Mazda 323 BG (1989-94) Ateşleme Modülü Sorunu

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Konu tarihi: 01 Kasım 2010
Bugün ilginç bişey geldi başıma aracımızı sattığımız (tanıdık) abim aradı yolda kaldığını söyledi ilk başta inanmadım şaka yapma falan derken gerçekten yolda kalmış araç normal seyrederken birden ateşlemeyi kesmiş neden yapmış olabilir derken bizim aracı satın aldığımız bizden önceki sahibi bana bir parça vermişti (oda yolda kalmış bu parçadan) distribütör ateşleme modülü diye geçiyor sanırım, o geldi aklıma dedim abi bu araç arıza yapamaz benzinde çalıştırmayı dene dedim denemiş genede çalışmamış o zaman dedim ateşlemede sorun vardır ateşlemede sorun yaratan tek parça ateşleme modülüdür dedim (Allah tan bunu araçtan ayırma diye vermiştim) neyse ustaya verdi telefonu dedim usta böyle böyle tamam ondan yapmaz ama deniyelim dedi neyse aradan 10 dk geçti parçayı takmışlar araç normal şekilde çalışmış sorun düzelmiş dicem o ki biz araçla 40.000 km yol yaptık bize denk gelmedi sattığımız kişiye denk geldi lanet parça ama 323 araç sahipleri aklınızda olsun bu parça nette de satılıyor arabanızdan eksik etmeyin yolda kalırsanız düşük bi ihtimal ama sağda solda bulabileceğiniz bi parça değil canınız sıkılmasın sonra resiminide ekliyeceğim buraya parçanın...bu arada sattığımız araç 194.000 km de idi ilk defa değişti bu parça önceki sorun yarattığında temizlenmiş takılmış ama her temizlemede sorun giderilmeyebiliyor bilginize...
Orijinalini alırsanız kafanız ağrımaz. Mitsubishi alanlarda memnun.

Ekli dosyalar

• modulmitso.jpg
    modulmitso.jpg
    23.5 KB · Görüntüleme: 726
  • modül.jpg
    modül.jpg
    26.7 KB · Görüntüleme: 740

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
evet oguzhan eteşleme modülü b6 motor da tek sıkıntı mutsubushı orj markasıdır piyasada o marka biraz zor buluve pahalıdır (DR müller)nur denen marka iş görür malzemedir ;)

fung_hu

(Emre)
Araç Markası
Fiat Doblo 1.3mjet
Araç Renk ve Tip
Bal Köpüğü
siparis verebilecegimiz bi link varmi. telden sıkınti oluyo bulmasi

sokrates

Katılımcı
evet aynı sorunu bende yaşamıştım. probleem o parçanın ısınması.yan sanayi isiniyor ve ateslemeyi kesiyor.
istanbuldan oto veysel den orjinali temin edilebilir

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çeşitli satan yerler var ama yan sanayi. Orijinali mitsubishi olması lazım onu almalı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Birde bu arızayı sık yapıyorsa ilk bakılacak yer kontak termiği aklınızda bulunsun...

Ben eski guzunun distribütorunde dr müller kullandım, canavar gibiydi..
Bulamazsanız servis mecburen..
Adi ürünler malesef dayanmıyor..
Eski araçta bobinin kötüsü denk geldi 40 km de bozuldu
Yeni aracımda yan sanayi distribütor 70 km dayandı patladı..

Karar sizin..

emreozkaya

Sessiz
Araç Markası
1998 mazda 626 A/T
Araç Renk ve Tip
Gri/Hatcbeck
Yukarıda bahsedilen modulden eski aracimdan kalma elimde 1 adet bulunmakta ihtiyacı olan olursa gönderebilirim.
Kargoyu alıcı öder.Ürun ücretsizdir. Maksat forumdaşlar faydalansin:)

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Arkadaşlar benimde ateşleme modulü error vermeyr başladı. Ara ara stop ettikten sonra çalıştıramıyorum. illaki modulü söküp tekrar sıkıcam. Bazen buda işe yaramıyor. Hafif sağa sola kımıldatarak devreye sokabiliyorum. Fakat birsey dikkatimi cekti. Kontağı acik sekilde yapiyorum bu islemi oluo olmadigini anlamak icin. Vidalarini gevsettigim zaman hafif saga sola esnetirjen cit cit diye gaz bobinlerini cektiriyor. Devreye giriyor yani. Altindada bilgisayar islemcilerinde kullanilan sogutucu kreme benzer beyaz kremsi bi sivi var. Atesleme modulu govdeden şase almasi gerekiyormu.sase almasinda sıkıntı olduğu içinmi acaba arada ateşlemeyi kesiyor.o kremi guzelce temizleyip tekrar taksam nasil olur sizce.

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Birşey daha sormak istiyorum. Kısmetse bugün modül ile manyetiğini değiştiricem. Ateşleme modulüne bağlanan manyetik sensör ile algıladığı metalin arasındaki boşluk ne kadar olmalı. Modul arıza yaptıkça arızayı manyetik sensörün mesafe aralığını artırıp azaltarak gideriyorum.manyetik metale yaklaşıp uzaklaştıkça verdiği direnç değişiyor. Bunun mesafe aralığı direnci ne olabilir mesela. Bu mesafe arabanın avansındada farklılığa sebep oluyor.ustalarımızın bu konudaki tavsiyeleri nedir :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Birşey daha sormak istiyorum. Kısmetse bugün modül ile manyetiğini değiştiricem. Ateşleme modulüne bağlanan manyetik sensör ile algıladığı metalin arasındaki boşluk ne kadar olmalı. Modul arıza yaptıkça arızayı manyetik sensörün mesafe aralığını artırıp azaltarak gideriyorum.manyetik metale yaklaşıp uzaklaştıkça verdiği direnç değişiyor. Bunun mesafe aralığı direnci ne olabilir mesela. Bu mesafe arabanın avansındada farklılığa sebep oluyor.ustalarımızın bu konudaki tavsiyeleri nedir :)
Güzel soru tebrik ederim. Sanırım bu sorunun cevabı servis manuel'inde yazar :) Modül olarak japon marka kullanmanı öneririm ;)

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Benim başıma gelmişti bg kasa 94 model aracımda bende ateşleme modülü değilde onun karşısındaki parça optik okuyucuydu ismi sanırım. Çok aramıştım o zamanlar sağolsun bir mazda ustası distribütörün içinden söküp vermişti. @Oğuzhan ın dediği gibi orjinal kullanın ve o aralığı bende bilemiyorum. Geçmiş olsun

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ersinaydın

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 practica
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Sa benim aracımda mazda bir anda yolda bıraktı ve ateşleme cok az yapıyor bu yüzden arac calışmıyor napmam gerekiyor

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Ateşleme modulünü değistirdim. Ateşleme sorunu ortadan kalktı.manyetik ateşleme ile ilgili bir yazı okumuştum. Burada manyetik alana yaklaşımı girişi ve uzaklaşma direncinden bahsetmişti. Burada manyetik okuyucunun mesafe aralığını 0.2-0.4 mm aralığında olması gerektiği söyleniyordu. Bende bu değeri baz alarak bi ayarlama yaptım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ateşleme modulünü değistirdim. Ateşleme sorunu ortadan kalktı.manyetik ateşleme ile ilgili bir yazı okumuştum. Burada manyetik alana yaklaşımı girişi ve uzaklaşma direncinden bahsetmişti. Burada manyetik okuyucunun mesafe aralığını 0.2-0.4 mm aralığında olması gerektiği söyleniyordu. Bende bu değeri baz alarak bi ayarlama yaptım
Geçmiş olsun, bilgilendirme için teşekkürler. :)

Ersinaydın

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 practica
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Parcayı buldum taktık ama hala calışmadı ateşleme var ama hala az

Üst Alt