Mazda 323 BJ (1999-03) Antifiriz Değişimi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yaklaşık 2 ay önce Veli (domestos) abi ile Gonzalesin motor suyunu değiştirmiştik. Fotoğraflar boşa gitmesin güzel bir konu oluşturayım istedim.
Aracınızın motor suyunu kendiniz değiştirebilirsiniz.
Bu anlatımdan dolayı meydana gelebilecek yaralanma vb. olaylar yüzünden şahsım ve forum sorumlu tutulamaz. Her şeyden önce eliniz yatkın değilse kurcalamayın derim bu iş için servisler var.
İhtiyacınız olanlar:
- 3 lt antifiriz
- 3 lt saf su
- Radyatör tahliye tapasının contası (oring)
- Leğen
1- Aracınız soğuk ise çalıştırın ve suyun devir daim etmesini sağlayın mümkünse termostat açsın motor suyu ile radyatör suyu karışsın. Alt üst hortumu elleyerek anlayabilirsiniz.
2- Aracı stop edin 1-2 dk. bekleyin. Elinize bir bez alıp radyatör kapağına üstten bastırarak açın ama yerinden birden çıkarmayın ve üstüne uyguladığınız basıncı kesmeyin. Daha sonra kapağı direk yukarı çekmek yerine hafifçe bir köşesini kaldırıp radyatörün basıncını aldırın ve kapağı tamamen çıkartın. Dikkat yanlış bir hareket ciddi yanıklara sebep olabilir!
3- Aracın altına radyatörün tahliye tapasına denk gelecek şekilde leğeni yerleştirin.
4- Elinizde bir bez yardımıyla radyatörün tapasını yavaşça gevşetin elinizi yakmayın mümkünse kalın eldiven giyin! Tapayı tamamen çıkartın su boşalsın.
5- 15-20 dk kadar suyun süzülmesini bekleyin.
6- Tapa üzerindeki contayı (oring) değiştirin. Değiştiremiyorsanız en azından teflon sarın. Her su değişiminde contayı değiştirmek en sağlıklısıdır zaten maliyeti olan bir şey değil. Hidrolik, pnömatik, kauçuk işi yapan yerlerden uygun ölçülerde bulabilirsiniz. Ben değiştirmedim ertesi gün kaçak olduğunu fark ettim.
7- Suyun süzüldüğünden emin olup tapayı kapatın elinizle sıkıca kapatmanız yeterli herhangi bir alet ile sıkarsanız kırılabilir.
8- Gelelim genleşme kabına, bu kap yerinden çok rahat çıkabiliyor. Radyatöre bağlı olan ince hortumu çıkartın ve kabı yukarı doğru çekin zaten geçmeli olduğu için elinize gelecektir. Güzelce temizleyin ve yerine takın. Full çizgisine kadar antifiriz koyun.
9- Kalan antifirizin tamamını radyatöre doldurun. Üstünü su ile tamamlayın.
10- Aracı çalıştırın ve suyu devir daim yaptırın azalan radyatör suyunu su ile takviye yapın sonra kapağı kapatıp fan açana kadar aracı çalıştırın.
11- Tapadan kaçak olup olmadığına bakın. Motoru soğumaya bırakın. Daha sonra araca bineceğiniz zaman radyatör kapağını açıp suyu kontrol edin eksik ise su koyun. Tapayı tekrar kontrol edin.
Bu kadar. İşlemler 30 dk. kadar sürüyor. Kolay gelsin :)
Benim aracımda düzenli olarak antifiriz kullanılmış bu yüzden pasa kire rastlamadık. Hatta 99 model bir araca göre şaşırtıcı derecede temizdi su. Sadece rengi koyulaşmıştı.

mazda323bjantifirizdegisimi (5).jpg mazda323bjantifirizdegisimi (3).jpg mazda323bjantifirizdegisimi (1).jpg mazda323bjantifirizdegisimi (15).jpg mazda323bjantifirizdegisimi (13).jpg mazda323bjantifirizdegisimi (11).jpg mazda323bjantifirizdegisimi (8).jpg mazda323bjantifirizdegisimi (6).jpg mazda323bjantifirizdegisimi (4).jpg mazda323bjantifirizdegisimi (2).jpg mazda323bjantifirizdegisimi (16).jpg mazda323bjantifirizdegisimi (14).jpg mazda323bjantifirizdegisimi (12).jpg mazda323bjantifirizdegisimi (10).jpg mazda323bjantifirizdegisimi (7).jpg

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çıkan suya bakınca ne kadar değerli iş yapıldığı ortaya çıkıyor...

:)

Paylaşım için teşekkürler..
Bende saf su kullanıyorum, gerek yok diyenlerimizde var ama bence gerekli..
En azında çamurlaşma azalacaktır..

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bilgiler güzel, peki bir şey sorayım, radyatör suyu her daim kapağa kadar silme dolu mu olması gerekir? , antifriz oranı fazla olsa ne olur?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bilgiler güzel, peki bir şey sorayım, radyatör suyu her daim kapağa kadar silme dolu mu olması gerekir? , antifriz oranı fazla olsa ne olur?
Abi zaten eksilirse sistem kaptan çekiyor. Sistem sağlıklı ise kaba bakmamız gerekiyor. Her açtığında silme dolu olacak diye bir şey yok. Antifirizin yanlış değilsem %60 dan fazla olması akışkanlık konusunda sıkıntı yaratıyor kitapçıkta uyarı var %60 dan fazla koymayın diye.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sağol Oğuzhan bir şey daha sorayım, azalan su, saf su ve antifriz olarak ortak olacağını düşünürsek kapa ekleyeceğimiz ilave su saf su olması mı önerilir, antifriz olması mı, yoksa karışık mı?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sağol Oğuzhan bir şey daha sorayım, azalan su, saf su ve antifriz olarak ortak olacağını düşünürsek kapa ekleyeceğimiz ilave su saf su olması mı önerilir, antifriz olması mı, yoksa karışık mı?
Ben mesela anlatımda yazdığım gibi 3lt. koydum hepsini. Aydın gibi bir yerde eksilme olursa saf su eklerim. Ankara'da yaşasaydım karışık koyardım O0

farukdumlu

Katılımcı
Radiatorumde pas var genlesme tankida ayni. Aklima bisey geldi onaylarsaniz yapmak istiyorum. Radiator e camasir suyu kola ve ace tarzinda bisey koymak ne gibi bir sonuc getirir.araci yurutmeden alttan geri bosaltacagiz

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Çamaşır suyu, ace, kola bunlar pası sökmez. Porçöz, tuzruhu gibi kimyasal kullanman lazım ancak beklenmedik durumlar ortaya çıkabilir. Su kaçakları, sızdırmalar, kimyasalın müşür vs. zarar vermesi. Tavsiye etmem. İlla yapacağım diyorsan bu işi yapan özel katkılar var onlardan kullan. Radyatör temizleyici diye aratırsan bulursun. Antifiriz+saf su şeklinde olmalı radyatör suyun.

farukdumlu

Katılımcı
Tesekkur ederim abilerime.sorun su ki antifreeze kullanilmamis sanirim su ile alakili hersey pasli.ben antifreeze koydum ama hala su pasli duruyor . tesekkur ederim

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tesekkur ederim abilerime.sorun su ki antifreeze kullanilmamis sanirim su ile alakili hersey pasli.ben antifreeze koydum ama hala su pasli duruyor . tesekkur ederim
Eğer antifriz yoktu ve pas tuttuysa ki öyle, sen ilk koyduysan büyük ihtimal peteği tıkayacak haberin olsun, gözlemle sürekli.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
benim iki sorum var @Oğuzhan birincisi motor antifirizli suyunu değiştirirken ayrıyetten havasını almak gibi birşey yapılıyor mu? Hava alma kapağı gibi birşey var mı? Bizim bi arkadaş öle bişiler söledi. (Mazda 3 2006 model)
İkincisi de tüm suyu boşalttığımızda ilk neden antifirizi koyuyoruz da suyu koymuyoruz? Önce antifrizi koyduğumuzda saf antifiriz olduğu için radyatöre filan zarar verebilir mİ? Yani bi yerlerden kaçak vermesine neden olabilir mi?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bizim araçlarda hava aldırma diye bir şey yok kendisi hallediyor. İlk mesajda anlatıldığı şekilde yaptığını var sayıyorum aracı çalıştırdın ısıttın termostat açtı sular karıştı eğer hava varsa sistem kendisi kaptan çekecektir sende kabı tamamlayacaksın. Yani değişimden sonra bir süre kabı ve radyatörün içindeki suyu gözlemleyip takviye yapacaksın.
Önce antifirizin konulma sebebi içerisine koymak istediğimiz kadar antifirizi koyduğumuzdan emin olmamız için. Yani önce 3 lt su koyarsan üstüne 1 lt. antifiriz alırsa kışın yeterli korumayı sağlamayabilir. Önceliğimiz antifirizi koymak.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
benim iki sorum var @Oğuzhan birincisi motor antifirizli suyunu değiştirirken ayrıyetten havasını almak gibi birşey yapılıyor mu? Hava alma kapağı gibi birşey var mı? Bizim bi arkadaş öle bişiler söledi. (Mazda 3 2006 model)
İkincisi de tüm suyu boşalttığımızda ilk neden antifirizi koyuyoruz da suyu koymuyoruz? Önce antifrizi koyduğumuzda saf antifiriz olduğu için radyatöre filan zarar verebilir mİ? Yani bi yerlerden kaçak vermesine neden olabilir mi?

Neden ilk antifriz konuluyor?

Sistemin ne kadar sıvı alacağı belli olmadığı için, yani içinden ne kadar su çıktığı hesaplanmadığı için önce antifriz konulur, üzerine de su ilavesi yapılır, önce su koyarsak, antifrizin hepsini sistem almayabilir... Mantık bu hocam. Yoksa sistemde önceden antifriz varsa ve yenileme yapılıyorsa hiç bir zararı olmaz.

Sistemde hiç antifriz yoksa ve ilk defa konulacaksa bir çok yere zarar verme riski var.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Teşekkür ederim. anlaşıldı merkez. şimdi antfriz sipariş edeyim. en uygun fiyata hangisini bulursam. Antifrizde marka çok önemli değil sanırım. İlla ki castrol olacak diye birşey yok sanırım. Opette olabilir mesela.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Teşekkür ederim. anlaşıldı merkez. şimdi antfriz sipariş edeyim. en uygun fiyata hangisini bulursam. Antifrizde marka çok önemli değil sanırım. İlla ki castrol olacak diye birşey yok sanırım. Opette olabilir mesela.
Aynen öyle ben Opet kullanmıştım gayet güzel.

061zafer

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
tahliye tapası ayrı olarak satılmıyor sanırım. onun kırılma ihtimalini düşünerek suyu radyatör alt hortumundan boşaltmakta bir sakınca var mıdır acaba ?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
tahliye tapası ayrı olarak satılmıyor sanırım. onun kırılma ihtimalini düşünerek suyu radyatör alt hortumundan boşaltmakta bir sakınca var mıdır acaba ?
Bir sakınca yok ama ters bir şey yapmadığınız sürece tapanın kırılacağını sanmam :)

061zafer

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
oğuzhan bey o contayı nasıl temin ediyorsunuz ? tapayı çıkarınca arabayı kullanamayacağım için soruyorum. ölçüleri hakkında bilginiz var mı ?

Üst Alt