Mazda 323 BJ (1999-03) Airbag Işığı Sorunu

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yaklaşık 5-6 dakikadır izliyorum ne abs nede hava yastıklarında bi değişiklik yok hepsi direk yanıyo yalnız sağ koltukta bi soket var ama şöför koltuğunda göremedim deminden beridir bakıyorum bulamadım normalmi
Bir süre gözlemle derken göstergeleri izle demek istemedim :) bir kaç gün kullan demek istedim :D

FAMİLY_28

FİYOOO
Araç Markası
1999 Mazda 323F 1,8
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Bir süre gözlemle derken göstergeleri izle demek istemedim :) bir kaç gün kullan demek istedim :D
geçen hanıma kullandırırken yandı ilk kez gaza çok yüklendi biraz baskıyı bağırttı cuk bunlar yandı 5 dakka sonra söndü 4 gün önceydi bugün tekrar sönmek bilmiyo daha

Sigorta yaparmı bunu ve aigortası araç içindemi yada motor bölümündemi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
geçen hanıma kullandırırken yandı ilk kez gaza çok yüklendi biraz baskıyı bağırttı cuk bunlar yandı 5 dakka sonra söndü 4 gün önceydi bugün tekrar sönmek bilmiyo daha

Sigorta yaparmı bunu ve aigortası araç içindemi yada motor bölümündemi
Baskıyla bağırtmayla ilgisi yok. Dediğim gibi ABS link attığım konuyu incelerseniz büyük ihtimal onunla ilgili o konuda da arıza tespiti tarif ediliyor. Airbag ise bu konuda bahsettiğim sorun ile alakalı olabilir ama ağırlık sensörü tam olarak yıpranmadıysa yeni yeni başlıyordur sorun.

FAMİLY_28

FİYOOO
Araç Markası
1999 Mazda 323F 1,8
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
İnceledim yanıp sönse bişiler diyecemde yok işte obd ile tam manası ile belli olurmu bir diğeri şoför koltuğunda hiçbir kablodur soketir hiçbişey göremedim varmı ki peki oğuzhan ağırlık sensörü bozuk olsa abs yide yakarmı ki

Son düzenleme:

FAMİLY_28

FİYOOO
Araç Markası
1999 Mazda 323F 1,8
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Sabah hareket ettirdim ve söndü ilginç eminim yine yakacak :)

deve

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ Otm.
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan Benzinli
Airbag ışığı sorunumu çözen Oğuzhan Beye, buradan çok teşekkür ederim. :harika:
havayastigi.jpg

erzem

Sessiz
Araç Markası
1999 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah - Astina
Merhaba benimde 1999 model 323 astina aracımda airbag ışığı sorunu var sarı ışık direk yanıyor kırmızı aralıklı 4 uzun 8 kısa yanıyor.
Oğuzhan bey bana yardımcı olmanız mümkünmü acaba.

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Merhaba benimde 1999 model 323 astina aracımda airbag ışığı sorunu var sarı ışık direk yanıyor kırmızı aralıklı 4 uzun 8 kısa yanıyor.
Oğuzhan bey bana yardımcı olmanız mümkünmü acaba.
Simülatör takılması gerek yolcu koltuğuna. Elimde olup olmadığını kontrol edip size yazarım.

altair

Mazda Rookie
Araç Markası
1999-Mazda 323F
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri-Hatchback
Evet bu bizim araçlarımızda mevcut bir sorun şuan benim kullanmakta olduğum araçtan bahsediyorum 99 323f. Aracı yeni aldınız kontağı açtınız abs ışığı yanmıyor airbag ışığı yanmıyor bilin ki sistemde sorun varmış söndüremedikleri için göstergeden ışığını sökmüşler bir nevi üç kağıt da diyebiliriz.
Airbag ve Abs ışıkları yandığında söndürebilecek arızasını anlayabilecek usta bulmak zor çünkü anladığım kadarıyla bizim araçlarımızda direk obd bağlantısı bazı modellerde var bazılarında yok. Olanlarda arıza ordan okunuyormu bilmiyorum.
Gösterge panelini sökmek çok basit gösterge çerçevesini 2 tane göstergeyide 3 tane civata tutuyor daha sonra soketleri söküp kucağınıza alıyorsunuz.
Lambaların duyları yerindeyse şanslısınız çünkü bendekiler yoktu orjinalinin fiyatı 20 tl civarı. Ben daha ucuza yurt dışından aldım. Ampulun tipide T5 gösterge ışığı diye geçiyor.Daha sonra göstergeyi takıp arıza okumamız gerekiyor
Arıza okuma: airbag arıza lambası ayrı olarak sağ tarafta yer alıyor rengi kırmızı. Mesela 4 uzun 7 kısa yanıyorsa 4x10 4x7 yapıyoruz arıza kodu 47 oluyor daha sonra elimizdeki dökümandan ne anlama geldiğine bakıyoruz dökümanı buraya ekledim.

Peki nedir bu arızalar? (45-46-47-48)
Yolcu koltuğu ağırlık sensörü arızası. Sensörün yenisi 400 euro gibi bir fiyatı var. Araştırmalarıma göre ufak bir devre yapmışlar sensörün frekansını kopyalamışlar sensöre gelen kabloya bu devreyi takıyorsunuz koltukta sürekli biri oturuyormuş gibi gösteriyor ve ışıklar sönüyor airbag sistemi aktif hale geliyor.
Soruna neden olan ağırlık sensörünün resimi ekte yer alıyor

Not: Bu sorunu yaşayan arkadaşlar benimle iletişime geçebilir.

323 BJ Airbag Code

Ekli dosyayı görüntüle 5179

Hepsi yanar halde göstergeler:

Ekli dosyayı görüntüle 5178

Sorunu çözen parçamız:

Ekli dosyayı görüntüle 5177

Oğuzhan kardeşim/diğer arkadaşlar merhabalar,
Gruba yeni üye oldum. Elinizde bu sorunu çözebilecek kit elinde halen mevcut mu?
Neden soruyorum? Airbag ışığı yanan 99 323F hatchback 195000 km de bir araç almayı düşünüyorum. Arabayı sevdim. Biraz pahalıya mal oluyor (23500 tl gibi... )) Bu yaşta bir araç için ne gibi problemler ile karşılaşırım/nelere dikkat etmem gerekir/Fiyat performans kıyaslaması vs vs.. Tabi ki yukarıdaki bilgiler ışığında airbag sorununun giderilebileceğini düşünerekten aracı almak istiyorum. Siz değerli arkadaşların kıymetli düşüncelerini almak isterim. Selamlar

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Oğuzhan kardeşim/diğer arkadaşlar merhabalar,
Gruba yeni üye oldum. Elinizde bu sorunu çözebilecek kit elinde halen mevcut mu?
Neden soruyorum? Airbag ışığı yanan 99 323F hatchback 195000 km de bir araç almayı düşünüyorum. Arabayı sevdim. Biraz pahalıya mal oluyor (23500 tl gibi... )) Bu yaşta bir araç için ne gibi problemler ile karşılaşırım/nelere dikkat etmem gerekir/Fiyat performans kıyaslaması vs vs.. Tabi ki yukarıdaki bilgiler ışığında airbag sorununun giderilebileceğini düşünerekten aracı almak istiyorum. Siz değerli arkadaşların kıymetli düşüncelerini almak isterim. Selamlar
Airbag parçası bende mevcut. Konunun ilk mesajında anlatılan gibiyse sorun çözülür. Diğer konularda forumda yeterli bilgi mevcut ;)

altair

Mazda Rookie
Araç Markası
1999-Mazda 323F
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri-Hatchback
Hızlı cevap için teşekkürler kardeşim.

Airbag lambası 4 uzun 8 kısa yanıyor. Aynı sorundan kaynaklandığını değerlendiriyorum ve söz konusu parça ile sorun gideceğini düşünüyorum. Yanılıyor muyum?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hızlı cevap için teşekkürler kardeşim.

Airbag lambası 4 uzun 8 kısa yanıyor. Aynı sorundan kaynaklandığını değerlendiriyorum ve söz konusu parça ile sorun gideceğini düşünüyorum. Yanılıyor muyum?
Yanılmıyorsunuz :)

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Benim araçta sol taraftaki sarı airbag ışığı hiç yanmıyor. Yuvası var ampul de sağlam. Sağ taraftaki kırmızı airbag lambası kontağı açınca yanıyor yaklaşık 6 saniye sonra sönüyor. Koltuktaki sensör arada sorun yapınca yine bu kırmızı lamba yanıp sönüyor. Soldaki sarı lambanın yanmaması neye alamettir?Airbaglar araç üzerinde mevcut ve tüm fişler takılı öndeki carklpisma sensörü de takılı durumda.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Benim araçta sol taraftaki sarı airbag ışığı hiç yanmıyor. Yuvası var ampul de sağlam. Sağ taraftaki kırmızı airbag lambası kontağı açınca yanıyor yaklaşık 6 saniye sonra sönüyor. Koltuktaki sensör arada sorun yapınca yine bu kırmızı lamba yanıp sönüyor. Soldaki sarı lambanın yanmaması neye alamettir?Airbaglar araç üzerinde mevcut ve tüm fişler takılı öndeki carklpisma sensörü de takılı durumda.
Soldaki sarı ışık yanarsa airbag sistemi tamamen devre dışı demektir. Yalnızca sağdaki kırmızı ışık yanıyorsa kaç kez yanıp söndüğünü sayarak arıza kodunu bulabilirsiniz. Konunun ilk mesajında nasıl okunacağı yazmıştım.

tahsin

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
arkadaşlar herkese hayırlı kandiller aranıza yeni katıldım şu air bag sıkıntısını bende yaşıyorum @Oğuzhan bey cihaz hakkında sizden yardım bekliyorum

Üst Alt