Mazda 323 BJ (1999-03) 90.000 Km Subap Boşluğu Kontrolü

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bilgiler için teşekkürler Oğuzhan bey. Peki bu subap boşluğunu üst kapağı açmadan anlamak mümkün mü? Sesinden mesela aracın çekişinden.
Boşluklar belirtilen değerlerden çok sapmışsa tabiki kendini belli eder. İyi bir usta anlayabilir. Şu da var bu işlem zaten her 90.000 km'de yapılmalı. Bu şekilde kontrollü gidilirse sürprizler ile karşılaşılmaz.

Serfa

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Subap boşluklarının kontrolü her 90.000 km de yapılması gereken bir işlemdir. Triger kayışı 90.000 km de değiştiği için triger kayışı için üst kapak açıldığında kontrol edilmesi uygun olur.

Motorun soğuk olması gerekiyor. Buji kablolarını ve bujileri sökerek işe başlıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 9909

Kapağın sökülmesini engelleyecek kablo tesisat soket vs. hepsini çıkartıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 9910

Sıra geldi kapak civatalarını sökmeye. Servis manuelinden sökülme sırasına bakıyoruz ve sırasıyla sökmeye başlıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 9911

Kapağı kaldırıyoruz kucağımıza geliyor. Gördüğünüz gibi egzantrik milleri kuzu gibi karşımızda :)

Ekli dosyayı görüntüle 9912

Şimdi yapacağımız işlem her subabı tek tek sentil çakısı ile ölçmek. Bunun için egzantrik milindeki her subabın üstünde gördüğünüz sivri (tavşan kulağı) şeklin yukarı doğru bakması gerekiyor. Bunun içinde her subabı ölçtükten sonra motoru çevirmemiz gerekiyor peki nasıl çevireceğiz motoru?
Aracı triger kayışının olduğu taraftan yani sağ tarafından kriko ile kaldırıyoruz. (el freninin çekili olduğundan emin olunuz) Tekerin yerden kesilmesi yeterli vitesi 5 e takıyoruz ve tekerden rahat bir şekilde motoru çevirebiliyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 9918

Bir kağıda 16 tane subap çizdim içlerine elde ettiğim değerleri yazacağım.
Tekeri çevirdikçe hangisi yukarı denk gelirse karışık bir şekilde şim ile egzantiriğin arasına önce 0.20 değerindeki sentilimizi sokuyoruz rahat giriyorsa 0.25 değerindeki sentilimizi sokuyoruz oda rahat girerse 0.30 olanı deniyoruz. Hangisi tatlı sert tutarak giriyorsa kağıda o değeri yazıyoruz. Sentil boşluğa girmiyorsa zorlamıyoruz. Şuda olabilir 0.20 rahat giriyordur 0.25 girmiyordur o zaman değere 0.23 - 0.24 civarı diyebiliriz.
Benim aracımın önerilen değerleri hem emme subapları hem egzoz subapları için 0.23 ile 0.30 arası.

Ekli dosyayı görüntüle 9915Ekli dosyayı görüntüle 9916

Elde ettiğimiz değerler şu şekilde

Ekli dosyayı görüntüle 9917

0.20 olan değerlerde sentil çakısı rahat bir şekilde boşluğa girip çıkıyordu yani 0.23 - 0.24 diyebiliriz.
Adem Ustama yönlendirmeleri için çok teşekkür ederim şuan için müdahale edecek bir şey olmadığını bu şekilde kullanmaya devam etmemi söyledi. Aracımda da anormal bir durum yok zaten.
Peki değerler önerilen değerler içinde çıkmazsa ne olacak?
Şim değişimi ve taşlama işlemi yapılıyor kurtarmayacaksa silindir kapağı sökülüp subaplar vs. işlem görüyor.

İşlem bittikten sonra açma sırasının tam tersi sırayla civataları tork anahtarı ile önerilen sıkma değerleri içinde (6.9 - 9.8 Nm) sıkıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 9919
Ekli dosyayı görüntüle 9920
Mesaj otomatik birleştirildi:

626 ge 1993 kapakçığı gittiğinde subap boşluk ayarı ne olmalı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Selamın aleyküm, 323 1.5 zl motor aracımda sabah motor soğukken subap ayarlarını ölçtüm. Değerler resimdeki gibi. Araçtaki şikayetlerim sunlar; rolantide çalışırken hafif rolanti oynaması oluyor 100-150 devir gibi, yakıtta artış ve rampada bayılma, araç hizlanirken nazlanıyor sanki. 4000 devire çıkana kadar gaza bassanizda araç gaz yemiyor gibi geç açılıyor yani. Birkaç ustaya sordum Türkiye'de emme ve egzoz 40 olacak dedi. Varmı 1.5 motor için subap ayar değerlerini bilen bir arkadaş veya daha önce yaptırıp memnun kalan.

Ekli dosyalar

• IMG_20190707_100320.jpg
    IMG_20190707_100320.jpg
    183.2 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Selamın aleyküm, 323 1.5 zl motor aracımda sabah motor soğukken subap ayarlarını ölçtüm. Değerler resimdeki gibi. Araçtaki şikayetlerim sunlar; rolantide çalışırken hafif rolanti oynaması oluyor 100-150 devir gibi, yakıtta artış ve rampada bayılma, araç hizlanirken nazlanıyor sanki. 4000 devire çıkana kadar gaza bassanizda araç gaz yemiyor gibi geç açılıyor yani. Birkaç ustaya sordum Türkiye'de emme ve egzoz 40 olacak dedi. Varmı 1.5 motor için subap ayar değerlerini bilen bir arkadaş veya daha önce yaptırıp memnun kalan.
Ülkelere göre subap boşluğu neden değişiyor anlamadım. Sizin aracın fabrika değeri motor soğuk iken emme ve subap 0,25-0,31 arası olmalıdır. Bu şekilde ayar yaptırmanızda fayda var.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Servis kitapçıkların da ülkeye göre subap boşluğu belirlemesi yapanı görmedim ayrıca 0.40 çok yüksek bir boşluk genelde 0.20-0.35 aralığı yaygındır.

Araç Markası
1999 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
1999 model 1.5 16v zl motor aracımda subap ayarı sonrası olan farklılıklar:
1- Aracın çekişinde ve ivmelenmesinde hissedilir derecede artış oldu.
2- Rölanti dalgalanması çok dikkatli bakınca bile neredeyse hissedilmiyor.
3- Yokuş aşağı gaz pedalı bırakılınca yavaşlayan araç artık akmaya ve hızlanmaya başladı.
4- Motorun sarsıntılı çalışması ciddi ölçüde azaldı.
5- Gaz pedalına eskisine nazaran daha az bastığımdan yakıtın düşeceğini tahmin ediyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
3- Yokuş aşağı gaz pedalı bırakılınca yavaşlayan araç artık akmaya ve hızlanmaya başladı.
5- Gaz pedalına eskisine nazaran daha az bastığımdan yakıtın düşeceğini tahmin ediyorum.
Bu kadar olumlu şeyden sonra yakıt 1 litre artsa da kabulümdür... :hhhhhh: Kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun.

061zafer

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323

nerede yaptırdınız

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
Buji Ve Buji Kablolarını Neden Söktünüz.Ben Sökmeden Yapıyorum Subap Ayarlarını.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Buji Ve Buji Kablolarını Neden Söktünüz.Ben Sökmeden Yapıyorum Subap Ayarlarını.
FP motorda buji kablosunu sökmeden üst kapağı sökemezsiniz. Bujileri motorun rahat dönmesi ve kontrol etmek amaçlı söküyoruz.

Üst Alt