Mazda 323 BJ (1999-03) Mazda 323 1.5 Oksijen Sensörü Arıza Göstergesi Var mı?

ErginA

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Mavi-Sedan
Slm arkadaşlar benim aracım 2001 323 1.5 lpg li
Bu araçta oksijen sensör arıza göstergesi var mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ErginA

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Mavi-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Pardon kardeşim özür dilerim haklısın
Ergin ben istanbul Pendik'ten yaşım 39 gemi inşaa teknikeriyim.aranızda bulunmaktan oldukça memnunum.insanlara yardımcı olmak kadar güzel bir duygu yoktur sanırım,bu yüzden hepinize teşekkürlerimi sunuyorum.İyiki varsınız!

Ben de 9 ay önce MAZDA ailesine katılmaya karar verdim ve katıldım.Çokta memnunum.Yalnız şuan aracımda bir sıkıntı yaşıyorum bir türlü çözüm bulunamıyor.araç lpg de iken düşük devirlerde klimayı kaldırmıyor.Durma aşamasına geldiğimde fren debriyaj yaptığımda rölanti en dibe vurup araç stop etmeye çalışıyor.

Geçen hafta Bostancı oto sanayide ikiler oto TAber ustaya götürdüm yaklaşık 3 saat boyunca her ihtimali gözden geçirerek test etti,gaz kelebeği,bobinler vs değiştirerek. Ama bir türlü düzelmedi.Sonra Dudullu kadosan oto sanayiinde atiker üçler mühendisliğe gidip durumu anlattım .onların dediği ise gaz enjektörlerini GOLD Enjektörle değiştirirseniz sorun ortadan kalkar dediler.aynı anda motor ve klimaya yakıtı yetiştiremiyormuş üzerindeki enjektörlwr.Tabi onların da maliyeti 500 tl cik
Sizce bu konuda başka fikri olan varmı ?

Oksijen sensörü arıza ışığını sormamın sebebi ise başka bir atiker lpg ayarı yapan usta değerleri ölçerken her iki yakıtında yoğun olduğunu değerlerin yüksek olduğunu sorunun oksijen sensöründen kaynaklandığını söylemesidir.Taber ustada bu konuda kararsız kaldı zaten.sensörün fiyatı da 480 tl

Moderatörün son düzenlenenleri:

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Geçmiş olsun, her türlü 500 istemişler. Sağlam bi çıkma sensör deneme şansı olsa keşke, o mu bu mu derken bir sürü para yontmasalar

ErginA

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Mavi-Sedan
Tşklr ustalar da kararsızlar zaten bi karar verebilseler bırak yontmayı anamı ağlatacaklar resmen

ErginA

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Mavi-Sedan
En güzel kararı ben kendim verdim klimayı lpg de değilde benzinde kullanacağım.Bilinçsiz ustalara yontulmaktansa 3- 5 kuruş fazla benzin harcarım olur biter.En azından arabanın motoru sürekli tacize uğramaktan kurtulmuş olur

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Benzinde herhangi bir problem yoksa oksijen sensörü arızalı değildir diye düşünüyorum

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Şu ustalar mazdanın bobinlerine neden kafalarını takmışlar. Her suçu bobinlerin üstüne atıyorlar. Hayır bobinleri değiştiren kaç kişi mutlu sona ermiş.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Klima motoru üzerindeki müşür sorunlu diyorum. Hangisi vs. Diye soru gelecek muhtemelen, el cevap, bilmiyorum. :) :)

Şaka bir yana,

Aynı durumdaki aracım için konulan teşhis bu müşür olmuştu. Yaptırmaya fırsatım olmadan da, araç satılmıştı.

İstanbul Merter de Mazda Ekinci ye de uğramanı tavsiye ederim. www.mazdaekinci.com

:)

ErginA

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Mavi-Sedan
Sadece motor ustaları değil lpg ayarını yapan ustalarında bobinlere karşı ilgisi var.Aracı aldığımda lpg de 2000/2500 devirlerde seyir halindeyken her dakika başı gaz kesip tekleme yapıyordu vites farketmeksizin,pendik Kartal civarı dolaşmadığım lpg bayii kalmadı hepsine bobinlerden kaynaklandığını söylediler.Neyse yetkili servisten 900 tl karşılığında 2 bobin alıp teste çıktım değişen birşey olmadı.Allahtan servis bobinleri geri iade kabül etti.Lpg ustası sonunda bir çözüm bulamayınca bu normal birşey kafaya takılacak bir durum değil,Atiker markada kronik bir hastalık diyerek hem kendilerini hem beni avutmaya çalıştılar.

Tabi bende de biraz inatçılık var,tekrar araştırmaya devam ettim işin temeline indim.Atiker lpg montajı yapan ÜÇEL mühendisliğe kadar gidip durumu anlattım,arkadaş daha önceki ustalardan farklı bir ayar yaparak sorunumu 10 dkk da halletti.Allah razı olsun kendisinden.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Sadece motor ustaları değil lpg ayarını yapan ustalarında bobinlere karşı ilgisi var.
LPG ustalarının topu en güzel yerden taca atabilmelerini sağlayan muhteşem üçlünün başında gelir bobinler.

-Ustam araç tekliyor.
-Bobindendir, bobin yapar.
-Bobinler değişti hala aynı tekleme var.
-Bujilere de bir el atalım.
-Usta bujiler de yeni.
-Ya kablo..?
-Değiştirmedik bir o kalmıştı, o da değişsin bakalım!
-Ustaaa... hala aynı..?
-Bizlik bir sorun değil bu, sen bunu bir motor ustasına göster bakalım belki ........ dan/den yapıyordur.

Geçmiş olsun artık bir kısır döngü başlamıştır. Ve işinin ehli bir LPG ustası bulup ayar yaptırmadan bu girdaptan kurtulma ihtimalin yoktur.

Forumda bu sorunu yaşayan bir çok tecrübenin sonuçları hep bir noktada neticelendi, LPG'de tekleme varsa -eğer ateşleme elemanlarının sorunlu olduğu aşikar değilse- ilk el atılması gereken yer LPG ayarıdır.

Ekleme: Siz 3 gibi sorundan akşamüstü 7 de çözümden bahsetmişsiniz, eliniz hızlıymış :)

ErginA

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Mavi-Sedan
Eywallah Kardeşim ben bu aksiyonu ben geçen hafta yaşadım dünde foruma giriş yapınca aklıma geldi paylaşmak istedim.

HalilMazda323

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Bence onla alakası yok tüp ayarını iyi bir ustaya yaptırın. Tüp ayarı yaparken bilgisayar ekranına değer verdikleri sayfada bütün değerler aynı olmamalı bu araçlarda

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Mazda 323 1.5 2000 model otomatik diagnostik bölümüne led ile bağlanıp hata kodu aldığımda şu kodları veriyor.
1-) 12 Boğaz kelebek konum sensörü diye geçiyor (internette araştırdığım kadarıyla)
2-) 23 Oksijen sensörü (internette böyle yazıyor)
3-) 18 işte bunu bulamadım. Bilen anlayan varmıdır bu hata kodlarını.Ayrıca Boğaz kelebek konum sensörünü ve oksijen sensörünü test ettim multimetre ile sorunsuz çalışıyor.Oksijen sensörü ve boğaz kelebek sensörünün soketlerinden multimetre ile baktığımda sanki kablolarda şase yapmış gibi görünüyor.Araçtaki şikayetim ise şanzımanda düzensiz vites değişimi e aşırı yakıt tüketimi.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Mazda 323 1.5 2000 model otomatik diagnostik bölümüne led ile bağlanıp hata kodu aldığımda şu kodları veriyor.
1-) 12 Boğaz kelebek konum sensörü diye geçiyor (internette araştırdığım kadarıyla)
3-) 18 işte bunu bulamadım. Bilen anlayan varmıdır bu hata kodlarını.Ayrıca Boğaz kelebek konum sensörünü ve oksijen sensörünü test ettim multimetre ile sorunsuz çalışıyor.Oksijen sensörü ve boğaz kelebek sensörünün soketlerinden multimetre ile baktığımda sanki kablolarda şase yapmış gibi görünüyor.Araçtaki şikayetim ise şanzımanda düzensiz vites değişimi e aşırı yakıt tüketimi.
Aşırı yakıt derken ne kadar arttı örneğin? Oksijen sensörü arızasının direkt belirtisidir yakıt artışı. Değiştirmek bir seçenek tabi ama 2 adet sensör olabilir aracınızda belki diğerinde sorun vardır ya da soket problemi veya ısıtmalı tipse ısıtma arızası da olabilir.

Diğer hatalar ise sensör kablolarını söktüğünüzde kayıt olmuştur arıza kodları. Beyni sıfırlayıp kısa süre aracı kullandıktan sonra tekrar deneyin aynı hataları verecek mi diye. Aynı hataları verirse ona göre yol izlersiniz.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
18 hata kodu için "fuel quantity adjuster" diyor. Bakılacak yerler de aşağıda belirtilmiş. Aşırı tüketimin nedenlerinden biri de bu parçadaki sorun olsa gerek?

43813

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
@aurora hocam yakıt yaklaşık %20 arttı diyebilirim.Aracımda 1 adet oksijen sensörü var katolizör yok.Oksijen sensorünü söküp 12 volt ile besleme yapıp denedim ısıtması çalışıyor ve çakmakla oksijen ölçüm testini de yaptım onda da sorun yok gibi.Defalarca hata kodunu silip tekrar kontrol ettim hep aynı kodları veriyor.zaten aracın çalışması gidişi baya değişti.
@Bayraktar hocam yardımınız içn teşekkürler. Acaba bu paylaştığınız sizin elinizde dosya olarak mevcut mu veya nereden bulabiliriz.
Boğaz kelebek sensörünü Aliexpresten sipariş verdim gelince takıp görecez bakalım.Dediğim gibi multimetre ile oksijen ve tp sensörünü test ettiğimde herhangi bir sorun görünmüyor.Ama oksijen sensörünün kablolarıyla tp sensörünün kablolarını multimetre ile süreklilik testi yaptığımda pozitif çıkıyor.Yani sanki kablolarda şase varmış gibi.Aynı araçtan olsa bakıp kontrol edecem onda da öyle mi diye ama yok malesef.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
@Bayraktar hocam yardımınız içn teşekkürler. Acaba bu paylaştığınız sizin elinizde dosya olarak mevcut mu veya nereden bulabiliriz.
Ekteki dosyada ZL motor kodlu Mazda 323 BJ 1.5 için hata kodları mevcut.
Birazcık inceledim de sanırım bu yıllardaki Mazda modellerinin ortak kodları bunlar. Geçenlerde bahsettiğim şu konudaki Xedos9 hata kodları açıklamalarıyla aynı gibi.

Ekli dosyalar

• 323.pdf
    264.3 KB · Görüntüleme: 193

Üst Alt