Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 BM Skyactiv vs Honda Civic Emniyet...

Konu, 'Mazda 3 BM (2013 skyactiv)' kısmında mtutun tarafından paylaşıldı.

 1. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  Bir başka forumda üyelerden birisi paylaşmış. Hem de Mazda 3 başlığında. Diyor ki; bir yerde izledim Honda Civic ile kıyaslıyorlar Mazda 3'ü ve arkadan savruluyor.

  Ben bu tür forumların bilgi paylaşma yeri olduğunu düşünüyorum. İnsanların akıllarında olan soruları, sorunları getirip, paylaşacağı, çözüm arayacağı platformlar. Doğası budur zaten bu tip forumların ama hiç bir güvenilirliği olmayan bir internet yorumunu veya videosunu baz alarak, soru sormadan, direk yorum yapmak, hem de menfi şekilde bana doğru gelmiyor.

  Niye gelmiyor? Çünkü bu hem o markaya haksızlık oluyor, hem o marka/modeli almak isteyenlere. Üstelik o aracı almış ve o forumda keyifli vakit geçirmek isteyen insanların da canını sıkıyor. Keyif almaları gereken yeni otomobilleri, keyif kaçırıyor.

  Halbuki modern otomobiller, sürüş emniyetleri, kaza emniyetleri, tüketim ve çevre etkileri vb. konularda hükümetler tarafından desteklenen bağımsız kuruluşlar tarafından zaten sürekli test ediliyorlar.

  Şimdi aşağıda bu yorumun kaynağı olan videoya bakın;

  2hp: Mazda 3 VS Honda Civic. 2014

  Herhangi bir kriteri olmayan bir amatör test.

  1- Mazda 3 slalom testinde Honda Civic'in önünde yer alıyor. Bu da aracın dinamizminin, yol tutuşunun isbatı zaten.

  2- Çok önemli bir konu. Geyik kaçınma manevrası testi yapılıyor ama lastikler kış lastiği ve lastik modelleri aynı değil. Yani ne demek istiyorum? Üreticinin aracın üzerinde seçtiği standart lastik değil. Bu tip testler her zaman üreticinin standart seçtiği lastik ile yapılır. Eğer karşılaştırmalı test yapılacaksa da aynı marka/model ile yapılır.

  3- DSC kapalı vaziyette Mazda 3 kaçınma manevrasında arkayı savuruyor. Bu çok doğal tüm araçların davranış şekli budur zaten.

  Bu videoda ne dendiğini anlamadan (ki ben de ne yapılmaya çalışıldığını ve neden DSC kapalı test yapıldığını anlamadım), kriterleri bile belli ve standart olmayan bir testin sonucunu sadece negatif bir yönüyle paylaşma tutkusunu anlamıyorum.

  Bakınız aşağıda Euroncap tarafından aynı araç için yapılmış standart ve onaylı kriterlere göre testler;

  Euro NCAP | Mazda 3 | 2013 | ESC test

  Farkındaysanız direksiyonda insan bile yok, bilgisayar kumanda ediyor standartların birliği için...

  Bu da Civic;

  Honda Civic ESC Tests 2012

  Gördüğünüz gibi ESC kapalıyken Civic de arkadan kopuyor. Ama ESC açıkken her iki araç da çok başarılı. Yani 2 araç da gayet emniyetli ve bu euroncap gibi ciddi bir kuruluş tarafından test edilmiş.

  Zaten bu sebeple euroncap ESC (ESP, VDC, DSC, VSA vb...) donanımının standart olmasını teşvik ediyor.
   
 2. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  Şimdi benzer bir konuyu Mazda CX-5 için yapılan ABD'de IIHS yeni çarpışma testlerinde de yaşadık.

  Eski forumda eski kasa Mazda 3'ün emniyeti hakkında yazan bir arkadaşla yaşadık. Ve hatta o konuyu buraya o tartışmaları eleyerek ve DSC ve limitleri başlığı altında kesilmiş, kısaltılmış olarak aldım.

  Yine bir başka forumda yeni Mazda 3'ün motorunu acımasızca eleştirenler vb...


  Demek istediğim ve daha önceki tüm yazışmalarımda vurguladığım gibi, bu tip forumlarda bahsedilen konunun uzmanı olmayan kişiler tarafından çok kesin ve keskin bir şekilde yorumlar yapılmasına karşıyım.

  Sonuçta insanları yanlış yönlendirebiliriz, markaya haksızlık yapabiliriz, almış olan kullanıcıların canını sıkabiliriz. Bu tip konuları forum ortamlarına soru olarak taşımanın, fikirlerini istemenin bu tip platformlara daha fazla uygun olduğunu düşünüyorum.

  Buralarda çözülemeyen sorun ve endişeler içinse, markaların oluşturduğu yetkili servis şebekeleri var. Onlar da olmuyorsa distribütör müşteri ilişkileri var. Yurtdışı üretici opsiyonları var.

  Yani çözüm ve endişe gidermek için bir sürü kaynak var. Bu kaynaklardan yararlanmadan bir internet videosu ve yorumu ile kesin ve keskin yorumları anlamıyorum.
   
 3. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  Yine daha önce bir forumda yaşadığım bir olay var. Biliyorsunuz Mazda RX-8 yağın niteliklerine çok hassas bir araç. Ve yıllarca da Türkiye'de yanlış yağ kullanımı yüzünden çok sıkıntı çekmiş, adı kötüye çıkmış bir araç.

  Bu konuda kullanıcıları bilgilendirmek için yazdığım ve internette on binlerce kişinin okuduğu bir yazımın altına, yeni RX-8 almış bir arkadaşımız ısrarla başka bir nitelikteki yağ tavsiyesi yazıyordu. Ben de kendisine ısrarla konuyu ve önemini anlatmaya ve böyle bir araçta üretici tavsiyesine uymanın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Kendisi de ısrarla ABD'deki fan sitesinde bu yağı kullananların çok iyi yazılar yazdığını ve bu sebeple bu yağın kullanılmasının daha iyi olacağını yazınca, ben de benim başlığımda değil de, başka bir başlık açıp orada yazmasını rica etmiştim.

  Geçenlerde tesadüfen kendisini techturkey forumunda gördüm, benimle ilgili serzenişte bulunuyor. Sanki gerçekleri söylemesine engel olan adam gibi hissettim kendimi!
   
 4. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
  Bu konuda çok haklısın abi. İnternet gibi derin bir kuyuda herkes her istediğini yazabiliyor. Önemli olan yazdıklarını paylaştıklarını bilimsel bir sonuca dayandırmaktır. Çünkü bilimin yolu tek ama insanların tecrübeleri çok değişken olabiliyor.
   
 5. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  Oğuzhan sana bir şey daha anlatayım. Tesadüfen bir forumda bir otomobil modeli lastikleriyle ilgili bir tartışma gördüm. Sadece bu tartışmaya müdahil olmak ve yanlış bilgiyi düzelterek insanlara zarar gelmesine mani olmak için foruma üye oldum.

  Moderatör araçlarındaki lastiklerin RFT (runflat) yani patlasa da belli şartlarda devam edebilen lastikler olduğunu, değiştirecek arkadaşların yanlış almaması gerektiği bilgisini paylaşıyordu.

  Halbuki gerçek tam tersiydi ve RFT lastik değil, normal lastik alınması gerekiyordu. Ben bu bilgiyi paylaşınca bozuldu ve beni konuyu bilmemekle itham etti.

  Ben de kendisine bu bilgiyi nereden aldığını sordum. Bana Google la, göreceksin dedi...

  Kendisine;

  1- RFT lastiklerin yanağında açıkça RFT ibaresinin bulunması gerektiğini, Google'a değil, orijinal lastiklerin yanağına bakmasını,
  2- Aracın kullanma klavuzuna bakmasını,
  3- Yetkili servise veya distribütöre danışmasını salık verdim ve internette bulunacak bilgilerin her zaman doğru olmayacağını veya bizim ülkemizle internetteki bilgiyi paylaşan kişilerin ülkesindeki araç özelliklerini farklı olabileceğini söyledim.

  Ayrıca araçlarında TPMS (lastik basınç ölçme sistemi) bulunmayan araçlarda RFT lastik kullanımının hem emniyetli hem de yasal olmadığını da bildirdim. Ve aracında TPMS olmadığını da söyledim... Daha ne diyeyim???

  Bana Google la görürsün dedi yine! Ben de forumdan müsaademi istedim...

   
 6. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
  Üye olup bilgilendirme zahmetine katlanman bile senin insanları bilgilendirmek için elinden geleni yaptığının göstergesidir abi. Lakin bizim insanımızda bildiğinden şaşmama gibi bir saplantı var erkekliğe b.. sürdürmemekte diyebiliriz :)
   
 7. akkurt

  akkurt Sessiz

  Şehir:
  İstanbul
  Bilgilendirme için sağolun, sizi takipteyim her zaman. :)
   
 8. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Abi, iyiki varsın...
   
 9. hagakure

  hagakure Aktif

  Şehir:
  İstanbul / Kadıköy
  Araç Markası:
  2004 Mazda 6
  Araç Renk ve Tip:
  Şampanya-Sedan
  Herhangi bir yerde bulunamayacak bilgiler için tekrar teşekkürler Mustafa ,hergün yeni bir bilgi her gün yeni bakış açısı veriyorsun bizlere.
   
 10. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Dünya genelinde farklı alanlardaki araç kıyaslamalarını en objektif şekliyle yapıp ün salan bir kurum, marka, vs var mıdır?
   
 11. Brky94

  Brky94 Sessiz

  Şehir:
  İstanbul
  http://www.consumerreports.org/
  Üye olmadan birşey göremiyorsun
  ve üyelik ücretli
   
 12. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
 13. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV

Sayfayı Paylaş