Mazda 3 BM Skyactiv Benzin/Dizel Yakıt Tüketimi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Takdire şayan bi tablo olmuş, ellerine sağlık... 6,19'un altını görememiş olman sürüş şartlarına mı bağlı, ağırlık olarak şehir içi trafiğine mi?

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Takdire şayan bi tablo olmuş, ellerine sağlık... 6,19'un altını görememiş olman sürüş şartlarına mı bağlı, ağırlık olarak şehir içi trafiğine mi?
Şehirler arası yollarda hızımı 118'e sabitliyorum, anlık tüketim 5,1 ile 6,1 arasında gelip gidiyor genelde, bi de bazen sıkılıp dip gaz sürmüşlüğüm çok oluyor. Şehiriçi Ankara'da çok ekonomi kasamıyorum doğal olarak. Konya'da radarlar ortalama hıza baktıkları için 4,5 litreleri görmüşlüğüm vardır :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şehirler arası yollarda hızımı 118'e sabitliyorum, anlık tüketim 5,1 ile 6,1 arasında gelip gidiyor genelde, bi de bazen sıkılıp dip gaz sürmüşlüğüm çok oluyor. Şehiriçi Ankara'da çok ekonomi kasamıyorum doğal olarak. Konya'da radarlar ortalama hıza baktıkları için 4,5 litreleri görmüşlüğüm vardır :)
Gayet yerli yerinde değerler o zaman... Kazasız günlerde kullanmak nasip olsun. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Büyük geçmiş olsun... Cuma günü de beni (ölümcül olmasa da) kurtardı... DSC manyak bişiymiş net olarak gördüm yaşadım...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Allah beterinden saklasın, ikinize de geçmiş olsun. Yakıt değerleri gerçekten harika, hız tutkunu olmayanlar için bu otomobil çok ideal gerçekten

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
Merhabalar. Bende yeni mazda 3 aldım, foruma da yeni üye oldum, inşallah yanlış yere yazmıyorumdur kusuruma Bakmayın :) araç 350 km de, sürekli şehir içi sakin kullanımda 7.7 lt. Ortalama hız ise 21 kmh. Düşer mi acaba rodaj süresinden sonra

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
Diğer arkadaşların tüketimleri gibi ş.içi 6.7 - 7.0 aralığına düşse çok güzel olur. Zaten on numara otomobil gerek konfor olarak, gerekse prestij ve sorunsuzluk olarak.hayatım boyunca hiç mazdaya binmemiştim, ilk defa test sürüşü için bindim ve test sonrası aynı gün satın aldım. Gerçekten ikilemde kalan varsa kesinlikle bu fiyat aralığında tek tavsiyemdir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Rodaj dan sonra bir miktar daha düşer fakat şehir içi güzergâh ve yoğunluğun etkisi olur...

oak

Sessiz
Yazdığınız 350km ve ortalama 21km/h hıza göre bence 7.7 şehiriçinde çok iyi bir rakam. Rodaj sonrası bu kullanımda sanıyorum 7'nin altına düşecektir.

dissector

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 HB Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Mavi - Reflex
Selam,benim araç da 310 km.de,32 km ortalama hızda 7,6 litre/100km gösteriyordu,bugün sıfırladım.(Çoğunluk İstanbul Anadolu yakası)

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Diğer arkadaşların tüketimleri gibi ş.içi 6.7 - 7.0 aralığına düşse çok güzel olur. Zaten on numara otomobil gerek konfor olarak, gerekse prestij ve sorunsuzluk olarak.hayatım boyunca hiç mazdaya binmemiştim, ilk defa test sürüşü için bindim ve test sonrası aynı gün satın aldım. Gerçekten ikilemde kalan varsa kesinlikle bu fiyat aralığında tek tavsiyemdir.

İşte budur, zaten bi binseler bir daha inmeyecekler de, cesaret işte. Piyasa arabası alıyorlar, alırken de başkalarını düşünüyorlar, tebrikler.

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
Şehir dışı 110km hıza sabitleyip gidiş-dönüş toplam 120km'lik yolda ortalama yakıt tüketimi 5.6lt gösterdi yol bilgisayarı. Beni fazlasıyla memnun etti şehir dışı yakıt tüketimi :) ama hâlâ ş.içi 7.7 lerde geziyor sakin kullanımda, o da 7.0 lara düşecek inşallah rodajdan sonra.

güngörahmet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv 2014
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
İyi geceler değerli forum üyeleri

8/12/2015;

32,40+20lt=52,40/732,3=0,0715*100=7,15lt iki yetişkin,iki çocuk,bagaj dolu.500km şehirler arası 110-200km arası hızla gidildi.Yol bilgisayarı 7,2 idi.

03/01/2016;

27,67lt/446,1=0,062*100=6,2lt dört yetişkin,bagaj dolu. Tamamı şehirler arası yolda 120km sabit hızla gidildi.Yol bilgisayarı 6,9 idi.

5/01/2016;

33,030lt/512,2=0,064*100=6,44lt beş yetişkin,birazı dolu.Tamamı şehirler arası yolda 120km sabit hızla gidildi.Yol bilgisayarı 6,7 idi.

Yakıt değerlerimi yazmamın amacı gerçek koşullarda SKYACTİV manuel M3'ün nasıl yaktığı (kullanıma göre).

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Normal şartlarda 6 litrenin altına düşmesi gerekiyor, doluluk ve mevsim şartlarına göre de iyi rakamlar... Kazasız belasız sürüşler. :)

güngörahmet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv 2014
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Hayırlı geceler tamamı şehir içi 27,17lt/354,7=0,0765*100=7,65lt,lastikleri kontrol edene kadar olması gerekenden düşükmüş,205-60-16 olan lastik ölçüm kışlık taktığımdan 205-55-16 kasımdan bugüne (Buda hızı ve yakıtı olumsuz etkiliyor)

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Şehir dışı 110km hıza sabitleyip gidiş-dönüş toplam 120km'lik yolda ortalama yakıt tüketimi 5.6lt gösterdi yol bilgisayarı. Beni fazlasıyla memnun etti şehir dışı yakıt tüketimi :) ama hâlâ ş.içi 7.7 lerde geziyor sakin kullanımda, o da 7.0 lara düşecek inşallah rodajdan sonra.

Hem rodaj hem mevsim hem lastikler etkiliyor. Kış boyunca 7.7/7.8 aralığında yakıyor şehir içinde. Yaz şartlarında ve yazlık lastiklerle ise şehir içi ortalaması 7.1/7.2. Yakıtın 7 nin altına düşmesi çok da mümkün değil gibi, mümkün olsa bile tasarruf edecem diye sürekli 3 bin devrin altında kullanmak da araca saygısızlık oluyor bence. :)

Hem sakin kullanımla agresif kullanım arasında da çok farketmiyor...

telal64

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Sedan
Araç Renk ve Tip
Sedefli İnci Beyaz
Merhabalar, sabahları yaklaşık 15km akşamlarıda yaklaşık 8km günlük yol yapıyorum. Kısa mesafe sayılır. Sabah yol güzergahım genelde yokuş aşağı ve düz yolları içerirken; akşam yol güzergahım tamamen yokuş (Cinnah) sayılır. Ortalama tüketimim 10,2litre gösteriyor. Ortalama hızım da 44km civarında. Bu ortalama değer bana oldukça fazla geldi. 7-7.5litre yaksa şehir içi karma kullanımda gerçekten çok mutlu olacağım. Uzun yol testini de önümüzdeki hafta sonu yapacağım.

Üst Alt