Mazda 323 1.5 ZL Motor İle 1.5 Z5 Motor Arasındaki Fark Nelerdir?

Mikailhan

Sessiz
Araç Markası
2001 Fiat Siena 1.2
Araç Renk ve Tip
Çelik Gri-Sedan
Bu iki motor arası daki fark ne, hp ve tork olarak aynı, yakıt tüketimi de zl nin 9.5, z5 in de 9.7 olarak görünüyor. Bu iki motorun arasındaki fark ne acaba?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1.5 Z5 kodlu 1489cc. DOHC 88hp/5500 132Nm tork.

1.5 ZL kodlu 1498cc DOHC 90hp/5500rpm, 133nm/4000

Anladığım kadarıyla silindir çapında küçük fark neticesi meydana gelen beygir ve tork farkı var ama ben bu kadar küçük farklara fark demem şahsen... :) Son kullanıcı da bu küçük rakam değişikliklerinin fark edileceğine ihtimal vermiyorum.

Mazda 323 Hakkında Genel Bilgiler

Detaylı bilgiler linkte mevcut. :)

Mikailhan

Sessiz
Araç Markası
2001 Fiat Siena 1.2
Araç Renk ve Tip
Çelik Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yani alırken hangisinin fiyat ı uygun sa ve hangisinin kondisyonu motoru yürüyeni daha iyiyse onu alabiliriz. Kasa farkını saymazsak tabi kü bence hiç farketmez ha makkjlı ha makkajsız

Mikailhan

Sessiz
Araç Markası
2001 Fiat Siena 1.2
Araç Renk ve Tip
Çelik Gri-Sedan
Evet tamamen aynı fikirdeyim. :)
Acaba yedek parça olarak bu iki motor da aynı mı ki mesela allah göstermesin conta yaktık diyelim aynı conta mı ki ya da ateşleme ekipmanları olarak fark var ama zl de bobin sıkıntı diye okudum bu forum da onun çözümü falan varmı ki

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Görsel zevkiniz hangi kasaya hitap ediyorsa ki bj kasa candır. Aracını seven bir arkadaştan alınan hiç bir Mazda kullanıcısını üzmez. Üzer diyen yalan söyler. Parça sıkıntısı diye bir şey yok ki artık, en kötü internet var deniz derya her şey var. Araç almadan bu tip konulara çok girmemek lâzım bence. O model tüm markalarda potansiyel risk vardır. Temiz bi Mazdaysa risk en azdır.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Türkiye'de satılan her iki motorun da parça sorunu olacağını sanmıyorum. İçine sinen temiz ve kurcalanmamış mazda bulursan, problem olmaz.

Mikailhan

Sessiz
Araç Markası
2001 Fiat Siena 1.2
Araç Renk ve Tip
Çelik Gri-Sedan
Açıkcası araba arza yapabilir bana göre ama arza yaptığı zaman sıkıntı çekmek istemem. Mesela şu anki aracımın benzin geri dönüş borusu artık üretilmiyormuş can sıkıcı bi olay bu en son fiyatı da (tahminen 2012 de) 460lira imiş mazda evet sorunsuz temizi asla Üzmez hele bi tofaştan sonra hiç Üzmez ama soğutma suyu boruları silindir kapak contası yağ filitresi düğmeleri gibi arza yapma riski daha çok olan parçalarda fiyat ve bulunabilirlik açınsında sıkıntı çekmekten korkuyorum. Benzin borusu haricinde sienada parça olarak sıkıntı çekmedim hiç ve fiyatları da aşıro değildi (2 kere krank dişlisi kaması kırdım 125lira dişli tüm su borularını değiştirdim antifeeze dahi 200lira gibi bişey tuttu rotiller değişti 40lira parça 40 lira işçilik verdim opar yağ filitresi 10lira opar hava filitresi 15lira gibi uygun fiyatlı bi araç kısacası zamanla arza yapabilen parça konusunda sıkıntı çekermiyim? Bu kadar ince eleyip sık dokuma sebebim artık sorunlardan bıktım mazda tercihinin bi diğer nedeni de sorunsuzluk la mazdanın eş anlamlı olması ama kul yapısı sonuçta bozulunca başım ağrımasın da

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Açıkcası araba arza yapabilir bana göre ama arza yaptığı zaman sıkıntı çekmek istemem. Mesela şu anki aracımın benzin geri dönüş borusu artık üretilmiyormuş can sıkıcı bi olay bu en son fiyatı da (tahminen 2012 de) 460lira imiş mazda evet sorunsuz temizi asla Üzmez hele bi tofaştan sonra hiç Üzmez ama soğutma suyu boruları silindir kapak contası yağ filitresi düğmeleri gibi arza yapma riski daha çok olan parçalarda fiyat ve bulunabilirlik açınsında sıkıntı çekmekten korkuyorum. Benzin borusu haricinde sienada parça olarak sıkıntı çekmedim hiç ve fiyatları da aşıro değildi (2 kere krank dişlisi kaması kırdım 125lira dişli tüm su borularını değiştirdim antifeeze dahi 200lira gibi bişey tuttu rotiller değişti 40lira parça 40 lira işçilik verdim opar yağ filitresi 10lira opar hava filitresi 15lira gibi uygun fiyatlı bi araç kısacası zamanla arza yapabilen parça konusunda sıkıntı çekermiyim? Bu kadar ince eleyip sık dokuma sebebim artık sorunlardan bıktım mazda tercihinin bi diğer nedeni de sorunsuzluk la mazdanın eş anlamlı olması ama kul yapısı sonuçta bozulunca başım ağrımasın da

Yaklaşık 8 yıldır 99 model 323 ZL motor klimalı+lpg li araca sahibim. Araçla ilgili bayağı tecrübeli olduğumu düşünüyorum. Aklınıza takılan şeyler varsa yazarsanız bildiğim kadarıyla çevaplamaya çalışırım.

Ben Manisa'nın bir ilçesinde yaşıyorum,burada sadece bende bu araçtan var. Ona rağmen parça sıkıntısı çekmedim.Zaten bahsettiğiniz parçalara ihtiyacınız bile olmaz. Sizin bu arabada ihtiyacınız olan şey filtreler ve gerekirse alt takım parçaları. Onlar da zaten hemen bulunabilem parçalar. Bulamadığınız bir parça, İstanbul Önerler i aradığınızda ertesi gün elinizde olur.
Bir ay kadar önce 2 salıncak, 2 balata, 2 rotil, 4 Z rot, 4 demir lastiği, motor ön takozu ve bir iki ufak parça değiştirdim. 400 lira tuttu.Tabi arabada tıkırtı kalmadı :)

Ateşleme elemanları, baskı balata gibi günlük kullanımı ilgilendiren parçaları hem yan sanayi olarak bulabilirsiniz hem de orjinal olarak servisten alabilirsiniz ki ben alıyordum. Bu yaştaki aracın orjinal parçasının olması şaşırtıcı.
Ayrıca öyle her hafta bir parçaya ihtiyacınız olmaz. Yaşadığınız yerde yollar bozuksa 2 yılda bir alt takım yenilersiniz olur biter. Çünkü mazda da "Ufak tefek arıza kavramını" unutabilirsiniz. Bir sabah kalkmışsın marş yok, yada cam çalışmıyor, yada klima çalışmıyor vs gibi mekanik ve elektronik bir sürprizle hiç karşılaşmadım. Arıza yapma riski yüksek dediğiniz boru,conta gibi şeyler aslında arıza riski yüksek parçalar değil.
Krank, motor parçaları vs. gibi şeylere ihtiyacınız olacağını da sanmıyorum.

Aracım yaklaşık 300bin kmde. Yaklaşık 200bin km ben kullandım.Öyle kritik bir parçaya ihtiyacım hiç olmadı. 230bin deyken motorun subaplarını yeniledim. Sadece o zaman lazım oldu. Onda da zaten parça sıkıntısı olmadı. Bir kere bile yolda kalmadım,2 yıl kadar önce lpg su hortumu yerinden çıkmış, az kalsın hararet yaptırıyordum. Bir tek o zaman acaba yolda kalırmıyım acaba dedim.Kalmadım tabi.

1.5 ZL Lpg yi pek sevmez diyebilirim.

Yaklaşık 200bin kmdir lpg ile kullanıyorum. Hem de Atiker :)
Bobinler ve buji kabloları orjinalse problem yok.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mikailhan

Sessiz
Araç Markası
2001 Fiat Siena 1.2
Araç Renk ve Tip
Çelik Gri-Sedan
Yaklaşık 8 yıldır 99 model 323 ZL motor klimalı+lpg li araca sahibim. Araçla ilgili bayağı tecrübeli olduğumu düşünüyorum. Aklınıza takılan şeyler varsa yazarsanız bildiğim kadarıyla çevaplamaya çalışırım.

Ben Manisa'nın bir ilçesinde yaşıyorum,burada sadece bende bu araçtan var. Ona rağmen parça sıkıntısı çekmedim.Zaten bahsettiğiniz parçalara ihtiyacınız bile olmaz. Sizin bu arabada ihtiyacınız olan şey filtreler ve gerekirse alt takım parçaları. Onlar da zaten hemen bulunabilem parçalar. Bulamadığınız bir parça, İstanbul Önerler i aradığınızda ertesi gün elinizde olur.
Bir ay kadar önce 2 salıncak, 2 balata, 2 rotil, 4 Z rot, 4 demir lastiği, motor ön takozu ve bir iki ufak parça değiştirdim. 400 lira tuttu.Tabi arabada tıkırtı kalmadı :)

Ateşleme elemanları, baskı balata gibi günlük kullanımı ilgilendiren parçaları hem yan sanayi olarak bulabilirsiniz hem de orjinal olarak servisten alabilirsiniz ki ben alıyordum. Bu yaştaki aracın orjinal parçasının olması şaşırtıcı.
Ayrıca öyle her hafta bir parçaya ihtiyacınız olmaz. Yaşadığınız yerde yollar bozuksa 2 yılda bir alt takım yenilersiniz olur biter. Çünkü mazda da "Ufak tefek arıza kavramını" unutabilirsiniz. Bir sabah kalkmışsın marş yok, yada cam çalışmıyor, yada klima çalışmıyor vs gibi mekanik ve elektronik bir sürprizle hiç karşılaşmadım. Arıza yapma riski yüksek dediğiniz boru,conta gibi şeyler aslında arıza riski yüksek parçalar değil.
Krank, motor parçaları vs. gibi şeylere ihtiyacınız olacağını da sanmıyorum.

Aracım yaklaşık 300bin kmde. Yaklaşık 200bin km ben kullandım.Öyle kritik bir parçaya ihtiyacım hiç olmadı. 230bin deyken motorun subaplarını yeniledim. Sadece o zaman lazım oldu. Onda da zaten parça sıkıntısı olmadı. Bir kere bile yolda kalmadım,2 yıl kadar önce lpg su hortumu yerinden çıkmış, az kalsın hararet yaptırıyordum. Bir tek o zaman acaba yolda kalırmıyım acaba dedim.Kalmadım tabi.
Hocam çok teşekkür ederim arza yapma riski derken yılların vermil olduğu yıpranma diyeyim o zaman yani su boruları benim için önemli o su borusundan hem flash da sıkıntı çektim (boru bulamadık arabaya yoktu) hem de bu aracın eski olduğundan dolayı kütahyadan gedize geri dönerken benzinlikte cortlamıştı o yüzde diyorum (aracimin tüm boruları fabrikanın takıktığı borlarmış mış) silindir kapak contası da böyle dediğüne göre bulunur o zaman ben gideyim ustamla oturup adam akıllı bi Konuşayım o zaman. Bir de bu araçlar nazikmidir yani nası diyim motor ısındıktan yağ ısındıktan sonra şöyle bi ana yolda stres atabilirmiyiz (düşük vites yüksek devir min 5000devirlerde) bir de kesiciye kaç bin devirde giriyor bu araçlar? ABS standart mı bu araçlarda ?

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Bir de bu araçlar nazikmidir yani nası diyim motor ısındıktan yağ ısındıktan sonra şöyle bi ana yolda stres atabilirmiyiz (düşük vites yüksek devir min 5000devirlerde) bir de kesiciye kaç bin devirde giriyor bu araçlar? ABS standart mı bu araçlarda ?
:)
Bu araba asla nazik bir araba değildir. Zaten bu arabayı nazik kullanmak günahtır.
Sık kullandığım yerlerden örnek vereyim.
Antalya ve Korkuteli rampalarında, Sarıgöl rampasında ve sabuncu belinde ben 5000 devirin altına hayatta inmem. Kısa menzilli değil yanlış anlamayın.
TEM de de 160km ile solu kapatırım, benden hızlı biri gelene kadar devam. Gelirse sağa çekerim sonra tekrar sola.
Bursa otobanında girişten çıkışa kadar hız fix 160.

Mikailhan

Sessiz
Araç Markası
2001 Fiat Siena 1.2
Araç Renk ve Tip
Çelik Gri-Sedan
:)
Bu araba asla nazik bir araba değildir. Zaten bu arabayı nazik kullanmak günahtır.
Sık kullandığım yerlerden örnek vereyim.
Antalya ve Korkuteli rampalarında, Sarıgöl rampasında ve sabuncu belinde ben 5000 devirin altına hayatta inmem. Kısa menzilli değil yanlış anlamayın.
TEM de de 160km ile solu kapatırım, benden hızlı biri gelene kadar devam. Gelirse sağa çekerim sonra tekrar sola.
Bursa otobanında girişten çıkışa kadar hız fix 160.
Tam benlik o zaman aracı iyice ısıtmada hayatta basmam ama ısınınca da yani redline a yakın kullanırım mesela sienayı bu aralar biraz sık kesicide kullandım şak dişli kaması kırdı (fotoğraflarda ki dişli bu ikinci dağıtışım) artık kesiciye girmiyorum ama haftada bi kere de olsa 5000-6800 devir arası kullanıyorum 6950de kesiciye giriyo benim araç şimdi hadi fiat parçası bol ucuz da mazda da bi motor yapmak fiatın 2 katına mal olur yani. kesiciye kaç binde giriyo hocam sizin araç

Ekli dosyalar

• IMG-20170519-WA0007.jpeg
    IMG-20170519-WA0007.jpeg
    57.5 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG-20170519-WA0003.jpeg
    IMG-20170519-WA0003.jpeg
    34.5 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG-20170519-WA0001.jpeg
    IMG-20170519-WA0001.jpeg
    46.1 KB · Görüntüleme: 21

Mikailhan

Sessiz
Araç Markası
2001 Fiat Siena 1.2
Araç Renk ve Tip
Çelik Gri-Sedan
Trip atabilmesi için dişliyi kırmamamsı lazım , trip mrip yok ona :p
Abi tamam da tribi o yani keratanın ama helal olsun arabama o kadar dişli kırdı ama subap kesmedi eğmedi çok şükür :komik: ha onu kırmış ha triger koparmış aynı zararı veriyor bi de bana uygun bir araç değil ama babam için bulunmaz nimet direksiyonu yumuşa kendisi yumuşak altı yüksek kaloriferi sıcak kliması soğuk daha evden işe işten eve idare ediyo onu

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Tam benlik o zaman aracı iyice ısıtmada hayatta basmam ama ısınınca da yani redline a yakın kullanırım mesela sienayı bu aralar biraz sık kesicide kullandım şak dişli kaması kırdı (fotoğraflarda ki dişli bu ikinci dağıtışım) artık kesiciye girmiyorum ama haftada bi kere de olsa 5000-6800 devir arası kullanıyorum 6950de kesiciye giriyo benim araç şimdi hadi fiat parçası bol ucuz da mazda da bi motor yapmak fiatın 2 katına mal olur yani. kesiciye kaç binde giriyo hocam sizin araç

Ben her ne kadar bassam da redline getirmiyorum. 6500 de kesiciye giriyor.
Benim için belirleyici olan yüksek devirde uzun süre gidebilmesi.
Mesela Bursa otobanı müsaitken 30km boyunca 5000 üzeri gidiyorum. Yaklaşık 9-10 dk demek.
Bir kere de Gemlikten girip 45-50 dk da Esenler e gitmiştim. Bayram günü yol boştu tabi.

Ek olarak: Mazda o devirlerde ve hızlarda kontrolü kaybetmiyor. Siz, siena gibi yüksek bir araçla o devirlere çıkmaya iyi cesaret etmişsiniz.

Üst Alt