Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 ile Offroad

Konu, 'Gezi' kısmında MutluTEKİR tarafından paylaşıldı.

1. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    RC Model hobisiyle ilgilendiğimden haftasonu Ankara-Bolu sınırında olan Benli Yaylası'na gitmek için otoban dışında alternatif bir rota aradım ve yolu uzun olmayan sadece bir yol bulabildim. Google Haritalarda çok ince bir yol halinde gözükürken diğer navigasyon sitelerinde yol bile gözükmüyordu. Bagaj ful dolu, arabada toplam 5 kişi ile yol çıktık. Gerede'de ise buluşmaya giden bir abiyle buluşup yola devam ettik. Rotamız Gerede-Sofular Köyü-Salur Köyü-Karapazar Köyü-Özmüş Yaylası-Benli Yaylası idi.

Rota

Başlangıçta her şey güzeldi.
    https://www.youtube.com/watch?v=7eaLxzssXKw

Yavaştan yol bozulmaya başladı.
    https://www.youtube.com/watch?v=i9-fzl64pBc&feature=youtu.be

Ve yol tamamen arazi şartlarına döndü.
    https://www.youtube.com/watch?v=rCcljwkA7HE

Üstteki videonun sonunda ve alttaki videonun başlangıcında çıkmakta zorlandığım bir çamur deryasından yokuş yukarı gitmeye çalışıyordum. Altını vurmayı göze almıştım, yoksa kalacaktım. Aynı zamanda aşağıdaki videonun 1. dakikasında da bilek hizasında bir çamura daldım, araba oynayarak da olsa geçti. Özmüş yaylasından sonra mıcırlı yola ulaşmanın verdiği sevinç...
    https://www.youtube.com/watch?v=rCcljwkA7HE

Aşağıdaki videoda ise 40. saniyede arkadaki araca yol vermek için sağa fazla yanaşma sonucu, mıcırların üstünde birazcık kaydım. Sollarken geçen aracın jant kapağının çıkması da enteresan bir an oluşturdu.
    https://www.youtube.com/watch?v=7uZM6Adph8A

Ve mutlu son. Buluşma yerine sulak araziden kaya kaya geçerek ulaşıldı.
    https://www.youtube.com/watch?v=ImYQ-wNr2DA&feature=youtu.be

Bazı videolar işleniyor ya da yükleniyor. İzlenemiyorsa 1-2 saate izlenebilir.

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Yazıktır guzuya hocam... :)

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

3. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Guzu keçi oldu valla dayanıklı. :)
    Altını vurdum da inşallah bir şey olmamıştır. Dönerken otobandan döndüm, gidişinde sıkıntı yok.
    Şanzıman havalandırmadan yağ atardı, yağ değişimi sonrası bir şey kalmadı.
    Tek sıkıntı hız sabitleyici ekletme, sürücü koltuğu gıcırtısı, aracı 2-3 cm yükseltme ve yay taslarına kauçuk yalıtım maddesi koyarak, yol sesini azaltma.

4. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Çok sert olmadığı sürece altı sürtmek sıkıntı yapmıyor... 3-4 kez sürttüm ben, geçen yağ değişimi esnasında baktım, kayda değer bir şey yoktu...

5. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Marşpiyellere baktım, bir sorun yok. Karter korumalar sanki çok azıcık çıkmış gibiydi önden baktığımda, tam anlayamadım ama. Bir dahaki hafta Ankara'dan geçerken Herter'e uğrayacağım hız sabitleyici taktırmak ve şanzıman yağ atmaya devam ediyor mu diye altına baktırmak için. O sırada görürüz bir şey var mı diye. Fakat otoban dışına çıkarak başka yollardan sürmek çok zevkli. O gün dedim keşke altı yüksek bir aracım olsaydı diye. Çünkü önceki Yaris'imle öyle yollarda hiç bir sıkıntı yaşamamıştım, altı biraz daha yüksekti ve dingil mesafesi düşük olduğundan altını hiç bir şekilde sürtmüyordu ama bagaj ve konfor yoktu. :)

6. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    İleride tipik Forester müşterisi ışığı gördüm hocam sende... :D

7. faroz_52

faroz_52 Aktif

Bu işin sonu cx-5 yada cx-3 e çıkar :)

8. faroz_52

faroz_52 Aktif

Hız sabitleyici [member=655]osk@r78[/member] Hakan hocam taktırmıştı fiyat yanılmıyorsam 500 tl gibi birşeydi...

9. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Forester güzel de hem çok pahalı hem çok yakıyor. Aslında Mazda 3 almadan hemen evvel Mitsubishi ASX almayı düşünmüştüm ama temizlerinin 50bin tl den fazla olduğunu görünce bırakmıştım. Bir de otomatiği yoktu, yakıtı ise b sınıfı kadardı o açıdan çok sevmiştim.

Valla 6-7 sene sonra CX-5 neden olmasın. :) Ama Yaristen önce hep HB araçlar hoşuma giderdi, Mazda 3'üm oldu sedanın tadı bi başka ama :) Özellikle uzun yolda. Yerden yüksek araçlar uzun yolda virajlarda çok yatacaktır bu da bir dezavantaj.

Aslında Passat'ın crossover modeli tam benlik. Mazda 6'yı öyle yapsalar ya :) İnşallah bütçe olur da CX-5'e geçebilirim ileride, fakat sedan olup uzun yolda alçak sürüş tek tuşla da yüksek sürüş pozisyonuna geçen bir araç olursa alırım vallahi. :)

Asalet beyle görüştüğümde 470 tl olduğunu söylemişti.

10. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Asx'in otomatiği olaydı, şu anda sahibi olarak bu satırları yazıyordum... 8)

11. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Offroad sonrası Mazdamın altı. Dikkat etmiştim bazı yerlerden geçerken, fakat bazılarında ise altını vurmak pahasına geçmek zorunda kalmıştım yoksa çamura saplanacaktım.

12. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    ormanlık arazide araç kullanmak keyifli gerçekten acelen yoksa eğer. Yol her ne kadar asfalt değilsede ortada bir yol var toprakta olsa. Buraya offroad demek offroad yapan arkadaşlara hakaret olur. Aslında bildiğimiz köy ve yayla yolu. Maraş ve marmaris kırsalında benim kullandığım yerleri görmeniz lazımdı.
    Alt tarafta eksoz ve salıncaklar değiyor genel olarak. Sizi yolunuzdan edecek bir arıza vermiyor ama zamanla ön takım ayarlarını bozuyor. Birde bu yollarda taştan engebeden çok çamurlu ve mıcırlı yollar riskli. Arabayı bir kaydırsan ya çukurdasın yada bir yere toslamışsın.

13. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    İsmail abi haklısın, pek offroad demek hakaret olur aslında ama, 2. videoda yoldan dere de geçiyordu. 3. videoda 2 defa bol çamurlu ve taşlı yoldan çıktım. Yolun bir kısmı traktör yoluna benziyordu. Zaten o geçtiğim kısımdan önce ve sonra tahta kapı vardı yolun önünde. Onları açarak yola devam ettik falan. :)
    Yine de tecrübe oldu, çok zevk verdi. Sürekli böyle yollar kullanmayacağım için yıpranma olayını göz ardı ettim. Mazda 3'ün altı ful sac olduğundan değen yerler sıkıntı olmadı, zaten dikkat ederek geçtim çoğu yerden, 5-10 km hızdaydım çoğu yerde.

Sayfayı Paylaş