Mazda 3 BM Skyactiv Benzin/Dizel Yakıt Tüketimi

hus3yn

Katılımcı
scooter ile aynı yakıyo diyosunuz yani :D değerler çok güzel benzinli ve otomatik bi araç için mükemmel bence....

hsg99

Sessiz
Arkadaşlar yeni aracımı dün 2. kez fulledim.Şuan 578 km'deyim. Dün 40,6 Litre 95 oktan benzin aldım. 100 km için yaptığım hesaplamaya göre 9,1 Litre yakmışım.(opet 95 oktan) Benzinin hepsini şehir içinde tükettim. Trafik lambası çok olan bir yer burası ayrıca rampası da bol. Geçen dik bir yokuş çıkarken anlık tüketim değerinde 34 litre gibi rakam gördüm, gözlerim fal taşı gibi açıldı. Trafik ışıklarından çok hızlı kalkıyorum, tüketimin fazla olmasında ufak da olsa etkisi olabileceğini düşünüyorum. Paylaşımımdan anlayacağınız üzere çok sık aracımı kullanma fırsatım olmuyor bu sebeple benzinli aldım. 10 litre yaksa bile bu araca değer bence güvenlik, konfor, sportiflik. Farklı yakıt firmalarında benzin alıp yakıt tüketim değerlerini ayrıca takip ediyorum. Faydalı bir veriye ulaşırsam sizlerle de paylaşırım.

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Power HB var bende de, 2000 km oldu, 1 ay olmadı henüz alalı. Daha önce forumun değişik yerlerinde konu açılınca yazmıştım ama görmediyseniz burda da yazayım. Sürekli Ankara şehir için kullanımda (zaman zaman agresif olmakla birlikte) ortalama 7,3 lt gösteriyor araç. Kendi hesaplarım da buna uyuyor. Örneğin en son depoyu fulledim, 550 km sonra ışık yandı. Tekrar fulledim, 40,5 litre gibi bişey aldı. 40,5/5,5 = 7,35 lt yapar.

Bir ara çok sakin kullanıyordum, 7,1 e kadar düşmüştü, ancak şu sıralar hep 7,3 gösteriyor ki kullanım şartlarım; sürekli şehir içi, kışlık lastikler takılı, yarı agresif kullanım.

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Bu arada şunu da farketmiş olduk ki, benzin ışığı yanınca 11 litre daha benzin kalmış oluyor depoda, bu da yaklaşık 140 km daha yol gider anlamına geliyor, yanılıyor muyum?

hsg99

Sessiz
Bu arada şunu da farketmiş olduk ki, benzin ışığı yanınca 11 litre daha benzin kalmış oluyor depoda, bu da yaklaşık 140 km daha yol gider anlamına geliyor, yanılıyor muyum?

Tam emin olmamakla birlikte dün ben yakıt aldığımda da ışık yanıyordu (benzin göstergesinin sadece 2 çizgisi doluydu) 40,6 litre aldım. Işık yandıktan sonra 11 litre civarı kalıyor gibi. Sizin ortalama 7,3 ise yaklaşık 150 km gider gibi gözüküyor. benimkinin şuan ki performansına göre 121 km gider çıkıyor.

hakankaya

Sessiz
9000 km deyim..Yaklaşık 1 aydır agresif kullanıyorum...Sakin kullanımda 6.8 lt olan ortalamam ,agresif kullanımda 7,2 lt...Bence şahane..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
9000 km deyim..Yaklaşık 1 aydır agresif kullanıyorum...Sakin kullanımda 6.8 lt olan ortalamam ,agresif kullanımda 7,2 lt...Bence şahane..

Dadından yinmez... Böyle bir guzu da agresif kullanılmazsa olmazdı zaten...

Kazasız günler, bilgilendirme için teşekkürler... Özletme kendini.

hsg99

Sessiz
Arkadaşlar yeni aracımı dün 2. kez fulledim.Şuan 578 km'deyim. Dün 40,6 Litre 95 oktan benzin aldım. 100 km için yaptığım hesaplamaya göre 9,1 Litre yakmışım.(opet 95 oktan) Benzinin hepsini şehir içinde tükettim. Trafik lambası çok olan bir yer burası ayrıca rampası da bol. Geçen dik bir yokuş çıkarken anlık tüketim değerinde 34 litre gibi rakam gördüm, gözlerim fal taşı gibi açıldı. Trafik ışıklarından çok hızlı kalkıyorum, tüketimin fazla olmasında ufak da olsa etkisi olabileceğini düşünüyorum. Paylaşımımdan anlayacağınız üzere çok sık aracımı kullanma fırsatım olmuyor bu sebeple benzinli aldım. 10 litre yaksa bile bu araca değer bence güvenlik, konfor, sportiflik. Farklı yakıt firmalarında benzin alıp yakıt tüketim değerlerini ayrıca takip ediyorum. Faydalı bir veriye ulaşırsam sizlerle de paylaşırım.

Arkadaşlar aracımı 1029 km'de yeniden fulledim. En son 128 km şehirlerarası kullandım ve yakıt tüketimi bu depoda 8,7 litre/100 km çıktı. aracın ortalama tüketim değeri 8,6 litreyi gösteriyodu. Depoyu fulledikten sonra 128 km şehirarası yolculuk daha yaptım ortalama tüketim değeri 8,4 litreyi göstermeye başladı. gittikçe düşüyor gibi ama 6 litre gibi rakamları göremeyeceğim galiba. bir de şehir içi tüketim değeri trafik ışığı bol olan ilçe trafikleri için geçerli değil tüketim değerinin üzerine 2 litre daha koymakta fayda var.

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Şu sıralar Ankara'da güzel bir beyaz örtü var, malum hava koşulları sert, kışlıklar takılı, araç yürümeden bir kaç dakika ısıtmalar dahil, sürekli şehir içi esirgemeden kullanımda 7,6/100 civarındayım son günlerde...

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Yeni bir güncelleme yapayım, son günlerde -15 leri gördüğümüz başkentte bizim skyactiv 8 lt/100 km ortalamasında seyrediyor...

hsg99

Sessiz
Geçen gün depoyu yine fulledim. ortalama tüketim 8,1 lt idi. ancak 536 km'lik harcamanın 360 km'si uzun yoldu. Şuan 1762 km'de bakalım düşmeye devam edecek mi tüketim. Aracın göstergesi ortalama 8,3 lt diyor.

ERCEYLAN

Sessiz
cumartesi den pazartesiye kadar 3 günde mazda 3 power aracımla % 80 i hız sabitlemeyle geçen 1560 km.yol yaptım.90 litre benzinle yaptım bu yolu.ortalamam 5.8 litre oldu.4.12 den 375 tllik benzin sarfiyatım oldu.ortalama 80-110 arası hız yaptım.yalnız sinop karabük arası yol şartları ve dağlık kesim dolayısıyla sarfiyatım arttı.o güzergah düzgün olsaydı 5.5 litre sarfiyatım olurdu

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
cumartesi den pazartesiye kadar 3 günde mazda 3 power aracımla % 80 i hız sabitlemeyle geçen 1560 km.yol yaptım.90 litre benzinle yaptım bu yolu.ortalamam 5.8 litre oldu.4.12 den 375 tllik benzin sarfiyatım oldu.ortalama 80-110 arası hız yaptım.yalnız sinop karabük arası yol şartları ve dağlık kesim dolayısıyla sarfiyatım arttı.o güzergah düzgün olsaydı 5.5 litre sarfiyatım olurdu
Yani 5.76 lt/100 km

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
4800 km oldu araç, dünkü hesaplamalarıma göre tam 30 kuruş/km şu anki yakıt durumu. Litre hesabıyla da 7,8/100. Havalar biraz ılıyınca yakıt tasarrufu artıyor hemen.

starky

Sessiz
Aracım 6 bin kmde şehir içi tasarruf kaygım olmadan, klima her daim açık kullanimlarimda bile ortalama tüketim 8 litreyi geçmedi.Uzun yola fazla çıkma şansım olmadi ancak o deneyimlerimde de 5 litre ortalama tüketim elde ettim.Araç otomatik bu arada.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracım 6 bin kmde şehir içi tasarruf kaygım olmadan, klima her daim açık kullanimlarimda bile ortalama tüketim 8 litreyi geçmedi.Uzun yola fazla çıkma şansım olmadi ancak o deneyimlerimde de 5 litre ortalama tüketim elde ettim.Araç otomatik bu arada.
Bu değerleri yakalayan benzinli otomatik atmosferik araç varmıdır bilemiyorum :)

Üst Alt