Mazda 323 BG (1989-94) Araç İçine Gelen Egzoz / Yakıt Kokusu

memocan89

Sessiz
Arkadaşlar bende 93 model 1.6 karbüratörlü sedan mazda var. Araba çok kötü kokuyor özellikle camlar açıkken ve yokuş çıkarken çok kokuyor. Hangi ustaya gitsem çaresini bulamadı. Nedir bunun çaresi. Arkadan çıkan egzos kokusu sanırım arabanın içine doluyor. Çünkü arabanın her yerine baktırdım değişmesi gereken yerleri de değiştirdim. Hiçbir yerde kayıp kaçak yok.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
arabanın her yerine baktırdım ama koku hala devam demekkiiyi baktıramamışsın bir yerlerde eksik var eksoz sistemini iyi kontrol edin araç çalışır iken rolantide arkadan eksozun kafasını tıkayın ve araç liftte çalışır iken alttan tekrar kontrol edin mutlaka bir yerden kaçak vardır birde eksoz suturucularının içi dagınık ve tıkalı olması sonuçta eksoz gazının rahat bir şekilde dışarı çıkması lazım motor da yag kaçakları varmı bakın eksoza yag gelmesin gelir ise yokuş yukarı biraz daha gaza basıcagınız için koku arata bilir

aynı zamanda araç benzinde iken depo havalandırmasının deponun içinde sıkışan havayı dışarı atıyormu arka tarafta traverstte dir ucu çamur ile tıkanmış olabilir birde aracınız lpg var ise lpg sızdırmasını motor kısmından kontrol edin benzin hortumlarını kontrol edin en son çare araç çig yakıyor olabilir buji leri sökün karar ma varmı kontrol edin çig yakmadan dolayı çig kokusu duyabilirsiniz mutlaka bir yerde bir sorun vardır susturucuları iyi kontrol edin

motor da yag yakma var ise bu kokunun önüne geçemessiniz yada yakın zamanda motor yapıldı ise bir şekilde eksozun içine yag doldu ise şu anda yag yakma olmuyabilir eskiden kalma birkimlerin kokusu olabilir durum böyle olunca eksoz sistemi degişmeden koku gitmez bu koku eksoz sistemi yüksek devirde eksoz gazı sıkışmaya başladıgı zaman susturucunun içindeki yag nemini buhar olarak dışarı atabilir en son motoru kötürün allatn üstten güzel bir sıcaksu ve mazot ile yıkatın faydası olur ...

HÜSNÜ GÜRSU

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı
Ustalar arasında ekzos cuda varmıydı bilmiyorum.
Ekzos gazı çoğunlukla önce bagaja sonra içeri girer.Arabayı kaldırıp alt taraftan iyice gözlemlemek lazım.Varsa bagajdaki su tahliye deliklerinin tıkalı olmasına ve kaportayı delip dışarı çıkan kabloların lastiklerinin bütünlüğüne dikkat etmek lazım.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Ekzos gazı çoğunlukla önce bagaja sonra içeri girer.Arabayı kaldırıp alt taraftan iyice gözlemlemek lazım.Varsa bagajdaki su tahliye deliklerinin tıkalı olmasına ve kaportayı delip dışarı çıkan kabloların lastiklerinin bütünlüğüne dikkat etmek lazım.

katılıyorum hüsnü abiye sonuçta bellibir yılı aşmış bir araç her hali göze almak lazım demi..

memocan89

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hocam fakat camlar kapalıyken koku gelmiyor. Dediğiniz gibi olsa camlar kapalıyken de koku gelmez miydi. Ayrıca ben bagaj lastiklerini falan da değiştirdim. Yine de düzelme olmadı. Ekzoz sistemi komple yeni değişti değişme olmadı. Fakat kaputu açtığım zaman motorun üzerinde yağ lekeleri görüyorum ayrıca benim arabanın ekzozu çok pis kokuyor. Araba bir keresinde hararet gördü. Motor yapıldı ama sadece conta ve radyatör değişti başka birşey yapılmadı galiba ayrıca ilk aldığımda arabayı su eksiltiyordu zaten. Şu an su eksiltmiyor ama yağ eksiltiyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aydın merkezdeysen 3.sanayide yağcı Mehmet Çakır var oraya git benim aracın egzozu çok pis kokuyor, lağım gibi bir de yağ yakıyor diye belirt sana destan yazar bu konuda...

;)

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

memocan89

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kimisi eski arabalar koku yapar çaresi yok diyor doğru mu yalnız bende 2000 model uno vardı 1.4 ie bundan önce o koku yapmazdı hiç babamda toros var 96 model sıteyşın hiç lpg görmemiş o da kokmuyor arabam yağ eksiltiyor yalnız siyah duman atmıyor lpgli arabalar yağ eksiltir normal diyorlar son çare arabayı satmak mı yoksa yada segman mı attırmak lazım o zaman koku geçer mi pahalıya patlar mı bana arabada koku dışında hiç bir problem yok gidişinde falan gidiyor yani geçen cuma günü zonguldaktan aydına geldim sonra pazar günü aydından zonguldaka gittim yaklaşık 2bin kilometre yol yaptım bir sorun çıkarmadı bir de arabamın çekişinden çok memnun değilim yavaş hızlanıyor

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Hocam fakat camlar kapalıyken koku gelmiyor. Dediğiniz gibi olsa camlar kapalıyken de koku gelmez miydi. Ayrıca ben bagaj lastiklerini falan da değiştirdim. Yine de düzelme olmadı. Ekzoz sistemi komple yeni değişti değişme olmadı. Fakat kaputu açtığım zaman motorun üzerinde yağ lekeleri görüyorum ayrıca benim arabanın ekzozu çok pis kokuyor. Araba bir keresinde hararet gördü. Motor yapıldı ama sadece conta ve radyatör değişti başka birşey yapılmadı galiba ayrıca ilk aldığımda arabayı su eksiltiyordu zaten. Şu an su eksiltmiyor ama yağ eksiltiyor.

şimdi burda aslında sorunun ne oldugunu aracın conta yaktı demekle cevabını vermiş oluyorsunuz ki zaten bende buna yakın bir cevab yukarıda size verdim

araç yag yakıyor diyorsunuz bu yanan yag eksoza gidiyor buda koku yapar sabah sogukken aracı çalıştırın 3500 ve 4000 devir arası motor yaglamayı yaptıktan 1 dakika sonra bir gaz verin eksozu görün bakalım duman ne olucak yani burda tahmin yürütülüyor ora yada bura diye cam açıkken yada kalıy ken bunların hepsi birer tahmin

motor daki yag kaçaklarından bahsetmişsiniz bunuda size yukarıdaki mesajımda belirtmiştim

burda yapman gereken yanma odasına giden yagı kesmen ve motorun dışarıdaki yag kaçagını kesip güzel bir yıkama yaptırman olucak bunun dışında çekiş ile proplem ile alakalı size bir çok cevab yazmak isterim

debriyaj balatan bitik olabilir lpg regülatörünün küçük olup gazı yetiştirmemesi olabilir

sübop ayarların sıkı olabilir

karbiratörün agsına gelen mikser küçük olabilir

gaz ayarı kısık olabilir

sonuçta kullandıgın araç b6 1.6 ccmotor sohç 16 valf 87 hd dir

burda motorun kondisyonu çok önemli zaman aşımı metal yorgunlugu bazı kaçan beygirlerin geri kzanılması için iyi bir yerde güzel bir işçilik gerekir bu motorda olabilir lpg bakımıda olabilir

debriyaj degişimide olablir çok zor teshişler degil burda olsaydın size bir çay içerken sorununuzu bir daa konu yapmıyacak şeki,lde tek kalemde çözüme kavuşturur ne yapılması gerektigi yönde hem maddi yönde hem pisgolijik yönde gerekli tüm cevabı zevkle verebilirdim siz şimdi fazla kafanızı kurcalamayan sizi boş boş dinleyen degil aracınızın sorunu ne ise dogru bir şekilde yönlendirip yardımcı olucak bir usta bulun faydası olucaktır şimdilik geçmiş olsun kolay gelsin başarılar ...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@memocan89 bu konuda herhangi bir gelişme var mı?

Moderatörün son düzenlenenleri:

PsiKoMaNYaKoLoG

Katılımcı
Araç Markası
2017 Opel Astra 1.6
Araç Renk ve Tip
Gri/Füme - Sedan
Benzer bir sıkıntı bende de var arkadaşlar.

Araç hangi yakıtla çalışıyor ise (lpg/benzin) o yakıtın kokusu geliyor içeri (eksoz kokusu değil) lpg kaçağı var mı diye kontrol ettirdim ama bişey çıkmadı. Eksozla ilgili de herhangi birşey yok. Bir kişi (usta) bunlarda karbüratör kelebeginden oluyor genelde dedi ama sokunce içinde küçük tırnaklar var sokerken kırılıyor vs dedi cesaret de edemedim acikcasi.
Rolantide çalışırken problem yok ancak arabanin bir kaç gün o çalışmadigi zamanlarda ilk çalış adan sonra, gaza yüklendiğim zamanlar ve bazen de düz yolda sakin sakin giderken gelebiliyor. Benzer sıkıntı yaşayan ya da sorun hakkında bir fikri olan var mı?
emoji53.png
(93 1.6 GLX Sedan)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Benzer bir sıkıntı bende de var arkadaşlar.

Araç hangi yakıtla çalışıyor ise (lpg/benzin) o yakıtın kokusu geliyor içeri (eksoz kokusu değil) lpg kaçağı var mı diye kontrol ettirdim ama bişey çıkmadı. Eksozla ilgili de herhangi birşey yok. Bir kişi (usta) bunlarda karbüratör kelebeginden oluyor genelde dedi ama sokunce içinde küçük tırnaklar var sokerken kırılıyor vs dedi cesaret de edemedim acikcasi.
Rolantide çalışırken problem yok ancak arabanin bir kaç gün o çalışmadigi zamanlarda ilk çalış adan sonra, gaza yüklendiğim zamanlar ve bazen de düz yolda sakin sakin giderken gelebiliyor. Benzer sıkıntı yaşayan ya da sorun hakkında bir fikri olan var mı?
emoji53.png
(93 1.6 GLX Sedan)
Bu konuda tecrübesi olanlar cevap verecektir ;)

PsiKoMaNYaKoLoG

Katılımcı
Araç Markası
2017 Opel Astra 1.6
Araç Renk ve Tip
Gri/Füme - Sedan
Bundan hiç şüphem yok

G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tecrübesi olan yok ya da mesaji gormedi sanırım

Bugün yaptirdim aracı. Karbüratör milinde çok boşluk var burdan hava kaçırır/alır ondan yapar dedi usta. 160₺ sıkışmış arasına şuan için bu koku falan almadım artık deneyip bakacaz

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tecrübesi olan yok ya da mesaji gormedi sanırım

Bugün yaptirdim aracı. Karbüratör milinde çok boşluk var burdan hava kaçırır/alır ondan yapar dedi usta. 160₺ sıkışmış arasına şuan için bu koku falan almadım artık deneyip bakacaz

Herkes bir tecrübe paylaşıyor bir şekilde, bu konuda nasip senin tecrübenmiş demek :) Sorunun hallolmasına sevindim, geçmiş olsun. O mil nasıl bir şey revize mi edildi yenilendi mi ?

PsiKoMaNYaKoLoG

Katılımcı
Araç Markası
2017 Opel Astra 1.6
Araç Renk ve Tip
Gri/Füme - Sedan
Açıkçası görmedim rolantiyi ayarlayan (sanırım) bir parça vardı (karburatorun sol tarafında) onun içinden geçen ve içerde kelebekleri de tutan bir mil. Etrafında tırnaklar varmış, o tırnaklarin yenisi yapıldı tornacida. Karbüratör güzel temizlenip toplandi. Yerine taktıktan sonra da ince ayarlarını yaptı. Tornacı dahil 160₺ tuttu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Açıkçası görmedim rolantiyi ayarlayan (sanırım) bir parça vardı (karburatorun sol tarafında) onun içinden geçen ve içerde kelebekleri de tutan bir mil. Etrafında tırnaklar varmış, o tırnaklarin yenisi yapıldı tornacida. Karbüratör güzel temizlenip toplandi. Yerine taktıktan sonra da ince ayarlarını yaptı. Tornacı dahil 160₺ tuttu.

Mazda'da; arızanın teşhisi ve tedavisi paradan önce geliyor. :) Geçmiş olsun, bilgilendirme için teşekkürler.

Üst Alt