltre (2).jpg

Hortumların ucuna bez parçası tıkarak içlerine bir şey girmesini engelliyoruz. Daha sonra civataları açıyoruz ve pompayı yukarı doğru çekiyoruz. Bu esnada deponun içine toz toprak kaçırmamaya dikkat ediyoruz.

mazda323bjbenzinfiltre (5).jpg mazda323bjbenzinfiltre (6).jpg

Elektrik soketini sökerek üst kapağı çekerek ayırıyoruz. Üst kapağı ayırırken çok dikkatli oluyoruz tırnakları çok zorlamıyoruz.

mazda323bjbenzinfiltre (7).jpg mazda323bjbenzinfiltre (8).jpg

Süzgeci alttan söküyoruz.Pompayla filtreyi ayırıyoruz. Filtrenin iç kısmında conta var. Resimdeki gibi bir çubuk yardımıyla çıkarabilirsiniz. Ben filtreyi contanın üstüne denk gelecek yerden keserek arkadan ittirdim zarar görmesini istemedim.

mazda323bjbenzinfiltre (13).jpg mazda323bjbenzinfiltre (9).jpg mazda323bjbenzinfiltre (10).jpg mazda323bjbenzinfiltre (11).jpg

Contayı yeni filtreye takıyoruz ve pompayı yerine oturtuyoruz.

mazda323bjbenzinfiltre (12).jpg

Fitrenin iç kısımı. Benimki daha kötü durumda bu yurtdışındaki arkadaşımızın filtresi.

mazda323bjbenzinfiltre (14).jpg mazda323bjbenzinfiltre (16).jpg mazda323bjbenzinfiltre (17).jpg

Son düzenleme:

kadir91

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 Familia GLX
Araç Renk ve Tip
Bej-Sedan
Selamun aleykum arkadaşlar bu benzin filresi sıkıntısı bendede var parçayı bulamadım yardımcı olur musun.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Selamun aleykum arkadaşlar bu benzin filresi sıkıntısı bendede var parçayı bulamadım yardımcı olur musun.
Öncelikle hoş geldiniz yeni üyelerimiz kısmında sizi tanımak isteriz.
Sorunuza gelecek olursak konunun ilk mesajında parça kodları mevcut o kodlar ile nette arama yapabilirsiniz. Aliexpresste ucuza bulabilirsiniz. Servisten orijinal temin edebilirsiniz. Muadilini Vizyon Otomotive sorabilirsiniz 0212 589 84 60 hangisi hoşunuza giderse.

kadir91

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 Familia GLX
Araç Renk ve Tip
Bej-Sedan
kardeşim çok teşekkür ederim yardımların için..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
kardeşim çok teşekkür ederim yardımların için..
Orijinal olsun diyorsanız servisten başka yerde zor bulunur biraz tuzludur.
Gören Otomotiv Mazda Yetkili Servisi Muğla (0252) 225 5555
3 seçeneğiniz var yurtdışı-servis-yan sanayi yedek parçacı.

kadir91

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 Familia GLX
Araç Renk ve Tip
Bej-Sedan
serviste çok pahalı sordum yan sanayi bulabileceğim yardımcı olabıcek arkadaşlar var mı ?

kadir91

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 Familia GLX
Araç Renk ve Tip
Bej-Sedan
aradım onlardada yok :D servis 140 lira diyor

kadir91

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 Familia GLX
Araç Renk ve Tip
Bej-Sedan
valla çok değil ama 30 40 lıralık bnzın filtrelerde var ona göre cok ama bunun şekli şemalıde farklı tasarım falan ilginç bişey ..

kadir91

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 Familia GLX
Araç Renk ve Tip
Bej-Sedan
Eyvallah çok sağol türkiyede araştırıorum bulamassam servisten alırım artık MAZDAM yapıştırsın yeterki..:)

arabamın bnzın filtresni değiştirince tepkileri burada paylaşacam arkadaşlar .İnş.işinize yarar

Moderatörün son düzenlenenleri:

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
BJ kasa ZL motor yada FP motor yakıt filitresi oguzhanın resimli olarak anlattıgı gibi depo içi fakat bu filitrenin yan sana yisi yok üretilmedi yetkili servis dışı yedek parça satan firmalar da bulamaz sınız çok zor bir ihtimal dışardan bir yerden bir kaç adet getirt miştir onu kimin hangi parçacının getirdigini bulmak gerek zor bir ihtimal ben ce direk yetkili servis sipariş edin önemli yakıt basıncı ile alakalı aksi taktirde benzin pompası hayata küsücektir ..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arkadaşlar aldım parçayı ve kwndin taktım sonuç gerçekten güzel araba kndine geldi
Güle güle kullan. Bizim filtre göz önünde olmadığı için deponun içinde kaldığı için genelde kimse değiştirmiyor iyice tıkanana kadar. Değiştirincede araçda belirgin rahatlama oluyor.

Üst Alt