Mazda 323 BJ (1999-03) 1.8 Astina Yağ Eksiltme - Yakma

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sadece segman atma riskini almaz bence hiç bir usta. Motor açıldımı rektifiyecinin elinden geçer mutlaka.

Ben de kompleden yanayım kardeşim olmuşken sıfır olsun kafam kurcalanmasın, satarken de göğsümü gere gere satarım.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Geçmiş olsun diyelim, araç satıcıları, alıcı kişinin motoru teste sokacağını bildikleri için ekstra katkı atıyorlar motora bazen, bir atımlık barut misali motor performanslı görünüyor ve sonra gerçek yüzü kendini belli ediyor, günahını almayalım ama bu şekilde olmuş olabilir.

İşin garip tarafı motor halen çok sıkıntılı yahut vasat değil yani bastın mı yok demiyor. ( gerçi başka 1.8 astina denemedim ) çok hafif üfleme var dediler sıkıştırınca bariz koku geliyor normal kullanımda koku yok. Bi de yağını kontrol edersem hiç bir şey olmazmış nasıl oluyorsa.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Segman blok yüzeyinden yağı sıyırır ve yanma odasındaki basıncın kartele geçmesini engeller. Bir süre sonra blok ve segman aşınır ve görevini yapamaz. Segman. Bileziğin 1 noktadan açık hali gibidir. Açık kısım hem bloktaki aşınmayı kapatmaya yarar hemde ilk takılırken silindire geçmeye yarar.Kısaca esnemesini sağlar. Bloktaki aşınma miktarı fazla değilse ama segmandaki aşınma fazlaysa segman değiştiğinde yağ yakma kartele kompresör kaçırma olayı ortadan kalkar. Segman olayında ben sakınca görmüyorum. Ama üst motor ve alt motor eş olmalı. Üst kapaktaki parçalar değişiyorsa mutlaka en az segman yenilenmeli. Aynı şekilde segman değişiyorsa subaplarda değişmeli. Çok yakın zamanda subaplar değiştiyse gerek olmayabilit.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Motor isteyen araçlarda bu durumun normal olduğu yani güç kaybının olmadığı yaygın olarak söylenir zaten... Senin durum da bunun ispatı gibi...

Ayrıca; segman ile kurtarır mı sorusu veya deyimini de kendimce açıklayayım... Segman denilen zımbırtı piston başında birden fazla olur ve piston, yuvasının içinde gidip gelirken yani motor çalışırken basıncın kayıp kaçak yapmamasına yarar... Sadece segmanlar zarar gördüyse de, basit bir işlemle yenilenir.

Ancak; doğal olarak segmanlar yıpranınca diğer aksamlar yani; piston, gömlek, krank gibi elemanlar da yıpranacağı için iyi ustalar işi şansa bırakmaz ve motor açılmışken komple yapalım derler...

Bence de; motor açılmışken komple yapılması uygun olur. Fakat bazı katkı maddeleri ile yağ eksiltmeyi azaltabilir motoru açtırmadan kullanabilirsin ama ilerisi için bu geçici çözüm sana ne sürprizler yapar bilemem... Şimdiden kolay gelsin...

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Faydalı bilgiler için çok teşekkürler abiler. Tedavi süreci uzatır motorda heralde. O yüzden rektifiye daha mantıklı gibi. Sıfır km motor gibi olacaksa böylesi daha iyi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben görselleri araştırıp bulup, paylaşana kadar @emytoget zaten harika şekilde açıklamış... :D Teşekkürler Murat...

Moderatörün son düzenlenenleri:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Cift egzantrikle ufle muhabbeti ile motora bakilmaz cift egzantrik oldugu icin ufler zaten diye biliyorum nerden biliyorum astinayi aldigimda mahalleye geldim biri yag kapagini acip bakti bu motor bitik ufluyor dedi cidden de ufluyor idi 42bin km yol yaptim ve hala ayni sekilde ufluyor idi sanayide birine sormustum cift egzantrikle ufle yapar zaten demisti

Yag yakma eksiltme yoktu

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Çift yada tek egzantrik torbo olsun olmasın motor üflene yapmamalı. Yapıyorsa sıkıntılıdır. Üflediğini düşünüp performans kaybı olmayan yada yağ eksiltmeyen motora bakan kişi düzgün bakamamıştır. Kadir ben senin motora bakmıştım üfleme falan yoktu.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Bi kaç japoncuya gittim işin esası bi tanesi üflemeye baktı diğerleri motor sesi ve dip gaz yaparak egzozdan çıkardı sorunu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Üflemeye bakarak karar verme konusu bizleri aşar, bu işin uzmanı, ustası olmalı ki üflemenin ne olduğunu anlayabilsin... Yoksa; açın yağ kapağını çalıştırın motoru... İki dakika içinde her yer yağ olur, bu üflememidir evet üflemedir ama motorun kötü veya iyi olduğu konusunda biz amatörlere net bilgi vermez...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Çift yada tek egzantrik torbo olsun olmasın motor üflene yapmamalı. Yapıyorsa sıkıntılıdır. Üflediğini düşünüp performans kaybı olmayan yada yağ eksiltmeyen motora bakan kişi düzgün bakamamıştır. Kadir ben senin motora bakmıştım üfleme falan yoktu.

Hava ruzgarli idi anlamamisindir ufleme vardi :-D

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
İsterse fırtına kopsun gözle bakmıyorumki

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
3000 tl civarı tutarımız da maşallah :)

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Konu horlatmak gibi bi huyum yok ama buradan devam edeyim dedim. Aracımın malum motor sıkıntısı vardı. Ve ustamıza geçtiğimiz gün teslim ettik. İlk intibak motor bitmiş. Piston sekman subap felan komple değişecekmiş net bilgiyi uğrayabilirsem alacam inşallah. Cebimizi yakacak biraz ama feda olsun Mazda'ma :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konu horlatmak gibi bi huyum yok ama buradan devam edeyim dedim. Aracımın malum motor sıkıntısı vardı. Ve ustamıza geçtiğimiz gün teslim ettik. İlk intibak motor bitmiş. Piston sekman subap felan komple değişecekmiş net bilgiyi uğrayabilirsem alacam inşallah. Cebimizi yakacak biraz ama feda olsun Mazda'ma :)

Geçen askerlik muhabbeti konusunda bu durum aklıma gelmişti ama konuyu bulup hortlatmaya vaktim olmamıştı sonra da unutmuşum... Hortlatma ve bilgilendirme iyi olmuş, gelişmeleri hayırlısıyla bekliyoruz, inşallah uygun maliyet ile guzu sağlıklı bir şekilde yoluna devam edebilir... :)

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Geçen askerlik muhabbeti konusunda bu durum aklıma gelmişti ama konuyu bulup hortlatmaya vaktim olmamıştı sonra da unutmuşum... Hortlatma ve bilgilendirme iyi olmuş, gelişmeleri hayırlısıyla bekliyoruz, inşallah uygun maliyet ile guzu sağlıklı bir şekilde yoluna devam edebilir... :)

İnşallah abi zıpkın gibi olsunda giden paramız olsun. Usta bugün parçaları sipariş vermiş komple İstanbul'dan geliyormuş amcam sanayide olduğu için o ilgileniyor. Ben de merak etmiyor değilim ilk fırsatta gidip bakacam guzuma. :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Kritik parçaları orijinal olarak servisten almakta fayda var. Geçmiş olsun diyelim bir an önce zıpkın gibi olsun :)

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Aracım pazartesiden beri boş boş bekliyor iyi mi 2 defa yanlış piston gelir mi İstanbul'dan. Normalde yarın bitiyordu işi...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracım pazartesiden beri boş boş bekliyor iyi mi 2 defa yanlış piston gelir mi İstanbul'dan. Normalde yarın bitiyordu işi...

Vardır bir hayır diyerek biz olaya pozitif yaklaşalım yine de... İnşallah iyi haberlerin sinyalleridir bu yanlışlıklar. :)

Polyanna mode on !! :D

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bir defa yanlış gelmesi eyvallah da ikinci de niye yanlış geldi ki, iletişimde kopukluk var demek

Üst Alt