Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 323 BJ (1999-03) Abs Işığı Sorunu

Konu, 'İç Aksam - Elektronik- Aydınlatma' kısmında Oğuzhan tarafından paylaşıldı.

1. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Abs ışıklarınız sürekli yanıyorsa veya bazen yanıp bazen sönüyorsa bir sıkıntı var demektir. Öncelikle arızayı tespit etmeliyiz.
    Abs arıza okunması; (Buradaki işlemlerden hiçbir şekilde şahsım ve forum sorumlu tutulamaz)
    Motor bölümündeki üretici soketini açıyoruz. Resimde gösterdiğim sokete kabloyu sokuyoruz. Kablonun diğer ucunu akünün eksi (-) kutubuna bağlıyoruz. Sonra kontağı açıyoruz. Sol taraftaki abs ışığımız yanıp sönmeye başlayacak. Airbag sisteminde olduğu gibi uzun ve kısa olarak yanar. Mesela benimki 1 uzun 4 kısa yanıyordu. Arıza kodumuz 14 oluyor. İlgili dökümandan hatanın karşılığına bakabiliriz onuda ekliyeceğim buraya.
    Eğer kontağı açtığınızda ABS, TCS, TCSOFF ışıkları sürekli yanıyorsa arıza okuyamazsınız. Bu direk beyinde sıkıntı olduğunun göstergesidir.
    Benimki bazen sönüyor bazen sürekli yanık kalıyordu. Söndüğü zamanlarda 14 numaralı arızayı gösteriyordu. Beyini sökme kararı aldım. Söktüm içini açtığımda bazı entegrelerin bacaklarının havaya kalktığını ve temas etmediğini gördüm. Kartın üzeri komple silikon tabaka ile kaplanmış sanırım güvenlik için. Kendi imkanlarım ile entegreleri yerlerine taksamda sorun düzelmedi kalem havya ile biryere kadar :D. Daha sonra profesyonel anlamda bu işlerle uğraşan bir abimden destek aldım sağolsun kartı elden geçirdi ve sonuç olumlu şuan abs ve tcs sıkıntısız çalışıyor. Son olarak fren sisteminin havasının alınması gerekiyor onuda hallettim fren eskisinden daha iyi. :)

Bu modeller kronik olan sorun airbag beynine giren kablo demeti giriş noktasından beyine su almaktadır bu işlemler yapıldıktan sonra silikon ile kablo demetinin giriş noktası kapatılmalıdır.

Arıza kodları dökümanı ekte yer alıyor

Abs Sistemi Arıza Tespit

Arıza okuma soketimiz:

mazda323bjabssorunu (5).jpg mazda323bjabssorunu.JPG mazda323bjgostergekontrol.jpg

Abs ve Tcs Ecu:

mazda323bjabssorunu (3).jpg mazda323bjabssorunu (1).jpg

Elden geçen entegreler. Tamirden sonra kapakların çok iyi silikonlanıp kapatılması gerekir (!)

mazda323bjabssorunu (4).jpg mazda323bjabssorunu (2).jpg

Son düzenleme: 22 Ağustos 2015
    domestos bunu beğendi.
  2. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Oğuzhan bu başlıkla çok ilgili olmayabilir ama başlık açılmışken sorayım dedim.
    Bizim 92-97 626'larda ABS olan var olmayan var diye biliyorum. Benim araçta göstergenin sağında "kayan araba" ışığı var. Bu ABS ışığımı oluyor. Daha önce başlık açtığım gösterge ikaz lambaları konusundaki resimde o işareti farklı bişey olarak gösteriyor.
    Bizim araçlarda ABS diye bir ışık yanımıyor. Ama ben bazen ani frenlemelerde; fren pedalındaki titreşimi hissediyorum. Bu titreşim ABS'nin devreye girdiği için diyolar doğrumu.
    Birde benim araçta aks başı değiştirirken ustam bir parçayı bana ABS okuyucu diye göstermişti.

Bu durumlardada ben aracimda ABS var diye değerlendiriyorum ama ABS yazılı ışık neden yok anlamadım.

3. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    O ışık abs ışığı olabilir abi. Motor kısmından hidrolik koyduğun kabın altında fren merkezi mevcut oradan çıkan boruları takip et varsa abs merkezine götürür seni. Tekerlerde sensör kablosu varsa oradanda anlaşılır.Ani fren yapınca abs motoru çalışır pedal belli eder.

4. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    2 yıl kadar babam 1993 model 626 kullandı, ABS sisteminin olmadığını ancak çapraz fren sisteminin bulunduğunu söylerdi. Çapraz fren sistemi nedir onu bilmiyorum.

5. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Ne biçim araba yahu bu, ne olduğu belli ne olmadığı ;D

6. Dinçer

Dinçer Katılımcı

Bazı markalar doğrudan abs yazısı yerine gösterge paneline kayan araba vs koyabiliyor. O ışık abs ışığı.

7. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Konu güncellendi. Yeni sisteme geçiş sonrası kaybolan resimler yenilendi.

arezar ve domestos bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş