Mazda 323 BG (1989-94) Amortisör Seçimi

fung_hu

(Emre)
Araç Markası
Fiat Doblo 1.3mjet
Araç Renk ve Tip
Bal Köpüğü
herkeze iyi forumlar.
aracima ön amortisör ve amortisor takozu lazim. hangi marka tercih etmeliyim.
yagli yada gazli arasindaki fark nedir.
amortisör degisimi soguk havada yapilirmi.
ustadlardan cevap bekliyorum

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bizim 99 larda onler cok sert ben kyb taktim servisden aldim piyasadan ucuza geldi :-D
Sertlik dolayi mondero oneririm sadece on icin ama oda onler yumusak olmasi icin kalite siralamasi
Tokico
Kyb
Mondero tabi bunlar bizim ekonomik olarak ulasip alabilecegimiz amortisorler daha kalite olanlarida vardir.
Yaylarin altina ve ustunde pedler var onlari bi kontrol et hazir sokmusken ne durumda diye servisde daha ucuz sokmusken bunlarida yenilersin

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Neredeyse her aldığım arabam da amortisör değiştirdim arkadaşlar bu yüzden amortisörcü diyorlar kyb ve tokıco sert amortisör dur yol tutuşu iyidir gazli olduğu için konfor düşüktür monroeyu reno arabalarımda kullandım mazda da kullanmadım yağlı olduğu için konfor iyidir gazlı amortisöre göre yol tutuşu zayıftır ama ben sırf konfor için yağlı tercih ederim gazlı çok sert olduğu için benim gibi bozuk yolda çok fazla giden biri için biraz sıkıntı oluyor

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bende pisman oldum aslinda keske mondero alsa idim one fren falan oyle dip gazlamalar falan yapmadigim icin frene cok ihtiyac duymuyorum :-D

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
konfor istiyorum diyorsan monreo fakat bastıgım zaman frene kafa saga sola basmasın virajda esnemeden dolayı dalma gezme yapmasın diyorsanız kyb yada tocico kullanıcaksınız ..

yanlız üst amartisör kafaları için iki şıkkımız var birinci şıkkımız maliyet az olsun orj olsun hurdacıdan temiz bişey alınıcak

ikinci şıkkımız biraz pahalı olucak yetkili servisten orj alınıcak yan sanayi üst amartisör takozları çok dayanıksız az bir kullanımdan sonra takozun yukarıya dogru göçtügünü görür sünüz çok sıkıntı yok ise üzerinden çıkan ile idare edin alıcagınız yan sanayi takozdan daha dayanıklıdır tabi daha önce degişip yan sanayi takılmadı ise

zaten ustanız bu işi yaparken amartisör üst tabla ile kafa arasında olan pilastik bilyanın kapaklarını açıp içini yaglıyacaktır ve yeni bir amartisör körügü kullanarak bu işi hal edicektir amartisör fiyatı 160 tl civarı olsa gerek kolay gelsin saygılar ..

birde yaglı amartisör yumuşak olur gazlı amartisör sert olur..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
konfor istiyorum diyorsan monreo fakat bastıgım zaman frene kafa saga sola basmasın virajda esnemeden dolayı dalma gezme yapmasın diyorsanız kyb yada tocico kullanıcaksınız ..

yanlız üst amartisör kafaları için iki şıkkımız var birinci şıkkımız maliyet az olsun orj olsun hurdacıdan temiz bişey alınıcak

ikinci şıkkımız biraz pahalı olucak yetkili servisten orj alınıcak yan sanayi üst amartisör takozları çok dayanıksız az bir kullanımdan sonra takozun yukarıya dogru göçtügünü görür sünüz çok sıkıntı yok ise üzerinden çıkan ile idare edin alıcagınız yan sanayi takozdan daha dayanıklıdır tabi daha önce degişip yan sanayi takılmadı ise

zaten ustanız bu işi yaparken amartisör üst tabla ile kafa arasında olan pilastik bilyanın kapaklarını açıp içini yaglıyacaktır ve yeni bir amartisör körügü kullanarak bu işi hal edicektir amartisör fiyatı 160 tl civarı olsa gerek kolay gelsin saygılar ..

İyi ki varsın ustam... :) Harika bilgilendirme yapmışsın ellerine sağlık.

fung_hu

(Emre)
Araç Markası
Fiat Doblo 1.3mjet
Araç Renk ve Tip
Bal Köpüğü
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

kral ustam senin su nokta koyar gibi bilgi vermene hastayim. her foruma lazimsin.

fung_hu

(Emre)
Araç Markası
Fiat Doblo 1.3mjet
Araç Renk ve Tip
Bal Köpüğü

fung_hu

(Emre)
Araç Markası
Fiat Doblo 1.3mjet
Araç Renk ve Tip
Bal Köpüğü
Neredeyse her aldığım arabam da amortisör değiştirdim arkadaşlar bu yüzden amortisörcü diyorlar kyb ve tokıco sert amortisör dur yol tutuşu iyidir gazli olduğu için konfor düşüktür monroeyu reno arabalarımda kullandım mazda da kullanmadım yağlı olduğu için konfor iyidir gazlı amortisöre göre yol tutuşu zayıftır ama ben sırf konfor için yağlı tercih ederim gazlı çok sert olduğu için benim gibi bozuk yolda çok fazla giden biri için biraz sıkıntı oluyor
oncelik konfor olsun isterim. yaglilara bakiyim oncelikle

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
veli abi amostisor degistirmedin lastik degistirmedin. sen hic masrafsiz goturuyosun bu isi massaallah :)

Fren balatalarını 1 kez değiştirdim, lastiğim hiç patlamadı, aldığım araçlarda komple lastik değişimi hiç yapmadım... :nazar: :nazar:

Aman Allah nazarlardan korusun.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
önlere farklı arkalara farklı takılabilir mi acaba, bir artısı olur mu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
önlere farklı arkalara farklı takılabilir mi acaba, bir artısı olur mu

Tam emin değilim ama böyle bir uygulama aracın dengesini bozar diye tahmin ediyorum... En doğrusu; amortisörlerin takım olarak yani 4 adetinin aynı marka ve özellikte amortisörler ile değişim yapılması...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben bu kasa 323 e önlere monroe takmıştım gayet memnundum tavsiye ederim.

fung_hu

(Emre)
Araç Markası
Fiat Doblo 1.3mjet
Araç Renk ve Tip
Bal Köpüğü
bursada uretiliyormus. maysan mandomu ne o marka hakkinda bilgimiz varmi acaba

Üst Alt