Mazda 323 BJ (1999-03) Abs Işığı Sorunu

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Abs ışıklarınız sürekli yanıyorsa veya bazen yanıp bazen sönüyorsa bir sıkıntı var demektir. Öncelikle arızayı tespit etmeliyiz.
Abs arıza okunması; (Buradaki işlemlerden hiçbir şekilde şahsım ve forum sorumlu tutulamaz)
Motor bölümündeki üretici soketini açıyoruz. Resimde gösterdiğim sokete kabloyu sokuyoruz. Kablonun diğer ucunu akünün eksi (-) kutubuna bağlıyoruz. Sonra kontağı açıyoruz. Sol taraftaki abs ışığımız yanıp sönmeye başlayacak. Airbag sisteminde olduğu gibi uzun ve kısa olarak yanar. Mesela benimki 1 uzun 4 kısa yanıyordu. Arıza kodumuz 14 oluyor. İlgili dökümandan hatanın karşılığına bakabiliriz onuda ekliyeceğim buraya.
Eğer kontağı açtığınızda ABS, TCS, TCSOFF ışıkları sürekli yanıyorsa arıza okuyamazsınız. Bu direk beyinde sıkıntı olduğunun göstergesidir.
Benimki bazen sönüyor bazen sürekli yanık kalıyordu. Söndüğü zamanlarda 14 numaralı arızayı gösteriyordu. Beyini sökme kararı aldım. Söktüm içini açtığımda bazı entegrelerin bacaklarının havaya kalktığını ve temas etmediğini gördüm. Kartın üzeri komple silikon tabaka ile kaplanmış sanırım güvenlik için. Kendi imkanlarım ile entegreleri yerlerine taksamda sorun düzelmedi kalem havya ile biryere kadar :D. Daha sonra profesyonel anlamda bu işlerle uğraşan bir abimden destek aldım sağolsun kartı elden geçirdi ve sonuç olumlu şuan abs ve tcs sıkıntısız çalışıyor. Son olarak fren sisteminin havasının alınması gerekiyor onuda hallettim fren eskisinden daha iyi. :)

Bu modeller kronik olan sorun abs beynine giren kablo demeti giriş noktasından beyine su almaktadır bu işlemler yapıldıktan sonra silikon ile kablo demetinin giriş noktası kapatılmalıdır.

Arıza kodları dökümanı ekte yer alıyor

Abs Sistemi Arıza Tespit

Arıza okuma soketimiz:

mazda323bjabssorunu (5).jpg mazda323bjabssorunu.JPG mazda323bjgostergekontrol.jpg

Abs ve Tcs Ecu:

mazda323bjabssorunu (3).jpg mazda323bjabssorunu (1).jpg

Elden geçen entegreler. Tamirden sonra kapakların çok iyi silikonlanıp kapatılması gerekir (!)

mazda323bjabssorunu (4).jpg mazda323bjabssorunu (2).jpg

Son düzenleme:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Oğuzhan bu başlıkla çok ilgili olmayabilir ama başlık açılmışken sorayım dedim.
Bizim 92-97 626'larda ABS olan var olmayan var diye biliyorum. Benim araçta göstergenin sağında "kayan araba" ışığı var. Bu ABS ışığımı oluyor. Daha önce başlık açtığım gösterge ikaz lambaları konusundaki resimde o işareti farklı bişey olarak gösteriyor.
Bizim araçlarda ABS diye bir ışık yanımıyor. Ama ben bazen ani frenlemelerde; fren pedalındaki titreşimi hissediyorum. Bu titreşim ABS'nin devreye girdiği için diyolar doğrumu.
Birde benim araçta aks başı değiştirirken ustam bir parçayı bana ABS okuyucu diye göstermişti.

Bu durumlardada ben aracimda ABS var diye değerlendiriyorum ama ABS yazılı ışık neden yok anlamadım.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
O ışık abs ışığı olabilir abi. Motor kısmından hidrolik koyduğun kabın altında fren merkezi mevcut oradan çıkan boruları takip et varsa abs merkezine götürür seni. Tekerlerde sensör kablosu varsa oradanda anlaşılır.Ani fren yapınca abs motoru çalışır pedal belli eder.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2 yıl kadar babam 1993 model 626 kullandı, ABS sisteminin olmadığını ancak çapraz fren sisteminin bulunduğunu söylerdi. Çapraz fren sistemi nedir onu bilmiyorum.

Dinçer

Katılımcı
Bazı markalar doğrudan abs yazısı yerine gösterge paneline kayan araba vs koyabiliyor. O ışık abs ışığı.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Bende iki gün önce aracımı aldım. Aracı aldıktan sonra akşam sert bir fren sonrası kızaklama ile benim kafamda bir ampul yandı. Dedim benim ABS'ye ne oldu. TCS OFF düğmesi de herhangi bir ışık yakmıyordu. Bu konuyu fark ettikten sonra dün akşam göstergeyi açtım. Tahmini 5-6 tane lambası sökülmüştü. Az önce bu yöntemi denedim. ABS'nin lambasını takmıştım. O lamba sürekli yanıyor. TCS lambaları da sökük galiba. Anlaşılan benim ABS beyni patlak.

Cumartesi günü TüvTürk muayenesi var. ABS lambasının yanmayışı (lambanın sökülmesi) veya ABS arızası direk ağır kusur. Bu lamba söndürülebiliyor mu? Veya o günlük bana ödünç verebilecek var mı? :D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bende iki gün önce aracımı aldım. Aracı aldıktan sonra akşam sert bir fren sonrası kızaklama ile benim kafamda bir ampul yandı. Dedim benim ABS'ye ne oldu. TCS OFF düğmesi de herhangi bir ışık yakmıyordu. Bu konuyu fark ettikten sonra dün akşam göstergeyi açtım. Tahmini 5-6 tane lambası sökülmüştü. Az önce bu yöntemi denedim. ABS'nin lambasını takmıştım. O lamba sürekli yanıyor. TCS lambaları da sökük galiba. Anlaşılan benim ABS beyni patlak.

Cumartesi günü TüvTürk muayenesi var. ABS lambasının yanmayışı (lambanın sökülmesi) veya ABS arızası direk ağır kusur. Bu lamba söndürülebiliyor mu? Veya o günlük bana ödünç verebilecek var mı? :D
Sorun büyük ihtimalle abs beyninden kaynaklanıyor. İşinin ehli bir elektronikçi tamir edebilir eğer çok hasarlı değilse.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Bugün muayeneye girdim ve geçtim. ABS ışığı sorunumu da hileli bir şekilde çözdüm. Göstergedeki yağ lambasından paralel çektirerek ABS ışığının yuvasına lamba taktırdım. ABS ışığı araba ilk çalışırken yağ lambası ile birlikte yanıp söndü. (Bu arada Airbag ışığına bir şey yapmadım. Hafif kusur olarak yazdılar.)
Bu işi tabi ki geçici bir çözüm olarak yaptım. En kısa zamanda ABS beynini tamir, olmazsa değişim yapacağım.
Oğuzhan bey bu konuyu açıp benim bu konuda bilgi sahibi olmama vesile olduğunuz için teşekkür ederim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bugün muayeneye girdim ve geçtim. ABS ışığı sorunumu da hileli bir şekilde çözdüm. Göstergedeki yağ lambasından paralel çektirerek ABS ışığının yuvasına lamba taktırdım. ABS ışığı araba ilk çalışırken yağ lambası ile birlikte yanıp söndü. (Bu arada Airbag ışığına bir şey yapmadım. Hafif kusur olarak yazdılar.)
Bu işi tabi ki geçici bir çözüm olarak yaptım. En kısa zamanda ABS beynini tamir, olmazsa değişim yapacağım.
Oğuzhan bey bu konuyu açıp benim bu konuda bilgi sahibi olmama vesile olduğunuz için teşekkür ederim.
Hadi geçmiş olsun 1. İşlem tamam şimdi sırada abs var takipdeyim abi.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Ebay üzerinden aldığım çıkma beyini bugün fırsat bulup taktırabildim. Fren hidroliği ile uğraşmamak için pompayı tutan 3 adet civatayı çıkartıp sadece beyini değiştirdik. Fakat sonuç yok. Sorun devam ediyor. Ya gelen beyin arızalı, ya da yanlış eksik bir şey yapıyorum.
@Oğuzhan bey yapmam gereken başka bir şey var mı?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ebay üzerinden aldığım çıkma beyini bugün fırsat bulup taktırabildim. Fren hidroliği ile uğraşmamak için pompayı tutan 3 adet civatayı çıkartıp sadece beyini değiştirdik. Fakat sonuç yok. Sorun devam ediyor. Ya gelen beyin arızalı, ya da yanlış eksik bir şey yapıyorum.
@Oğuzhan bey yapmam gereken başka bir şey var mı?
Aldığınız beyin ile üzerindekinin parça numaraları tutuyor mu ?

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Каталог запчастей MAZDA sitesinden bulduğum parça numarasına göre aldım. (BJ4A676E0) Bu numara tutuyor. Ama NALDEC yazısının yanındaki diğer numara farklıymış. Benim arabadan çıkan 2053951 aldığım 2053948. Bu numaralar ile ilgili internette bilgi bulamadım.
s-l1600.jpg

Dün akşam arabadan çıkan parçayı açtım belki göze görünür bir hatası vardır diye. İçi daha önce açılmış. Vidalarında da pas var. Ama devrede lehimlerde entegre bacaklarında bir sıkıntı fark edemedim.
IMG_20171025_084320.jpg

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Каталог запчастей MAZDA sitesinden bulduğum parça numarasına göre aldım. (BJ4A676E0) Bu numara tutuyor. Ama NALDEC yazısının yanındaki diğer numara farklıymış. Benim arabadan çıkan 2053951 aldığım 2053948. Bu numaralar ile ilgili internette bilgi bulamadım. Ekli dosyayı görüntüle 24033
Dün akşam arabadan çıkan parçayı açtım belki göze görünür bir hatası vardır diye. İçi daha önce açılmış. Vidalarında da pas var. Ama devrede lehimlerde entegre bacaklarında bir sıkıntı fark edemedim.
Ekli dosyayı görüntüle 24034
Bunun sizin araca olması gerekir başka bir yerde problem olmasın? Sigortalar? Tesisat?

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Sigortası sağlam. Arıza ışıkları yaklaşık 10 gündür yanmıyor. Ama arabada ABS devreye girmiyor, hala kızaklıyor.

Bir müsait zamanımda ABS'ciye göstereceğim. Adem usta bu işten anlar heralde değil mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sigortası sağlam. Arıza ışıkları yaklaşık 10 gündür yanmıyor. Ama arabada ABS devreye girmiyor, hala kızaklıyor.

Bir müsait zamanımda ABS'ciye göstereceğim. Adem usta bu işten anlar heralde değil mi?
Çözüm üretir büyük ihtimalle. :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Konunun başında belirttiğim şekilde arıza okuması yaptınız mı?

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Güncelleme;

İki hafta önce Bostancı'daki İkiler mazda'ya gittim. Arabayı satmadan ABS olayını halletmek istiyorum. (Bana satan adam bu kusurunu gizleyerek sattı maalesef)
Diagnostic kutusundan arıza okuması yapılamıyor.
Usta mazdanın arıza cihazını bağladı. O da bağlantı hatası verdi. Ondan da cevap alamadık. Elimde beyin vardı bir tane. Onu taktık. Ondan da cevap alamadık. Ama TCS ABS ışıkları yanmaya başladı.
Teker teker sensörlerin direnç değerlerini ölçtü. Sağ arka sensörde sıkıntı çıktı. Elindeki yan sanayi sensörü taktı kontrol etti. Işıklar söndü.
Elindeki sensöre 250 TL istedi. Kabul etmedim. Çıkma bakacağımı söyledim. Geçen gün 90 TL'ye sipariş etmiştim.
Dükkandan çıkmadan beyini takarken bir şeyi eksik taktığını farketti. Tekrar söküp düzeltti. Bu nedenle mahcup olarak ABS düzelmezse tekrar gel bakarız dedi.

Dün akşam sensörün montajını yaptım.
IMG_20180711_194530.jpg

IMG_20180711_194741.jpgSensörün konnektörü arka kapıların yanında döşemenin içinde. Takmanın en zor yanı konnektörü davlumbazdan oraya sokmak.
IMG_20180711_195217.jpg Eski sensör.
IMG_20180711_201656.jpgYeni sensör
IMG_20180711_201705.jpgYeni sensörün kafası.

Sonuç olarak ışık sönmedi. Tekrar ustanın yolunu tutacağım.

Üst Alt