Mazda 323 BJ (1999-03) Airbag Işığı Sorunu

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konum
Aydın
#1
Evet bu bizim araçlarımızda mevcut bir sorun şuan benim kullanmakta olduğum araçtan bahsediyorum 99 323f. Aracı yeni aldınız kontağı açtınız abs ışığı yanmıyor airbag ışığı yanmıyor bilin ki sistemde sorun varmış söndüremedikleri için göstergeden ışığını sökmüşler bir nevi üç kağıt da diyebiliriz.
Airbag ve Abs ışıkları yandığında söndürebilecek arızasını anlayabilecek usta bulmak zor çünkü anladığım kadarıyla bizim araçlarımızda direk obd bağlantısı bazı modellerde var bazılarında yok. Olanlarda arıza ordan okunuyormu bilmiyorum.
Gösterge panelini sökmek çok basit gösterge çerçevesini 2 tane göstergeyide 3 tane civata tutuyor daha sonra soketleri söküp kucağınıza alıyorsunuz.
Lambaların duyları yerindeyse şanslısınız çünkü bendekiler yoktu orjinalinin fiyatı 20 tl civarı. Ben daha ucuza yurt dışından aldım. Ampulun tipide T5 gösterge ışığı diye geçiyor.Daha sonra göstergeyi takıp arıza okumamız gerekiyor
Arıza okuma: airbag arıza lambası ayrı olarak sağ tarafta yer alıyor rengi kırmızı. Mesela 4 uzun 7 kısa yanıyorsa 4x10 4x7 yapıyoruz arıza kodu 47 oluyor daha sonra elimizdeki dökümandan ne anlama geldiğine bakıyoruz dökümanı buraya ekledim.

Peki nedir bu arızalar? (45-46-47-48)
Yolcu koltuğu ağırlık sensörü arızası. Sensörün yenisi 400 euro gibi bir fiyatı var. Araştırmalarıma göre ufak bir devre yapmışlar sensörün frekansını kopyalamışlar sensöre gelen kabloya bu devreyi takıyorsunuz koltukta sürekli biri oturuyormuş gibi gösteriyor ve ışıklar sönüyor airbag sistemi aktif hale geliyor.
Soruna neden olan ağırlık sensörünün resimi ekte yer alıyor

Not: Bu sorunu yaşayan arkadaşlar benimle iletişime geçebilir.

323 BJ Airbag Code

mazda323bjairbagagirlik.jpg

Hepsi yanar halde göstergeler:

mazda323bjgostergekontrol.jpg

Sorunu çözen parçamız:

mazda323bjairbagparca.jpg
 
Son düzenleme:
Konum
İSTANBUL
Araç Markası
Mazda -Protega 5
Araç Renk ve Tip
Siyah - HB
#2
arkadaşlar 2 haftadır aracımda ön panelde kırmızı ve sarı hava yastığı sinyal ışıkları yanıyor bunlar herzaman yanmıyor ama sağ koltuğa biri oturursa bazen yanıyor bazen kendi kafasına göre yanıyor amaa 5- 10 dakika içinde sönüyor sağ koltuğun altındaki soketleri temizledim ama hala devam ediyor sizce neden olabilir yardımlarınızı bekliyorum ?
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#3
Koltuk altına gelen kablolardan muhtemelen, takip etmek lazım
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#4
Kabloların temassızlığı da yapabilir, sistemdeki arıza da yapabilir... Kontrol etmekte veya anlayan birisine kontrol ettirmekte fayda var derim...

İstanbul için; www.mazdaekinci.com Adem Ustamı tavsiye ederim.
 

ogzhn38

Katılımcı
Konum
kayseri
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
#19
Oğuzhan bu sorun bende de mevcut 4 uzun 8 kısa şeklinde yanıyor. Elektrikçiye direk gideyim mi yoksa senin çözüm daha uygunsa ve sağlıklıysa irtibatlaşalım mı? :)