Mazda 323 BJ (1999-03) 1.8 Astina Yağ Eksiltme - Yakma

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Hadi gözünaydın hocam. İnşallah sorun sıkıntı olmaz. İbreye dikkat et abanma fazla hocam hemen :)

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kıyamıyorum zaten de bu rodaj olayında nasıl davranıyoruz.
Mesela usta dedi ki bir hafta sonra gel yağını değişecez.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Alışma devresinde yağ değişimi şart zaten... Fazla devirli kullanma, sıkıştırma, hararet yaptırma mümkünse benzinde kullan...

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Evet benzindeyim 3000d geçmiyorum ani gaz hareketi yok memur mod on :)

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
An itibariyle :)

Ekli dosyalar

• WP_20151128_10_09_57_Pro.jpg
    WP_20151128_10_09_57_Pro.jpg
    40.2 KB · Görüntüleme: 28

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Yarın gaz şiddetini geçmeden ne düşük nede yüksek devirle kullanın 2500-4500 aralığında. Düz yollarda 3000-3500 aralığında iyi olur. Yavaşlamalarda da 2000-3500 aralığı uygundur.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Ne kara süre veya km rodaj olacak peki. Motor açma olayı falan :) bu arada verdiğiniz çok değerli bilgiler için Allah razı olsun :)

Son düzenleme:

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Bu arada masraflarımız ve ödemem. 3000 ₺ ye hallettik bakalım hayırlısı.

Ekli dosyalar

• WP_20151128_19_11_45_Pro.jpg
    WP_20151128_19_11_45_Pro.jpg
    33.4 KB · Görüntüleme: 32

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ne kara süre veya km rodaj olacak peki. Motor açma olayı falan :) bu arada verdiğiniz çok değerli bilgiler için Allah razı olsun :)

Yağ değişiminden sonra hemen hemen rodaj tamamlanmış olur, zaten usta bu konuda yardımcı olacaktır...

Bu arada masraflarımız ve ödemem. 3000 ₺ ye hallettik bakalım hayırlısı.

Allah güle güle kazasız günlerde kullanmayı nasip etsin, serbest piyasa ekonomisinde fiyat tartışılması bana göre yersiz olduğu için hayırlı olsun demek düşer... :)

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Yağ değişiminden sonra hemen hemen rodaj tamamlanmış olur, zaten usta bu konuda yardımcı olacaktır...

Allah güle güle kazasız günlerde kullanmayı nasip etsin, serbest piyasa ekonomisinde fiyat tartışılması bana göre yersiz olduğu için hayırlı olsun demek düşer... :)

Allah razı olsun abi. İş bitti artık huzurluca gezmeye devam :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Benim tavsiyem 5 bin km dikkatli kullan sonrası o kadar önemli değil. Yağ değişimlerinide 5-7 bin km yarı sentetik yağ şeklinde devam etmeni öneririm. ;)

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Benim tavsiyem 5 bin km dikkatli kullan sonrası o kadar önemli değil. Yağ değişimlerinide 5-7 bin km yarı sentetik yağ şeklinde devam etmeni öneririm. ;)

Tam sentetik daha iyi olmaz mı neden yarı sentetik peki :) marka model kalınlık alabilir miyim? :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Marka tavsiye edemem açıkçası bende işime ne gelirse onu kullanıyorum. 5 binde değişeceğiniz için yarı sentetik :) iki kez değişince tam sentetik parasına geliyor. Yağ sürekli yeni kalmış oluyor benim olaya bakış açım bu. Tam sentetik olsada 10 binde su gibi oluyor.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Marka tavsiye edemem açıkçası bende işime ne gelirse onu kullanıyorum. 5 binde değişeceğiniz için yarı sentetik :) iki kez değişince tam sentetik parasına geliyor. Yağ sürekli yeni kalmış oluyor benim olaya bakış açım bu. Tam sentetik olsada 10 binde su gibi oluyor.

Anlaşıldı kardeşim. :) cumartesi yağ değişimine gidiyorum usta 10 40 koyalım dedi de size bi danışayım dedim. :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Lpg li olanlar için 10-40 deniliyor genelde. Ben bende lpg yok. 10-30 kullanıyorum kışın 5-30. Önümüzdeki hafta Mobil 5-30 koyacağım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Lpg li olanlar için 10-40 deniliyor genelde. Ben bende lpg yok. 10-30 kullanıyorum kışın 5-30. Önümüzdeki hafta Mobil 5-30 koyacağım.

5-30 o yaştaki araca ince gelir, mobil 1 new life 0-40 dene, eksiltme çok olursa 5-50 denersin. yarı sentetik olarak 5-40 olabilir.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
5-30 o yaştaki araca ince gelir, mobil 1 new life 0-40 dene, eksiltme çok olursa 5-50 denersin. yarı sentetik olarak 5-40 olabilir.
Mevsimin de etkisini baz alırsak bana en uygun nedir? Çünkü burada kışlar sert biraz yazlar da kuru sıcak tipik karasal.
Sanayideki ezber mantığına pek güvenmiyorum yeni de motor yaptırdım malum düzgün bakalım derdindeyim

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mevsimin de etkisini baz alırsak bana en uygun nedir? Çünkü burada kışlar sert biraz yazlar da kuru sıcak tipik karasal.
Sanayideki ezber mantığına pek güvenmiyorum yeni de motor yaptırdım malum düzgün bakalım derdindeyim

Üst numaranın bununla bir ilgisi yok biliyorsun Oğuzhan. Yaz da kış da motor ısınınca aynı sıcaklıkta olur. Sabahları ilk çalıştırmada ince yağ olması tercih edilesi ama. Yağ konusunda da dediğim gibi new life 0-40 tam sentetik dene, olmadı 10bin km sonra 5-50 extended life koyarsın. Ya da sentetiklerini, ama 16 yaşındaki bir araç için yağını kalınlaştırmanı tavsiye ederim.

Üst Alt