Mazda 3 BM Skyactiv Benzin/Dizel Yakıt Tüketimi

sinanis

Sessiz
selamlar, geçen ekim ayında yeni mazda 3 aldım, tanıtımında yeni teknoloji ve düşük yakıt tüketimi vaad ediyordu lakin yakıtı bana çok geldi. ortalama yakıt otomatikten 5,5 lt diyor benim yol bilgisayarımdaki tüketim 7,9 lt.
5000 km ye yaklaştım. tamam fabrika değerlerini tutmasını beklemiyorum ama daha önce kullandığım eski teknoloji arabalar bile bu kadar yakmıyordu. belli bir km ye kadar yakar sonra azalır deniyor ama bakalım artık. diğer araç sahiplerinin tesbitleri nasıl?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
selamlar, geçen ekim ayında yeni mazda 3 aldım, tanıtımında yeni teknoloji ve düşük yakıt tüketimi vaad ediyordu lakin yakıtı bana çok geldi. ortalama yakıt otomatikten 5,5 lt diyor benim yol bilgisayarımdaki tüketim 7,9 lt.
5000 km ye yaklaştım. tamam fabrika değerlerini tutmasını beklemiyorum ama daha önce kullandığım eski teknoloji arabalar bile bu kadar yakmıyordu. belli bir km ye kadar yakar sonra azalır deniyor ama bakalım artık. diğer araç sahiplerinin tesbitleri nasıl?

[member=621]sinanis[/member] açmış olduğun konu birleştirilmiştir buradan devam edebilirsin...

Evet diğer skyactive sahiplerinin değerlerine göre yüksek kalan değerde yakıt tüketimin var, fakat, tamamı şehir içi ve yoğun trafik varsa normal denilebilir... Aliağa trafiği nasıl? yoğun mu?

saliher

Sessiz
Bir küçük tatil ve yakıt verilerim.

Yola çıkarken aracı 200TL ye fulledim. Araçta 4 yolcu, bagaj ful ve çoğu zaman klima açık. Giderken ortalama hızım 120-140km dönüşte 160-180km hızlar arasındaydım. 2 araç olarak ola çıktık, diğer araç dizel Kia Cee'd. Düzce'de arada çarşıya çıktık, markete gittik gibi küçük seyirlerde oldu.

Bu arada yolda araçların arkasına takılıp sellektörle uğraşmayalım derken bi ara 205km/h hıza ulaştığımı gördüm ve yavaşladım. Hiç farkına varamadım araç takip ettiğim için. Discovery 4 bize yol açıyordu ibreye baktığımda şok oldum, ilk kez bu hıza çıktım ama haberim yokmuş. Bana sorsanız o sırada hız 140 falan derdim. Diğer 160-180km hızlarda hep farkedip yavaşlayarak geçti.

İşe geldiğimde benzin ışığı daha yeni yandı. Takriben 60-70 liralık benzinde içinde var.

Ekli dosyalar

• Ekran-Resmi-2015-05-04-09.32.45.jpg
    Ekran-Resmi-2015-05-04-09.32.45.jpg
    80.6 KB · Görüntüleme: 68

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Şehir içi trafiğine göre tüketim değişkenlik gösterir ama biraz fazla su anda, muhtemelen bir süre sonra düşecektir yakıt ortalamanız.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Tüketiminiz evet biraz fazla ama düşecektir. Benim şu anda 20000kmyi geçti şehiriçi 6.5 lt, sehirdışı 4.9 lt.

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Benim şehiriçi tüketim de 7-7,2 arası değişiyor. Şehir dışı tek denememde ise 6-6,2 arası tükettim.

sinanis

Sessiz
kullanım şeklim çoğunlukla şehir içi, bir de izmir-aliağa arası kullanıyorum, ancak çok agresif kullanan biri değilim, genelde kullanma şeklim ekonomiktir. aslında motorun yeni olması ve şehiriçi ağırlıklı olması nedeniyle bu ortalama normal diye düşünüyordum, ancak buradaki diğer yorumları görünce benim araçta sorun mu var diye düşünmeye başladım doğrusu. ilk iş ortalama hızıma da bakıp burada paylaşacağım böylece diğerleriyle kıyaslamamız daha gerçekçi olabilir.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
kullanım şeklim çoğunlukla şehir içi, bir de izmir-aliağa arası kullanıyorum, ancak çok agresif kullanan biri değilim, genelde kullanma şeklim ekonomiktir. aslında motorun yeni olması ve şehiriçi ağırlıklı olması nedeniyle bu ortalama normal diye düşünüyordum, ancak buradaki diğer yorumları görünce benim araçta sorun mu var diye düşünmeye başladım doğrusu. ilk iş ortalama hızıma da bakıp burada paylaşacağım böylece diğerleriyle kıyaslamamız daha gerçekçi olabilir.
Aracı tanıdıkça kullanım tarzınızı ona göre ayarlayacaksınız. Düşecektir yakıt ;)

GC2013

Sessiz
Ben bilgi vereyim de arada moraliniz düzelsin. 4.7 diyorum başka da birşey demiyorum. Keyifle kullanınız araçlarınızı:)

hakankaya

Sessiz
21000 km deyim...Bu ay içinde yaptığım yollar ve değerler:...........

Mersin-Çeşme...gidiş geliş 2000 km
2 büyük +1 çocuk..
Klima full açık..
ortalama hız 130-140 arası..
ort sarfiyat 7.3 lt..

Mersin-Batum..gidiş geliş..2500 km
2 büyük +1 çocuk..
Klima kapalı..
ortalama hız 110-120 arası..
ort.sarfiyat 6.6 lt..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Klima ve yüksek hız ile dolu araç değerleri biraz yükseltmiş gibi...

Allah kaza bela vermesin. :)

hakankaya

Sessiz
Klima ve yüksek hız ile dolu araç değerleri biraz yükseltmiş gibi...

Allah kaza bela vermesin. :)

Aslında gerçek değerler bunlar..Yani ,hiç kimse aracını sürekli düz otobanda ,100 km sabit hızla kullanmıyor..Dolayısıyla ,katalog verileri gerçek sayılmaz..Yukarıda verdiğim değerlerin içinde ,aklınıza gelebilecek her türlü yol şartı var..Şehiriçi ,şehirdışı ,rampa iniş-çıkış ,ışıklar ,bol virajlı yollar ,bol kaygan yollar...
1 ay içinde yaptığım 4500 km nin ortalaması ise 6.9 lt..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aslında gerçek değerler bunlar..Yani ,hiç kimse aracını sürekli düz otobanda ,100 km sabit hızla kullanmıyor..Dolayısıyla ,katalog verileri gerçek sayılmaz..Yukarıda verdiğim değerlerin içinde ,aklınıza gelebilecek her türlü yol şartı var..Şehiriçi ,şehirdışı ,rampa iniş-çıkış ,ışıklar ,bol virajlı yollar ,bol kaygan yollar...
1 ay içinde yaptığım 4500 km nin ortalaması ise 6.9 lt..
Mazda katalog verilerine en yakın tüketim gerçekleştiren otomobillerin başında geliyor. Önceki araçlarımda da şuanki aracımda da fabrika verilerini çok rahat tutturuyorum. Bazen altında yakıyor şaşırıyorum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
140-160 ile giderken anlık tüketimi ne gösteriyor? Yarisim geldi de aklıma, acaba ona yakın mı tüketimi diye merak ettim. 90 km sabit hızda düz yolda 3.8-4.3 lt. 120 de 5.5-6.0, 140 da 7-7.5, 160 da 8-8.5 yakardı.

Şimdi mazda 3 bl kasa ile 90 da 6.5-7 lt yakıyor. 140-150 ile gidince 18 lt gösteriyor, yeni kasada bu değerler azalmış mıdır merak ettim.

güngörahmet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv 2014
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Hafta sonu Konyadan Kayserı'ye gıttım. Yol bılgısayarı 7lt gosterdı.Kayserıde depoyu agzına kadar doldurarak 34,030lt / 503 km=0,0676*100=6,765lt buda benım olcumum.Konya-Kayserı arası 305km seyehat boyunca klıma acık 2 yetıskın 2 cocuk bagaj yarı dolu hız max140-150km molayla 4,24dk surdu.Donuste Kayserıden Konya'ya yol bılgısayarı 8,1lt gosterdı.Konya'da depoyu sılme doldurdum 25,130lt / 308 km=0,0815*100=8,159lt yıne benım olcumum.Yolcu sayısı ve bagaj agırlıgı aynı klıma acık ama bırazcık hızlı max 210km molasız 3 SAATTE varıs.Bu aracın yakıtından cok MEMNUNUM

güngörahmet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv 2014
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Hızlı kullanmam. 160+ suratler 1-2 dakıka surdu.Bu suratlere cıkma sebebım aracımı cogunlukla sehırıcı ekonomı yapmak icin devırsız kullanıyorum.Amac aracı acmaktı.Ayrıca 210 rampa asagı yapıldı.Duz yolda 200'u goruyor , Corolla ve Aurıs'ten sonra yolda cok guvenlı hıssedıyorum. Yola cok ıyı tutunuyor,keyıfle kullanıyorum:nazar:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Motoru açmak isteyenlere bir tavsiye önereyim.
%8-10 gibi çok dik eğimlerde benzine alıp 4500-5500-6000 gibi devirlerde çevirerek çok yüksek hızlara gerek kalmadan motoru açıp rahatlatabilirsiniz.

alpqla

Sessiz
Selam arkadaşlar aracı 6 km de sifir aldim yol bilgisayari 2 km menzil gosteriyordu.. bayi benzinligin icindeydi ve cikar cikmaz 100 liralik benzin aldim menzil 350 km dedi iyiymis dedim ancak 255 km kadar gitti ve benzil alirken 2 km menzil vardi geri.. sirf dogru sonuc alayim diye benzin pompasini bi seferlik hiçe saydim ve dibine kadar kullandim.. ve yol bilgisayari yakit ortalamam 6.8 - 7 litre diyordu..

Üst Alt