Mazda 323 BA (1994-98) Boğaz Kelebeği Temizliği (Fotoğraflı)

VolkanSrky

Sessiz
Evet arkadaşlar haftasonu boğaz kelebeğinin ordan damlayan su iyice sinirimi bozdu ve sökmeye karar verdim akan su jiklenin suyu idi. Hazır sökmüşken boğaz kelebeğinide temizlemeye karar verdim.

Öncelikle kontak kapalı şekilde kelebek üzerindeki fişleri çıkarıyoruz boğaz kelebeğimizi söküyoruz 4 somunumuz var iki altta iki üstte olmaz üzere sonrasında filtreden kelebeğe giden hava hortumunu ve 2 adet jikle su hortumlarını söküyoruz oynatarak çıkartıyoruz

1.jpg

Gördüğünüz rolanti motorumuz bunu sökerkenken konumunu kaybetmemeye çalışın. hassas bir parçadır

2.jpg

Kelebeğimizin temizlenmiş yağlardan arınmış hali ilk halini resimleyemedim çok kötü durumdaydı

3.jpg

4.jpg

Temizliğinden pek tatmin olamadım ve yağçöze yatırdım

5.jpg

Burdada biraz daha iyi temizlenmiş halini görüyoruz

6.jpg

7.jpg

Buda rolanti motorumuz

8.jpg

Hava filtresi olarak yaz geldiğinden dolayı açık filtre kitini takacaktım muayene aklıma geldi ve vazgeçtim :D

9.jpg

Burdada boğaz kelebeğimizin contası bu contayı pek beğenmedim

10.jpg

Sıvı conta ile üzerine eşit miktarda bi kat geçtim

11.jpg

Ve bu şekilde montajını gerçekleştirdim

12.jpg

Somun ve vidalarımıza gres sürmeyi unutmayınız

13.jpg

Malzeme eksikliği ve sonrası yaşananlar :D

14.jpg

Bu arada yırtılan jikle hortumunu değiştirdik bu seferde hava hortumunun çatladığını gördüm onuda değiştirdim hiçbir şekilde hortum uyduramadım pejo hava hortumu alıp onu taktım uyum sağladı :)

15.jpg

Ve Temizliğimiz bitti.

16.jpg

Tam bitti derken artık ömrünü tamamlamış bir karter havalandırma sibobumuz oldu heryere baktım hiçbir parçacıda bulamadım bu arkadaşı, eğer çevrenizde varsa bana yollarsanız karşı ödemeli çok makbule geçer :)

17.jpg

xraprapx

Sessiz
Araç Markası
1996 - Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Mavi - FastBack
elinize kolunuza sağlık çok detaylı olmuş görüntüler.
benim aracımda da rolanti sorunu var. boğaz kelebeği değişmesi gerekiyor dendi en son. ama denizli de mazdadan anlayan usta bulamadığım için suan itimat edip değiştirmedim. müsadenizle birşey soracaktım.
404871.jpg
bu kırmızı içine aldığım tp sensörü sanırım konum sensörü yani diğeri ne acaba ? araca taktıktan sonra üst tarafta kalan kısım rolanti sensörü boğaz yerine bu tek satılıyorsa bunuda değiştirebilirsin dendi bana. tp sensörü satılıyor yan sanayi ama aynı şeyden mi bahsediyor burdaki usta bilmiyorum.

VolkanSrky

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Üstteki tps yani gaz kelebeği konum sensörü alttaki ise rolanti motorudur. Rolanti sorunu nasıl yani yüksek mi çalışıyor yerindemi durmuyor ?

xraprapx

Sessiz
Araç Markası
1996 - Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Mavi - FastBack
Üstteki tps yani gaz kelebeği konum sensörü alttaki ise rolanti motorudur. Rolanti sorunu nasıl yani yüksek mi çalışıyor yerindemi durmuyor ?
rolanti sabah ilk çalıştırdığımda 1500-2000 arası 5dk falan o şekilde. sonra gün içerisinde sürekli dalgalanıyor bazen 200-300lere düşüp bi anda 900-1000ne fırlıyor. bazen aniden düşüp stop ediyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

mehmetdonat

Sessiz
Araç Markası
Mazda Lantis 1998
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Kolay gelsin. Bu Boğaz kelebeği sökülüp takılınca adaptasyon falan gerekiyor mu acaba? Yani normal bi sanayi ustasına temizletsem tekrar takılınca sorun yaşar mıyım? Son bi soru da Hatay'da tanıdık bildik usta var mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kolay gelsin. Bu Boğaz kelebeği sökülüp takılınca adaptasyon falan gerekiyor mu acaba? Yani normal bi sanayi ustasına temizletsem tekrar takılınca sorun yaşar mıyım? Son bi soru da Hatay'da tanıdık bildik usta var mı?
Termostat açılana kadar benzinde kullanınca adaptasyonu yapmış oluyor... :)

mehmetdonat

Sessiz
Araç Markası
Mazda Lantis 1998
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Termostat açması ne ola ki? Araba ısınınca mı yani?

mehmetdonat

Sessiz
Araç Markası
Mazda Lantis 1998
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Anladım üstat teşekkürler :) Hatay'da tanıdık usta var mı peki ?

mehmetdonat

Sessiz
Araç Markası
Mazda Lantis 1998
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Bu gidişle ben kendi ustam olacam üstad. Distribütör arızalı dediler gittim distribütör değiştirdim randıman alamadım eski distribütörü geri taktırdım şimdi araba düzeldi geri :) çok garip ortalık :) bu hızda araştırmaya devam edersem yurt dışından dahi bana gelecekler araç yaptırmaya :p

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu gidişle ben kendi ustam olacam üstad. Distribütör arızalı dediler gittim distribütör değiştirdim randıman alamadım eski distribütörü geri taktırdım şimdi araba düzeldi geri :) çok garip ortalık :) bu hızda araştırmaya devam edersem yurt dışından dahi bana gelecekler araç yaptırmaya :p
Daha ne gördünki yolun başındasın :D

mehmetdonat

Sessiz
Araç Markası
Mazda Lantis 1998
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Daha ne gördünki yolun başındasın :D
Aynen hocam :) bak ne oldu; hava yağmurlu olunca benim hava akışmetre so alıyor sanırım biraz ve araba şapşallaşıyor. Silkeleme oluyor. Açık hava flitresi var ondan sanırım. Distribütor değiştik sorun onda diye ama değilmiş geri eskisini taktık. Şimdi aliexpress'ten hava akışmetre arıyorum. arabanın altından flitreye su sıçramasın diye de flitrenin altına MUŞAMBA serdim :D :D

Üst Alt