Mazda 323 BG (1989-94) Külbütör Kapağından Gelen Ses ve Lpg Ayarsızlığı

Servet

Sessiz
Araç Markası
1993 mqzda 323
Araç Renk ve Tip
kahve sedan
benim sormak istediğim külbürotör buji kablolarının sırası külbürotörden ufak ufak şık şıkk ses gelmekte bu gün kontrol ettim 3 nolu buji kablosu ateşlemiyordu araçla biraz dolaştım kontrol ettim buji kablosu çalışıyordu birde araçta lpg ayar tutmuyor ilk çalıştığında stop edecek gibi oluyor devir düşüyor motor ısındığı zaman sorun kesiliyor birde yakıtı fazla yakmaya başladı sanırım rügülatörde sorun var 90 kw 125ps atiker rügülatör taksam sorun cıkarırmı aracım 1993 mazda glx famila 

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@Servet konu ilgili bölüme taşınmıştır, buradan devam edebilirsin...

Buji kablosu ateşleme yapmıyorsa bu ses yapmaz tekleme yapar diye biliyorum, motor çok düzensiz çalışır, külbütör kapağından gelen şıkırtıyı ben lifter (fincan) sesi olarak tahmin ediyorum. İyice bir araştır istersen.

Lpg sistemini anlayan iyi bir ustaya danış istersen. Rölanti dengesizliğinin bir çok sebebi var çünkü...

Servet

Sessiz
Araç Markası
1993 mqzda 323
Araç Renk ve Tip
kahve sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
aracımda daha önce hiçbir sorun yoktu arkadaşıma verdim bana teslim ettiğinde bir baktım aracın altı komple yaş kontrol ettim radyatör hortumu ufacık delinmiş hemen değiştirdim artı diğer hortumlarıda komple değiştim antifirizi boşaltıp ( tabi arkadaş su ekleye ekleye antifirizde bırakmamış ya) 3 litre antifiriz 3 litre saf su ile değiştirdim, ama ondan sonra bir türlüeski sesini performansı bulamıyorum arabayla uğraşmaktan gına geldi artık bujilere kadar hepsini değiştim lpg sistemini sordum bugün regülatürün 2003 üretimi olduğunu değişmesi gerektiğini söyledi usta ben daha önce söküp diyaframı ve diğer parçaları temizledim yırtık patlak çatlak yoktu ama rolanti düşmesi devirsiz çalışma ve bahsettiğim gibi külbürotörden ses gelmeye başladı artık yemin ettim babam istese kimseye araç vermicem :(

Servet

Sessiz
Araç Markası
1993 mqzda 323
Araç Renk ve Tip
kahve sedan
az önce internetten atiker marka regülatör aldım 90kW-125ps rügültörüde değiştireceğim

Servet

Sessiz
Araç Markası
1993 mqzda 323
Araç Renk ve Tip
kahve sedan
Demestos lifter fican sesi derken ne demek istediğinizi anlamadım araç çalışırken arada bir eksozdan pat pat tekliyor gibi ses cıkartıyor eksoza bakıyorum yaş yani çiğ yakıt atıyor genelde reğülatörle gaz ayarı felan yaparsam seside kesiyorum pat pat teklemede kesiliyor eksozdaki terlemede gidiyor sonra yine oluyor kaç gündür araçla uğraşıyorum çünkü kullandığım araba sesini çekişini biliyorum geçen gün lpg tankının yönünü değiştirmek için lpg ustasına gittim çırakları vardı uğraştılar beni baya bir beklettiler ustaya gaz ayarıda yapmasını söyledim iftar saati geldiği için acalece halletmeye çalıştılar gaz ayarı yaparken usta araç çekişten düştümü diye sordu evet dedim yalnız sıkıntı ney söylemedi kusura bakmayın uzun uzun anlatıyorum ama baya bir aşama atlatdım heralde sorun regülatörde değiştirdiğimde bilgisini vereceğim

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Uzun uzun anlatamniz sorun değil . Bilgi paylaştıkça değer bulur. Amacımız aten deneyimlerimizi paylaşmak. Geçmiş olsun.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lifter sesini şimdilik göz ardı edebilirsin ben sadece tahminde bulunmuştum büyük ihtimaller ses lifter sesi değil. Güvenilir bir lpg ustasına aracını emanet edersen muhtemelen lpg sistemi ile ilgili sorunların çözümlenir.

Servet

Sessiz
Araç Markası
1993 mqzda 323
Araç Renk ve Tip
kahve sedan
Merhaba arkadaşlar daha öncede araçtaki sorunlardan bahsetmiştim tekrar yine en detayına kadar anlatayım açıklayıcı ve net olsun bilgi paylaşıldıkça güzeldir.

Arkadaşlar allahıma şükürler olsun aracımı aldım alalı beni hiç üzmemişti arabayı arkadaş istedi verdim aracı bana teslim ettiğinde arabanın altı komple su kontrol ettim baktım radyatör hortumu ufak capta delinmiş su sızdırıyor neyse radyatör hortumları devir dayım gaz ne varda hepsini değiştirdim arabada titreme rolanti bozukluğu başladı komple suyunu boşaltıp antirifiz doldurdum yine birşey değişmedi bujileri değiştirdim yine değişen birşey yok acaba antifirizi doldururken havamı yaptırdım acaba dedim boşalttım forumları okuyup saf su ile antifirizi tekrar yeniledim ayar yapıyorum lpg ci arkadaşa gidiyorum motor sıcakken sorun yok ilk çalıştırdığımda titreme rolanti bozukluğu tekleme oluyor delireceğim nerdeyse atiker marka lpg beyn alıp beyni de değiştirdim yine motor soğukken yine problem var.

Gece yine aracın başına indim motor ısınana kadar bekledim turladım evin önüne geldim yine pattt patt pıtt ses hem disbürütörden hemde bobinden ses geliyor disbürütöre bir baktım ark var kıvılcım atıyor dedim akım kaçağı var heralde sabah açtım kabutu disbürütörü söktüm contası laşkalaşmış bir oring taktım sıkarken disbürütör kapğını kırdım off ki ne offf hızlı yapıştırıcı ile yapıştırdım eskisinden sağlam yapmışım ama içim rahat etmedi cıkmacıya gidip bir kapak aldım arkadaşa buji kablosu var mı diye sordum yok dedi baktım yerde bir buji kablosu var aldım hemen orada yeni aldığım kapağı değiştirdim yine aynı sorun.

Yerden aldığım buji kablosunu 3 nolu buji kablosu ile değiştirdim arabanın sesi muhteşem oldu diğer ne kadar gereksiz ses varsa kalmadı ne disbürütörde ne bobinde ne motorda arkadaşlar diyeceğim benim gibi sorun yaşar iseniz başımdan geçen her şeyi tek tek yazdım buji kablolarını kontrol etmeyi unutmayın.

Birde bir soru soracağım arkadaşlar ben yanlışlıkla fanın sigortasını çekmişim bir 5 veya 6 km gittim gözüm hararet göstergesine takıldı bir baktım hareret tavan yapmış hemen sağa çektim stop edip kontağı açtım baktım fan çalışmıyor değiştirmiş olduğum sigortayı tekrar yerine taktım fan açıldı radyatör kapağını açtım yavaşca havayı aldım saf su ile tekrar doldurdum hararet düşünce devam ettim acaba motora bir zarar vermişmidir konu hakkında yorum yapacak arkadaş varmı ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun :) Bilgilendirme için teşekkürler. Radyatör suyunu önümüzdeki günlerde takip et büyük ihtimalle bir şey olmamıştır...

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Geçmiş Olsun.. Veli Abinin Dediği Gibi Su Eksiltme Yapacak mı Kontrol Et..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
İlk önce bakılacak yere en son bakmışsınız bulana kadarda baya bir macera olmuş :) Sizin araçlarda 89-94 323 BG kasalardan bahsediyorum kalbüratör sistemi olduğu için genelde teklemeler ateşleme kaynaklı oluyor. Bir üst kasada işler değişiyor enjeksiyonlu olduğu için teklemeler genelde lpg ayarsızlığından oluyor. Yüksek ısının contayı yakmadığını ümit ederek kullanmaya devam. Suyuna gözlemleyin geçmiş olsun.

Üst Alt