Mazda 3 BM Skyactiv Skoda Octavia Sonrası İzlenimlerim

dissector

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 HB Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Mavi - Reflex
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Belki de, garanti süresine veya kilometre sayacına göre arıza verme durumunu ayarlıyordur fosurgenciler...

Yıllardır küçük bir yazılım oyunu ile bütün dünyayı absorbe eden zihniyet onu mu yapamayacak... :D
Aynen dediğiniz gibi düşündüm,mühendislikte''Planlı eskitme''tabir edilen bir deyim var,büyük firmalar sırf bunun için adam çalıştırıyorlar,parça ömrü istenenden uzun olmasın diye.Ben de bundan şüphelendim.

dissector

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 HB Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Mavi - Reflex
Hayırlı olsun aracınız yazınızı keyifle okudum. Gün geçtikce arabayla olan bağınız artacak burakıp eve girmek istemeyeceksiniz mazda böyle birşey. Mazda mühendislerinin neleri dikkate aldığı ve aractaki herseyin belli bir anlayışa normal hayattaki olay ve durumlardan yola cıkarak ürettiğini anlarsınız ayrıca bu dediklerimin videoları var izlemenizi tavsiye ederim kazasız sürüşler dilerim.
Teşekkürler,dediğiniz gibi,sürüş keyfi çok yüksek bir araç.

dissector

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 HB Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Mavi - Reflex
Aracınız hayırlı olsun ,inşallah sıkıntısız binersiniz ayrıca dsg konusunda tanıdığım bir otomatik şanzıman tamircisi dsg için dedikleri ; tamamen ticari düşünceyle yapılmış ortalama ömürleri 100bin km civarı dedi ve en son audi q3 yapmış servis 35000 tl demiş bu ustamız 15 e halletmiş , siz düşünün artık gerisini ...

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
DSG şanzuman gerçekten baş ağrısı.Her ne kadar iyi niyet garantisi falan deseler de tamamını karşılamıyorlar,garanti bitiminde mağdur oluyorsun.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
geçen istanbul'dan bi abim geldi seda sayan'dan çıkma bi vip otomatik transporter'i vardı. abi ne yaptın araba duruyor mu dedim. yok be kemal otomatik şanzımanı bozuldu 19 bin tl masraf çıkardı sattım dedi. ben 200 bini görmüş sağlam dsg 'ye henüz rastlamadım.:)

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Bizim eski patronda da vardı Octavia tdı dsg garantisi bitmeye 1 ay kala dsg nin bi parçasıydı hatırlayamadım epey paraydı bozulmuş ve viteste takılı kalıyordu giderken. Ucuz atlattılar. Yapılır yapılmaz sattı zaten sonrası Mercedes :)

emreozkaya

Sessiz
Araç Markası
1998 mazda 626 A/T
Araç Renk ve Tip
Gri/Hatcbeck
Ekim ayında Almanya ya gittim ve ordan Skoda Octavia 2.0Tdi DSG kiraladim.Bir hafta o arabayla dolaştım.Konfor bakımından tam bir faciaydi. Çekişi hızlanması çok çok iyi ama iç mekan berbat.Uzun yolda çok yordu beni.Virajlara Allah a emanet giriyorsunuz, arac yoldan cikmak icin bahane ariyor kendine Ama memlekete geldim 2004 model mazda 3 mün direksiyonuna oturdum oh be dedim.Allah kimseyi mazda sindan uzak bırakmasın.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Servis ve şehir ismi vermeden bildiklerimi, okuduklarımı, duyduklarımı yazayım;

Fosurgen; DSG şanzıman ile çok büyük atılım yapmış gibi görünse de; kısa zamanda çift kavrama şanzıman başlarına bela oldu olacak derken kendi hinlikleri ile bu soruna çözüm bulmayı bırakın üzerinden para bile kazandılar, kazanıyorlar...

Nasıl mı?

Şanzımanın genel ömrünü tamamlayıp elveda demeye yüz tuttuğunda zaten garanti bitmiş oluyor, bitmeyenleri de üstün körü bir şekilde yaparak garanti süresinin dışına çıkmasını sağlıyorlar...

Garanti dışında; dsg şanzıman arıza verdiğinde de; "sen bizim daimi müşterimizsin, garanti bitmiş ama biz sana iyi niyet kapmasında bir güzellik !! yapalım" diyerek müşterilerinin önüne tek bir seçenek sunuyorlar;

Şanzıman arıza tutarı 16-18 bin lira gösteriliyor fakat bu tutarın 4-6 bin lirasını iyi niyet garantisi adı altında sen bize öde geri kalanı almayalım diyorlar, imkanı olan kişiler de; ilk rakamı duyunca zaten ikinci rakama kendileri razı geliyor gibi oluyor, bir nevi ölümü gösterip, sıtmaya razı etmek gibi bir şey yapıyorlar...

Çok sıkıntılı şanzımanları kendileri yapamazlarsa; dışarıya el altından 1-2 bin liraya yaptırıyorlar, buradan da para kazanabiliyorlar... Ayrıca; meydana gelen dsg arızasını hiç bir şekilde sanal ortamda paylaşmamaya, dava konusu yapmamaya, tüketici hakem heyetine götürmemeye sözleşme tarzında bir şey yapıyorlar...

Allah herkesi iyi insanlarla karşılaştırsın.

:cool:

West

Sessiz
Araç Markası
2000-Mazda 323 1.8 GT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Oktavyanin viraj kabiliyeti fiyasko gecen aksam emaneten kullandim 2013 cunu alismisiz mazdayla gidergibi herzaman gittigim yolda ilerliyorum bayrampasadan tekstiken istakametine keskin bir viraj var bizim guzuyla 70 le rahat birip cikiyordum ayni sekilde girdim viraja oda ne oktavyanin arkasi birak ben gidicem diyor on taraf otur oturdugun yere firenlemesem solugu bariyerlerde alicaz

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Oktavyanin viraj kabiliyeti fiyasko gecen aksam emaneten kullandim 2013 cunu alismisiz mazdayla gidergibi herzaman gittigim yolda ilerliyorum bayrampasadan tekstiken istakametine keskin bir viraj var bizim guzuyla 70 le rahat birip cikiyordum ayni sekilde girdim viraja oda ne oktavyanin arkasi birak ben gidicem diyor on taraf otur oturdugun yere firenlemesem solugu bariyerlerde alicaz
Bu konuda Mazda ve Ford çok iyi diyebilirim

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Octavia yı kullanmadım fakat, mazda ford kadar olmasa da çizgisinden çıkmadığını söylüyorlar. Sadece konfor odaklı bir süspansiyon sistemi kullanıldığından yanlara yatma çok oluyormuş. Benim yaris de öyleydi, çok yatardı ama çıkmazdı çizgisinden.

Teorik olarak da araçlar virajda yavaşlamada ya da hızlanmada çizgisinden çıkmaya daha çok yatkındır.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Octavia yı kullanmadım fakat, mazda ford kadar olmasa da çizgisinden çıkmadığını söylüyorlar. Sadece konfor odaklı bir süspansiyon sistemi kullanıldığından yanlara yatma çok oluyormuş. Benim yaris de öyleydi, çok yatardı ama çıkmazdı çizgisinden.

Teorik olarak da araçlar virajda yavaşlamada ya da hızlanmada çizgisinden çıkmaya daha çok yatkındır.
Ford kadar olmasa da demek yanlış aksine Ford, Mazda kadar olmasa da demek daha doğru, her ne kadar Ford için sınıfının lideri dense de bu konu için, iki aracı da hatrı sayılır süre kullanmış birisi olarak Mazda nın bir tık daha önde olduğunu çok net söylüyorum.

emekli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 AT 2000
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

bundan ben şunu anlıyorum her araba mazda mı yani:D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ford kadar olmasa da demek yanlış aksine Ford, Mazda kadar olmasa da demek daha doğru, her ne kadar Ford için sınıfının lideri dense de bu konu için, iki aracı da hatrı sayılır süre kullanmış birisi olarak Mazda nın bir tık daha önde olduğunu çok net söylüyorum.

Dikkatli okursan abi Ford ile mazdayı kıyaslamıyorum, octavia ile mazda ve fordu kıyasladım.

dissector

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 HB Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Mavi - Reflex
Octavia'nın sorunu,arka dingilin torsiyon çubuklu olması,bağımsız suspansiyon yok.Tasarruf edecez diye torsiyon koymuşlar,bagaj da büyük olunca arka çok kolay savrulmaya eğimli.ESP devreye giriyor,ama virajlarda huzursuz olunuyor.Mazda ise son derece güven veriyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Octavia'nın sorunu,arka dingilin torsiyon çubuklu olması,bağımsız suspansiyon yok.Tasarruf edecez diye torsiyon koymuşlar,bagaj da büyük olunca arka çok kolay savrulmaya eğimli.ESP devreye giriyor,ama virajlarda huzursuz olunuyor.Mazda ise son derece güven veriyor.

Maliyet düşürmek için birileri bağımsız süspansiyondan çalar, birileri de elektrikli cam açma kapama düğmesindeki ışıklardan... Mazda; çalarken bile insanın gönlünü fethediyor diye düşündüm açıkçası...

Üst Alt