Mazda 323 BA (1994-98) Familia Süspansiyon Çok Sert Geliyor

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Kendi 323 ün arka amortisörlerini değiştirirken şunu farkettim. Helezon yaylar diğer araçlara nazaran çok daha sert. Bu noktayı bir çok arkadaş atlıyor. Monroe amortisörler kyb ye göre daha yumuşak fakat araç üzerindeki helezon yaylar değişmediği müddetçe esnekliğe çok bir artısı olmayacak.
Farklı araçlarda amortisör patladığı zaman araç gereğinden fazla salınım yapar ve patlak olduğunu çok basit bir şekilde anlarsınız. Ama 323 lerde bu geçerli değil. Helezon yaylar çok fazla sert olduğu için amortisörünüz patlak dahi olsa çok bir salınım olmuyor.
Yumuşak bir süspansiyon isteyen arkadaşlara tavsiyem öncelikle helezon yayları değiştirmeleri. Bir çok markanın da mazda için helezon yayları mevcut.
Evet amortisör içeri girip çıkıyor yaylanması iyi ama yaylar çok sert arka tarafa yük binince yaylanması salınması çok güzel ama tek binince bana sert geliyor. Psikolojik heralde :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Amortisörler gitmiş olabilir helezonların üstünde olabilirsin. @UmitSerbest ustaya götür değişmesi gerekebilir.
Gündüz gözüyle baktığım da amortisörler iyi yaylanıyor abi ama yaylar çok sert sanırım acaba işlem mi yaptılar basıklık konusunda

ulgobuye

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Sedan-şampanya
Mesajları okudum ama bir kanaat getiremedim , patlak amortisör arkalar için soruyorum nasıl.anlasiliyor arabayı sallıyorum arka taraf 3-4 defa yaylandiktan sonra sertleşip yaylanmasi kesiyor sertleşiyor . Arka kısım öne göre daha basık gibi duruyor

Ekli dosyalar

• IMG_20190925_143552300.jpg
    IMG_20190925_143552300.jpg
    300.2 KB · Görüntüleme: 16

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mesajları okudum ama bir kanaat getiremedim , patlak amortisör arkalar için soruyorum nasıl.anlasiliyor arabayı sallıyorum arka taraf 3-4 defa yaylandiktan sonra sertleşip yaylanmasi kesiyor sertleşiyor . Arka kısım öne göre daha basık gibi duruyor
Bildiğim kadarıyla, yağ kaçağı olur, normalin üzerinde salınım yapar.

Üst Alt