Mazda 3 BM Skyactiv Benzin/Dizel Yakıt Tüketimi

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Efendim, bizim oğlan henüz 1.600km'sini yeni doldurdu, ayıptır söylemesi. Bunun tam olarak yarısı saldırgan şehir dışı kullanım diğer yarısı şehir içi sümsük kullanım ve toplam ortalama 7,0L.

10 bin sonrası bunu 6,0 yapabilirse memnun oluruz. Yok yapamazsa da canı sağ olsun. Her şey mi canım tasarruf... Dönüşlerde "yüklen abi, sıkıntı yok." deyişi yeter tosunumun.:hhhhhh:

2.000-2.500 km arasında 6.5L oldu. Mevsime bağlı ortalama sıcaklık artışı da etkili olmuş olabilir. :D

theatco

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2016
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Benim de yaklaşık 2000 km oldu. Batıkent-Esenboğa Havalimanı arası ve uzun yolda kullandım. Şehir içine çok az giriyorum. Genelde 130-140 ile ortalama 6.6 lt. Ve altına düşeceğini hiç sanmıyorum.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Benim de yaklaşık 2000 km oldu. Batıkent-Esenboğa Havalimanı arası ve uzun yolda kullandım. Şehir içine çok az giriyorum. Genelde 130-140 ile ortalama 6.6 lt. Ve altına düşeceğini hiç sanmıyorum.
130-140 atm motor için şehir içi gibi olmuş zaten, 120'de 3000 devir çeviriyor :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
130-140 atm motor için şehir içi gibi olmuş zaten, 120'de 3000 devir çeviriyor :)

Az mı hocam 3000 devir? Turbolar 2000 devir çeviriyor o hızlarda. Benim 2. nesil bile 3200 çeviriyor 120de.
Halbuki Mazda son vites oranını büyük tutacağına 5. vitesi büyük tutup 6 da 2500 devirde olacak şekilde ayarlasaydı nolurdu. :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Az mı hocam 3000 devir? Turbolar 2000 devir çeviriyor o hızlarda. Benim 2. nesil bile 3200 çeviriyor 120de.
Halbuki Mazda son vites oranını büyük tutacağına 5. vitesi büyük tutup 6 da 2500 devirde olacak şekilde ayarlasaydı nolurdu. :)
Mutlu emin ol bu kadar teknolojiyi yapan onuda düşünüyordur ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Demekki bir sebebi var ;)

Şanzıman oranları üreticiye bağlı. Kimisi ilk vites oranını uzun yapıyor, kimisi de çok kısa yapıyor. Bu konuda da mı bildikleri var? Ya da japonların eski model araçlarında 5 ileri vites yerine 4 ileri vitesli otomatik şanzıman kullanması?
Aynı şekilde son vites oranı da daha kısa tutulup 120 km hızda 2500 devirde gayet de olabilirdi.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Şanzıman oranları üreticiye bağlı. Kimisi ilk vites oranını uzun yapıyor, kimisi de çok kısa yapıyor. Bu konuda da mı bildikleri var? Ya da japonların eski model araçlarında 5 ileri vites yerine 4 ileri vitesli otomatik şanzıman kullanması?
Aynı şekilde son vites oranı da daha kısa tutulup 120 km hızda 2500 devirde gayet de olabilirdi.
Tabiki o konuda da bir bildikleri var bizim buradan vites oranları şöyle olsaydı daha iyi olurdu gibi bir mesaj yazmamız bence çok afaki kalıyor. Motoru şanzımanı üreten adam bunu akıl edemiyor biz mi akıl ediyoruz?

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
"Biz mi akıl ediyoruz" açıkçası hiç sağlıklı bir argüman değil. Sağlıksız argümanların üzerine herhangi bir düşünce örgüsü bina edilemeyeceği için normalde bu argümandan sonra devam etmemek, susmak gerekir ama madem burda biz bizeyiz devam edelim..

Akıl yürütmek mühendislere, akademisyenlere, bilim adamlarına has madem geri kalanları öldürelim o zaman. Zira bu argümanla diğer insanların nasıl bir yaşama motivasyonu olabilir ki? Madem bu ehil ehliyeti olan azınlık insanlar dışındakiler hayatta fark yaratma kabiliyetinden yoksun o zaman ne diye yaşıyorlar?

Herkes öte dünyada toplanınca, en büyük komutan kimdir, diye soruyorlar, yanıt olarak bir ayakkabı boyacısı gösteriliyor. İyi de bu adam savaşa bile katılmamış nasıl oluyor da en büyük komutan oluyor diye soruyorlar. Bu adamın zamanında savaş olmadı ki, barış vardı, yanıtını alıyorlar.

Velhasıl insanların yeteneklerini, kavrayış güçlerini yaptığı işe bulunduğu duruma göre yargılayamayız. Zira şu an burda bu eleştirileri yapan, soruları soran adamlar Türkiye'de değil de Japonya'da doğmuş olsa belki o motoru tasarlayan ekipteki insanlardan biri olacaktı. Ha! yahu nasıl olur bu adam fırıncı, ekmek yapıyor, dersen ben de derim ki onun zamanında sağlıklı bir eğitim sistemi yoktu insanlar yeteneklerine göre yönlendirilip potansiyellerini ortaya çıkaracakları eğitimleri alamıyorlardı. Kaldı ki hayatın kendisi doğrusal akmaz, tesadüflerle doludur. Japonya'da doğup Mazda'nın baş mühendisi olabilecek kapasitedeki insan çeşitli olay örgülerinden geçip hayatını balıkçılık yaparak kazanıyor olabilir.

Sonuç olarak; evet biz akıl ediyoruz kardeş. Kim olup ne iş yaptığımızdan bağımsız olarak neden böyle olmadı diye sorabiliyoruz yahut böyle daha iyi olabilirdi diyebiliyoruz zira akıl yürütmek kimsenin tekelinde değildir.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
"Biz mi akıl ediyoruz" açıkçası hiç sağlıklı bir argüman değil. Sağlıksız argümanların üzerine herhangi bir düşünce örgüsü bina edilemeyeceği için normalde bu argümandan sonra devam etmemek, susmak gerekir ama madem burda biz bizeyiz devam edelim..

Akıl yürütmek mühendislere, akademisyenlere, bilim adamlarına has madem geri kalanları öldürelim o zaman. Zira bu argümanla diğer insanların nasıl bir yaşama motivasyonu olabilir ki? Madem bu ehil ehliyeti olan azınlık insanlar dışındakiler hayatta fark yaratma kabiliyetinden yoksun o zaman ne diye yaşıyorlar?

Herkes öte dünyada toplanınca, en büyük komutan kimdir, diye soruyorlar, yanıt olarak bir ayakkabı boyacısı gösteriliyor. İyi de bu adam savaşa bile katılmamış nasıl oluyor da en büyük komutan oluyor diye soruyorlar. Bu adamın zamanında savaş olmadı ki, barış vardı, yanıtını alıyorlar.

Velhasıl insanların yeteneklerini, kavrayış güçlerini yaptığı işe bulunduğu duruma göre yargılayamayız. Zira şu an burda bu eleştirileri yapan, soruları soran adamlar Türkiye'de değil de Japonya'da doğmuş olsa belki o motoru tasarlayan ekipteki insanlardan biri olacaktı. Ha! yahu nasıl olur bu adam fırıncı, ekmek yapıyor, dersen ben de derim ki onun zamanında sağlıklı bir eğitim sistemi yoktu insanlar yeteneklerine göre yönlendirilip potansiyellerini ortaya çıkaracakları eğitimleri alamıyorlardı. Kaldı ki hayatın kendisi doğrusal akmaz, tesadüflerle doludur. Japonya'da doğup Mazda'nın baş mühendisi olabilecek kapasitedeki insan çeşitli olay örgülerinden geçip hayatını balıkçılık yaparak kazanıyor olabilir.

Sonuç olarak; evet biz akıl ediyoruz kardeş. Kim olup ne iş yaptığımızdan bağımsız olarak neden böyle olmadı diye sorabiliyoruz yahut böyle daha iyi olabilirdi diyebiliyoruz zira akıl yürütmek kimsenin tekelinde değildir.
Yazdıklarının hepsine katılıyorum, yalnız Mazda mühendisi için bunu düşünmek çok zor bir durum değil, malum o mühendis oraya balıkçılıktan atanmadı ki :D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Akıl yürütmek, sorgulamak, önerilerde bulunmak farklı şey motoru şanzımanı üretip vites oranlarını da optimum seviyede belirleyen mühendislere şöyle yapsaydınız daha iyi olurdu diye atıfta bulunmak farklı şey. Ben bu kadar teknolojiyi yapıp vites oranını akıl edemeyecek kadar eksik olduklarını düşünmüyorum söylemek istediğim bu. Siz düşünüyorsunuzdur saygı duyarım. Öte yandan burada herkes benim sorgulayıcı araştırıcı kimliğimi bilir. İmza attığım her işte de bunu görebilirsiniz Mutlu ne demek istediğimi anladı diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Araç bugün itibariyle 1230km oldu. Rodaj süresinde olan bir araç için şu anki veriler;

Şehir içi : 5.1lt, Şehir dışı: 4.6lt

Uzun yolda kaça sabitliyorsun abi?

130 a sabitleyip 2.26 tl/lt lpg fiyatından 20 kuruş yaktıktan sonra benim araç da fazla yakmıyor diyorum artık. :D
Maşallah seninkine de.

Düşünemediler mi tartışmasını yeni konu başlığı altında tartışabiliriz. Vardır bir bildikleri diyenler sanırım iOs kullanıyor diye düşüneceğim ama sen de aracına geliştirmeler yapan birisin Oğuzhan. Senden beklemezdim böyle şeyler. :) Hiç bir marka kusursuz değil. Kusursuz olanların da fiyatları malum lüks segmentte oluyor. Şimdi lüks segmentin mühendisleri düşünüyor gerçekten. Alt orta segmentin mühendisleri de mi düşünüyor? Maliyet ön plana geçiyor, ya da satış rakamları düşünülüyor ancak.

Araçlarımıza yalıtım yapıyoruz, sen spoiler ekliyorsun, yayını değiştiriyorsun. Bu konularda da mı düşünmüş oluyorlar o zaman? Almanların yalıtımı iyiyken, turbo motorları varken ve bunları planlamışken Japonlar neyi düşünüyor o zaman?

Mazda'nın hayatı kolaylaştıran uygulamalarını sadece mühendisler mi düşündü sanıyorsunuz? Mazda 5'in videoları vardı, Japon felsefesini de katan videolar. Koltukların katlanması, bir çok yer açılması, falan filan. Kullanıcılardan gelen istekler sayesinde bunlar geliştiriliyor.

Velhasıl kelam bu konu uzar gider. :)

Son düzenleme:

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Uzun yolda kaça sabitliyorsun abi?

130 a sabitleyip 2.26 tl/lt lpg fiyatından 20 kuruş yaktıktan sonra benim araç da fazla yakmıyor diyorum artık. :D
Maşallah seninkine de.

Uzun yolda genelde 120 sabit ama cruise control çok uzun süre kullanamıyorum, arada coşunca hız 150-160lara geliyor :rolleyes::)

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Valla bence aralıklar da daha iyi olabilir, aralıklar arası geçiş algoritması da. Sky'da şu an yukarı geçişler iyi ama yeterince iyi düşürmüyor. Kullanırken bariz hissedebilirsiniz bunu.

Sora önerimizi de yapalım; aralıklar mekanik olduğu için kişiselleştirme zor ama geçişler kişiselleştirilebilir. Start-Stop butonuna parmak izi okuyucu koy, ki maliyeti düşük, aracı kullanan kişiyi belirle, araç üzerinde gyro ve gps zaten var bunlar için ek maliyet yok. Kişi, lokasyon, zaman tüm bu verileri kaydet ve yorumla, böylece Ali dayının sabahları keyifsiz olduğunu ve sümsük kullandığını gece ise costugunu algılayarak geçişleri dinamik olarak optimize edebilir, kullanıcıya çok farklı bir deneyim sunabilirsin. sadece birkaç dolarlık ek parmak izi okuyucu donanımıyla ve mevcut yazılımı iyileştirerek.

Şunu da ekleyelim, şimdi bunları söyleyerek ne mazda mühendislerinin yetersiz olduğunu ne de onlardan iyi olduğumu iddia ediyorum. Olay sadece bir konuda akıl yürütmek ve bu da hem konudan hem de kişiden bağımsız olarak cereyan edebilir. Bunu söylüyoruz.

Son düzenleme:

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Bir kaç dolar bile olmayacak cam tuşu aydınlatmasını muhtemelen maliyetten dolayı yapmayan, parmak izi okuyucu maliyetine girer mi hiç :D Belki de vardır böyle bir donanım ama zamanla eklerler, hepsini aynı anda koyar mı hiç :p

Hocam her şey mümkün, o dönem aydınlatma ledini üreten firmayla atıştın zaman yetişmedi devam ettin çıkardın ürünü. Çok malca geliyor ama bu bile olabilir yani. Parmak izi okuyucu var zaten çeşit çeşit, fiyat fiyat. Fikir vardır parametreler uygundur yapılır, değildir yapılmaz. Demek istediğim bu olaylar böyle kusursuz bir akışta işlemiyor ve bu akışları yönetenler, uygulayanlar herkes gibi sıradan insanlar. En iyisi budur en iyisini zaten düşünürler gibi bir durum yok.

Üst Alt