Mazda 3 BK (2003-09) Motor Arıza Işığı

srkn1907

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri - Hb
Merhaba arkadaşlar,

2009 1.nesil Mazda 3 1.6 HB Touring aracım var. 135 bin km'de. Yaklaşık 60 bin km'dir LPG mevcut. Üç adet sorunumu sizinle paylaşmak istiyorum, yardımlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

1) Motor Arıza Işığı: Aracım birkaç gün önce çalıştırdıktan 1-2 dakika sonra arıza ışığını yaktı. Motor sesinde vs herhangi bir olumsuzluk hissetmedim. LPG'den kaynaklandığını düşündüğüm için benzine geçtim ve iki gün benzinde kullandım. Tam servise götürecekken arıza ışığı benzindeyken söndü. 60-70 km daha benzinde kullandıktan sonra tekrar LPG'ye geçtim. LPG'de 150 km şehir için yol yaptıktan sonra dün arıza ışığı tekrar yandı. Bir ara sönecek gibi oldu yanıp sönmeye başlayıp tekrar sabit bir şekilde yanmaya başladı. Subap sorunu aklıma geliyor ama benzindeyken arabanın çekişinde, rölantisinde bir sorun yok. Stop etme, sallantılı çalışma da olmuyor benzinde. Ama LPG'de çekişte düşme ve rölantide sallantılı çalışma mevcut. Haftaiçi vaktim olursa servise gitmeyi düşünüyorum ancak serviste arıza tespiti için kazıklanmak istemiyorum. Bu konuda tavsiyesi olan var mıdır? Servise mi yoksa sanayiye mi gitmeliyim?

2) Klima: Klima yeterince soğutmuyor sizde de böyle mi? En soğuğa bile ayarlasam güneş yine bunaltıyor yeterince soğumuyor kabin. Polen filtresini en son yan sanayi takmışlardı serviste (20 bin km önce) ondan kaynaklı olabilir mi?

3) Arkadan Gelen Sesler: Bozuk yollarda giderken, çukura vs. girdiğimde ya da kasisten geçerken tak tak diye ses geliyor. Amortisörden değil de bagajın oralardan altlardan geliyor gibi. Bagajda her şeyi boşalttım denedim yine de kesilmedi ses. Böyle bir sorun yaşayan oldu mu? Ek olarak hafif eğimli yollarda yavaş bir şekilde sağa sola dönüşlerde bagajdan gıcırdama sesine benzer hafif bir ses geliyor bazen. Bagaj kapağının ayarı falan var mıdır, o bozulmuş olabilir mi? Aracım HB.

Maalesef bu sıkıntılar arabadan soğumama neden oluyor. Umarım maliyeti fazla olmadan çözüm bulabilirim... Teşekkürler şimdiden.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1. Lpg enjektörlerini ve ayarını kontrol ettir.

2. Klima gazını kontrol ettir azalmışsa tam soğutma yapmaz.

3. Bende de aynı sorun var, yollar bozuk olduğu için sorumlulara söve söve müziği açıyorum şimdilik. :)

Adem ustama bi uğra derim...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
1. Veli abinin de dediği gibi enjektör veya lpg ayarından. Önce lpg ayarı yaptırın. Başka bir ustaya gidip adam gibi yol ayarı yapmasını isteyin.
2. 30bin km polen filtresi değişmemiş, ne kadar kirlenmiştir farkında değilsiniz galiba? Ben 10bin km. sonra rahatsız olmaya başlıyorum. Ayrıca Allah bilir o polen filtresi yuvasının içi hiç temizlenmemiştir, tüm pislik, böcek parçaları vs orada birikmiştir. Daha önce konu açmıştım 2. nesil mazda 3 polen filtresi değiştirme diye. Orada süpürge ile pislikleri çektikten sonra ıslak mendille kaç defa silmeme rağmen temizleyememiştim. 1 paket ıslak paket bitmişti ancak temizlenmişti. Servislerde de yapmazlar bu temizlemeyi, iş size kalıyor. Poleni de acil değiştirin.
Bunun dışında bunaltıcı yaz sıcaklarında kabini soğutması 3-4 dakikayı bulabiliyor. Hareket halindeyken daha iyi soğutuyor. Yine de klima gazını kontrol ettirmekte fayda var.
3. Eğer çukurlara düştüğünüzde geliyorsa Amortisör takozlarınızı değiştirin. Eğer asfalttaki o ufacık yamalarda bile tıkırtı sesi geliyorsa z rotları değiştirin.

srkn1907

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkürler cevaplar için. Aracım 1.nesil olduğundan polen filtresi montajı 2. nesillere göre farklı diye biliyorum. İnternette izlediğim videolara göre torpido gözünün, sigorta kutusunun falan sökülmesi gerek. Elim yatkındır böyle işlere ancak bu riske girmek istemiyorum açıkçası. Klima bakımı vs. yapan yerlere götürsem temizlemezler mi?

Arkadaki sesleri kesmek için z rotları değiştirdim ama hiçbir şekilde azalma olmadı...

Servise gidip arıza ışığının nedeni ile ilgili bilgisayara bağlatmak istesem ücret talep ederler mi? Sorunun LPG sistemi kaynaklı olduğunu varsayarsak Anadolu yakasında önerebileceğiniz LPG ustası var mıdır?

Adem Usta'yı forumda çok okudum, gördüm işini iyi yapan dürüst bir esnaf olduğunu biliyorum. İş yeri Merter'de bildiğim kadarıyla, ben Üsküdar'dayım mesafe ve trafik nedeniyle haftaiçi gidebilmem mümkün değil. Hiçbir yere gitmeyip cumartesi günü doğrudan Adem Usta'ya gitsem sıkıntı olur mu sizce bu şekilde kullanmaktan? LPG ile ilgili sorun varsa Adem Usta'da halledebilir miyiz acaba?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Servis ise Merser, Usta ise Adem Usta... Başka tavsiyem yok bu konuda. :)

srkn1907

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri - Hb
Kozyatağı'nda çalışıyorum. İş çıkışı Merser'e bir uğrayayım bakalım yardımcı olacaklar mı. Teşekkürler. :)

srkn1907

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri - Hb
Cumartesi Adem Usta ya uğra bence, serviste yan sanayi filtre nasıl takılıyor
Ben de öyle yapmayı düşünüyorum ama arıza ışığı yandığı için çok tedirgin kullanıyorum arabayı. :( Özel serviste bakım yapılmıştı. Açıkçası değiştirdiklerinden bile emin değilim... Söylenecek çok şey var da kimsenin günahını almak istemiyorum...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben de öyle yapmayı düşünüyorum ama arıza ışığı yandığı için çok tedirgin kullanıyorum arabayı. :( Özel serviste bakım yapılmıştı. Açıkçası değiştirdiklerinden bile emin değilim... Söylenecek çok şey var da kimsenin günahını almak istemiyorum...
Günahını almayalım kimsenin, geçmiş geride kaldı önümüze bakalım, kuzuyu Adem Usta ya teslim et, gereken ne varsa sana söyler yapar, kafan rahat devam edersin hayatına. Arıza ışığı önemli tabi ama yanıyor olması çok fazla tedirgin etmesin seni, cumartesi gereken yapılır

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Teşekkürler cevaplar için. Aracım 1.nesil olduğundan polen filtresi montajı 2. nesillere göre farklı diye biliyorum. İnternette izlediğim videolara göre torpido gözünün, sigorta kutusunun falan sökülmesi gerek. Elim yatkındır böyle işlere ancak bu riske girmek istemiyorum açıkçası. Klima bakımı vs. yapan yerlere götürsem temizlemezler mi?

Arkadaki sesleri kesmek için z rotları değiştirdim ama hiçbir şekilde azalma olmadı...

Servise gidip arıza ışığının nedeni ile ilgili bilgisayara bağlatmak istesem ücret talep ederler mi? Sorunun LPG sistemi kaynaklı olduğunu varsayarsak Anadolu yakasında önerebileceğiniz LPG ustası var mıdır?

Adem Usta'yı forumda çok okudum, gördüm işini iyi yapan dürüst bir esnaf olduğunu biliyorum. İş yeri Merter'de bildiğim kadarıyla, ben Üsküdar'dayım mesafe ve trafik nedeniyle haftaiçi gidebilmem mümkün değil. Hiçbir yere gitmeyip cumartesi günü doğrudan Adem Usta'ya gitsem sıkıntı olur mu sizce bu şekilde kullanmaktan? LPG ile ilgili sorun varsa Adem Usta'da halledebilir miyiz acaba?

Serkan abi baslamadan bitirdigimizi düşünüyorum saygılar sevgiler..

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Abi serkan abi gerekli cevabi bilgiyi sorunun kaynagini kendisine verdigim teknik bilgiler yönün de fotolar esliginde anlaticaktir..

srkn1907

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri - Hb
Adem Ustam öncelikle ilgin ve alakan icin sonsuz tesekkurler! Verdigin bilgiler isiginda en kisa zamanda fotograflar esliginde bilgi paylasimi yapacagim.

Arkadaslar tahmin edildigi uzere subap sorunu mevcut. Kismetse bayramdan sonra Adem Usta tedavi edecek bizim kuzuyu
Saygi ve sevgiler.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Geçmiş olsun. En azından adem ustaya emanet gözün arkada kalmaz. Ah adem ustam ah ne vardı İstanbul yerine Ankara da olsaydın. Memleketin her yerine aynı uzaklıkta olurdun.
Her hafta çay içmeye gelirdim artık.

Araç Markası
2009 - Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kum Sarı - Sedan
2009 Mazda 3 bk aracıma LPG taktırdım hatta biraz sorunlu bir zaman dilimiydi. Neyse ki her şey yolunda şuan için fakat LPG montajı oldu olalı arıza lambası bir türlü sönmüyor. Ufak bir cihaza bağlayıp kısa süreli söndürüyorlar ama aracı stop edip çalıştırdıktan sonra yeniden yanıyor. Bunun için kalıcı bir çözüm var mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Daha önce de yazdım... Arıza kodunun ne olduğu üzerinde durulmalı... Fakir karışım mı? Ateşleme sistemi mi? Oksijen sensörü mü? kod nedir ne değildir buna bakmak gerekiyor önce, sonra çözüm üzerine gidilmeli.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
2009 Mazda 3 bk aracıma LPG taktırdım hatta biraz sorunlu bir zaman dilimiydi. Neyse ki her şey yolunda şuan için fakat LPG montajı oldu olalı arıza lambası bir türlü sönmüyor. Ufak bir cihaza bağlayıp kısa süreli söndürüyorlar ama aracı stop edip çalıştırdıktan sonra yeniden yanıyor. Bunun için kalıcı bir çözüm var mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İyi bir ustanın yolda lpg ayarı yapması gerekli. Hep diyorum, durduğu yerde iyi ayarın yapılması imkansızdır.

Üst Alt