Mazda 3 BM Skyactiv Skoda Octavia Sonrası İzlenimlerim

dissector

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 HB Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Mavi - Reflex
Herkese selamlar,arkadaşlar.Aracım,1 hafta önce yeni aldığım Mazda 3 Reflex AT tabiri caizse; ''Guzu'' :)

Bu,sahip olduğum 9. otomobil.1 önceki aracım sıfır km aldığım ve 40000 km de sattığım 2013 Octavia TDI DSG Elegance idi.

Octavia iç hacmi geniş,ağırbaşlı aile babası aracıydı.İstanbul karma kullanımda(Maltepe-Gebze arası genelde) 5.5-6 litre tüketimi makuldü.Araçtan memnundum,ta ki 2 yıllık garantimin bitiminden sonraki.4. gün motor arıza ikazı yanıncaya kadar.

Yetkili servis,önce eksoz ayar motorunu değiştirdi ve iyi niyet garantisi ile 300 tl aldı,aracı teslim etti.ertesi gün lamba tekrar yandı,bu kez araç 4 gün kaldı(haklarını yemeyim,ücretsi ikame araç verdiler),yapıldı deyip çağırdılar,araç beyni değişmiş,4500 tl fatura,iyi niyet garantisi ile 900 tl ödeyeceksiniz dendi,tartışma sonrası 600 ödeyip teslim aldım,ertesi gün malum siteye ilanı koydum.3 gün sonra da aracı sattım,alıcıya da yapılan işlemleri anlattım.Satmamda bu arızalar kadar,ileride olabilecek muhtelif olaylar(DSG,dizel enjektörleri,vs) da etkendi.

Araçları karşılaştıracak kadar Mazda'yı kullanamadım,ancak bu kısacık kullanım sonrasında dahi gördüğüm,sürüş zevki ve rijitlik konusunda iki araç arasında muazzam fark olduğudur. İç malzame kalitesi olarak da Mazda 3 bariz daha iyi.İç mekan genişliği,küçük gözler ve kullanışlılık konusunda ise Octavia önde. (Bagajı devasa ölçülerde,hem de yedek lastik olmasına rağmen)Eksikliğini çektiğim fazla bir şey yok,xenon farlar dışında.

Mazda 3'ün sürüşünden çok daha fazla zevk alıyorum,sürücünün hislerine odaklanılmış,fabrikasyon değil de,sanki ısmarlama üretilmiş gibi.Virajlardaki güven duygusu çok daha fazla.(Octavia arka dingilde bağımsız süspansiyondan yoksundu)

Ayrıca ;daha garanti biter bitmez yaptığım totalde 1000tl ile de ,dizel otomatik araç ekonomisinin nasıl boş bir hayal olduğunu yaşadım.
smile.png

Bu ilk Mazda aracım,umarım hep böyle iyi olur.Hepinize iyi forumlar.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bilgilendirme için teşekkürler... Biraz daha kullandıktan sonra, guzuya alışıp, duygusal ve felsefe olarak içine sindirdiğinde pişmanlığın artacaktır... Keşke; ilk aracım Mazda olsaydı diyeceksin... :)

Allah kazasız günlerde kullanmayı nasip etsin. :nazar:

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Elbette ileriki km lerde hele de düzenli bakım ve kullanımı yapılmamış dizeller tam bir bomba vce baş belası olabilir, benzinli aracın ilk etaptaki işletimi biraz zor gibi görünse de, farklı alternatiflerle ( LPG gibi) bu giderilebilir, ben bundan önceki Mazda 323 F 1998 model aracıma 8 yıl benzinli binmiştim gaz da taktırmadan sattım, ama dizel aracın tork, güç, çekiş vs lerine alışınca da benzinliler gitmiyormuş gibi geliyor.

dissector

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 HB Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Mavi - Reflex
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Elbette ileriki km lerde hele de düzenli bakım ve kullanımı yapılmamış dizeller tam bir bomba vce baş belası olabilir, benzinli aracın ilk etaptaki işletimi biraz zor gibi görünse de, farklı alternatiflerle ( LPG gibi) bu giderilebilir, ben bundan önceki Mazda 323 F 1998 model aracıma 8 yıl benzinli binmiştim gaz da taktırmadan sattım, ama dizel aracın tork, güç, çekiş vs lerine alışınca da benzinliler gitmiyormuş gibi geliyor.
Şimdilik LPG düşünmüyorum,sakin bir sürücü olduğumdan çekişi de yeterli gelmekte.Octavia 105 beygirdi,yani öyle aman aman bir çekişi,0-100'ü de yoktu.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Değerlendirmen için teşekkürler, Octavia nın tek sevdiğim yanı, bagajla birlikte kalkan arka cam ve genişliği, gerisi hikaye, Mazdayla gerçekten kıyaslanmaz abartmıyorum, kullandıkça daha çok bağlanacaksın bu kesin, bir kere dışarıdan bakınca sana heyecan verecek bu bile yetecek.

dissector

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 HB Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Mavi - Reflex
Değerlendirmen için teşekkürler, Octavia nın tek sevdiğim yanı, bagajla birlikte kalkan arka cam ve genişliği, gerisi hikaye, Mazdayla gerçekten kıyaslanmaz abartmıyorum, kullandıkça daha çok bağlanacaksın bu kesin, bir kere dışarıdan bakınca sana heyecan verecek bu bile yetecek.
Evet,inanılmaz geniş bir iç mekanı vardı,hatta bir gün arka koltuğu yatırıp tek kişilik ortopedik yatak taşımıştım :)
Ama sürüş hissi,iç mekan kalite hissi bariz Mazda tarafında.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Az daha kullanın sonra modifiyelere başlarız :)

dissector

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 HB Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Mavi - Reflex
Hayırlı uğurlu olsun hocam. Benim de çok merak ettiğim bir karşılaştırmaydı ve Skoda Octavia dizel dsg hayallerim vardı, vazgeçtim sayenizde. :D
Dsg şanzumana hiç bulaşılmaz,bence VW grup araçlarına bulaşmamak lazım son sahtekarlıklarından sonra.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir de garanti biter bitmez 4. gün arıza vermesi ve benden para almaları manidar geldi.
Belki de, garanti süresine veya kilometre sayacına göre arıza verme durumunu ayarlıyordur fosurgenciler...

Yıllardır küçük bir yazılım oyunu ile bütün dünyayı absorbe eden zihniyet onu mu yapamayacak... :D

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Hayırlı olsun :) umarım yeni guzunuz ile uzun zamanlar keyifli vakitler geçirirsiniz.Haklısınız Mazda fabrikasyon değil ısmarlama araç yapmış hissini hepimiz yaşıyoruz :)

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Aracınız hayırlı olsun ,inşallah sıkıntısız binersiniz ayrıca dsg konusunda tanıdığım bir otomatik şanzıman tamircisi dsg için dedikleri ; tamamen ticari düşünceyle yapılmış ortalama ömürleri 100bin km civarı dedi ve en son audi q3 yapmış servis 35000 tl demiş bu ustamız 15 e halletmiş , siz düşünün artık gerisini ...

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dsg ile ilgili bir çok şey okudum... Sebebini bende bilmiyorum. :)

Pc ye geçince dönen ekonomik dolapların bir kısmını yazarım... Telefondan zor oluyor. :)

maytalman52

Katılımcı
Hayırlı olsun aracınız yazınızı keyifle okudum. Gün geçtikce arabayla olan bağınız artacak burakıp eve girmek istemeyeceksiniz mazda böyle birşey. Mazda mühendislerinin neleri dikkate aldığı ve aractaki herseyin belli bir anlayışa normal hayattaki olay ve durumlardan yola cıkarak ürettiğini anlarsınız ayrıca bu dediklerimin videoları var izlemenizi tavsiye ederim kazasız sürüşler dilerim.

Üst Alt