Mazda 323 BG (1989-94) F 1.8 Ufak Çaplı Bakım

Mustafa_G

Sessiz
Aracımız bildiğiniz üzere 1990 model 323F 1.8L. Nam-ı diğer PiGme

Kullanılan Malzemeler: Balata spreyi, WD40 sprey, kireç çözücü ve el aletleri.

Yapılan işlemler; hava filtresi ve hortumları söküldü. İlk önce boğaz kelebeğinin için bol bol sıkılan balata spreyi ve wd40 ile güzelce yıkandı. Hava filtresi borusu üzerindeki kılcal çatlaklardan hava almaması için daha önceden yüksek mukavemetli bant ile sarmıştım. O bantlanan kısımlar kontrol edildi. Araç üzerindeki YED marka filtreyi söküp, daha önce temizleyip yağlamış olduğum K&N marka filtreyi hortuma monte ettim.

Distribitör kapağını söküp içinde zamanla oluşan küfleri falçata ve ince zımpara kağıdı ile temizledim.

Daha sonra kalorifer peteğinin bağlantı hortumlarını giriş ve çıkışın bağlantlarının devamı olan yerlerden söktüm. Bir pet şişe içinde önce 1/4 kireç çözücüyü 3/4 oranında suyla karıştırıp bunu peteğin içine doldurdum. 1-2 dakika bekleyip çıkış tarafını tıkadığım tamponu çıkartıp pis suyu boşalttım. Sonra yarı yarıya su ve kireç çözücü karıştırıp aynı işlemi tekrarladım. Daha sonra bahçe hortumunu peteğin girişine takıp tazyikli suyla içini güzelce yıkattım. Bir süredir yaşadğım ısıtmama sorununu ya bu şekilde çözecektim yada peteği delecektim. Çok şükür petekte delik yok şimdilik

Fotoğrafları ekliyorum. Saygılar, sevgiler
871b93b88a3e4c19b00cd084756cc31e.jpg
ee005f7aa2e31c27c51e8d14c33b6ac5.jpg
956b3fa6a6eb0298cab0845a0c4d1dba.jpg
2881ee48eab4614308dec578c86f01c3.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine sağlık, Pigme daha rahat nefes almaya başlamıştır artık... :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
şu petek giriş çıkış yeri bizim araçda çok zor bi yerde

Mustafa_G

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Benimkine de ulaşmak mümkün olmadığı için hortumlari takip edip gittikleri yerden söktüm. ;)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
işte orasıda sökülecek gibi değil :-\

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mustafa abi maliyeti düşük zevkli bir bakım olmuş zaten maliyet düşük olunca daha zevkli oluyor neyse :D
Hava filtresinin emiş hortumunu neden değiştirmedin abi? Orijinali çok mu pahalı? Neden soruyorum, ne kadar bantlasan tamir etsen de bir müddet sonra iyice patır patır dökülüyor. Çokta hassas bir parça hava alınca rolanti sapıtabiliyor. Fiyat mantıklı değilse ebaydan falan bakılabilir bir şeyler, gerçi sen bakmışsındır :)

Mustafa_G

Sessiz
Hortumda delik yok. Kılcal çatlaklar var sadece. Kafam rahat olsun diye sarılı tutuyorum ;) yenisini TR de bulmak mümkün değil. Belçika depodan getirtmek lazım. Şimdilik hiç gerek yok :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hortumda delik yok. Kılcal çatlaklar var sadece. Kafam rahat olsun diye sarılı tutuyorum ;) yenisini TR de bulmak mümkün değil. Belçika depodan getirtmek lazım. Şimdilik hiç gerek yok :)
Öyle diyorsan daha gideri var demektir devam... O0

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Eline sağlık abi, ben inceler-okurken keyif aldım, sen eminim çok mutlu olmuşsundur uğraşırken guzucanla...
Güzel iş çıkarmışsın. Kazasız güünlerde sürmek nasip olsun herdaim.
Maşallah nefes yolları da rahatlamıştır. O0
Ama imkan olduğu zaman tavsiyem hortumu değiştirmenden yanadır. Hani denk gelirsen yakınlarında bir yerde temiz bişey, affetme al ::)
MAŞALLAH... :nazar:

Mustafa_G

Sessiz
Teşekkürler. Ancak bunun hortumundan alınacak tek yer var, o da servis. Mevcut hortum sağlam. Yirtilirsa mecburen getirtecegiz servise. :)

Üst Alt