Mazda 323 BA (1994-98) Lantis Yağ Yakma Sorunu

ozkan6607

Sessiz
Araç Markası
1996 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Merhabalar. 1996 model lantis aracimla araniza katilmiş bulunmaktayim. Araçtan kisaca bahsedecek olursam; 132 000 km de, ben 4. Sahibiyim, lpg 120 000 km de takilmiş. Ayrica elimde geçmişe dönük 3 adet tüv türk belgesi var. Ayrica aracin birçok bakimi farkli zamanlarda mepaz yetkili servisinde yapilmiş, yani kilometre büyük ölçüde orjinal olabilir. Araç genel anlamda çok eğlenceli, güzel bir araç ancak bazi sikintilari var. Araç alirken ekspertize kattim. Motor %84.9 gibi bir değer çikti. Ancak motor yağ yakiyor. Egsozdan mavi duman atiyor. üst devirlerde aracin içine yanik yağ kokusu geliyor.tüm bunlari bilerek araci aldim ,fiyati bana uygun geldi. Genel anlamda çok titiz birisiyim. Ilk olarak motor yağini yeniledim 10/60 tam sentetik yağ kattirdim, birde 101 isimli motor katkisi kondu yağ yakan araçlar için, ancak pek faydasini göremedim yine ayni sorun devam ediyor. Benim kafama takilan motor durumu %85 civarinda olan bir araç nasil olur yağ yakar. Birkaç servise sordum motor açmadan anlayamayiz diyorlar.komple motor isteyen diyende var, yarim motor diyende, kimi 6-7 bin tl masraf çikar diyor, kimi 1-3 bin arasinda diyor. Güven vermiyorlar açikçasi. Ben bu araci uzun süre kullanmak istiyorum. Bana antalyada işinin ehli, mazdadan anlayan özel bir servis tavsiye edebilirmisiniz. Aracima hak ettiği değeri vermek istiyorum,birde ariza nedeni ne olabilir. Böyle bir sorun başina gelmiş arkadaşlarin yardimini bekliyorum,şimdiden teşekkürler...

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Merhabalar. 1996 model lantis aracimla araniza katilmiş bulunmaktayim. Araçtan kisaca bahsedecek olursam; 132 000 km de, ben 4. Sahibiyim, lpg 120 000 km de takilmiş. Ayrica elimde geçmişe dönük 3 adet tüv türk belgesi var. Ayrica aracin birçok bakimi farkli zamanlarda mepaz yetkili servisinde yapilmiş, yani kilometre büyük ölçüde orjinal olabilir. Araç genel anlamda çok eğlenceli, güzel bir araç ancak bazi sikintilari var. Araç alirken ekspertize kattim. Motor %84.9 gibi bir değer çikti. Ancak motor yağ yakiyor. Egsozdan mavi duman atiyor. üst devirlerde aracin içine yanik yağ kokusu geliyor.tüm bunlari bilerek araci aldim ,fiyati bana uygun geldi. Genel anlamda çok titiz birisiyim. Ilk olarak motor yağini yeniledim 10/60 tam sentetik yağ kattirdim, birde 101 isimli motor katkisi kondu yağ yakan araçlar için, ancak pek faydasini göremedim yine ayni sorun devam ediyor. Benim kafama takilan motor durumu %85 civarinda olan bir araç nasil olur yağ yakar. Birkaç servise sordum motor açmadan anlayamayiz diyorlar.komple motor isteyen diyende var, yarim motor diyende, kimi 6-7 bin tl masraf çikar diyor, kimi 1-3 bin arasinda diyor. Güven vermiyorlar açikçasi. Ben bu araci uzun süre kullanmak istiyorum. Bana antalyada işinin ehli, mazdadan anlayan özel bir servis tavsiye edebilirmisiniz. Aracima hak ettiği değeri vermek istiyorum,birde ariza nedeni ne olabilir. Böyle bir sorun başina gelmiş arkadaşlarin yardimini bekliyorum,şimdiden teşekkürler...
Geçmiş olsun, aynı zamanda hayırlı olsun. Otogarın ordaki sanayide, Kadir usta var, Galiba Öztürk oto olması lazım. Özel servis, genelde Japon araçlarına bakıyor ama Mazda konusunda uzman bir ekibi var. Yaklaşık 8- 10 tane ustası var büyük bir yer. Geçen yaz biz bir mazdanın upaplarını değiştirdik. memnunuz. Fiyatı da uygun geldi bana. Bir de oraya uğrayın isterseniz ne var ne yok bir baksınlar. Çözüleceğinden eminim.

ozkan6607

Sessiz
Araç Markası
1996 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
çok teşekkür ederim, bir önceki aracim toyota carina idi, birkaç bakimini orda yaptirmiştim, asil branşi toyota, oraya gittim, bana direk söylediği araca bile bakmadan 6-7 bin minimum tutar dedi. Bende araci aldiğim gibi çiktim oradan çiktim. Yani yetkili servise gitsem o kadar fiyat çikmaz eminim.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Şaşırdım doğrusu, her zaman servisten epey ucuzdu. servisin 3000 dediği işleri biz 1700 gibi bir rakama yaptırmıştık. Özür başka da bildiğim yok, o halde Mepaz yolu göründü. :)

ozkan6607

Sessiz
Araç Markası
1996 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Ben aslinda arizanin fazla bir şey olduğunu düşünmüyorum açikçasi, başka araç formlarinda ve youtube de onno ustanin yorumlarinda subap lastikleri eskirse ve özeliğini kaybederse yağ yakacağindan bahsetmişler. Benim sorun bu olabilirmi. çünkü aracim motoru ekspertizde %85 çikiyor.motor bitik olsa bu değerlere ulaşamaz diye düşünüyorum.

ozkan6607

Sessiz
Araç Markası
1996 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Büyük şehirde alternatif çok oluyor:), ama işlerimin yoğunluğundan dolayi çok zor gelmem

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Daha yeni LPG takılmış, 132 binde bakımlı bir araç neden böyle bir sıkıntı versinki?

İnşallah yapacağınız harcama ile araç dilediğiniz gibi olur yoksa Mazda markasından soğuyabilirsiniz. Size tek tavsiyem işi ehline yaptırın. Aynı araçla aynı olay burada arkadaşımın başına geldi ve aracı 10 bin TL ye sanayiye bırakıp kaçtı...

ozkan6607

Sessiz
Araç Markası
1996 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
2 ile 5 bin arasinda tutacağini bilsem hiç düşünmeden yetkili serviste yaptirirdim aracimi, ama onlarda motor açilmadan birşey diyemiyecekler. Zaten ne yapiyorsa bu lpg yapiyor güzelim araçlari öldürüyor. Yeni lpg takilan araçlarda özelikle yaşli araçlarda subap lastikleri çabuk özeliğini kaybediyormuş inşallah benim sorunum budur. Araci yaptirdiktan sonra lpg yi iptal edip benzinde kullanmayi düşünüyorum. Cumartesi günü mepaz yetkili servise durumu anlatacağim. Yardimci olabilirlerse araci serviste yaptirmayi düşünüyorum. Fiyat çok çikarsa özel servis...

bcetiner

Sessiz
Araç Markası
1996 Lantis
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Aracınız hayırlı ugurlu olsun.Aynı aractan bende de var.Aynı sıkıntıdan bende de var:D Yuksek devır sonrası yag kokusunu hıssedınce bır problem oldugunu anladım.Benım aracım 220bın km de.210 bınde aldıgımda yag kokusu vb yoktu.Sonrasında lpg sıstemıne guvenmedıgım ıcın (uyduruk bır markaydı) atıker ıle degıstırdım.Sonra sonra yag kokusu olusmaya basladı.

Ayrıca ben bu yag cubugundan yag kontrol olayını cozemedım walla bılen varsa bır anlatsın bana.Eğim olmayan duz bır zemınde yagı kontrol ettıgımde yag cubugunu sılındırık dusunursek bır taraf full gosterırken yanı eksık yok tam cızgıde dıger tarafta hıc yag yok gıbı gorunuyor.

Henuz aracımın halen daha ne mıktarda nasıl yag eksıltıgını cozemedım.15 gun boyunca hergun yaptıgım kontrollerde gram eksıltmezken bı anda 100gr eksılmıs buluyorum anlamadım bı turlu.Kacak falan da yok kontrol ettım herseyı.Ayrıca gıdısınde cekısınde bır problem yok.LPG de 2.vites 7bin devir 100km hıza rahatlıkla cıkıyor.

Kusura bakmayın kendı aracıma daldım sızı unuttum :D.96 model 130bın km cok cok ıyı bır deger. 2015model 10bın kmde arac almıs gıbı dusunebılırsınız kendınızı

ozkan6607

Sessiz
Araç Markası
1996 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Teşekkür ederim. Lantis gerçekten bir tutku, ama sifir kilometresi bile yağ yakiyor diye biliyorum. üstten çift eksantrik dohc motor olduğu için. Motor teknolojisi böyle, size tavsiyem tam sentetik 10/60 mobil yağ kullanin, gerekirse motor silk yağ katkilari var. Ben 101 kullandim. Ben bir zararini görmedim, faydasini da görmedim :) ama kullanipta yararini görenler var, lpg kokusuna gelince benim araçta da atiker lpg var. Lpg tesisati değiştikten sonra yazmişsiniz, dediğim gibi sizin sorunda subap lastiklerinden olabilir. Tek korkum iş bilmeyen bir tamirci veya kendini uyanik sanan bir tamircinin sağlam parçalarida bize arizali diye değiştirip yerine yan sanayi parçalar takmasi onun için yetkili servise bir danişacağim yarin gelişmeleri size elimden geldiğince yazmaya çalişacağim, sorun ayni gibi..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Antalya gibi bir şehirde illaki işinin ehli ustalar vardır. Araştırmak gerekiyor sadece.

Kesinlikle motor katkısı vs. Kullanmayın, yağı erken değiştirin ama katkı kullanmayın.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Aynı fikirdeyim, katkı yanlış.

bcetiner

Sessiz
Araç Markası
1996 Lantis
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Teşekkür ederim. Lantis gerçekten bir tutku, ama sifir kilometresi bile yağ yakiyor diye biliyorum. üstten çift eksantrik dohc motor olduğu için. Motor teknolojisi böyle, size tavsiyem tam sentetik 10/60 mobil yağ kullanin, gerekirse motor silk yağ katkilari var. Ben 101 kullandim. Ben bir zararini görmedim, faydasini da görmedim :) ama kullanipta yararini görenler var, lpg kokusuna gelince benim araçta da atiker lpg var. Lpg tesisati değiştikten sonra yazmişsiniz, dediğim gibi sizin sorunda subap lastiklerinden olabilir. Tek korkum iş bilmeyen bir tamirci veya kendini uyanik sanan bir tamircinin sağlam parçalarida bize arizali diye değiştirip yerine yan sanayi parçalar takmasi onun için yetkili servise bir danişacağim yarin gelişmeleri size elimden geldiğince yazmaya çalişacağim, sorun ayni gibi..

Ben suan 10/40 kullanıyorum.Muhakkak yag kalınlıgı ve yag yakma arasında bır baglantı vardır yanı kalın yag azaltmayı artırır veya eksıltır vb. fakat once su yag kokusu olayını cozmek lazım.sonrasında yag viskozitesi olayına bakarız.Forumda yag kalınlıgı konusunda sayfalarca yazı var uzmanlaşmış kişiler var sonra onlardan yardım ısterız.:)

Dedıgınız gıbı sorun aynı gıbı duruyor.Gelısmelerden haberdar edelım bırbırımızı yakın zamanda bende bu olayın ustune dusucem

ozkan6607

Sessiz
Araç Markası
1996 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Bende bir faydasini göremedim, belki bir umut düzeltebilir diye düşündüm ama nafile, dediğiniz gibi kaliteli bir yağda zaten bu katkilar fazlasiyla var, hepsiburada.com adresinde motorsilk kullanan kişilerin büyük bir çoğunun yorumlari yağ yakmayi kestiği yönünde olduğu için bende denedim.ama gereksiz enazindan benim araçta bir işe yaramadi.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Çok fazla katkı kullanmayın,bazı katkıların subap lastiklerini yumuşattığı ve yağ yakımının minimuma düşürdüğü sözüne pek rağbet etmeyin.Subap lastiklerinden emin olmak için; rampa aşağı müsait bir yol bulun eğime göre 2 veya 3. vites de aracı kompresyona bırakıp 2500-3000 devir aralığında rampayı bitirin,vitesi boşa alıp gaza orta karar yüklendiğinizde egzozdan 3-4 saniye yoğun duman çıkıyorsa sorun subap lastiği.
Ustalar kendince haklı olabilir sonuçta kapalı kutu ama 6-7 bin gibi bir fiyat yüksek geldi bana.Eğer Antalya da güvenilir usta bulamazsanız mutlaka tavsiye edilecek ustalara bir şekilde aracınızı bırakın yoksa sanayi köşelerinde guzudan nefret edebilirsiniz..

ozkan6607

Sessiz
Araç Markası
1996 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
Açiklamalariniz için teşekkürler, o dediğinizi kanitlar gibi bir olay başima geldi, antalya kepez rampasini inerken (ben fazla devirli kullanmayi sevmem),rampayi genelde kompresyonda inerim gaz vermeden, rampanin bitiminde 5. Viteste gaza dokunup 3000 devire doğru gelince araç içine yoğun bir koku geliyor yanik yağ kokusu. Ve bu olay her seferinde oluyor ama aynadan bakinca egsoz dumani gözükmüyor. Anca aracin arkasina geçip birisi 4500-6000 devir park halindeyken gaza basinca bariz belli oluyor yağ yaktiği.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Aracta yag eksiltme var mi?10/60 yaği kac km once koymustunuz? Bir kac yerde bu yağı gereksiz fazla ovup yag yakmayi giderebildigini soyleyenler var ancak azaltabilir sadece. Birde bu yağ ile belli km yaptiktan sonra 3000 km gibi , devaminda şikayetlerin azaldigini soyleyenler var.

ozkan6607

Sessiz
Araç Markası
1996 Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hb
yağı 130 680 km de koydum.Araç şu anda 132 000 km de, gözle görükür bir eksilme yok . çubuğa bakınca anlaşılmıyor. ama üst devirlerde örneğin 4500 devir ve üstü ve rampa inerken aracın içine yanık yağ kokusu ve egsoz kokusu geliyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Katkı kesinlikle kullanmayın. Mobil 1 10-60 doğru yağ seçimi. Şimdiki yağı boşaltın ve yeni yağla değişin
Katkılar böyle sorunlara yol açabilir. Tam sentetike geçen Araçlar da bir süre yağ yakabilir. Normaldir. 10-15 bin km. Çok zorlamadan kontrol edin. Subap lastiklerine de bir baktırın.

Üst Alt