Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 BM Skyactiv Navigasyon

Konu, 'İç Aksam - Elektronik- Aydınlatma' kısmında telal64 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. telal64

  telal64 Sessiz

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  Mazda 3 Sedan
  Araç Renk ve Tip:
  Sedefli İnci Beyaz
  Herkese Merhabalar,

  Mazda 3 SkyActive (2014 Sonrası) için navigasyon sistemi, yurt dışında kırıldı ve paylaşıldı. Ben kendim sorunsuz bir şekilde paylaşıldığı günden beri kullanıyorum. Aslında hemen forumda paylaşacaktım fakat bir müddet daha paylaşmamaya karar vermiştim. Ama başka bir gönderide de bahsedildiği için paylaşmanın zamanı geldi diye düşünüyorum :)

  Öncelikle başlamadan bahsetmem gereken birinci konu, bu paylaşım yurt dışındaki bir forumda yapıldı. Yani hiç bir şekilde beni bağlamıyor. Onu baştan belirtmek isterim. Ben sadece o konuda anlatılanları Türkçe olarak paylaşacağım. Tüm sorumluluk size aittir. Ayrıca bu konunun aynısını kendi blogumda da paylaştım (Tunahan Altıntop - Mazda 3 Navigasyon). Doğması muhtemel teknik, idari ve hukuki işlemlerden mazdagaraj ve şahsım mesul değildir bunu ısrarla belirtmekte fayda var.

  Bahsetmem gereken ikinci konu, navigasyon sorunsuz çalışıyor. Fakat bizim araçların menü dili her ne kadar Türkçe olsa da; konuşma ve ses tanıma dili mecburen İngilizce. Bu durum, navigasyon sistemi için de geçerlidir. Yani menü dili her şey Türkçe ama navigasyon size yol tarifi yaparken İngilizce olarak yapıyor. Ama menüden sesi kısıp sadece görsel yönlendirmeler (Ekran ve HUD üzerinde) ile de kullanabiliyorsunuz.

  Bahsetmem gereken üçüncü konu yurt dışında paylaşılan orijinal gönderide test yapılan araç versiyonu, 56.00.511A dur. Kurulum yapılacak olan versiyon olarak v55 üzeri tavsiye edilmiştir. Onun için başlamadan araç versiyonunuzu kontrol ediniz. Ben, ilk olarak aracımın versiyonu 56.00.511A iken kurdum kullandım. Daha sonra versiyonu 56.00.513B’ye yükselttim tekrar kurdum. Yani farklı iki versiyonda test etmiş oldum.

  Evet başlayalım; Önce hazırlıkları yapacağız. Aşağıda maddeler halinde belirttiğim hazırlıkların harfiyen yapılması gerekmektedir. İndirme bağlantılarında bilerek şifreli bağlantı linkleri kullandım. Her maddede şifreleri parantez içerisinde veriyorum. Mesleğin vermiş olduğu bilgi güvenliği takıntıları işte :)
  1. Windows işletim sistemli bir bilgisayarı elimize alıyoruz. Kullanacağımız SD kart ve USB belleği bilgisayardan çıkarırken güvenli çıkar demeyi unutmuyoruz. Başka zaman direk çekebilirsiniz tabi size kalmış :)
  2. MEGA adresinden navigasyon SD kart içeriğini indiriyoruz (!wFqatj8s7a7LZ6-KTb7mTpVwKkZm4l46x6YPGG11zo4).
  3. MEGA adresinden txt ve .lyc uzantılı lisans dosyasının bulunduğu klasörü indiriyoruz (!ceAwj-wYelbFhTysyPwq3Q).
  4. MEGA adresinden NNGUpdateUSB.rar dosyasını indiriyoruz (!IAa5jShUwQEFPjk9ojhZs0dXa_cmc1Y1ME6dCnJ5C0E).
  5. MEGA Adresinden JCI_NNG_Tool_v1.80.rar dosyasını indiriyoruz (!MTZHN989qsIuaW1CFrcv4YYqV5GjG26KP3IRKE-ENPU).
  6. Mazda-eu.Naviextras.com - Map updates for your navigation system and more... adresinden Mazda Toolbox’ u indiriyoruz ve bilgisayarımıza kuruyoruz. Bu uygulama navigasyon güncellemelerini yapacağımız uygulamadır.
  7. Bir tane en az 8GB Class 10 SD kart ediniyoruz. (SANDISK, SDHC Ultra, 16 GB, SDSDUNC-016G-GN6IN, class 10 UHS-I gibi bir ürün olabilir). Ben Teknosa’dan 25 TL’ye aldım sanırım. Tam hatırlamıyorum. Bu SD kartı, FAT32 formatında biçimlendiriyoruz. Zaten büyük ihtimalle FAT32 formatındadır ama her durumda biçimlendirmekte fayda var.
  8. Bir tane yine FAT32 formatında USB bellek ediniyoruz. Bunun boyutu önemli değil 1GB bile olsa işinizi görecektir.
  Hazırlık aşaması bitti. Aracın NNG dosyası üzerinde CID yaması işlemini yapacağız.
  • Bu aşamada kesinlikle SD kartı araca takmıyoruz. Ne zaman takılacağınız ileriki aşamalarda yazacağım.
  • 4 numaralı maddede indirdiğimiz NNGUpdateUSB.rar arşivden çıkartıyoruz. Klasörün içinde StepOneDownloadNNG ve StepTwoUploadNNG klasörleri göreceksiniz. StepOneDownloadNNG klasörünün içindekileri (klasörü değil) USB belleğimizin içerisine kopyalıyoruz. Bu aşamada klasör içeriği aşağıdaki gibi olacaktır.
  • [​IMG]
  • USB bellekle birlikte araca gidiyoruz. Start/Stop tuşuna bir kere basıyoruz. Multimedya sistemi açıldıktan sonra USB belleği takıyoruz ve içindeki scriptlerin çalışmasını bekliyoruz. Çalışıp bittikten sonra “DOWNLOAD COMPLETE” şeklinde bir uyarı gelecek ve multimedya sistemi yeniden başlayacaktır. Yeniden başlatılmazsa, 10 saniye boyunca Mute + Nav + Back tuş kombinasyonuna basılı tutarak kendinizde başlatabilirsiniz. Bu aşamada USB belleği çıkartıyoruz. Bu aşamada yaptığımız iş, aracın orijinal NNG dosyasını elde etmektir. Aracı kapatıp bilgisayara geri dönüyoruz.
  • USB belleği bilgisayara taktığımızda config klasörü içerisinde, “jci-linux_imx6_volans-release” dosyasını göreceksiniz. Bu dosyayı kesinlikle kaybetmiyoruz. Bu aracımızın orijinal NNG dosyası olduğundan ileride versiyon güncellemesi yapacağımızda lazım olacak.
  • “jci-linux_imx6_volans-release” dosyasını bilgisayara kopyalıyoruz. 5 numaralı maddede indirdiğimiz JCI_NNG_Tool_v1.80.rar dosyasını arşivden çıkartıyoruz ve çalıştırıyoruz. Aşağıdaki resimde de görüleceği üzere, “Open File” butonu ile orijinal NNG dosyası olan “jci-linux_imx6_volans-release” yi seçiyoruz. “Options” kısmındaki “CID Patch” seçeneğini işaretliyoruz. Yukarıda indirdiğiniz CID.txt dosyasındaki değeri, text kutucuğuna kopyala yapıştır yapıyoruz. Save butonuna basıyoruz. “jci-linux_imx6_volans-release_[56.00.513B_CID_patched]” isminde bir dosya oluşuyor ve bu dosyayı kaydediyoruz. Dosya ismindeki versiyon bilgisi sizin araç versiyonunuza göre değişiklik gösterecektir.
  • [​IMG] [​IMG]
  • Yamalanan NNG dosyasının ismini, “jci-linux_imx6_volans-release” olarak değiştiriyoruz. USB belleğin içindeki her şeyi siliyoruz.
  • StepTwoUploadNNG klasörünün içindekileri (klasörü değil) USB belleğimizin içerisine kopyalıyoruz. Yamalanan jci-linux_imx6_volans-release dosyasını da USB bellekteki config klasörü içerisinde kopyalıyoruz. Bu aşamada klasör içeriği aşağıdaki gibi olacaktır.
  • [​IMG]
  • USB bellekle birlikte bir kere daha araca gidiyoruz. Start/Stop tuşuna bir kere basıyoruz. Multimedya sistemi açıldıktan sonra USB belleği takıyoruz ve içindeki scriptlerin çalışmasını bekliyoruz. Çalışıp bittikten sonra “UPLOAD COMPLETE” şeklinde bir uyarı gelecek ve multimedya sistemi yeniden başlayacaktır. Bu aşamada USB belleği çıkartıyoruz. Bu aşamada yaptığımız iş, yamaladığımız NNG dosyasını araca yüklemek ve orjinaliyle değiştirmektir. Aracı kapatıp bilgisayara geri dönüyoruz.
  Aracın NNG dosyası üzerinde CID yaması işlemini yaptık. Navigasyon SD kartını hazırlama işlemini yapacağız.
  • Daha önce FAT32 formatında biçimlendirdiğimiz SD kartı bilgisayara takıyoruz. 2 numarada indirdiğimiz, sd eu 2016.rar dosyasını arşivden çıkartıyoruz.
  • sd eu 2016 klasörünün içindekileri (klasörü değil) SD kart içerisine kopyalıyoruz. Kopyalama sonucunda SD kart içeriği aşağıdaki gibi olacaktır.
  • [​IMG]
  • SD kart içindeki license klasörü içinde yer alan, “jci_mazda_feur_14q2_hm_fpa_fsp_hnr_dem_3dlm_3dc_poi_spc_ph_tts_vr_jv_lb_nmwxgqmn45xy4vfbmc4vdw3p73.lyc” dosyasını, 2 numaralı madde de indirdiğimiz .lyc uzantılı dosya ile değiştiriyoruz. SD kartımız hazırlanmış oluyor.
  • SD kartı aracımıza takıyoruz. Navigasyonu açıyoruz. Uygulama açılacaktır. Ama haritanın görünmemesi gibi bir problem olabilir. Eğer harita görünmezse, SD kartı çıkartıp tekrar bilgisayarımıza takıyoruz ve indirip kurduğumuz Mazda Toolbox uygulamasını açıyoruz.
  • Mazda Toolbox’un kartınızı tanıyıp analiz edene kadar bekliyoruz. Mazda Toolbox içerisinde isterseniz kendinize hesap da oluşturabilirsiniz. Hatta kurulum yaptığınız tarih itibariyle güncelleme varsa onu da yapabilirsiniz J
  • SD kartı bilgisayardan çıkartıp tekrar aracımıza takıyoruz ve Navigasyonu açıyoruz. Hayırlı olsun 2200TL değerinde navigasyonunuz oldu. Güle güle kullanın.
  [​IMG]

  Önemli Not:
  Eğer daha sonra aracın versiyonunu güncellemek isterseniz orijinal NNG dosyasını araca geri yüklemeniz gerektiğini unutmayınız. Bu işlemi yapmadan önce de SD kartı çıkarmalısınız. Güncelleme yaptıktan sonra tekrar NNG yamalama işlemini yapmanız ve SD kartı tekrar formatlayıp tekrar hazırlamanız gerekmektedir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Haziran 2016
  canegos, ediz07, deve ve 11 kişi daha bunu beğendi.
 2. ktaskan

  ktaskan Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2017 M3 Dizel Power
  Araç Renk ve Tip:
  Kül Grisi - Sedan
  Eline sağlık Tunahan, en ince detayına kadar açıklamışsın.
   
  telal64 bunu beğendi.
 3. telal64

  telal64 Sessiz

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  Mazda 3 Sedan
  Araç Renk ve Tip:
  Sedefli İnci Beyaz
  Eyvallah abi elimden geldiğince :)
   
 4. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Bilgilendirme için teşekkürler. :) Bir kez daha uyarma gereği duyuyorum... Meydana gelebilecek en küçük olumsuzluklardan işlemi yapanlar sorumludur...

  Doğması muhtemel idari ve hukuki işlemlerden mazdagaraj sorumlu tutulamaz. :)
   
  telal64 bunu beğendi.
 5. telal64

  telal64 Sessiz

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  Mazda 3 Sedan
  Araç Renk ve Tip:
  Sedefli İnci Beyaz
  Aynen katılıyorum konu içeriğini de bu şekilde güncelledim.
   
  domestos bunu beğendi.
 6. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
  Er yada geç bu olacaktı zaten. Teşekkürler.
   
  telal64 ve domestos bunu beğendi.
 7. grafff

  grafff Aktif

  Ah bi de skyacvite mazdamız olsa :D
   
  domestos ve telal64 bunu beğendi.
 8. Uyumsuzelement

  Uyumsuzelement Sessiz

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  Mazda6
  Araç Renk ve Tip:
  Soul Red
  emeğine sağlık mis olmuş misss :)
  mazda6 larında aynı sisteme sahip olduğunu varsayarak en kısa zamanda bu işlemi yapmak için hazırlıklara başlıyorum :)
   
  telal64 ve domestos bunu beğendi.
 9. telal64

  telal64 Sessiz

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  Mazda 3 Sedan
  Araç Renk ve Tip:
  Sedefli İnci Beyaz
  Infotainment sistemi mazda 3 6 cx3 ve cx5 de aynı benimde anladığım kadarıyla. Ama buradaki dosya ve yamalama işlemi Mazda 6 içinde birebir uyar mı bir kontrol etmek gerekir diye düşünüyorum.
   
 10. Murat

  Murat Aktif

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  2011 - Mazda 3
  Araç Renk ve Tip:
  Dizel Toruing
  Bulunmaz nimet :) elinize sağlık :)
   
  telal64 bunu beğendi.
 11. Uyumsuzelement

  Uyumsuzelement Sessiz

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  Mazda6
  Araç Renk ve Tip:
  Soul Red
  lukasz nin mazda3 için yaptığı mazda media player tüm özellikleriyle çalışıyor benim6 da birazda ona güvenerek yapıcam sanırım en kötü screen mirroring ile devam ederiz:)
  hatta bu sabah arama yaparken buldugum videoda aynı senin anlattığın gibi işlem yaptılar 6da da
   
  telal64 ve domestos bunu beğendi.
 12. Uyumsuzelement

  Uyumsuzelement Sessiz

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  Mazda6
  Araç Renk ve Tip:
  Soul Red
  yalnız ben dosyaları indiremiyorum üyelik açmama rağmen
   
  telal64 bunu beğendi.
 13. telal64

  telal64 Sessiz

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  Mazda 3 Sedan
  Araç Renk ve Tip:
  Sedefli İnci Beyaz
  Hemen deneyeyim.
   
 14. telal64

  telal64 Sessiz

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  Mazda 3 Sedan
  Araç Renk ve Tip:
  Sedefli İnci Beyaz
  Ben de şimdi logout oldum denedim parantez içlerinde verdiğim şifreyle linki çözdüğümde download sayfasına başarıyla geliyorum. Buradan sonraki kısım mega upload sitesiyle ilgili bir durumdur.
   
 15. Uyumsuzelement

  Uyumsuzelement Sessiz

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  Mazda6
  Araç Renk ve Tip:
  Soul Red
  birkaç kez kesmesinin ardından şimdi indirmeye başlayabildim sanırım tüm dosyaları bu hızda 3 güne tamamlarım cumaya doğru sonucu bildiririm :) sözde ışık hızında fiber internetim var
   
  domestos ve telal64 bunu beğendi.
 16. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Bu işe kafa yoracaklar için harika bir konu olmuş, teşekkürler Tunahan
   
  telal64 bunu beğendi.
 17. hagakure

  hagakure Aktif

  Şehir:
  İstanbul / Kadıköy
  Araç Markası:
  2004 Mazda 6
  Araç Renk ve Tip:
  Şampanya-Sedan
  Paylaşım için teşekkürler.
   
  telal64 bunu beğendi.
 18. Uyumsuzelement

  Uyumsuzelement Sessiz

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  Mazda6
  Araç Renk ve Tip:
  Soul Red
  şimdiiii bi noktada tıkandık,
  şöyleki usb ile yapılan işlemler başarılı, kartıda gerektiği gibi hazırladım lakin kartı takıp navigasyonu açınca yükleniyor ibaresi geliyor öyle dönüp duruyor,mazda toolbox ta ne yapmamız gerek tam olarak bu karta acaba
   
 19. Uyumsuzelement

  Uyumsuzelement Sessiz

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  Mazda6
  Araç Renk ve Tip:
  Soul Red
  kartı usbden baglı bir card okuyucu ile bağlıyorum pc ye,toolbox ı açıyorum bir süre bekleyip SD KARTINIZI TAKINIZ diye bir uyarı alıyorum
   
 20. telal64

  telal64 Sessiz

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  Mazda 3 Sedan
  Araç Renk ve Tip:
  Sedefli İnci Beyaz
  Şöyleki kartı ilk taktığınızda navigasyon uygulaması açıldı harita yüklenmediyse kartı çıkartıp bilgisayara takıyorsunuz. Daha sonrada mazda toolboxu açıyorsunuz. O kartı analiz ediyor. Bu bilgisayarın internet bağlantısının olduğuna da emin olun. Analiz biraz uzun sürebiliyor. Analizle ilgili bilgileri sol altta uygulama veriyor. Analiz bittikten sonra kartı araca taktığınızda navigasyon sorunsuz açılacaktır.
   
  kadir, ezmocesteri, domestos ve 1 kişi daha bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş