Mazda 323 BG (1989-94) Motordan Gelen Ses ve Usta Tavsiyesi

orhan83

Sessiz
arkadaşlar merhaba
geçen hafta arabanın yağı bitmiş yağ yakıyordu ama fazla uzun yol gitmediğimizden fazla önemsememiştim sabahları ev iş 3 km gidip geliyorduk.kardeşim aradı araba tekliyor motordan ses geliyor dedi herneyse arabaya yağ yakıyor die 20/45 yağ kattım çalıştırdım normal çalıştı ama içime kurt düştü ustaya götürdüm sekmanlar silindiri çizmiş olabilir yada daha kötüsü piston da da olabilir dedi yataklarda boşluk yapmış da olabilir ama yatak sesi yok arabada dedi çiziklerden dolayı yağ yakıyormuş.çekişinde falan azalma yok ama yüklenince hafif bi ses geliyor tofaşdada geliyordu benim o ses.fazla binmeden yapılması gerekiyor dedi.
bende doğal olarak fiyat sordum açmadan bişi diyemem ama tofaşların motoru 1,5 falan tutuyor buda 2 yi geçer dedi. başka biyere daha gösterdim oda aynısını dedi hemen yaptırısan senin için iyi dediler.

aklıma takılan sorular var

** ustaların ikisi de dedi bunlar herzaman gelen arabalar değil dediler.
** parça fiyatlarını bilmiyorlar eminim içindeki parçalara da çok fazla hakim değiller.
** denizlide nereye gösterebilirim mazda servisi var ama onlarda malüm çok aşırı isterler
** sadece sekmanla işi kurtarırsak nasıl olur ne kadar civarında gider
** parçaları nereden nasıl temin etmem gerekiyor.
** yaptırınca nelere dikkat etmem gerekiyor
** motor açmışken hazır şunuda yaptır diyeceğiniz ne var
** tavsiyeleriniz ve fikirlerinizi bekliyorum

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
@infiniteblack ve @domestos bu konuda sana net şeyler söyleyecektir. Geçmiş olsun.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Forumda "Bayrak Oto" olarak arattır şimdi net adres kafamda yok... İşyeri sahibi Osman abiye çok selam söyle ve guzuyu ellerine teslim et...

Memnun kalmama gibi bir ihtimal yok çok şükür...

Rıdvan

Sessiz
Öncelikle geçmiş olsun.benim bildiğim sekman mazdada pek işe yaramiyor sagliklisi komple motora girmektir.usta doğru söylemiş 2 bini bulur komple eeğer sekman atilicaksa ki kurtarma durumu nedir bilemiyorum ama daha düşük maliyet cikar diye düşünüyorum hayirli gunler

orhan83

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
[member=173]infiniteblack[/member] ve [member=9]domestos[/member] bu konuda sana net şeyler söyleyecektir. Geçmiş olsun.
teşekkürler.
Öncelikle geçmiş olsun.benim bildiğim sekman mazdada pek işe yaramiyor sagliklisi komple motora girmektir.usta doğru söylemiş 2 bini bulur komple eeğer sekman atilicaksa ki kurtarma durumu nedir bilemiyorum ama daha düşük maliyet cikar diye düşünüyorum hayirli gunler
teşekkürler
Forumda "Bayrak Oto" olarak arattır şimdi net adres kafamda yok... İşyeri sahibi Osman abiye çok selam söyle ve guzuyu ellerine teslim et...

Memnun kalmama gibi bir ihtimal yok çok şükür...
teşekkürler gideyim bi gösterelim inşallah fazla bişi yoktur.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Veli abim söylemiş götüreceğin yeri osman usta denizlide mazdadan anlayan sayılı ustalardandır www.bayrakoto.net internet sitesi adres tel bilgilerine ulaşabilirsin , fiyat konusunda osman ustam ne diyorsa doğrudur kafanda soru işareti kalmasın en iyi fiyata en iyi malzemeyi kullanırlar , geçmiş olsun

Tapatalk

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Motor açılmadan ölçümler yapılmadan da şu parçayı değiştir bunu değiştir kimse diyemez. Yapabileceğimiz usta tavsiyesi yapmak oda yapılmış zaten. Bazı hayati parçaların orijinal kullanılması önemlidir bunu usta ile görüşerek bütçenize göre ayarlarsınız. Gönül isterki bütün parçalar orijinal olsun.
Bu arada Mayıs sonu servislerde kampanya oluyor genelde %25-%30 civarı indirim geliyor. O sırada orijinal almak istediğiniz parçaları almanız yararınıza olacaktır.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Orhan şimdi osman ustanın oğlu mahmutla telefonda görüştüm , senin ismini aracının muhtemel sıkıntılarından bahsettim müsait olduğun bir zamanda gider görüşürsün yeterli bilgiyi alacağından eminim

Tapatalk

orhan83

Sessiz
teşekkürler iş çıkışı gideceğim.oraya gitmem 6:30 olur o zamana kadar kapatmazlar herade

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Muhtemelen kapatmazlar telefonunu vereyim istersen kendin bir konuş mahmut bayrak :0 (533) 331 36 87

Tapatalk

Benzinli araca sadece segman atmak pek mantıklı değil, şayet 3-5 yıl binmek istersen komple yapmak gerek..
Tabiki motoru görmeden ne denilse boş..
Komple parçaları servisten almak araç fiyatını geçiyor malesef.. %30 değil %50 indirimde olsa servisten alacagınız parça toplamı 4-5 bini geçer..
Özetlersek segmanlar 600 TL, yağ pompası 600, triger 1000 e yakın, su pompası yağ pompasına yakın fiyatta.. Pistonları, ana yatak, kol yatak, krank gezi fiyatlarını bilmiyorum.
Serviste sadece silindir contası 90 TL eksantrik ve krank keçesi 4 parça 170TL subapları bilmiyorum ama subap lastikleri 500TL üzerinde..
Oğuzhan 'ın belirttiği gibi bazı parçalar hayatidir, silindir kapak contası, krank keçeleri ve külbütör contasını mutlaka orjinal al..
Külbütor conta dışarıda 15 serviste 45 lira ben bi çok parçayı orjinal almama rağmen külbütörü yan sanayi aldım malesef kaçırıyor..

Sıvı conta kullanılacak yerler için 2 tüp kalitelisini alıp ustana ver o bile fark ediyor ve daha önemlisi basınç olan yerlerdeki contalama işlemleri için 1 gün bekleyerek kuruması şart..

Segmanda NIK Japon malı olup çok satılanlar arasındadır, subaplarda Subsan-Yeksan satılıyor.. Conta takımı Japon bulma imkanın yok ama her ne alırsan al silindir contasını içinden çıkarttır ve kesinlikle alma, servisten alınmalıdır, en hayati parçadır..

Motorunuz açıldıktan sonra parça konusunda gerek Adem ustanın önerdiği parçacısı gerekse forumdaki arkadaşların, gerek kendi tanıdığım parçacı var.. En iyisini en hasaplı alırsınız, Misalen Adem ustanın belirttiği Bülent bey kesinlikle Adem ustanın kullanmayacağı ürünü size satmıyor..

Merser servisteki Abdullah beye de danışın parçalarınızı bazı ürünleri stoktan hesaplı verebilirler..

Biz her zaman buradayız..

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
[member=622]orhan83[/member] öncelikle geçmiş olsun. Umarım en az masrafla kurtarırsın. Motor konusunda pek bilgim yok zaten dostlar yardımcı olmuşlar. Kolay gelsin. Sonuçları paylaşırsan sevinirim.

orhan83

Sessiz
dün akşam üzeri gittim serkan arkadaş aramış sağolsun bilgilendirmiş.ilgi,alakaları ve bilgilendirmeleri için osmanusta ve oğluna çok teşekkür ediyorum. baktılar yatak sesi geliyor ama daha başlangıç çok fazla değil biran önce yapılsa iyiolur ileri aşamalara gelmeden yapalım dediler.tüm parçaları bulabildiğimiz ölçüde orjinal kullanırız araba saat gibi olur uzun süre sıkıntısız binersin dediler.ben idare edecek kadar yapalım usta dedim tabiri caizse galeri usulu o işe ben hiç girmem dedi ben yaptığım arabanın altına imzamı atıyorum öyle işler yapmam diyerek beni uyardı.toplamda 2500 tl garanti gider tiriger falan değişirise 3000 tlyi rahat bulur dendi.

gelelim işin öbür boyutuna bu arabanın piyasası 9000 tl civarı arabanın fiayatının 3/1 fiyatını motora gömmek nasıl bir olay.
tamda arabayı satmayı üst model arabayı almayı düşündüğüm bi dönemde olması beni şaşırttı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Motor sorunlu araba kullanılmayacağına göre, yaptırmak şart... Ama satarım diyorsan da motor fiyatını düşürerek satabilirsin... Motor yaptırıp 10'a satabilirsin ya da bu haliyle 7'ye satarsın... Takdir senin...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Satmayı düşünüyorsan veli abimin dediği gibi ver 7 ye kurtul alan adamada 2-3000 masrafı var piyasası 10bin civarı eder dersin .. Şimdi sen yaptırsam da sataağım diyorsan yaptırmadan sat paran cebinde dursun 6ya bile öldüm parasına satsan yine eline 9000 geçecekmiş gibi hesapla ,binerim diyorsanda yaptır osman ustam garanti verdikten sonra sorun yok, geçmiş olsun tekrar

Tapatalk

orhan83

Sessiz
yorumlarınız için teşekkür.
20-25 gün müddet tanıyacağım uygun fiyata masrafını düşerek satmaya çalışacağım satılmazsa 1 ay sonra tekrar düşüneyim :)
galeride takasla falan gider deniyor ama akrabamızın galerisi var oraya mı koysam?

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert

yorumlarınız için teşekkür.
20-25 gün müddet tanıyacağım uygun fiyata masrafını düşerek satmaya çalışacağım satılmazsa 1 ay sonra tekrar düşüneyim :)
galeride takasla falan gider deniyor ama akrabamızın galerisi var oraya mı koysam?

Motorun daha fazla sorun çıkarmaması için kullanmamaya gayret et , galeride beklesin bence eğer satılmayacak gibi görünüyorsa tamir ettirme yoluna gidip öyle satar veya binersin...

Tapatalk

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@orhan83 bu konuda herhangi bir gelişme var mı?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt