Mazda 3 BM Skyactiv Motor Yağı Azaltması

mazdalove

Sessiz
Araç Markası
2014-Mazda3 BM
Araç Renk ve Tip
Black-Motion-Sedan
Merhaba arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi aracımda motor yağı anormal seviyelerde azalma gösteriyor. İlk 10,000 km bakımında açıkçası kontrol etmedim . Fakat ilk bakımdan sonra özellikle 20,000 bakımı ve 30,000 bakımı yaklaştığında motor yağını kontrol ettiğimde ortalama 2 lt yağın azaldığını gördüm :eek:. Aracım şu an 30,000 bakımı gelmiş durumda ama bu hafta araca sürekli ihtiyacım olduğundan bakımını henüz gerçekleştiremedim. Az önce de motor yağını kontrol ettim çubukta ki seviye en dipteydi . Bende ailem yola çıkacağından (babam pek araçtan ve motordan anlamadığı için)mevcut yağın üstüne takviye yaptım. Bu gibi bir durumu fark eden forum üyelerimiz oldu mu açıkçası merak ettim . Pazartesi günü servise hem bakıma gideceğim hemde bunu soracağım . Bir şey daha söyleyeyim , yaklaşık 300 km kadar aracın hava filtresini çıkarmıştım. Onunla alakası olabilir mi ? İyi forumlar hayırlı hafta sonları diliyorum herkese

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Forumda Yeni Mazda 3 veya skyactive motorlu aracı olanlar için böyle bir durum söz konusu olmadı.

Hava filtresi olmadan kullanmanın elbette araca olumsuz etkileri olur ama yağ eksiltirmi bilemedim.

Bakıma girince belli olur. Geçmiş olsun diyelim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Daha önce hiç duymadım böyle bir şikayet...

Serviste durumu dile getir bence ileri kilometrelerde sorun daha da büyüyecektir.

Skyactiv farklı mı bilmiyorum ama 10 binde yarım litre eksiltme normal kabul edilir... Sende bu durum iki katı olmuş...

Hangi mantık veya bilgi ile hava filtresini çıkardın bilmiyorum ama çok gereksiz bi uygulama olmuş... Etkisi nedir bilemiyorum ama yanma odasına temiz girmeyen hava buna sebep olmuştur/olmamıştır diyebilme tecrübesine sahip değilim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yagin eksilttigini nasil anladiniz nasil kontrol ettiniz bu konuda bilgi verirseniz sanirimki kontrol sirasinda bi yanlislik vardir diye tahmin ediyorum

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yagin eksilttigini nasil anladiniz nasil kontrol ettiniz bu konuda bilgi verirseniz sanirimki kontrol sirasinda bi yanlislik vardir diye tahmin ediyorum

Herkesin yaptığı şekilde yağ çubuğundan kontrol yapılmış Kadir... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Geçmiş olsun, akılsız başın cezasını cebiniz çekecek. O 300 km boyunca her türlü pislik girdi motora ve bi güzel pistonu gömleği çizdi haliyle yağ yaktırmaya başladı.

Yapabileceğiniz tek şey yağı kalınlaştırmak, o da işe yaramazsa dünyada ilk olur heralde motoru açtıracaksınız.

Araca yazık vallahi. Eşşek niyetine de böyle binilmez ki.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun, akılsız başın cezasını cebiniz çekecek. O 300 km boyunca her türlü pislik girdi motora ve bi güzel pistonu gömleği çizdi haliyle yağ yaktırmaya başladı.

Yapabileceğiniz tek şey yağı kalınlaştırmak, o da işe yaramazsa dünyada ilk olur heralde motoru açtıracaksınız.

Niyetin bu olduğunu tahmin etmiyorum, ihtimal dahi vermiyorum, kulaktan dolma veya kendince bir şeyler düşünerek yapılmış uygulama olabilir...

mazdalove

Sessiz
Araç Markası
2014-Mazda3 BM
Araç Renk ve Tip
Black-Motion-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Evet herkesin yaptığı gibi yağ çubuğu ile kontrol ettim . Bunu kontrol etmek için özel bir donanıma ihtiyaç olmadığı kanısındayım. Bunu her araç sürücüsü bu şekilde yapar. Servis bile yapıyorsa :)

Hava filtresini çıkarma amacım bir performans filtresi ile değiştirmekti. Bunu da uygun filtre bulamayınca vazgeçtim. Araca eşşek niyetine binilse dahi herşeyden önce eşşeğe nasıl binileceğini bilmek lazım . Binmeyi bilmezseniz eşşekte sizi üstünden atar. Üstelik bahsi geçen 300 kmlik mesafe 20,000 bakımından önceydi , 20,000 den sonra böyle bir girişimim olmadı bile.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hava filtresini çıkarma amacım bir performans filtresi ile değiştirmekti. Bunu da uygun filtre bulamayınca vazgeçtim. Araca eşşek niyetine binilse dahi herşeyden önce eşşeğe nasıl binileceğini bilmek lazım . Binmeyi bilmezseniz eşşekte sizi üstünden atar. Üstelik bahsi geçen 300 kmlik mesafe 20,000 bakımından önceydi , 20,000 den sonra böyle bir girişimim olmadı bile.
Eşeği katırı bi kenara bırakalım da; sorunun nasıl ve ne şekilde çözüme kavuşacağına odaklanalım...

Bu durumu servise aktarın ama hava filtresiz kullanım olduğunu beyan ederseniz garanti kapsamına girmeyebilir, bu durum tamamen sizinle alakalı artık, bu konuda yorum yapmayı istemiyorum, kişisel tercihe girer bence...

Eğer aşırı derecede yağ eksiltme devam ederse garanti kapsamında bir şeyler yapılacaktır diye tahmin ediyorum. 10 bin kilometrede alt çizgiye inmesi de normal bir yağ eksiltme değil...

Gelişmeleri bekliyoruz. Kolaylıklar...

mazdalove

Sessiz
Araç Markası
2014-Mazda3 BM
Araç Renk ve Tip
Black-Motion-Sedan
Eşeği katırı bi kenara bırakalım da; sorunun nasıl ve ne şekilde çözüme kavuşacağına odaklanalım...

Bu durumu servise aktarın ama hava filtresiz kullanım olduğunu beyan ederseniz garanti kapsamına girmeyebilir, bu durum tamamen sizinle alakalı artık, bu konuda yorum yapmayı istemiyorum, kişisel tercihe girer bence...

Eğer aşırı derecede yağ eksiltme devam ederse garanti kapsamında bir şeyler yapılacaktır diye tahmin ediyorum. 10 bin kilometrede alt çizgiye inmesi de normal bir yağ eksiltme değil...

Gelişmeleri bekliyoruz. Kolaylıklar...

Pazartesi günü servis çıkışı gelişmelerden haberdar ederim . Konuyla ilgili cevap veren herkese ayrıca teşekkürler

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Herkesin yaptığı şekilde yağ çubuğundan kontrol yapılmış Kadir... :)
Tabi cubukdan bakilacakda
-Arac durur durmaz mi bakildi yagin suzulme suresi goz onune alindimi ?
-arac duz bir zeminde mi?
Gibi etkenler cubukda yaniltmaya neden olabilecegini kast etmistim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
O motor garantiden işlem yapılır ama piston gömlek üstündeki çizikler görülürse kullanıcı hatası derler. İllaki anlaşılır.

Eşek, at binmesini bilmeyeni üstünden atar ama bizim eşekler, atlar ağzı var dili yok. Sorununu ancak ilk sahibi satıp da 2. Sahibi aldığından sorun çıkartarak söyleyebiliyor

Son düzenleme:

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
bu motorun bu kadar yağ azaltması anormal, geçen ay yağı kendim değiştirdim 14.000 km'de neredeyse gram yağ eksilmemişti.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Filtresiz kullanılan 300 km boyunca mutlaka motor içine çok küçük ölçülerde olsa da toz toprak yol yüzeyinde kalan kalıntılar diğer araçların rüzgarı etkisi ile girmiştir.Geçmiş olsun umarım motor indirilecek kadar ciddi sorun yoktur..

mazdalove

Sessiz
Araç Markası
2014-Mazda3 BM
Araç Renk ve Tip
Black-Motion-Sedan
Tabi cubukdan bakilacakda
-Arac durur durmaz mi bakildi yagin suzulme suresi goz onune alindimi ?
-arac duz bir zeminde mi?
Gibi etkenler cubukda yaniltmaya neden olabilecegini kast etmistim.

Evet araç düz zeminde iken , motorun yağı süzmesi için ortalama 10 dk bekleyip o şekilde ölçüm yapıldı. Birde edit yapayım , bahsi geçen 300 km mesafe için hava filtresi farklı filtre kullanıldı yani tamamen filtresiz kullanım söz konusu değil.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet araç düz zeminde iken , motorun yağı süzmesi için ortalama 10 dk bekleyip o şekilde ölçüm yapıldı. Birde edit yapayım , bahsi geçen 300 km mesafe için hava filtresi farklı filtre kullanıldı yani tamamen filtresiz kullanım söz konusu değil.
Filtre varsa, sorunun kaynağı olması çok zayıf bir ihtimaldir bence...

Üst Alt