Mazda 323 BG (1989-94) Radyatör Kapağı ve Sentil Ayarı

mehmet

Sessiz
1989 ile 1994 yılları arasında çıkan Mazda 323 BG motor kodlu Sedan araçlarda Radyatör kapağı kaç bar olmalı.Birde sübap ayarı için Sentil aralığı kaç milim olmalıdır.

Mehmet Alçiçek

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Üyelerimiz kısmında kendinizi tanıtan bir mesaj yazmanızı rica ediyorum, konu uygun bölüme taşınmıştır, bilgili arkadaşlar size yardımcı olacaktır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bursa'da gitmiş olduğunuz işinin ehli usta varsa tavsiye edebilirsin.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
bu arabanın fan açan müşiri nerde acaba orjinalinde, radyatör üstünde göremedim

Skynet

Mazda Tutkudur...
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Radyatör üst hortumunun motora bağlandığı bölüm termostat kapağı üzerinde olur. Zaten tek kabloludur.
Resimdeki en sağdaki iki saplamanın karşısındaki kapağın üzerinde bulunan müşürdür kendileri :)
21-39-12-images.jpg

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Radyatör üst hortumunun motora bağlandığı bölüm termostat kapağı üzerinde olur. Zaten tek kabloludur.
Resimdeki en sağdaki iki saplamanın karşısındaki kapağın üzerinde bulunan müşürdür kendileri :)
Ekli dosyayı görüntüle 38176
ovv teşekkür ederim tamam gördüm onu şimdi şu an arabada farklı bir radyatör var ve fan müşürü radyatörün üstünde 82 derecede açıyor acaba orjinaldeki fan müşirini bağlayabilirmiyim.Bağlasam bile çalışmama ihtimalide var eski olduğu için bir multimetreyle kısa devre ölçümü yapıp ona göre bağlantıyı yapayım.

Skynet

Mazda Tutkudur...
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Genelde orjinal tesisat kablosu hasarlandığında sizdeki çözümü üretiyorlar. Çokta sorun olmaz aslında. Ama termostat çıkışındaki sıcaklığa göre fanı açması ile radyatör üzerindeki sıcaklığa göre fan açması arasında 7-10 derece fark olur. Sizdeki sistem kışın avantajlıdır. Nedeni radyatör içindeki sıvı 82 dereceye çıkıncaya kadar fan açmaz ve motor içindeki sıvı dereceside dolayısıyla kalorifer peteği içindeki ısı 100 dereceye çıkabilir. Dolayısıyla kışın iyi ısıtır :) yazında biraz hararet yüksek olur ancak saatte pek fark edemezsiniz. Dikkat etmeniz gereken sadece uzun yol sonrası aracı hemen stop etmeyin hepsi bu. Nedeni ise yüksek motor sıcaklığı ile sıvı kaynama yapar ve radyatör üst kapağından tahliye ile sıvı eksiltir. Durduktan sonra bi kaç dakika çalıştırmanız kafidir.
İnşallah faydalı olmuşumdur.
Sağlıcakla.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Genelde orjinal tesisat kablosu hasarlandığında sizdeki çözümü üretiyorlar. Çokta sorun olmaz aslında. Ama termostat çıkışındaki sıcaklığa göre fanı açması ile radyatör üzerindeki sıcaklığa göre fan açması arasında 7-10 derece fark olur. Sizdeki sistem kışın avantajlıdır. Nedeni radyatör içindeki sıvı 82 dereceye çıkıncaya kadar fan açmaz ve motor içindeki sıvı dereceside dolayısıyla kalorifer peteği içindeki ısı 100 dereceye çıkabilir. Dolayısıyla kışın iyi ısıtır :) yazında biraz hararet yüksek olur ancak saatte pek fark edemezsiniz. Dikkat etmeniz gereken sadece uzun yol sonrası aracı hemen stop etmeyin hepsi bu. Nedeni ise yüksek motor sıcaklığı ile sıvı kaynama yapar ve radyatör üst kapağından tahliye ile sıvı eksiltir. Durduktan sonra bi kaç dakika çalıştırmanız kafidir.
İnşallah faydalı olmuşumdur.
Sağlıcakla.
Çok haklısın hocam fan müşiri radyatörün en altında, yani 82' olsa bile müşir aslında silindir kapağındaki su 90 civarıdır ama hararet müşiri silindir kapağının üstünde egzoz manfoldunun sağında ondan gösterge doğru gösteriyor ama ibrede hata payı olabilir kaç senelik gösterge sonuçta orjinal müşire bağlayayım ben en iyisi

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
İyi günler malum yaz geldi bizim aracın radyatör orjinal değil başka bir aracın yeni radyatör alıcağım
Mesaj otomatik birleştirildi:

İstanbul çevresinde ucuz parçacı nerde bulabilirim veya internet sayfası da olabilir.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Sayfa da temiz çıkma satan da olabilir baktım göremedim ama

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
290tl mahel radyatör 30tl radyatör kapağı jakopar
350tl taıwan radyatör 40tl radyatör kapağı vizyon oto
Jakopar uygunmuş hocam ordan alıcaz sağolun fiyatıda bilgi olarak paylaşalım dedim.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
İyi haftasonları millet bizim arkadaş radyatör kapağı almış orjinali 0.9 bar diye biliyordum ama adam 1.1 bar vermiş
Mesaj otomatik birleştirildi:

Doğrusu hangisi acaba

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
2002 öncesi mazda otomobillerin nerdeyse hepsinin radyatör kapağı piyasada 1.1 yada 0.9 bar diye satılır. İkisi de alınabilir. Bir aralar çok araştırırdım bu tarz bilgileri mazda radyatörlarindeki barı 0.94 ile 1.2... Küsür aralığında olması gerektiğini belirttiğini hatırlıyorum. 0.94 bar min değer max değer ise 1.2küsür diye hatırlıyorum. Bu aralığa göre 1.1 almak daha mantıklı bar yüksek olursa soğutma sıvısınım anlık değişimi daha az olur. Tek dezavantajı suyun dolaştığı bağlantı parçaları ( hortum conta, keleğçe vs) orjinal haline göre dayanımı azaldıysa su kaçırma yapabilir. Eğer bu bağlantılar sağlamsa bence 1.1bar almakla daha iyi yapmışsınız.

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt