Mazda 3 BM Skyactiv Ön Konsoldan Duyulan Ses

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Selam Arkadaşlar,

2 dakikanızı ayırıp sakin bir yerde sesi açarak aşağıda linkini verdiğim videoyu izler misiniz lütfen?

Bu tıkırtı benzeri sesi dün ilk defa farkettim, tesadüfen radyo kapalıydı, araç sessiz olunca algıladım. Bu sabah ses yoktu ama nedendir bilmiyorum.

Not: Torpido gözü bomboştu.

http://youtu.be/z6Sn_Ztl6hM

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Hafif bir tıkıtıkı tıkıtıkı sesi geliyor ama ne taraftan geliyor anlayamadım. Boş olan yan koltuğa bakın elleyin ses geldiğinde birde aynı şekilde torpitonun kapı döşemesiyle birleştiği yeri kontrol edin.

mesut taşdemir

Katılımcı
Bu ses kronik danimarka mazda konu ile ilgili mazda Avrupaya başvurmuş. sağ direkten ses geliyor şikayeti ile 2.2 dizel modeline sahip bir Türk abiden duydum onda da aynı Problem var sanırım serviste direk sökülmüş

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracı almadan önce yaptığım araştırmalarda benzer bir video izlediğimiz hatırlıyorum. Başka birisi daha buna benzer bir sesi kaydetmiş ve paylaşmıştı. O zamanlar üstünde durmadım önemsemedim, sadece o arabaya özel bir sorundur diye düşünmüştüm. İstemediğim ot burnumun dibinde bitti yani...
Bi kaç zaman daha dinleyim bakayım, ona göre servise gider sorarım artık, neyse, kısmet...

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Bu tıkırtı sesi ile ilgili diğer forumlarda da tartışma konusu olmuştu. Hatta yurtdışı sitelerde de gördüm. Benim araç 13 bin km'ye yaklaştı bende öyle bir sorun yok şimdilik, inşallah da olmaz. Ama bazı arkadaşlarda şöyle bir çözüm olmuş kontrol edebilirsiniz, ön cam sileceklerin önünde dışarıda, koruma muhafazası var bazı araçlarda bu sallanıyor tam oturtulmamış. O kısmı iyice sabitledikten sonra sesin kesildiğini söyleyen arkadaşlar oldu. Ayrıca bazılarında kuru havalarda sesi olduğu, yağışlı havalarda sesin kesildiği gibi yorumlarda oldu.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu tıkırtı sesi ile ilgili diğer forumlarda da tartışma konusu olmuştu. Hatta yurtdışı sitelerde de gördüm. Benim araç 13 bin km'ye yaklaştı bende öyle bir sorun yok şimdilik, inşallah da olmaz. Ama bazı arkadaşlarda şöyle bir çözüm olmuş kontrol edebilirsiniz, ön cam sileceklerin önünde dışarıda, koruma muhafazası var bazı araçlarda bu sallanıyor tam oturtulmamış. O kısmı iyice sabitledikten sonra sesin kesildiğini söyleyen arkadaşlar oldu. Ayrıca bazılarında kuru havalarda sesi olduğu, yağışlı havalarda sesin kesildiği gibi yorumlarda oldu.
Bir önceki kasada da o camın önündeki plastikten dolayı bülten çıkmıştı. Bekleyelim bakalım eğer genel bir sorunsa bülten çıkacaktır bununla ilgili.

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Yerli yabancı bir kaç forumda ben de görmüştüm zamanında daha arabayı almadan ama bana bişey olmaz, benim arabayı mı bulacak diye düşünmüştüm ki, buldu :)
Sağlık olsun, biraz daha binelim bakalım, alternatif sebepleri ortaya döküp servisle muhattap oluruz sonrasında. Allahtan müzik açıkken duyulmuyor...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun, kronikse yakında çözümünü yayınlarlar... Evhamsa bol dua et... :)

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Yok yok, eminim bu kez evham değil.:)
Allah dermansız dert vermesin, illa ki bi çözümü bulunur. Mekanik alet sonuçta, kırılır da bozulur da, tamir de olur. Gönül kırgınlığı olmasın...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu tip sesler nereden geldiği konusunda çok yanıltıcı oluyor. Torpido kapağının altını bir kontrol edin esnek bir parça varsa sıkılaştırın. Emniyet kemerlerinin metal kısmı direğe vuruyor olabilir ona da bakın, bir de dikiz aynasının tavanla birleştiği yeri kontrol edin.

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Evet yine geldik bu konuya. Videodaki ses biraz şekil değiştirdi, boğuk bir tıkırtı sesi yerini ince ve tiz "tık" "tık" sesine bıraktı. Ses daha seyrek gelmekle birlikte kasislerde kendini belli ediyor.
Araba 3 gündür eşimde, az önce aradı ve sesi teyit etti. "Daha sıfır arabada bu ses nedir ki acaba, arabanın altından bir parça pat diye düşmesin?" diyerek de günüme neşe kattı sağolsun.:)
Hafta sonu servise götürsem mi acaba diye düşünmekteyim...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
El mahkûm sevisten başka seçenek yok, ama çare olur mu?

İnşallah olurlar...

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Konuyu sonuca baglamak adina;
Dun servise gosterdik araci, yetkili sesi duydu ve ilk kez boyle bir sikayetle karsilastigini belirtti. Ek olarak da, plastik aksamdan kaynakli olma ihtimali yuksek olmakla birlikte, aracin on konsol parcalarinin zamanla alisip yerine tam oturunca sesin de ortadan kalkacagi yonunde telkinde bulunuldu. Devam ederse 2 hafta sonra tekrar baktiracagiz, sonrasinda da 6. Ayinda veya 10 bin km de bu kez detayli sekilde gozden gececek.

Selamlar...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Dun servise gosterdik araci, yetkili sesi duydu ve ilk kez boyle bir sikayetle karsilastigini belirtti. Ek olarak da, plastik aksamdan kaynakli olma ihtimali yuksek olmakla birlikte, aracin on konsol parcalarinin zamanla alisip yerine tam oturunca sesin de ortadan kalkacagi yonunde telkinde bulunuldu. Devam ederse 2 hafta sonra tekrar baktiracagiz, sonrasinda da 6. Ayinda veya 10 bin km de bu kez detayli sekilde gozden gececek.

Selamlar...
Yazın geçer o ses :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

Selamlar...
Hangi servise gittiniz?

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Sk grup, araci aldigim yer, konya yolunda.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yani müdür kim bilginiz var mı ? O sesi bulmak için bir ustanın bir süre boyunca ilgilenmesi lazım, bakılabilecek her yeri kontrol etmesi lazım anca öyle bulurlar.

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Bayinin müdürünü tanımıyorum ama bu dediğini not ettim, sürekli gözlem altında tutmak lazım. 2 hafta sonra tekrar gideceğim bakalım.

Üst Alt