Mazda 323 BA (1994-98) Familia Ağır Bakım Bilgi

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Arkadaşlar merhaba,

Arkadaşıma bugün 97 model 1.8 lpg li otomatik mazda familia aldık.araç 120 binde ağır bakımının yapıldığını zannetmiyoruz detaylı göstericez fakat ağır bakım km si ve detayları hakkında bilgisi olan varsa sevinirim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bakımlarından emin değilseniz
-Motor yağı değişim
-Yağ filtresi değişim
-Motor suyu değişim
-Hava filtresi değişim
-Bujiler değişim
-Benzin/Lpg filtresi değişim
-Triger kontrol/değişim
-Vantilatör kayışları kontrol/değişim
-Baskı balata kontrol/değişim
-Şanzıman yağı değişim
-Alttan üstten yağ kaçak kontrolü
-Rot-Balans-Jant-Lastik kontrolü
-Balatalar kontrol/değişim

Triger en erken 50 bin en geç 100 bin de değişiyor. Üreticilerin kılavuzlara yazdığı bilgiler değişiyor. Emin değilseniz değiştirin kafanız rahat etsin.
Baskı balata zaten kullanıma bağlı. Muayene etmek lazım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Daha bilgili arkadaşlar mutlaka yazacaktır...

Buji, yağ, filtreler, otomatik şanzıman yağı ve kontrolü, triger kayışının değişim tarihi bilinmiyorsa değişimi, frenler ve balataları, motor V kayışları kontrolü gerekiyorsa değişimi...

Bunlar bakımdan ve kontrolden geçtiğinde mutlu mesut senelerce gözü arkada kalmadan kullanabilir...

Hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesin...

Edit, Büdüt; Benden önce Oğuzhan yazmış zaten. :D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Daha bilgili arkadaşlar mutlaka yazacaktır...

Buji, yağ, filtreler, otomatik şanzıman yağı ve kontrolü, triger kayışının değişim tarihi bilinmiyorsa değişimi, frenler ve balataları, motor V kayışları kontrolü gerekiyorsa değişimi...

Bunlar bakımdan ve kontrolden geçtiğinde mutlu mesut senelerce gözü arkada kalmadan kullanabilir...

Hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesin...

Edit, Büdüt; Benden önce Oğuzhan yazmış zaten. :D
Kimse benden hızlı çakmak çekemez :p

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bilgi için teşekkürler. Haftaya benim tamircide full chek-up yaptırcaz artık:)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
arkadaşlar bugün arabayı incelerken vites kolunun büyük mandalının altında birde minik mandal gördüm ne işe yaradığını bilen varsa çok iyi olur

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Hold tuşu dip gaz yapmadan vites küçültür ve rampa aşağı inişlerde motor freni sağlar.

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba arkadaşlar;
Dün aracımı tamircime bıraktım yağ, filtreler ve antifriz değişimi için. Bu arada genel kontrollerinide yaptırdım. Aşağıda listede belirttiğim parçaların değişiminin yapılması gerektiğini kararlaştırdık. Bu parçalardan hangi markaları tercih etsem daha iyi olur tabi maddiyatta önemli :)
Birde internetten almayı düşünüyorum parçaları, çünkü burda bulamam. Aslında vaktim olsa İzmire gidip alsam da olur ama yeni bir firmada işe başladım izin alıp gidemem şuan için.
mazdaparca.com ve japonkoreyedekparca.com sitelerinden daha önce alış veriş yapan oldumu güvenilirmidir?

-Debriyaj seti
-Aks körüğü
-Rotil ve Rot başı
-Arka amortisör
-ön amortisör üst takozu
-triger seti ve kayışlar
-Buji

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Merhaba arkadaşlar;
Dün aracımı tamircime bıraktım yağ, filtreler ve antifriz değişimi için. Bu arada genel kontrollerinide yaptırdım. Aşağıda listede belirttiğim parçaların değişiminin yapılması gerektiğini kararlaştırdık. Bu parçalardan hangi markaları tercih etsem daha iyi olur tabi maddiyatta önemli :)
Birde internetten almayı düşünüyorum parçaları, çünkü burda bulamam. Aslında vaktim olsa İzmire gidip alsam da olur ama yeni bir firmada işe başladım izin alıp gidemem şuan için.
mazdaparca.com ve japonkoreyedekparca.com sitelerinden daha önce alış veriş yapan oldumu güvenilirmidir?

-Debriyaj seti
-Aks körüğü
-Rotil ve Rot başı
-Arka amortisör
-ön amortisör üst takozu
-triger seti ve kayışlar
-Buji
Bende yedek parça için Vizyon Oto'dan alışveriş yapıyorum kendileri sitemizin sponsoru ayrıca. Bülent beye Mazda Garaj'dan aradığınızı söyleyin her konuda yardımcı olurlar ;) 02125898460
mazdaparca.com dan çıkma 1300 TL lik parça alacaktım 1 TL indirim yapmadılar maalesef.

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Vizyon otoya mail attım lazım olan parçaları ve arabanın şasi numarasını kendilerinden dönüş bekliyorum.
Peki japonkoreyedekparca.com sitesi nasıl?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Vizyon otoya mail attım lazım olan parçaları ve arabanın şasi numarasını kendilerinden dönüş bekliyorum.
Peki japonkoreyedekparca.com sitesi nasıl?
Alış veriş yaptım diyen duymadım, Vizyon Oto bize indirim yaparak yardımcı olurken, şahsen başka firma arayışında olmazdım... Fakat; herkes tercihinde özgür olduğu için araştırma hakkına sahipsin. Mail ile haberleşmek uzun sürebilir, doğrudan telefon irtibatı kur bence. :)

Kolay gelsin.

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Arkadaşlar bugün aracımı rot ve rotiller, eksantrik , v kayışlar ve baskı balata değişimleri için tamircime bıraktım. Ancak merak ettiğim bir konu var.
Bu araçlarda devirdaim pompasının ömrü ne kadardır? Bir değiştirme periyodu varmı? Tamircim bu araç mazda ve devirdaimin bu km lerde değiştiğini görmedim diyor , zaten herhangi bir kaçak vb yok araçta diyor.
Sadece merak ettiğim her parçanın bir ömrü var ve bu parçanın ömrü ne kadardır. Konu hakkında beni bilgilendirebilirseniz memnun olurum.
Teşekkürler.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Devirdaim her triger söküldüğünde değişmesi gerekir. Gerekir derken parça sağlam olabilir ama bozulduğu vakit yine triger değişimindeki işçilik ücretini ödeyeceğiniz için aynı hesaba gelir. Yani triger değişiminde devirdaimi de değiştirirseniz sadece parça ücreti Ödemiş olursunuz. Hem de olası bir bozulma riskinin önüne geçmiş olursunuz.

Bu arada parça görevini yapıyor olabilir ama söküldüğünde büyük ihtimal kanatçıklarının aşınmış olduğunu görebilirsiniz.

lonelyboy10

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Cevabınız için teşekkürler. Bugün sökülürken triger, kontrol edeceğim. Bende değiştirme taraftarıyım. En azından kafam rahat olur

Üst Alt