Mazda 323 BG (1989-94) Radyatör Suyu Taşma Yapıyor

tayfun_aslan

Sessiz
Arkadaşlar aramıza yeni katıldı.1993. Model mazda 323 sedan satın aldım.Araç 291000 kmde.Aracını aldıktan sonra tamirciye görürdüm a dan z ye herşeyin baktirdim.Triger ve tüm kayışlar,tüm filtreler ve tüm gaz ve benzin borularını degistirttim.Frenleri komple elden geçti.Neyse gelelim konumuna sorununa!Aracın radyotordeki suyunu doldurduk sonra yanındaki yedek depoyu doldurduk.Sorunum araç çalıştıktan sonra depo kapağından su atıyor Bunun sebebi nedir sizce?Neden su atar bu araba acaba yaşayan varsa lütfen yardımcı olun.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
hayırlı olsun iyi günlerde kullanın bg kasa b6 motor 87 hp sohç motor 1.6 cc 16 valf tam yurdum arabası proplemsizdir

gelelim soruna radyatör kapagının takıldıgı agız kısmında problem yok ise 0.9 radyatör kapagı takın sorun radyatör kapagı görünüyor araçta hararet yok ise termostat güzel açıyor ise sorun dedigim gibi radyatör kapagıdır fakat takıldıgı yeri agız ksımını kontrol edin laşkalaşmış olmasın kapak güzel otursun ilk yapmanız gereken iş budur kolay gelsin ..

tayfun_aslan

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
hayırlı olsun iyi günlerde kullanın bg kasa b6 motor 87 hp sohç motor 1.6 cc 16 valf tam yurdum arabası proplemsizdir

gelelim soruna radyatör kapagının takıldıgı agız kısmında problem yok ise 0.9 radyatör kapagı takın sorun radyatör kapagı görünüyor araçta hararet yok ise termostat güzel açıyor ise sorun dedigim gibi radyatör kapagıdır fakat takıldıgı yeri agız ksımını kontrol edin laşkalaşmış olmasın kapak güzel otursun ilk yapmanız gereken iş budur kolay gelsin ..
Adem ustam cevabınız için teşekkürler. Ama su atan yer radyatör kapağından değil yan taraftaki plastik olan kısımdan atıyor.Sanki suya bir basınç uygulanıyor muş gibi geliyor.Daha önceki sahibi conta yakmışlar ve yaptırmış. Acaba iyi yapamadılarmı?Hararet problemi yok acaba çokmu su dolduruyorum yada sistemde havamı var?mişürlerimi değiştiren diyorum.Sanki fan çok uzun süre devrede kalıp çalışıyor acaba bu arabalarda normalmi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Araçta hararet sorunu yoksa eğer; ustamın da dediği gibi radyatör kapağı ve termostat üzerinde durmak gerekiyor... Kolay gelsin.

Eskişehir'de henüz tavsiye edebileceğimiz bir ustamız yok, sen bulursan eğer tavsiye edebilirsin tabi gerçekten usta ise.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Adem ustam cevabınız için teşekkürler. Ama su atan yer radyatör kapağından değil yan taraftaki plastik olan kısımdan atıyor.Sanki suya bir basınç uygulanıyor muş gibi geliyor.Daha önceki sahibi conta yakmışlar ve yaptırmış. Acaba iyi yapamadılarmı?Hararet problemi yok acaba çokmu su dolduruyorum yada sistemde havamı var?mişürlerimi değiştiren diyorum.Sanki fan çok uzun süre devrede kalıp çalışıyor acaba bu arabalarda normalmi?
Radyatör kapağı ile yandaki su kabı direk alakalı ustam o yüzden öyle yazmış bilginize.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
şimdi siz soruyu eksik soruyorsunuz ilk önce conta yanmadan bahsetseniz konuyu dahada çok teknik yönden açardım

bakın size anlattıgım gibi araçta harret yok ise radyatör kapagı görevini yerine getiremeyince termostat gibidir kendini yukarı çeker ve tahliye bidonuna suyu doldurur sonuç olarak tahliye bidon kapagında fazla suyu atar yada radyatördeki su sürekli oraya dolacagı için radyatördeki su ordan boşalır ..

ilk olarak işe basit bir radyatör kapagı ile başılıyacaksınız yada ustanız bakıp kapak saglammı degilmi tespit edicek radyaör kapagında sorun yok ise bu durum degişir ve şıklar çogalır

bu şıklar içersinde conta da yanık olabilir yanma odasındaki konporosörü su sistemine basacagı için hararet oluşur ve kapaktan atar bu işlem ler yapılır iken silindir kapagının düz olmasına dikkat edilir blok yüzeyi düz olmasına dikkat edilir bunların ne durumda oldugunu bilemiyoruz

basit yönlerini size anlatıyorum ilk olarak redyatör kapagı sonra fan muşuru ve fan pervanesi iyi üflüyormu sonra termostat ve sonra radyatör tıkalı olmasın devirdayım zor ihtimal olabilirmi olabilir bu kısımlarda bir sorun yok ise bundan emin iseniz yapıcak bişey yok silindir kapagı sökülecek sonrasına bakılacak ..

tayfun_aslan

Sessiz
şimdi siz soruyu eksik soruyorsunuz ilk önce conta yanmadan bahsetseniz konuyu dahada çok teknik yönden açardım

bakın size anlattıgım gibi araçta harret yok ise radyatör kapagı görevini yerine getiremeyince termostat gibidir kendini yukarı çeker ve tahliye bidonuna suyu doldurur sonuç olarak tahliye bidon kapagında fazla suyu atar yada radyatördeki su sürekli oraya dolacagı için radyatördeki su ordanboşalır.
Aynen hocam bu dediğimiz oluyor işte.Her defasında radyotöre su ekliyorum.Yedek depoda sürekli ağzına kadar su oluyor.demekki ben radyotöre su eklemeden conta yaktırıcaz desenize.peki bu kapağı değiştirsem düzelirmi acaba?sizde varsa hemen gönderirmisiniz?cevabınızı bekliyorum.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Eskişehirdeki parçacılarda mutlaka vardır. Aracınızla ve örnekle gidin verirler. 15-40 tl arası fiyatı oluyor.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Öncelikle Geçmiş Olsun..Yukarıda Yazılanlara Ek Olarak İşe Radyatör Kapağını Değiştirerek Ve Sistemdeki Havayı Alarak Başlamanızı Öneririm..Yedek Hazneyi Ağzına Kadar Doldurursanız Bu Sizi Yanıltabilir..Bir Miktar Pay Bırakın..Pek Sanmıyorum Ama Lpg Regülatörünün Diyaframı Yırtılmış Yada Zarar Görmüş Olabilir Buda Soğutma Suyuna Basınç Yapıp Yedek Hazneyi Taşırabilir..Kontrolünü Radyatör Ve Yedek Hazne yi Koklayarak, Önermiyorum Ama Çakmaklada Kontrol Edebilirsiniz..Conta İşi Süprizlere Açık Biraz Malıyetlidir..Adem Ustanın Dediği Gibi Motorun Açılıp, Kapakçının Ölçümleri Sonrasında Belli Olur..İnşallah En Ucuz Şekilde Halledersin..Kolay Gelsin..

tayfun_aslan

Sessiz
Sorun giderildi.Sorun kullanıcı hatası benim yedek depoyu ağzına kadar doldurmamış hatalıymış.Onun belli bir seviyesi varmış o seviyenin çok üstünde doldurduğum için su taşma yapıyor.Şimdi ne taşma var nede eksilme.Radyotöre kapağında da bir sıkıntı yokmuş...

Üst Alt