Mazda 3 BM Skyactiv Yüksek Hızda Geziyor

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
Arkadaşlar merhaba;
Aralık 2015 te sıfır aldığım ve çok severek kullandığım mazda3 üm otobanda 130km hızı geçtikten sonra sağa sola hafif hafif savruluyor, 160km hıza geldiğimde ise direksiyonu sıkı sıkı tutmazsam araç kendini yolun dışına atacakmış gibi hissediyorum. Serviste 70tl ye rot balans ayarı yaptırdım ama sonuç gene aynı. Yol tutuşu berbat olan fluence bile 160km hızda daha stabil gidiyordu. sizde de böyle bir durum var mı? Rot balans ayarı yapılmasına rağmen düzelmiyorsa başka nerelerde problem olabilir? Araç 5 bin km de. Teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konu başlığını görünce ilk aklıma doğal olarak rot balans ayarı geldi ama yaptırdım diyorsun. Geriye yüksek hız ile birleşen sert rüzgar geldi aklıma. Bu duruma dikkat ettin mi? Bazen başıma geliyor arabanın gezdiğini ve daldığını hissediyorum ve dışarıyı kontrol ediyorum ağaçlardan sert rüzgar olduğunu anlıyorum.

Garanti kapsamında servise danışabilirsin yine de fakat çözüm bulabilirler mi? Rot balans ayarı yaptık diyerek gönderebilirler.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Sıfır alınan ve 5000 km olan bir aracın rot balansa ihtiyaç duyması için epey kırıcı kullanmak gerekir sanırım ki bu ihtimali saymıyorum.Lastik havaları olabilir, Veli nin dediği gibi bazen sert esen rüzgar bir anlık dalmalara sebeb olabiliyor.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
İnanılması zor bir durum, 15 yaşındaki araçlarda bile görünmeyen bir durum bu. Serviste ne diyorlar sebep olarak?

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
mutlaka yürüyen aksamla ilgili bir sıkıntı vardır, yoksa böyle bir araçta bunun olması mümkün değil bence. Benim önceki aracımda (2012 mazda 3) otobanda çok daha yüksek hızları görmüşlüğüm vardır, fakat hiçbir defa böyle bir sorun yaşamadım.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Servis dışında başka bir yerde Rot , rotil ve amörtisörleri kontrol ettirmenizde fayda var fabrikasyon bir hata olabilir

tapatalk by zenfone2

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Rot balans ayarı yaptık dediler, ücretini de aldılar ve ilk işim otobana çıkmak oldu ama değişen hiçbirşey yok, dediğim gibi 130 km hıza kadar araba yağ gibi akıyor çok konforlu ve güven verici ama 130 dan sonra gezinmeler başlıyor, sanayiye götürmek istemiyorum aracımı, tekrar bir servise uğrayacağım, bir de usta test etsin belki anlar neden böyle olduğunu

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Bence garanti kapsamındayken, tekrar servise gitmek daha mantıklı, kendileri bulsunlar nasıl bir hata varsa.

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
Rüzgarı da kontrol ettim farklı günlerde çok güzel rüzgarsız havalarda çıktım otobana test ettim hep aynı. Çok sakin ve narin kullanırım aracımı, sadece bunu değil bütün kullandığım araçlara çok titiz bakışımdır her zaman, inşallah düzelir yoksa yüksek hızı sevmesem bile bu şekilde çok tehlikeli, çok sevdiğim aracımı satabilirim bile bu sebepten

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
Servis dışında başka bir yerde Rot , rotil ve amörtisörleri kontrol ettirmenizde fayda var fabrikasyon bir hata olabilir

tapatalk by zenfone2

Evet tekrar gideceğim servise, usta test etsin gerekirse. Kimseye söylemiyorum çevremde o kadar çok övdüm ki aracımı. Gerçekten de aşık oldum mazda3 e ama bu durum tatsız oldu şimdi

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
İnanılması zor bir durum, 15 yaşındaki araçlarda bile görünmeyen bir durum bu. Serviste ne diyorlar sebep olarak?

Serviste rot ayağının yapılması gerekiyor deyip ayar yaptılar, lastik basınçlarını da kontrol ettiklerini söylediler ama değişen birşey olmadı, tekrar gidecem haftasonu servise

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Yanal rüzgarlar aşırı derecede etkiliyor aracı. Bazen rüzgar çok anlaşılmıyor böyle durumda yüksek ağaçların uç yapraklarına yada varsa bayrak flama gibi şeylere bakınca rüzgarın şiddeti anlaşılıyor. Rüzgar haricinde amortisörün patlak olması, lastik havalarının dengesizliği ve özellikle 35 psi den fazla basılmış olması ve denge çubuğundaki problemler aklıma gelenler. Rot ayarı bozuk olduğunda hız fark etmez direksiyonu gevşek tuttuğunda çeker bir tarafa. Son olarak lastikleride iyi incele abicim. Lastikte tel kırılması yada tek taraflı aşınma olduysada dengesi bozulur aracın. Mıçıda sonuç alamazsan mezitlideki servise göster birde

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Bir de usta kendi denesin görsün bu şekilde çözüm olmadığını. Sonuçta bir çözüm bulunacaksa, gine onların işi. Servis niçin var demi.

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
Bir de usta kendi denesin görsün bu şekilde çözüm olmadığını. Sonuçta bir çözüm bulunacaksa, gine onların işi. Servis niçin var demi.

Servisi aradım şimdi, aracı getirin deneyelim bakalım dediler, tekrara gidecem bakalım faydası olur inşallah

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
Yanal rüzgarlar aşırı derecede etkiliyor aracı. Bazen rüzgar çok anlaşılmıyor böyle durumda yüksek ağaçların uç yapraklarına yada varsa bayrak flama gibi şeylere bakınca rüzgarın şiddeti anlaşılıyor. Rüzgar haricinde amortisörün patlak olması, lastik havalarının dengesizliği ve özellikle 35 psi den fazla basılmış olması ve denge çubuğundaki problemler aklıma gelenler. Rot ayarı bozuk olduğunda hız fark etmez direksiyonu gevşek tuttuğunda çeker bir tarafa. Son olarak lastikleride iyi incele abicim. Lastikte tel kırılması yada tek taraflı aşınma olduysada dengesi bozulur aracın. Mıçıda sonuç alamazsan mezitlideki servise göster birde

130km hızın altında hiç problem yok. Dediğiniz gibi yapacağım, menzitliye de gidip gösteririm olmazsa. İnşallah gerek kalmaz da düzelir teşekkürler.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yüzde doksan sorun lastiklerinizde, lastik tabanı bozulmuş da olabilir İsmail'in söylediklerine ek olarak.. Aracı bu sebeple satmayı düşünmeniz doğru değil bence, arabanın suçu yok tahminimce..

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Lastik basınçlarınız nedir? Yüksek hızlar için lastik basınçlarının artırılması gerekir, 30-32 psi basınç ile yolda gezinmesi normal.

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
Yüzde doksan sorun lastiklerinizde, lastik tabanı bozulmuş da olabilir İsmail'in söylediklerine ek olarak.. Aracı bu sebeple satmayı düşünmeniz doğru değil bence, arabanın suçu yok tahminimce..

Lastik basınçlarınız nedir? Yüksek hızlar için lastik basınçlarının artırılması gerekir, 30-32 psi basınç ile yolda gezinmesi normal.

Lastik basıncı 34psi önceki araçlarımda da hep 34 yapardım. Gerçi servis geçen hafta kontrol ettiğinde basıncı kaç yaptı onu bilmiyorum ama değişen birşey olmadı. Kaç olması gerekiyor lastik basıncının acaba

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Lastik basıncı 34psi önceki araçlarımda da hep 34 yapardım. Gerçi servis geçen hafta kontrol ettiğinde basıncı kaç yaptı onu bilmiyorum ama değişen birşey olmadı. Kaç olması gerekiyor lastik basıncının acaba
Ön kapı sütunundaki etikette yazar fabrikasyon verileri

Üst Alt