Mazda 323 BA (1994-98) Lantis Bakım Onarımlar

bcetiner

Sessiz
Araç Markası
1996 Lantis
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Arkadaşlar Merhaba,

Yaklaşık 1 ay önce lantisimi aldım.Kafamda sıraladığım bakım-onarım işlerine başladım.

Öncelikli olarak voltran diye uyduruk bir lpg sistemi mevcuttu araçta.Gaz kokusu geliyordu ve tekleme vardı.Gaz kokusunu hissedince tedirgin oldum ve komple tesisatle birlikte atikere geçtim.Şuan herhangi bir şekilde gaz kokusu yok,LPG de tekleme problemim çözüldü yakıt tüketimim hissedilir derecede azaldı.

LPG olayını çözdükten sonra sıra geldi kesilmiş olan yayların değişimine.Aracı lifte kaldırıldığında sağ ön amortisordun de patlak oldugunu gördüm.Dedim girmişken komple girelim 4 amortisor ve 4 adet yay değimi yaptım.Araç öncesinden o kadar alçaltılmıştı ki en ufak bir kasis direk olarak kabin içinde ve çok konforsuzdu.Önceki ve sonraki fotoları ekleyeceğim.Şuan araç orjinal yüksekliğine döndü.Önceki halinde inanılmaz yakışıklı iken şuan malesef görüntüden kaybettik biraz:D ama aracı kullandıgım yol iyi olmadıgı için mecburen bir tarafı seçmek gerekiyordu.Ben konforu seçtim.Haliyle sonraki halinde viraj kabiliyeti biraz azaldı ama yine de yol tutuş çoğu yeni model arabadan daha iyi.

Before IMG_2611.jpg

After IMG_2605.jpg:D

Sırada Z rot ve viraj denge lastikleri değişimi var.Kasisli yollarda tıkırtılar mevcut.

Sonrasında ise konfor iyileştirilmeleri ile uğraşacağım.Ufak tefek tıkırtı,zırıltı problemlerim var.Bunları kolaylıkla halledebileceğimi düşünüyorum ama esas beni düşündüren camlardan gelen rüzgar sesi.Bu konuda sanırım profosyonel yardım almam gerekecek.

Şimdilik bu kadar:)

Moderatörün son düzenlenenleri:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Atiker'e geçmek mantıklı bir tercih olmuş. Çok kaliteli olmadığı söylensede ben 2 yıl hiçbir sıkıntı yaşamadım, lpg parçasına da hiç ihtiyacım olmadı, olsada her köşe başında parçası ve servisi var denilebilir.

4 amortisörü yenilemekte çok yerinde bir karar olmuş. Tek değişim yapsaydınız biri zayıf biri sert olacaktı buda dengeyi bozacaktı.

Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Güle güle kullanın...

LPG olayı çok mantıklı geldi bana. Rüzgar sesi çözülecek bir problem değil, zamanında araştırmıştım. Kapı fitili içerisine akvaryum hortumu yerleştirenler olmuştu, fakat bu seferde kapılar çok zor kapanıyormuş.

bcetiner

Sessiz
Araç Markası
1996 Lantis
Araç Renk ve Tip
Lacivert
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Güle güle kullanın...

LPG olayı çok mantıklı geldi bana. Rüzgar sesi çözülecek bir problem değil, zamanında araştırmıştım. Kapı fitili içerisine akvaryum hortumu yerleştirenler olmuştu, fakat bu seferde kapılar çok zor kapanıyormuş.

Çok detaylı araştırmadım ama anladığım kadarı ile zor olacak rüzgar sesi olayı.Öncelikle zaten camlar çıtasız birde aracın yaşı da var.Fitilleri değiştirmek çözüm olur mu bilemiyorum.Internette satılan spreyler var plastik aksama sıkılıyor özellikle yumuşak plastiklere fitil gibi.Sıkılan yerdeki plastikleri sertleştirip eski kondisyonuna döndürdüğü söyleniyordu fakat o da sağlıklı bir çözüm olmadı.Pek faydasını göremedim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Camların direksiz olması o sese çözüm bulmaya en büyük engel maalesef...

Kazasız günlerde kullanmak nasip olsun... :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Çok detaylı araştırmadım ama anladığım kadarı ile zor olacak rüzgar sesi olayı.Öncelikle zaten camlar çıtasız birde aracın yaşı da var.Fitilleri değiştirmek çözüm olur mu bilemiyorum.Internette satılan spreyler var plastik aksama sıkılıyor özellikle yumuşak plastiklere fitil gibi.Sıkılan yerdeki plastikleri sertleştirip eski kondisyonuna döndürdüğü söyleniyordu fakat o da sağlıklı bir çözüm olmadı.Pek faydasını göremedim.

Fitil vs. değiştirmenize gerek yok, araç çıtasız olduğu için kolay çözülebilecek bir problem değil. Bir de cam fitile bindiği için, fitil sertleşirse veya başka bir işlem yapılırsa camı bile kırabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Her zaman konfor taraftarı olarak After göze hoş gelmese de; yolculuk esnasında insanın kıçı yerde sürterek gidiyor hissi almaktan iyidir... :) Fakat, daha güzel jant seçimi ile göze daha hoş geleceğini tahmin ediyorum. Felaket tellalı olmak istemem ancak; fotoğraftan anladığım kadarıyla zaten lastik istiyor gibi... :D

Uzun süre sende kalacaksa eğer, jant lastik işine girebilirsin.

bcetiner

Sessiz
Araç Markası
1996 Lantis
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Her zaman konfor taraftarı olarak After göze hoş gelmese de; yolculuk esnasında insanın kıçı yerde sürterek gidiyor hissi almaktan iyidir... :) Fakat, daha güzel jant seçimi ile göze daha hoş geleceğini tahmin ediyorum. Felaket tellalı olmak istemem ancak; fotoğraftan anladığım kadarıyla zaten lastik istiyor gibi... :D

Uzun süre sende kalacaksa eğer, jant lastik işine girebilirsin.

Önceki halinde aldığım hissiyat direk olarak yolun üstünde gidiyor gibiydi :)Evet kesinlikle lastik istiyor:) önümüzdeki ay lastik değişimi z-rot vs işlerini halledince alt takım sesleri tamamen bitecek.Ama jant işine şimdilik girmeyip erteleyeceğim.Öncelik verdiğim bir-kaç iş daha var.Kısmetse uzun süre binmeyi planlıyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Rüzgar sesini fitili değişeniz de önlemeniz çok zor, zaten orjinal fitil de çok pahalıdır. Yol sesi için davlumbazlara işlem yaptırırsanız bir nebze sonuç alırsınız.

bcetiner

Sessiz
Araç Markası
1996 Lantis
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Rüzgar sesini fitili değişeniz de önlemeniz çok zor, zaten orjinal fitil de çok pahalıdır. Yol sesi için davlumbazlara işlem yaptırırsanız bir nebze sonuç alırsınız.

Davlumlazlar ile ilgili planlarım var.Şuan zaten lastiklerim kötü önce lastik işini hallettikten sonra bakacağım.Rüzgar sesi için de son çare iyi bir ses sistemi kurup muzik sesini açmak var :D

bcetiner

Sessiz
Araç Markası
1996 Lantis
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Evet kaldığım yerden devam.Pazar günü lastiğim yarıldı bu zamana kadar dayanmış olması bile mucize:) zaten lastik alacaktım pazar günü açık olan bir tek continental bulabildim.Yıllardır nokian alıyorum ama bu sefer de bu olsun dedim.4 lastiği değiştirdim.Bagajda lastiklerle birlikte değiştirmeyi planladığım ve beklettiğim rot başları,z rot,viraj denge lastikleri parçalarını da değiştirdim.Aynı anda torpido tarafından 2500-3000 devir arasında gelen zırıltı şeklinde bir ses (o kadar aradım bulamadım bu ses kahrediyordu beni :) ) bu ses de hallolunca aslında arabamın o kadar da konforsuz olmadığını anladım.On taraftaki sesleri kestim artık bozuk yolda bile herhangi bir ses duymuyorum.Sadece arkalarda (zannediyorum pandizot) bunu da halledince duymuş olduğum seslerin hepsini halletmiş olacağım.:)

Sırada balatalar var.Çok kotu değil ama fren mesefesi lastik değişiminden sonra kısalmasına rağmen bana halen daha uzun geliyor.Yani araba sanki daha kısa mesafede durmalı diye düşünüyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kazasız günlerde kullanmak nasip olsun... Sadece balata fren mesafesine beklediğin etkiyi yapmaz diye tahmin ediyorum... :rolleyes:

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Epey masraf görünüyor ama eminim süper olmuştur, iyi günlerde kullan.

bcetiner

Sessiz
Araç Markası
1996 Lantis
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Kazasız günlerde kullanmak nasip olsun... Sadece balata fren mesafesine beklediğin etkiyi yapmaz diye tahmin ediyorum... :rolleyes:

Veli abi aslında tahmin ediyorum ama benim ki züürt tesellisi gibi olacak :D hadi diyelim ki durma mesafesine etkisi %10 oldu üstüne bide %10 psikolojik etkiyi ekle.Sonunda araba artık daha kısa mesafede duruyor olacak :)

Üst Alt