Mazda 323 BJ (1999-03) Ateşleme Bobin Sorunu

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Merhaba
Aracım 99 astina 1.5
Araç bazen tekleme yapıyor gaz kesiyor daha çok lpg de, benzinde daha az fark ediliyor. Bilgisayara bağlayıp arıza tespit yapmak lazım dedi bizim tamirci ama soketi kimsede yok serviste bile yokmuş. Buciler yeni değişti üst kapak yeni yapıldı ama sorun eski den beri devam ediyor
1.5 323'lerin lpg'ye uyumu çok iyi değil. 323'e uyumlu arıza tespit cihazı bulmakta zor. Siz iyi bir lpg ustası bulun. Sorun ateşleme modüllerinden de olabilir

galip58

Sessiz
Bendede ayni sorun var arkadaslar arabamin rolentisi düşük rolentide çalıştigi zaman eksoz patlamasi gibi ses çıkartiyor ustalar bujiler iyi dedi baska neden olur acaba yardimci olurmusunuz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bendede ayni sorun var arkadaslar arabamin rolentisi düşük rolentide çalıştigi zaman eksoz patlamasi gibi ses çıkartiyor ustalar bujiler iyi dedi baska neden olur acaba yardimci olurmusunuz
Konuyu ilk mesajından itibaren okudun mu? Bir kaç kişi çözüm yolunu yazmış.

musbag

Sessiz
Araç Markası
Mazda Astina
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Dostlar acil fikir beyan ediniz
Arac lpg li 18.astina
Ngk nin platium bujisini aldım
Lpg de onerdiler
Zarari olur mu olmazmi kuzuyu yakarmiyim ondan korkuyorum

Düşük devirde vuruntu yapiyor trafikta çok yoruluyorum.
Bujiden basladim
Olmazsa buji kablosu olmazsa bobine kadar devam edecem.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arac lpg li 18.astina
Lpg de onerdiler

Bujiden basladim

Ateşleme sisteminde sorun yoksa konu içerisindeki tavsiyeleri yapabilirsin.

Lpg'de Mazda Fakirleşmesi ve Çözümü

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arac lpg li 18.astina
Lpg de onerdiler

Bujiden basladim
Hemen ateşleme elemanlarına girişmeyin sorun büyük ihtimalle lpg ayarıdır.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Eğer ateşleme elemanlarına girişecekseniz buji kablolarını kesinlikle orjinal kullanın.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Arkadaşlar benim sorunum șöyle; araç rolantide çalışırken titreme oluyor sanırım bu birçok 323 bj de mevcut. Asıl sorun şu; bobin lerde birincisine bağlı olan buji kablosunu çıkarıp motora yaklaştırınca kuvvetli ateşleme yapıyor ama buji kablosunu çıkarınca rolantide neredeyse hiç değişiklik olmuyor. Diğer bobine bağlı olan buji kablosunu çıkarıp motora yaklaştırınca zayıf ateşleme yapıyor ama bu bobine bağlı kabloyu bujiden çekince motor teklemeye başlıyor. Acaba kablo veya buji mi arızalı diyerek bobinnleri yer değiştirdim. Eski arızalı görünen bobini taktığım buji kablosunu çekince tepki çok az oluyor. 2 tane ustaya gösterdim ikisi de sorun yok dedi. Bir elektrikçi gördü direk şunu söyledi senin buji arızalı buji kablosunu çekince motorda değişim yok dedi. Bujileri başka araçta denedim sorunsuz çalışıyor. Bana göre bobin arızalı gibi ama iki üstada sorun yok deyince sustum kaldım. Aracın yakıtı baya arttı son zamanlarda karma %8 yakan araç uzun yolda %9,5 yakmaya başladı. Malum bobin pahalı birşey boşuna para saymak ta istemiyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Elektrikçinin teşhisi bana mantıklı geldi ama seni yanıltmak istemem... Ama bujilerin sorunsuz olduğunu da başka araçta test etmişsin... İlginç, normalde buji kablosunu çıkarınca motor saçmalamaya başlar. Başka birinden bobin bulup deneme şansın yok herhalde?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ucuz olandan deneme yapmaya başlamak lazım, bujiler, kablolar ve bobin. Sürekli farklı tepkiler oluyorsa sorun bobin gibi sanki.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Bana göre bobin gibi ama ustalar normal diyor.Arızalı dediğim bobinle diğer bobini yer değiştirince arıza teşhisi koyduğum bobinin takılı olduğu pistonlarda tepki olmuyor.Başka birinden bobin alıp test etme şansım yok tanıdık birinde aynı araç yok maalesef tanımadık birine de bobinini ver diyemeyiz zaten. Deneme esnasında farkettiğim başka bir konu da şu; sağlam bobinden bujiye giden kabloyu çıkarınca ses yok gibi ama arızalı bobinden bujiye giden kabloyu çıkarınca çıtırtı sesi (buji kablosunu hafif çekince gelen ateşleme sesinin aynı) geliyor. Gerçekten kafayı yemek üzereyim ne yapacağımı şaşırdım:Bir Adem ustamız yok ki kapısını çalalım.
videoda anlatmaya çalıştım.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Ben tam anlayamadım ama Adem ustaya izletin videoyu derim..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konunun ilk sayfasında, bobin ucundaki zımbırtının da işlevini yitirmiş olabileceği ihtimali var. Göz önünde bulundurmakta fayda var.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Gece karanlığında bobinlere bağlı olan buji kablolarını çıkardım.Birinde sorun yok ama diğer bobine bağlı olan buji kablosunu çıkarınca bobinden motor bloğuna kıvılcımlar atıyor ve araba rolantide çalışırken arada ateşleme çıtırtısı yapıyor. Şöyle bir şey de var arızalı gibi görünen bobinin ateşlemesi sağlam gibi görünen bobinin ateşlemesinden kat kat fazla gibi(Buji kablosunu çekip motor bloğuna yaklaştırıp denediğimde. Bu durumda bobin mi arızalı oluyor. Çin'de 2 adet bobin Tayvan malı 170 tl civarı gibi birşey. Kesin bobinden olduğunu bilsem verecem sipariş. Araçta çekiş düşüklüğü ve benzini fazla yakma şikayetim var. Rolanti 750 civarı olunca ilk kalkışta (otomatik vites) arada tekleme yaptığı da oluyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bobini çıkardıgında motor tepki vermeli.
Bobini çıkarıdıgında gövdeye tuttugunda kıvılcım atmalı.
Bobınleri çıkarıp multimetre ile ölç ~ aynı değerleri vermeli.
Bobinler de hepsi orjınalmi arada yan sanayi var mı ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bobini çıkarıdıgında motor tepki vermiyorsa motor zaten bobinsiz çalışıyordur.

Yer değişilkiği konusunda sıralamayı karıştırmıyorsun demi ?

Böyle düşünüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Gece karanlığında bobinlere bağlı olan buji kablolarını çıkardım.Birinde sorun yok ama diğer bobine bağlı olan buji kablosunu çıkarınca bobinden motor bloğuna kıvılcımlar atıyor ve araba rolantide çalışırken arada ateşleme çıtırtısı yapıyor. Şöyle bir şey de var arızalı gibi görünen bobinin ateşlemesi sağlam gibi görünen bobinin ateşlemesinden kat kat fazla gibi(Buji kablosunu çekip motor bloğuna yaklaştırıp denediğimde. Bu durumda bobin mi arızalı oluyor. Çin'de 2 adet bobin Tayvan malı 170 tl civarı gibi birşey. Kesin bobinden olduğunu bilsem verecem sipariş. Araçta çekiş düşüklüğü ve benzini fazla yakma şikayetim var. Rolanti 750 civarı olunca ilk kalkışta (otomatik vites) arada tekleme yaptığı da oluyor.

Fazla ver başın ağırımasın orjınal al.

Son düzenleme:

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
İkisi aynı değil sanırım zamanla değişmiş ikisi de birinin üzerinde yazı falan yok diğerinde bir şeyler yazıyor yan tarafta.Bobinleri çıkarınca tepki veriyor her iki bobinde de ama bobinlerden birine bağlı buji kablosunu çıkarınca motor çalışmasında fazla değişiklik olmuyordu ustalar normal dediler bende gece karanlığında kontrol ettim. Buji kablosunu çekince bobinden motora kıvılcım atmaya başlıyor. Ohm olarak ölçüm yaptım ama ekrana 80-140 arası rakamlar geliyor bir saniye kadar sonra değer 1 olarak kalıyor (Multimetre ohm konumunda zaten 1 olarak gösteriyor.)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İkisi aynı değil sanırım zamanla değişmiş ikisi de birinin üzerinde yazı falan yok diğerinde bir şeyler yazıyor yan tarafta.Bobinleri çıkarınca tepki veriyor her iki bobinde de ama bobinlerden birine bağlı buji kablosunu çıkarınca motor çalışmasında fazla değişiklik olmuyordu ustalar normal dediler bende gece karanlığında kontrol ettim. Buji kablosunu çekince bobinden motora kıvılcım atmaya başlıyor. Ohm olarak ölçüm yaptım ama ekrana 80-140 arası rakamlar geliyor bir saniye kadar sonra değer 1 olarak kalıyor (Multimetre ohm konumunda zaten 1 olarak gösteriyor.)
Bi yan bi orjınal buda sağlıklı değil.
Ya risk alacaksın yenisini alacaksın yada sağlam bi ustaya gideceksin

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Arkadaşlar arızalı olan bobinin yerine Çin'den 2 adet bobin sipariş verdim,daha sonra forum üyelerimizden Hakan Dilek abimiz sağolsun elindeki bobin,buji kablolarını yolladı bana kendisine çok teşekkür ediyorum.Şimdi bir konu hakkında bilgi ve tecrübelerinize başvurmak ve birçok 1.5 motor kullanıcısının sorunu olan ateşleme sorunu hakkında görüş alışverişi yapmak istiyorum müsaadenizle. Hakan abi ürünleri gönderirken yanında aracından çıkma 0.7 tırnak aralığına daraltılmış 4 adet buji yolladı ve ısrarla bunları denememi istedi. Bugün yeni boboni takıp üzerindeki 1.1mm tırnak bujilerle denedim aracı sonrasında 0.7 bujileri takıp denedim.Psikolojik midir bilemiyorum ama sanki 0.7 bujilerle araç daha atik gibi geldi bana.Akşam üstü tekrar 1.1mm iridyum bujileri takıp bir tur attım hemen eve gelip tekrar 0.7mm bujileri takıp aynı yolda bir tur daha attım.Sonuç; sanki 0.7mm bujilerle aracın gaz tepkisi,hızlanması daha iyi gibi.Mesela 1.1mm ile gaza basınca havanın motora girdiğini hissediyorsunuz ve o homurtlama sesi geliyor kulağınıza araç yavaş yavaş hızlanıyor, 0.7mm'de ise gaza basınca homurtlama çok kısa sürüyor ve hızlanma daha çabuk.Bu arada araçta LPG yok sadece benzin. BJ kasa 1.5 motorların ateşleme sorunu olduğunu Adem ustamız belirtmiş ve bende aracımdan söktüğüm bujiyi önce kendi aracımda sonra Mazda 3 BK da denedim,kendi aracımda ateşleme gündüz farkedilmeyecek kadar azdı ama Mazda 3'te bariz şekilde belli oluyordu ateşleme.Şimdi sorum şu; bizim araçlarda buji tırnak aralığını küçülterek ateşlemeyi kolaylaştırmak gibi bir uygulama olabilir mi?Bir diğer sor da örneğin Mazda 3 bobinini bizim araçlara uyarlasak sonuç ne olur acaba?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bobin uyarlama hakkında bilgim yok ama buji tırnak aralığını düşürmek alt devirlerde canlılık rölantide stabillik sağlıyor.

Üst Alt