Mazda 3 BM Skyactiv Sorusu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yakın gelecekte sunroof gelmez diye tahmin ediyorum. Ama Amerika pazarı için sunroof konulduğunu biliyorum.

Sokullu

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yakın gelecekte sunroof gelmez diye tahmin ediyorum. Ama Amerika pazarı için sunroof konulduğunu biliyorum.
Şimdi rusların yaptıgı inceleme var mazda 3 benzin bakımından cok kaprisli diyor euro 2 euro5 benzin diyor 95 koymayın 98 koyman lazım diyor skyactiv boyle diyor

Birde motor bozulursa arabanın yarısı kadar para gider diyor

Kesinlikle skyactiv 2.el almayın ve garanti bitince satin diyor

İncelem burada
baya korktum şimdi

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Nedir Bu Skyactiv?

Otomotiv sektörünün Pir'i olan @mtutun Mustafa abinin tecrübe ve bilgilerini yukarıdaki linkten ve forumdaki diğer konularından fazlasıyla detaylı şekilde okuyabilirsin. Tavsiye ederim.

Ben 95 oktan benzinle kullanılması gerektiğini biliyorum.

Yeni bir teknoloji ve tecrübelerin zamanla ortaya çıkacağı bir konu olduğu için bilinmeyen veya ortaya çıkmayan şeyler için yorum yapmak yanlış olur bence.

Şu ana kadar da bu teknoloji mazda için "acaba" dedirtecek bir sorunla karşılaşmadı diyebiliriz, elde kronik veya olumsuz durum yok çok şükür. :)

Motorun bozulma ihtimali kullanıcı bilinçsizliğine karşı her zaman var ama fiyat olarak yarı parası fiyat belirlemek zaten yorumların ve dedikoduların ne kadar önyargılı olduğunu bize ispatlıyor.

Bence; korkmak değil, bu teknolojinin keyfini sürmek gerekiyor.

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
İncelem burada
baya korktum şimdi

"Kahve ağzıyla" yorum yapmak diye bir tabir vardir ya hani, bence ona çok guzel bir ornek bu :D
@Sokullu yanlış anlamasin lutfen, onun paylasimlarina degil bu soyledigim, video'ya... Yoksa her kaynaktan faydalanmak gerektigi kanaatindeyim ki ancak bu sekilde tarafsiz dogru bilgiye ulasilabilir. Ancak elde ettigimiz verilerin kaynaklarina, bilimsel dayanaklarina dikkatli bakmamiz gerekiyor, cunku farkli amaclarla kotulemek ya da yuceltmek isteyenleri ayirmamiz gerekli.

Sokullu

Sessiz
"Kahve ağzıyla" yorum yapmak diye bir tabir vardir ya hani, bence ona çok guzel bir ornek bu :D
@Sokullu yanlış anlamasin lutfen, onun paylasimlarina degil bu soyledigim, video'ya... Yoksa her kaynaktan faydalanmak gerektigi kanaatindeyim ki ancak bu sekilde tarafsiz dogru bilgiye ulasilabilir. Ancak elde ettigimiz verilerin kaynaklarina, bilimsel dayanaklarina dikkatli bakmamiz gerekiyor, cunku farkli amaclarla kotulemek ya da yuceltmek isteyenleri ayirmamiz gerekli.
Sizin görüşünüz nedir kullaniyorsunuz motorda olurmu boyle bir problem

Holydao

Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Sizin görüşünüz nedir kullaniyorsunuz motorda olurmu boyle bir problem

1 aydır kullaniyorum, motor 5 yilda bozulur veya 50 yil hic bisey olmaz gibi iddiali bir yorum yapacak kadar tecrubeli yada uzman degilim. Daha onceki arabalarim seat ibiza 1.4 95 hp M/T (2012) ve honda civic hb 1.4 100 hp i-shift (2010) idi. Onlardan sonra mazda3 skyactive adeta sürtünmesiz ortamda ilerliyor diyebilirim. :D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Turbocharger lı bir motor olmadığından bozulma gibi bir durum olacağını zannetmiyorum. Sıkıştırma oranının yüksek olması hassas olduğu anlamına gelmez. Sıkıştırma sonucu vuruntu olsa bile subap zamanlamasıyla bunu engelleyecek teknolojik yeterlilipe sahip.
Şimdiye kadar bir sıkıntı çıkmadı piyasada 5 senedir satılan bir araç. Bir sıkıntısı olsaydı çoktan ortaya çıkardı.

Sokullu

Sessiz
Turbocharger lı bir motor olmadığından bozulma gibi bir durum olacağını zannetmiyorum. Sıkıştırma oranının yüksek olması hassas olduğu anlamına gelmez. Sıkıştırma sonucu vuruntu olsa bile subap zamanlamasıyla bunu engelleyecek teknolojik yeterlilipe sahip.
Şimdiye kadar bir sıkıntı çıkmadı piyasada 5 senedir satılan bir araç. Bir sıkıntısı olsaydı çoktan ortaya çıkardı.
Hocam wallaha rahatladım internetten araştırdım ma skyactiv ile ilgili sorun bulamadim.5 senedir nasil var bu moor 2013 cıkmadımı?

1 aydır kullaniyorum, motor 5 yilda bozulur veya 50 yil hic bisey olmaz gibi iddiali bir yorum yapacak kadar tecrubeli yada uzman degilim. Daha onceki arabalarim seat ibiza 1.4 95 hp M/T (2012) ve honda civic hb 1.4 100 hp i-shift (2010) idi. Onlardan sonra mazda3 skyactive adeta sürtünmesiz ortamda ilerliyor diyebilirim. :D
Hocam seat ve honda dan sonra onlarda atmosferik nasıl performans ve benzin nerden ve hangı oktan alıyorsunuz. 95-98 bu rus arkadas 2.el almayin sıfır alın ve 98 koyun demiş ben basmam 60-80 gezerım sert surmem yıllık 8000-9000 gezerim ne dersınız

Moderatörün son düzenlenenleri:

Holydao

Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Seat ibizayı sifir almistim, civic'i 2. El 23 bin km'de aldim, hatta somra lpg taktirdim, ikisinde de 95 oktan kullandim, motor ve sanzuman ile ilgili hicbir sikinti yasamadim. Mazdamı da 2. El aldim, 23 bin km'de 1.5 yillik bir arac. Civic'te 3.5 yilda 34 bin km yaptim, yani benim de yillik kullanimim 9-10 bin civarinda. Ben de sert kullanmam, uzun yolda bile 110'a sabitleyerek giderim. Performans ve konfor olarak ibiza''dan civic'e gecince ciddi bir ilerleme kaydettim. Civic'imi cok severdim, universitede iken okul cikisindaki evin onunde vardi civic hb, her giris cikista ona bakar acaba bir gun benim de uzay kasa civic'im olur mu derdim, satarken duygusal olarak cok zorlandim. Fakat mazda3 gercekten mercedes, bmw audi gibi ust seviye bir araba, gerek konforu gerek teknolojisi gerek motoru sanzumani, gerekse de dizayni... Civic'e hayrandim dedigim gibi ama mazda3'e gecince civic'in ne kadar hantal ve ilkel kaldigini farkettim. Bunun sonu yok tabii ki cla180'e binen de mazda3 icin ayni yorumu yapabilir. Orta halli bir vatandas olarak yani mercedes bmw gibi markalarin c segmenti arabalarina ulasamayan biri olarak bence mazda3 mukemmel bir secim. Aracimi almadan once A180, 1.16, auris ve v40 inceleme firsatim oldu, v40 haric digerleri daha zayif kaldi bana gore. Yilda 10 bin km yapan biri olarak hic dizel dusunmedim, lpg icin de yaptigimhesap su sekilde idi:
Yilda 10 bin km yapan biri icin lpg montaj ve ruhsat farki yaklasik 3000 tl oluyor, km'de 10-11 kurusluk bir kazanc icin 3 yilda amorti ediyor lpg maliyetini. 3 yil bir ust segment ya da yeni kasa arac almak icin ideal bir zaman bence, yani lpg montaj maliyetini karsilamiyor. Sonuc: bana gore gereksiz. Mesela Lpgli auris yerine mazda3 skyactive cok daha iyi bir secim bence.
Benzini total'den aliyorum, %5 indirim kartim var cunku, bugune kadar bir problem yasamadim.
Ha bu arada golf ve passat'a iliskin hic birsey demiyorum, dogus grubunun tasarim denen şeyden nasibini almamis siradan bir tasit olan wv'ni abartili fiyatlara satmasini ve halkimizin bu markayi basil yuceltecegini bilememesini kabullenmiyorum ve protesto ediyorum.

Son düzenleme:

Holydao

Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Konuyu dagittim biraz ama son birsey daha soylemek istiyorum. Turbo ya da atmosferik motorlarla ilgili olarak deginmek istedigim sey her iki teknolojinin de kendine has avantaj ve dezavantajlari oldugu. Bence arac alirken ya da kendimize yakit, konfor ve sanzuman olarak en uygun araci secerken ihtiyac duydugumuz noktalara odaklanmaliyiz. Ornegin surekli yuksek suratlerde uzun yol kateden biri olarak 1.2 tsi motor alirsak bu motorun turbo ozelliginden faydalanir nispeten yuksek performans elde edebiliriz fakat motorun 1.2 olmasi sebebiyle ekonomi yapmak yerine cebimizden daha fazla yeriz. Halbuki bu motor cok yuksek suratler yerine ortalama hizlarda seyreden ama alt devirlerde dahi yuksek ivmelenme gucu sunan biri tarafindan kullanilirsa ciddi sekilde ekonomik olabilir. Bu durumda bu arac kime gore yakit cimrisi kime gore benzin canavaridir. Aracimizi dizayn edilis amacinin disinda kullanirsak bize vaadedilen ne konforu ne yakit tuketimini ne de performansi yakalayabiliriz. Bu durumda yapilan yorumlari gozu kapali kabul etmek yerine yorumu yapanin araci ne sekilde hangi sartlarda kullandigina dikkat etmek gerek. Ya da ayni sekilde 1.2 tsi arabanin reklamlarinda soylendigi sekilde ekonomik olmadiginindan sikayet eden kisinin beklentilerini iyi anlamak gerekir.
Kahve makinesi alip, cok pismanim cay yapmiyor bu demek gibi oluyor bazen yapilan sikayetler cunku.

Holydao

Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Hocam seat ve honda dan sonra onlarda atmosferik nasıl performans ve benzin nerden ve hangı oktan alıyorsunuz. 95-98 bu rus arkadas 2.el almayin sıfır alın ve 98 koyun demiş ben basmam 60-80 gezerım sert surmem yıllık 8000-9000 gezerim ne dersınız

Bu kapsamda sizinle yaklasik ayni sartlarda arac kullanan biri olarak gonul rahatligi ve siddetle tavsiye ederim skyactivi hocam :) gevezeligimi mazur gorun lutfen forum sakinleri, bi an kendi cevap arayan halimi gordum, icimi dokmek istedim :)

Sokullu

Sessiz
Bu kapsamda sizinle yaklasik ayni sartlarda arac kullanan biri olarak gonul rahatligi ve siddetle tavsiye ederim skyactivi hocam :) gevezeligimi mazur gorun lutfen forum sakinleri, bi an kendi cevap arayan halimi gordum, icimi dokmek istedim :)
Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu şimdi Mazda 3 almaya karar verdim bayıde söyle bır durum var 2015 Power 80.000 veriyor.2016 Power 84.000 verıyor 2015-2016 üretim arasında fark varmıdır mesela 2014 şerde kamera yoktu şimdi var gibi.2014 tarıhe asit teknık özellikleri nerden buluruz.

Holydao

Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu şimdi Mazda 3 almaya karar verdim bayıde söyle bır durum var 2015 Power 80.000 veriyor.2016 Power 84.000 verıyor 2015-2016 üretim arasında fark varmıdır mesela 2014 şerde kamera yoktu şimdi var gibi.2014 tarıhe asit teknık özellikleri nerden buluruz.
Kamera konusunda emin misiniz?
Sadece yil farkindan dolayi da fiyat artiyor olabilir.

Holydao

Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Aynen simdi sitesinde özelliklerinde var ama 2015 varmı bilmiyorum 2016 var kesinde sizinki 2014 mesela sizde yok

Benimkinde var ama ekstradan taktirilmis, standart olarak yoktu.
Simdi bakinca farkettim ben de, standart olarak gornuyor. Demek ki donmusler hatalarindan, ne guzel :)

Sokullu

Sessiz
Benimkinde var ama ekstradan taktirilmis, standart olarak yoktu.
Simdi bakinca farkettim ben de, standart olarak gornuyor. Demek ki donmusler hatalarindan, ne guzel :)
Çocuk olmadan almam lazım kasıma kadar yeni makyaj beklemek gerekırmı acaba ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2015 yılı başında dolar 2,1 lira civarında idi, şimdi nerede??

Ana fark buradan geliyor. Arada donanım ve teknik fark yok bildiğim kadarıyla. Alt yapısı hazır kamera sistemi vardı ve 900 liraya talep olursa montaj yapıyorlardı, şimdi hediye ediyorlar.

Maliyeti 10-15 dolar olan kamera için 900 lira fatura yazmak her açıdan yanlıştı ve dile getirdik.

Yanlıştan dönmeleri güzel şey tabi.

Üst Alt