Mazda 3 Jant Seçimi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bende şöyle bir şey düşünmüştüm bir ara. 17 jant ve 3-5 cm düşürülmüş hali :)

Ekli dosyalar

• 323f.jpg
    323f.jpg
    60.6 KB · Görüntüleme: 81

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Buldum benim gibi keki, az da üzüm katayım da üzümlü kek olsun dedin yani anladım tamam :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bülent senin mantığın çok doğru, jant büyüdüğünde mesafe kapanacak... Ama Kekin üzümlüsü öyle olmuyor işte... :D

Neden?

Jant büyüdüğünde o mesafe daralacak ama esnemeyi ne yapacaksın? Esneme aynı kalacağı için en küçük esnemelerde lastik davlumbaza sürtecektir, bu esnemeyi sürtmeyi önleyecek şekilde yapmanın tek yolu da; yay olayı...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ama abi çamurluğun içine doğru epey bir esneme payı var, o kadarcık esnemeyle sürtmesi mümkün değil bence. Ve hiç yaysız büyütenler var, onlar nasıl gidiyor ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ama abi çamurluğun içine doğru epey bir esneme payı var, o kadarcık esnemeyle sürtmesi mümkün değil bence. Ve hiç yaysız büyütenler var, onlar nasıl gidiyor ?

Yaysız büyüttüğünde açıklık olması kaçınılmaz, açıklık olmasını istemiyorsan da normal süspansiyon ile kullanmak sıkıntı olur...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bunları tek tek deneyeceğim abi, zaman bir gelsin hele, maddi durumlar elverirse inşallah ve fikrim değişmezse jantla başlarım hep beraber yorumlarız.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Bülent senin mantığın çok doğru, jant büyüdüğünde mesafe kapanacak... Ama Kekin üzümlüsü öyle olmuyor işte... :D

Neden?

Jant büyüdüğünde o mesafe daralacak ama esnemeyi ne yapacaksın? Esneme aynı kalacağı için en küçük esnemelerde lastik davlumbaza sürtecektir, bu esnemeyi sürtmeyi önleyecek şekilde yapmanın tek yolu da; yay olayı...

Peki abi bizim orjinal 18 jantın farkı ne? Yani süspansiyonlar bu jant boyuna göre mi ayarlı? Demek istediğim orjinal 16 jant olanlar bizdeki gibi fabrika çıkışı 18 taktıklarında mecburen yay taktırmak zorunda mı kalıyorlar?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ve Kerime ilaveten şunu sorayım, aynı kasa donanım seviyesin göre 18, 17 veya 16 gibi jant seçenekleriyle fabrika çıkışı bize sunuluyor, hepsinin yayı farklı mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben işin uzmanı ve meraklısı olmadığım için bildiklerimi yazıyorum, detaylı olarak araştırıldığında daha farklı bilgiler ortaya çıkabilir...

Fabrika çıkışlı 18 jant olan aracın illaki süspansiyonu da davlumbazına sürtmeyecek şekilde yapılmış olacaktır... Ben olayın mantığını anlatmaya çalışıyorum sadece...

Jant büyüyünce aradaki açıklık aynı kalır ve standart görüntü elde edilmez, yani sizin "leylek" tabiri gibi bir durum ortaya çıkar, aradaki açıklığı da yay ile kapatabilirsin ancak diyorum... :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bizim kasanın 17" jantı mı

Yeni kasanın 18" jantı mı?

İlginçtir resmi sitede eski kasanın jantı daha küçük inç olmasına rağmen daha pahalı ::)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sizin kasanın 17'si... ;)

Ayrıca; sizin kasanın jantlarından düşünürsen Okan (okkko) ile görüşmeden karar verme, bir dönem elinde uygun fiyatlı bir çok mazda 3 orijinal jantı vardı...

hus3yn

Katılımcı
deneyimlerimden paylaşmak isterim;
mazda 3 ler için 3.5 ve 5 cm yaylar mevcut bildiğim kadarıyla.. 5 cm yay sıkıntı bence çok kasar aracı yollarımız mevcur rahat sürüş olmaz arabada ayrıca sürtme de yapabilir..(eğer 5 cm ise spor amorstor şart!!!) orijinal jant ile 3.5 cm yay şahsımca çok tatlı duruyor tabiki yay markasıda önemli, vogtland yada eibach markası harici kesinlikle takılmamalı (şahsi fikrim)... orijinal yay ile yazdığım markaların spor yayları arasında konfor bozarmı derseniz kesinlikle bu markalar konfor bozmaz(benim kullandıklarımda bozmadı) jant seçimine gelirse mazda 3 lere en çok yakıştırdığım jant VOLK TE37 modeli.. 17 inc jant ve 3.5 cm yay ile konforu bozmadan çok tatlı bir görüntü ve sürüş vereceği kanaatindeyim...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bilgilendirme için teşekkürler Hüseyin... Deneyim bi başka...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
deneyimlerimden paylaşmak isterim;
mazda 3 ler için 3.5 ve 5 cm yaylar mevcut bildiğim kadarıyla.. 5 cm yay sıkıntı bence çok kasar aracı yollarımız mevcur rahat sürüş olmaz arabada ayrıca sürtme de yapabilir..(eğer 5 cm ise spor amorstor şart!!!) orijinal jant ile 3.5 cm yay şahsımca çok tatlı duruyor tabiki yay markasıda önemli, vogtland yada eibach markası harici kesinlikle takılmamalı (şahsi fikrim)... orijinal yay ile yazdığım markaların spor yayları arasında konfor bozarmı derseniz kesinlikle bu markalar konfor bozmaz(benim kullandıklarımda bozmadı) jant seçimine gelirse mazda 3 lere en çok yakıştırdığım jant VOLK TE37 modeli.. 17 inc jant ve 3.5 cm yay ile konforu bozmadan çok tatlı bir görüntü ve sürüş vereceği kanaatindeyim...
Katılıyorum...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sağol bilgilendirmeler için, volk te37 de güzel ama aklımda hep vossen yada orjinaller var,nasip bakalım. Bahsettiğin yay ile serviste takılan yayın çok farkı olmadığından bahsetmişsin, peki fiyat farkı be durumda?

hus3yn

Katılımcı
Sağol bilgilendirmeler için, volk te37 de güzel ama aklımda hep vossen yada orjinaller var,nasip bakalım. Bahsettiğin yay ile serviste takılan yayın çok farkı olmadığından bahsetmişsin, peki fiyat farkı be durumda?

vossen'in cvt modeli yeni çıktı çok şık bir jant bu jant modelinin bi özelliğide örneğin diğer 17 jant modellerinin jant içi çapı 8 yada 8.5 iken vossent 7.5 iç çapı vardır ve çamurluk içleri dar olan araçlarda bile sürtme yapmıyor cuk diye oturuyor araca. (ofsetli 15 jant taktım olmadı 17 vossen cvt taktım cuk oturdu ;) ) arkadaşım accen era da 17 kullanyor aynı jantı çıkarıp kendi aracımda da denedim (323 bj Hb) çok yakıştırdım beğeniyorum bu jantları da. sizin dediğiniz 5 kol ofsetli vossen ise o modellerde güzel tabiki bu iş zevk işidir sana güzel gelir bana çirkin gelir ;)
yay fiyatları ise mazda 3 ler için 450-550 TL aralığında yanılmıyorsam ikinci el hakkında bilgim yok.. ama vogtland yada eibach ikinci el de bulunursa alınabilir bence..

Üst Alt