Mazda 323 BA (1994-98) Lantis Bakım Onarımlar

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hayırlı olsun, Conti de güzeldir ama Nokian candır Ön taraftan gelen zırıltı sesinin sebebi neydi, nasıl kestin?

bcetiner

Sessiz
Araç Markası
1996 Lantis
Araç Renk ve Tip
Lacivert
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hayırlı olsun, Conti de güzeldir ama Nokian candır Ön taraftan gelen zırıltı sesinin sebebi neydi, nasıl kestin?

Ben Nokian cıyım.Kendimi Nokian'a ihanet etmiş gibi hissediyorum ama mecburdum :) Pazar günü olduğunu için almak zorunda kaldım.Valla oncelikle kendi çabalarımla deneme-yanılma yöntemi ile bulmaya çalıştım Torpido civarından geliyor ama tama olarak da bulamamıştım nerden geldiğini.O kadar sinir bozucu ki tam da 2500-3000 devir arasında geliyor yani sürekli kullanılan devir.Sonra seyir haalindeyken usta elini torpido altına uzatarak buldu.Klima motorunun sabitlendiği yerdeki vidalardan birinin gevşediğini söyledi ve halletti :) Inanın boyle kucuk onemsız gorunen seyler konfor anlamında fark yaratıyor.

Fehmican_78

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323f Lantis
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Arkadaşlar Merhaba,

Yaklaşık 1 ay önce lantisimi aldım.Kafamda sıraladığım bakım-onarım işlerine başladım.

Öncelikli olarak voltran diye uyduruk bir lpg sistemi mevcuttu araçta.Gaz kokusu geliyordu ve tekleme vardı.Gaz kokusunu hissedince tedirgin oldum ve komple tesisatle birlikte atikere geçtim.Şuan herhangi bir şekilde gaz kokusu yok,LPG de tekleme problemim çözüldü yakıt tüketimim hissedilir derecede azaldı.

LPG olayını çözdükten sonra sıra geldi kesilmiş olan yayların değişimine.Aracı lifte kaldırıldığında sağ ön amortisordun de patlak oldugunu gördüm.Dedim girmişken komple girelim 4 amortisor ve 4 adet yay değimi yaptım.Araç öncesinden o kadar alçaltılmıştı ki en ufak bir kasis direk olarak kabin içinde ve çok konforsuzdu.Önceki ve sonraki fotoları ekleyeceğim.Şuan araç orjinal yüksekliğine döndü.Önceki halinde inanılmaz yakışıklı iken şuan malesef görüntüden kaybettik biraz:D ama aracı kullandıgım yol iyi olmadıgı için mecburen bir tarafı seçmek gerekiyordu.Ben konforu seçtim.Haliyle sonraki halinde viraj kabiliyeti biraz azaldı ama yine de yol tutuş çoğu yeni model arabadan daha iyi.

Before Ekli dosyayı görüntüle 6867

After Ekli dosyayı görüntüle 6866:D

Sırada Z rot ve viraj denge lastikleri değişimi var.Kasisli yollarda tıkırtılar mevcut.

Sonrasında ise konfor iyileştirilmeleri ile uğraşacağım.Ufak tefek tıkırtı,zırıltı problemlerim var.Bunları kolaylıkla halledebileceğimi düşünüyorum ama esas beni düşündüren camlardan gelen rüzgar sesi.Bu konuda sanırım profosyonel yardım almam gerekecek.

Şimdilik bu kadar:)

Camlardan gelenn ruzgar sesi genelde dikiz aynasi bolumunde ki camin kapandiginda kaucuk bir aksamin icine girer o plastik tutucunun ust kismi genelde asinir yirtilir ruzgar seside buradan gelir bu asinan kisma yirtilma olan kisma bir ince kaucuk malzeme koy ve bir deneme yap ses kesilcekmi yuzde 90 kesilecektir.isini garantiye aldiktan sonra o kisma dikkatli bir calisma ile kaliteli bir sıvı conta ile oraya guzel bir kalip yapip sorununu cozebilirsin.

Son düzenleme:

Üst Alt