Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 Yolda Giderken Savrulma Sebebi Nedir?

Konu, 'Mazda 3' kısmında sibiryaberberi tarafından paylaşıldı.

1. Şu konuda var aslında örneğin ; bir kamyonu veya otobüsü sollarken araba hafif savuruluyor tabi şeritten kayma falan yok ancak cmlerle sağ sol a gittiği hissediliyor..Passat geçti otobanda onun rüzgarı bile etkiledi..

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bu durum gayet normal...

Sebebi de; önünde giden büyük çaplı araçların (kamyon, otobüs vs.) oluşturduğu rüzgar çizgisi sen sollama yaptığında doğrudan aracın yani senin aracının çizgisine etki etmesidir...

Dolayısı ile, otomobil ile büyük araçların oluşturduğu türbulans aynı olmayacağı için büyük balık küçük balığı yutuveriyor... ;)

Sağlıcakla kazasız günler.

3. Kesinlikle öyle hatta ben sıkı bir F1 takipçisiyim ve aerodinamiyede merakım vardır.Acaba aynı segmentteki araçlarda da var mı opel astra veya corolla veya mazda 3 2013 ve sonrasında..sizde hissediyor musunuz?.

4. Mt53

Mt53 Katılımcı

Hocam kafaya takma..Veli abinin dediği gibi olağan bir durum bu..benim 6 da da oluyor bu..ki normal bir durum zaten..

5. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Herkeste oluyor bu hocam sıkıntı yok, sürmeye devam

6. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    ooo forumda bir f1 fanatiği O0

7. :) kazasız günler olsun ..sürüp tadını çıkarmaya devam .

8. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Sucumahir pistlerdeyken hatırı sayılır fanatiklerden biri de bendim... Tifozi (fanatizm derecemi hesapla artık, tifozi diyorum) ler pistte yavaşlayınca bende elimi eteğimi çektim...

Sezonun bütün yarışlarını bırak sıralama turlarını bile kaçırmazdım...

Ne günlerdi be...

Neyse; konuya dönecek olursak... Sibiryalı berber kardeşim :) sorun morun yok, durmak yok guzuyu sürmeye devam...

Sağlıcakla kazasız günler.

9. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    ben schuminin efsane zamanlarında bile raikkonenciydim, tifozi tarafım yok ama yine de kırmızılar ağır basıyor biraz, eski tadı yok zaten f1 in
    kimi emekli olursa ben de eskisi gibi izlemem galiba, ya da kendime destekleyecek yeni çaylaklar bulurum :D

10. :)Ben 15 yıldır sıralama turlarını kaçırdığım iki elin parmağını geçmez hele yarış bir elin parmağını geçmez.Hala da izlerim su ihtiyacı gibi ,her anda yakından takip ederim şimdi bile barcelona testleri var örneğin bütün teknik detayları falan..Evet neyse ne diyorduk :) ..Sorun yok huzur var sürünce daha da huzur doluyor..

11. bende Alonso hayranıyım minardi takımından bu yana :).Doğrudur eski tat bırakmadılar .Bottas olabilir :)gerçi o çaylak değil gelcek vaat eden finli :)

12. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Sollama taktigini kapisanlardan falan ogrenebilirsin aslinda bu konuda baya bi tecrubeli bi arkadasim ruzgar hesabi ile sollamayi anlatmisti ondekinin hizini kesiyon falan diye beynimi sulandirmisti

13. sollama taktiği olarak bildiğim slip stream denilen tarz var ondan başka önekinin hızını kesme çok ilginç ..Rüzgarı karşı arabanın gövdesine mi sıkıştırıyor acaba..

14. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
  15. faroz_52

faroz_52 Aktif

Rüzgar asistanı :) birgün mazda da skyactiv4 technologies

16. Mt53

Mt53 Katılımcı

Olur mu olur

17. oak

oak Sessiz

Aşağıdaki fotoğrafta basitçe anlatabilirsek uzun araç sollarken (veya o sizi sollarken) en fazla etki hissedilecek bölgeler:

1 - akımın aşırı şekilde bozulduğu karoser ön ile orta kısım arası
    2 - karoserin bitiş noktasındaki kırmızı çizgilerin olduğu bölge (akım aşırı hızlanıyor-kırmızı çizgiler)

Bir de görüldüğü gibi yüksek hızlarda uzun araçların arkasına çok yaklaşmayalım :)

Aşağıdaki fotoğraf da MX5 olabilir mi? Arabayı tanıyabilen var mı acep.

18. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Güzel bilgiler

19. Kensai-X

Kensai-X Sessiz

Araç Markası:
    2014 Mazda3 PowerSense
    Araç Renk ve Tip: