Mazda 3 Kaliper,Jant Boyama ve Kaliper Kapak Montajı

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Arkadaşlar bu başlık altında araçlarımıza uyguladığımız ya da uygulamayı düşündüğümüz kaliper boyama ya da kaliper kapağı monte etmeyi konuşabiliriz.

Ben yakın tarihte kendi aracımın kaliperlerini kendim boyadım, ilk tecrübem olmasına rağmen güzel bir görüntü elde ettim. Tecrübesizlikten kaynaklanan bazı küçük hatalar oldu ama onları da biraz uğraştan sonra giderdim, ilk boyadığım kaliper doğal olarak en tecrübesiz halimle olduğu için en çok hatayı yaptığım kaliper oldu :D Son yaptığım ise en iyisi ;) Uygulamayı yaparken yalnız olduğum ve ellerim sürekli kirli halde olduğu resim çekemedim, boyanmış haliyle resim atacağım.

Basitçe anlatmak gerekirse; jantı söküyoruz, sonrasında hava varsa hava tutup kaliperin arasında üstünde vs olan balata tozu veya kirlerin bolunu temizliyoruz, hava yoksa da ilkel yollarla (mesela diş fırçası) elimizden geldiğince kaliperi temizliyoruz. Benim kullandığım boya Motip marka kırmızı boyaydı ve videolarda izlediğim gibi arabanın bütün çamurluğunu vs gazete ile kapamaya gerek yok, çünkü elinizin biraz ayarı iyiyse zaten sıçramıyor ;D Benim ettiğim tecrübeye göre en önemli kısım boyama yaparken süzülen fazla boyanın diskin üzerine akması sonucu diski bulaştırmanız söz konusu, ben ilk kaliperi boyarken bunun kurbanı oldum ama sonrasındakilerde diskin üst kısmına bant çektim ve bulaşmasını önlemiş oldum, diskin yanlarını az da olsa bulaşsa bile bu çok önemli değil çünkü ilk frende balata onu yok ediyor :D Yani sözün kısası diskin üst kısmını ve kaliperin çevresini iyice kapayın bant , bez, gazete vs ile ve güzel bir el becerisi ile herkes yapabilir. Yalnız ben balatanın dış yüzeyini de boyadım ince işçilik yapıp bantlamaya üşendiğimden :) siz ince işçilik yapıp bantlaya da bilirsiniz ;) Kolay gelsin hepinize.

Kullandığım boya bu, bir kutusu 4 kalipere yetiyor.

Bu tecrübesiz halde boyayıp bulaştırdığım hali

44295b7a0b7ddc10636e837f40e2ee52.jpg

Boyalı hali de bu, jantlarımı değişince inşallah daha harika olacak

709facfa725cc7b4c6ec3778cec818b1.jpg

c8398e416b3615b9b2d54d7fc6351336.jpg

c18d441d48429494fbd1f55144c2de37.jpg

6d83fc008726510f75ee5fdbcd159931.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İnce kollu jantlarla daha hoş olur... :) Ellerine sağlık.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bülent abi guzulara yapılması gerekenler listemde buda var ama bazı eleştirelim olacak katılıp katılmamak sana kalmış...Müsadenle :)
Emeğine sağlık öncelikle aracın için bişeyler yapmak istemen ona zaman ayırman çok güzel...Yalnız bu tür işlemler böyle paldır küldür olduğunda pek hoş olmuyor...böyle bir işlemi tecrübelerime dayanarak söylüyorum jantı sökmekle olmuyor kaliper kaliper yayı balatalara varana kadar ayırıp sadece kaliper kısmını istediğin renge boyuyorsun yayın ve balatanın renginin kırmızı olması görüntüyü bozuyor yayıda sarı renge boyayabilirsin mesela hatta reklamcıda yazı yazdırıp kaliper üzerine koyup farklı bir renkte mazda yazısı yada mps yazısı kullanılanilir...Ben guzuya herhangi bişey yapmadan önce iyce irdelerim üzerinde düşünürün sadece bir egzost ucu için dünya kadar site ve dükkan dükkan dolaştık Harunla...Sonuç mükemmel görüntü ufaktan birde hırıltı :)
Mesela benim ön sol jantta iç kısımda hafif benek benek boya dökülmesi var. Nanostatik boya ile boyatmauı düşünüyorum acaba diyorum Subaru nun altın kirli sarısı gibimi boyatsam nasıl olur siyah arabanın altına...Hemen karar veremiyorum photosop üzerinde bi deneyim görmem gerek...Geçen rx-8 ilanların birinde siyah rx-8 in aynalarını adam aliminyum rengine boyamış ama sadece kapak kısmını çok tatlı durmuş acaba diyorum yapsammı boya yerine reklam bandıda olur denerim olmazsa sökerim...Biraz daha titizce yapılırsa acele etmeden çok daha iyi sonuçlar almak mümkün 1 gününü ayır yada birgün sadece bir kaliper boya yazısını yap ama çok temiz ve titiz olsun birkere olsun...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Ekleme yapayım yazı yı reklamcıda yazdırıp kalıp olarak kullanmayı kastettim zaten orda tutunamayacağı aşikar :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkürler yorumun için Enes, ben zaten başta da yazdım ilk tecrübem diye, profesyonel iş çıkartmadım zaten, bunu forumda paylaşıp daha iyi ve kaliteli yapanlar ve yapmak isteyenleri bu konu da bilgilendirmiş olalım

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Teşekkürler yorumun için Enes, ben zaten başta da yazdım ilk tecrübem diye, profesyonel iş çıkartmadım zaten, bunu forumda paylaşıp daha iyi ve kaliteli yapanlar ve yapmak isteyenleri bu konu da bilgilendirmiş olalım
Zaten abi ben yorumlarımı şahsa değil forumun genelini düşünerek yapıyorum her konuda bilgi sahibi değilim ama bildiğim konulardada forum sakinlerine yardımcı olma niyetindeyim...Üzerinde yorum dahi yapamayacağım konu başlığını açmıyorum bile :) Aynı şekilde sizlerdende aynı hareketi bekliyorum düşüncelerimi eleştirin jant dedim ayna dedim mesela...İstişare yöntemi çok iyi bir yöntem hepinizin düşünceleri benim için önemli...Bende multimedya almayı düşünüyorum ileriye doğru hangi marka hangi model hep sizlerin fikrini alcam...Ürünleri öz.fiyat olarak kıyaslayacam vs...vs...En son alcam....Hakan emre nin tecrübesini merak ediyorum mesela memnun mu navitech ten bir ürün inceleme raporu düzenlese bizlere fena olmaz :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bugün çalıştım araçla ilgilenemedim Enes. Yarın çalışmazsam guzudaki Navitech hakkında izlenimlerimi paylascam.

Bülent abi çelik jant, jant kapağı, kaliper boya işine girelim mi Belki iyi kazanırız

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Hala varsa rx jantı ben düşünürüm
Bülent Abi arabanın son hızına kadar düşüş yaşarsın o ebattaki jant arabayı yorar en fazla 17'' lik mazda3 modellerini gördüm onlarında yol tutuş dışında extra bir avantajı yok...Yani her güzellik ah bi arada olsa ne güzel olurdu ama olmuyor...Fabrikanın rx-8 in otomatiğine kullandığı jant lastik ebadı ile manuele kullandığı bile farklı,birde kesinlikle jant iç göbeginin bijonların çember kısmına oturmayan jant modellerini kesinlikle aracınıza takmayın bijon aralığının uyması tek başına yeterli değil çemberi kucaklamayan jant,arabanın tüm yükünü bijonlara veriyor ve bijonlar teker teker kesiyor...Siz farkına varana kadar yüksek hızda fırlayıp gitse tüm bjonlar ne olur???
Düşünmek bile istemiyorum o yüzden aracın yürüyen aksamıyla ilgili değişikler aracın güvenliğini yakıtını performansını doğrudan etkiler...Ön tampon altına yapın ilave lip dahi aracın aerodinamik yapısını olumsuz etkiliyor son sürat ve performans olarak düşürüyor....Bazen şekil yapalım diye hem aracımıza hemde kendimize zarar verebiliyoruz...Otomobiller üzerindeki bu tür oynamalar konusunda hepimizin dikkatli olması gerek...Bilinçsizce yapılan her işlem ciddi sorunlar olarak karşımıza çıkıyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Dostum.haklısın da o kadar.ince.eleyip sık dokursam çıplak olarak fabrika çıkışıyla binmek zorunda kalırım, jant konusunda göbeğin oturması önemli haklısın, ama jant hafif olursa çok yoracağını sanmam, 17 normalde düşünüyorum ama 18 rx jantı ya da vossen düşse affetmem yani

ali_semet

Katılımcı
arkadaşlar acil ... yarın kaliper boyama yapacağım ama kaliper in üzerine mazda yazmak istiyorum kendim bi şablon oluşturmam lazım elinde kaliper e uygun mazda şablonu olan var mı? ayrıca aracım gümüş gri sizce hangi renk boyamalıyım kaliper i ?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
arkadaşlar acil ... yarın kaliper boyama yapacağım ama kaliper in üzerine mazda yazmak istiyorum kendim bi şablon oluşturmam lazım elinde kaliper e uygun mazda şablonu olan var mı? ayrıca aracım gümüş gri sizce hangi renk boyamalıyım kaliper i ?
Şablon maalesef yok, yurtdışında hazır yazılar var onlardan yapıştırırsın en kötü, belki ülkemizde de vardır. Renk genelde kırmızı güzel duruyor, denemek lazım biraz da zevk işi, sarı, yeşil ve turuncu yapan da var. Tercihim kırmızı.

Üst Alt