Mazda 3 Ses Sistemi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kadir sesi açınca amfinin ışıklarının sapıtması olayını çözdün mü?

Yok çözemedim dal elektronik ile konuştum anfiye bakalım dedi öyle kaldı

bişey daha fark ettım
-ses kısık - ışıklar normal.:D
-ses orta - arızalar geliyo gidiyo vs.:(
-ses dip açık neyin ne yandıgı belli değil.:mad:

Özgür Yaşa

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda3 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Keyif ve hobi ya! 3 yıl belki 4 yıl önce evime 2 ayrı odaya 2 ayrı sistem yaptım, bizzat kendim. Maltepe'de 2.el müzik mağazası var. Hem sıfır hem 2.el müzik enstrümanları ve komponentleri satılıyor, takas yapılabiliniyor. Normalde sıfırı araba fiyatı ürünler çok hesaplı ve temiz bulunuyor zaman zaman.

Buradan oturma odama 2 adet Polk hoparlör aldım. Eski Sony okuyucuma ve Technics DSP + Amfi'me monte ettim. Tüm kabloları da zırhlı iletkenliği yüksek kablo ile değiştirdim. Sonuç gayet tatminkar oldu.

Salonda için de kendime 2 adet Bowers & Wilkins hoparlör buldum, aldım. Tek kelime ile müthişler, kondisyonları da öyle. Salonda daha çok müzik dinlerim hevesim vardı, bu sebeple tamamlayıcı olarak Sherwood okuyucu + Sherwood Amfi aldım. Başka marka bulamadığım için de JVC DSP aldım ve yine kablo işi ile gerçekten çok iyi bir sistem ortaya çıktı.

Merakı olanlar bu tip 2.el mağazalarını takip etmek hem çok keyifli, hem de sıfırına göre çok ekonomik.

Ağabey sen napmışsın ya.. Bahsettiğin Bowers & Wilkins hoparlörlerin fiyatlarına baktım da..... Amanın dedim... Nasıl bir ses sistemi olduğunu hayal bile edemiyorum artık.. İmkan olsa o salonda müzik dinlemeyi çok isterdim. Helal olsun

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Jameson'un alpine'ı ezdigi an :) :)
IMG_20171118_130132.jpg

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@Lupara
-çevirici çeşitleri çok fazla burda senin beklentine göre =fiyatı
-30-4000 tl ye kadar çevirici var.
-zaten 1500tl üstü olan çeviricilere hdd-ssd takılabiliyor be hatta biraz daha bütçe çıkarsan optik kablolarda için içine giriyor.
-ben şuanda massive MS h01 kullanıyorum gayetde memnunum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Sesi açınca panzotun cama vurup tırtırttıtıtıtırdırrr sesi uyuz ediyordu onu bu fitille giderdim.

KRADA T Tipi Oto Kauçuk Contalar 1.6 m Cam Mühür Yapıştırıcı Şeritler Araba Vw Bmw E36 E39 E60 X1 Passat için Styling Mazda Kia Rio
KRADA T Type Auto Rubber Seals 1.6m Windshield Seal Adhesive Strips Car Styling for Vw Bmw E36 E39 E60 X1 Passat Mazda Kia Rio on Aliexpress.com | Alibaba Group
(from AliExpress Android)
Güle güle kullan @kadir . Kadir’ cim birşey danışacağım; bizim kapı fitillerine ek veya altına/üstüne toz fitil olur mu ? Yağmurlu havalarda tekerden çok ses geliyor. Ne dersin ?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aslında daha önemli bi sorun baagajdaki havayı içeri taşımam lazım.
-Panzot altında 2 tane delik var sanırım 10cm canım panzotda delik açıp üstüne hoparlor kapagı vs mı koysam.
-Yada mdf den panzot yaptırsam diyecem ama eminim deli para isterler yan tarafların oturmasın için vs baya bi işçilik lazım.
-kolçagın arkasınımı boşaltsam?

Güle güle kullan @kadir . Kadir’ cim birşey danışacağım; bizim kapı fitillerine ek veya altına/üstüne toz fitil olur mu ? Yağmurlu havalarda tekerden çok ses geliyor. Ne dersin ?
@Oğuzhan sanırım bu konuda kendi aracına bişeyler uglamıştı.
Yaada @MutluTEKİR ve @Ebubekir yine bu tür fitil çalışmaları oldu 1. Agızdan tecrübelerininden faydalanman daha iyi olur.

Bide musaitsen bi konuşalım :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Dışdan pütür , içden ses yalıtım süngeri nasıl olur ?

Pütürle ilgili bilgim yok Kadir. Maksat o ufak çakıl, su sıçramaları süngere çarpsın ki yumuşasın ses çıkarmasın.
Ben olsam üstte anlattığımın üstüne lastiğe bakan taraf değil de öteki tarafına bitüself üstüne ağır ses yalıtım bariyeri de kullanırım. Yol sesini keser.

Hatta ve hatta hazır davlumbazı sökmüşken sadece davlumbazla kalmayıp o iç metal kısımlara da tümden bitüself kaplansa kalın süngerlerle ve ağır ses yalıtım bariyerleriyle kaplansa ses önemli oranda azalır.

Yol sesini azaltmak için bir tüyo daha vereyim.
Olur da amortisörleri değiştirirseniz bir gün. Hazır sökülmüşken yayın tasa oturduğu kısımlara ağır ses yalıtım bariyeri gibi kauçuk birşeyler koyun. Maksat yay ile tasın arasını kauçukla yalıtmak, sesin iletilmesini engellemek.
Yurtdışındaki bir çok araçta bu pedlerden var, ama ülkemizdeki araçlarda yok. vag grubu bu pedlerden kullanıyor ülkemizde.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Pütürle ilgili bilgim yok Kadir. Maksat o ufak çakıl, su sıçramaları süngere çarpsın ki yumuşasın ses çıkarmasın.
Ben olsam üstte anlattığımın üstüne lastiğe bakan taraf değil de öteki tarafına bitüself üstüne ağır ses yalıtım bariyeri de kullanırım. Yol sesini keser.

Hatta ve hatta hazır davlumbazı sökmüşken sadece davlumbazla kalmayıp o iç metal kısımlara da tümden bitüself kaplansa kalın süngerlerle ve ağır ses yalıtım bariyerleriyle kaplansa ses önemli oranda azalır.

Yol sesini azaltmak için bir tüyo daha vereyim.
Olur da amortisörleri değiştirirseniz bir gün. Hazır sökülmüşken yayın tasa oturduğu kısımlara ağır ses yalıtım bariyeri gibi kauçuk birşeyler koyun. Maksat yay ile tasın arasını kauçukla yalıtmak, sesin iletilmesini engellemek.
Yurtdışındaki bir çok araçta bu pedlerden var, ama ülkemizdeki araçlarda yok. vag grubu bu pedlerden kullanıyor ülkemizde.

Hiç dikkat etmedim varmı yokmu diye ama , astinada vardı.

Şimdi baktımda harbiden yokmuş.

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Dikkat edilmesi gereken o kadar detay var ki. Tam tatmin edici sesi almak cok cok zor.

Hele de benim touring gibi ayak hizasindaki hoparlorden. Yukarida olsalar neyse.
Ileride pandizota bir islem yapicaz ama bakalim ne zaman.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Dikkat edilmesi gereken o kadar detay var ki. Tam tatmin edici sesi almak cok cok zor.

Hele de benim touring gibi ayak hizasindaki hoparlorden. Yukarida olsalar neyse.
Ileride pandizota bir islem yapicaz ama bakalim ne zaman.

Ayak hızasına mid ler
Direklere teweeter ama ben o direğe teweeter koyarsam hırsız amca arabayı kaldır :)

O zman o kısma dikkat etmemek lazım :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
3 yol akfit sistem nedir ?
3 xover ?

3 yollu sistemi kabaca anlatıcam

1. Yol teweeter
2. Yol midrange
3.subwoofer

Ana ünitemiz yani teypimizde 6 rca çıkış(anfi çıkışı) olmalı ve dsp'li yani ses çıkışı işlemcili olmalı yani xover destegi olmalı.
Screenshot_2017-12-04-05-16-12-367.jpeg

Resimdede gözüktüğü üzere üstdeki rcalar teweeter çıkışı.
Ortaadaki midrange
Alttaki subwoofer

İşin en zor kısmı ise frekanz ayarları.
Screenshot_2017-12-04-05-15-21-007.jpeg

Resimde gözüktüğü üzere teweeter çıkış frekanzları khz ile başlarken midrange ve subwoofer çıkışı hz le başlıyor.

Bu sistemin avantajı

Daha temiz , daha net daha berrak ve tamamen kullanıcının kulagına hitaap eden bi sistem.
Kulagına göre nerde ne frekansı istiyorsan onu alırsın onu dinlersin.
Öncedenmiş bass tız ayarlar sene olmuş uzay çagı ;)

Bu sistemin dezavantajları ise maliyet gibi gözüksede bana göre maliyet daha az niye ?

Normal bi sistemde mid taakımı alman gerekirken bu sistem sistem ikinci elden sadece midin woofer kısmını alman ve teweeter kısmını alman yeterli yaada bunları parça parçada toplayabilirsin ama frekans özelliklerine dikkat edilmeli arada boşluk olmamalı.
İllahada mid takımı aramana gerek yok.
16cm veya 6x9 hoparlör alırsın ama teweetera giden kablolar diş yüzeyden gidenlerden teweeter kısmının kablosunu kesersin.
Woofer kısmına midrange çıkış kısmını bağlarsın.
Teweeter kısmınada teweeter kısmını bağlarsın.
Sonuç yine aaynı olur ama frekanslarına bakmak lazım yine bu sistemde herşey frekansa bağlı.
Yani sallama rakamlar yazıyorum.

Woofer 100-500hz ise alacagın teweeter 500-> olmalıki arada frekans kaybı olmasın.
Teweeter 600hz> üstü alırsan aradaki 501-599hz duyamazsın.

Geldik anfilere
Kendi araçımdan öner vereyim;
4 teweeter
4woofer (kapı hoparlörü)
1 subwoofer
Teweeter ve midrange anfisi tekde olabilir hoparlörlerin ohm watt ve anfinin ohm wattına göre anfi sayısı düşürülüp kanal sayısı arttırılabilir.

4 kanal aanfi (teweeterlar için)
4 kanal anfi. (woofer kapı hoparlörü için)
1 mono anfi subwoofer için.

Mid takımlarındaki croosoverları kullanmıyoruz çünkü zaten teypimiz(alacagımız)
İşlemcili oxer özelliği var biz ne feekanzsı istersek onu verecek.
Mid takınlarındaki croosoverların görevi gelen sesi filtreleyip vermek ama burda kayıp daha fazla croosoverların içinde direnç bobin gibi elemanlar hemen daha fazla watt ister hemde kayıpı arttır ve bunu bi otomatik sanzıman gibi düşünebilirsiniz.

Ama manuelin zevkide çok farklıdır.

Buda mid takımındaki croosoverların maliyetini düşürürken kablo maliyetini arttıracak çünkü bütün hoparlörlerden anfiye tek tek kablo çekilmeli standart 5 m kablo desek 5x8=40m kablo yapar tabiki afaki bi metre oldu.

Normal bi sistemde rca kablosu 2 tane kullanılabilirken bu sistemde 3 takım rca şart.

Kabaca birşeyler anlatmaya çalıştım umarım faydalı olur , çünkü bu sistemi bende yeni yeni ögreniyorum ;)

Ve karamioya bunu yapıcam inş.

Gecenler 3 yol aktif ses sistemi olan bi araca bindim arkadaş teweeter çıkışını 1khz yapmış ve onun daha çok hoşuna gitmiş ama ben 5khzde sesi daha çok begendim ;)

Yine zevkler kısmı ;)

(Tam olarak benimde anlamadıgım bazı şeyler var , zaman içinde anlıyacam artık )

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hem evde hem arabada, 90'lı yıllarda bu işlere kısıtlı imkanlarla hem kafa patlattım hem de para döktüm. İstediğim müziği evde dinleyebildim ama arabada olmadı.

Belki de o dönemde, evdeki müzik kolonlarını ilk kez arabaya uyarlayan ben olmuşumdur ama dediğim gibi tatmin etmedi.

Zamanla da heves geçti gitti. :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arka panzot üstüne 2 tane pioneer tss20 bunları beslemek içinde Edison 2 kanal anfi ekledim.

Tss20 ile cengiz dinlemek çok farklı oluyor.

Geriye
Teyp
1 takım tss20 öne
2 takım alpine mid (1 takımı alındı)
1 mono anfi
1 kapasitör

Bi kaç tanede aksesuar vs

(Kablolara takılmayın bütün cihazlar tamamlanınca onlarada bi form vericem)

IMG_20171216_140303.jpg

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Arka panzot üstüne 2 tane pioneer tss20 bunları beslemek içinde Edison 2 kanal anfi ekledim.

Tss20 ile cengiz dinlemek çok farklı oluyor.

Geriye
Teyp
1 takım tss20 öne
2 takım alpine mid (1 takımı alındı)
1 mono anfi
1 kapasitör

Bi kaç tanede aksesuar vs

(Kablolara takılmayın bütün cihazlar tamamlanınca onlarada bi form vericem)

Ekli dosyayı görüntüle 25876
Pandizota pioneer twetterlari nasil monte ettiniz, kestiniz mi?

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Anfilerin k
Hem evde hem arabada, 90'lı yıllarda bu işlere kısıtlı imkanlarla hem kafa patlattım hem de para döktüm. İstediğim müziği evde dinleyebildim ama arabada olmadı.

Belki de o dönemde, evdeki müzik kolonlarını ilk kez arabaya uyarlayan ben olmuşumdur ama dediğim gibi tatmin etmedi.

STK 4231 II vardı benimde el yapımı .2x75 voltla çalışıyordu,birde invertör yapmak zorunda kalmıştım.düşük seslerde cızırtı vardı ama yüksek ses candı

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan

Arabada muzik dinlemekten zevk aldigim tek arabam, hyundai exceldi. Sebep, muhtemelen hoparlorlerin kulak hizasinda olmasiydi.
Ön hoparlorler konsolun icinde, arkalar pandizottaydi.
Sirf bu sebeple c-elyyse yi denemek istiyorum.

Üst Alt