Mazda 3 BM Skyactiv LPG

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yeni Mazda 3 Skyactiv için LPG uygulaması var mı?

Bu soru bazıları için çok erken olabilir ama zamanla bu uygulama Türkiye'de olacaktır... RX-8'e bile LPG sistemi uygulandığı düşünülürse; skyactiv için hayli hayli olur diyorum...

Şu haliyle; benzin enjektörlerine uygulama yapılarak lpg enjektörleri devre dışı bırakılarak montaj yapılıyor... Yakıt yani Lpg için ayrı bir sistem kurularak yanma odasına gönderilmiyor, doğrudan benzin sistemi ile ortak kullanılıyor, dolayısı ile hem güç kayıpları önlenmiş hem de bazı sorunların önüne geçilmiş oluyor...

Fiyat olarak yaklaşık 6-7 bin lira telaffuz edilmişti ama doların ateşi o zaman bu kadar yüksek değildi... Tahminen; böyle bir sistem için günümüzde 10 bin lira fatura çıkabilir...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
olabilir aslında yeni sistemin yaygınlaşması ve kullanıcı yorumları önemli.

Lpg sisteminin yüzde 40 tasarruflu olduğunu kabul eder isek 10.000 tl nin amorti edilmesi için 25.000 tl lik benzin kullanımı sonrası bu tutar elde edilebilir. Yani 5.5 ton yakıt alımında.. 100 km de 5.5 lt tüketim kabul edersek araç kendini 100.000 km de amorti eder bu arada 1 kez üst kapak rektefiye yada değişmesini de yok saydım..
Eşittir bu paralara şuan için mantıklı gelmedi benim için..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Lpg sisteminin yüzde 40 tasarruflu olduğunu kabul eder isek 10.000 tl nin amorti edilmesi için 25.000 tl lik benzin kullanımı sonrası bu tutar elde edilebilir. Yani 5.5 ton yakıt alımında.. 100 km de 5.5 lt tüketim kabul edersek araç kendini 100.000 km de amorti eder bu arada 1 kez üst kapak rektefiye yada değişmesini de yok saydım..

Üst kapağa olayı nereden bağladın ki? ::)

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Araca LPG'li binmenin tdı başka ama, gerçekten evladiyelik alırsak arabayı değer yoksa 3 5 yıl sonra satacaksak daha pahalı gibime geliyor.

Bu arada bunların dizelinden hala bir haber yok değil mi? aslında bir önceki kasanın dizeli de çok iyiymiş kullananların dediklerine göre bari ondan devam etselerdi. :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben o kadar parayı bu sisteme vereceksem subap garantisi isterim... :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu lpg sisteminde araç ilk çalışmayı da lpg de yapıyor. Sistem aracın kendi yakıt hattını kendi benzin enejktörlerini kullanıyor vs. fiyatı da Türkiye'ye ilk geldiği zamanlar 6.000 civarıydı şuan biraz göz attım 6500 civarı. Şuana kadar benim gördüğüm taktıran yeni Mazda 3 yok. Olmadığı için olup olmama konusunda da net bir şey yok. Çünkü skyactiv motorlar başka markada kullanılmıyor yapısı itibariyle dünyada tek diyebiliriz.
Sistem Prins DİRECT LİQUİ MAX idi sanırım.

Şöylede bir yazı buldum katılırsınız katılmazsınız okumanızı tavsiye ederim :)
direct-liquimax-sistemi-almamak-icin-10-neden

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Arkadaşım iki yıl önce 1.4 tsi tiguanı km de 70-80 kr. Yakmaya başlayınca vialle nin sıvı lpg sistemini 4.000 tl ye taktırmıştı. İlk başlarda ciddi motor arızalarıyla boğuştu ama şimdi memnun yakıtı %50 düşürmüş.

Bence skyactive motora lpg uygulaması çok gereksiz. Zaten 2.0 lık cx-5'in ortalama yakıt tüketimi 7.5- 8 lt civarı, 1.5 mazda 3 ün ise 5.5- 6 civarı insan neden bu kadar para verip lpg taktırıp beraberinde bir sürü problem sahibi olsun ki

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
İlgili arkadaşlara bilgi vermek açısından yazıyım.
Prins Direct LiquiMax Sistemi, yani sıvı LPG kiti Mazda 3 1.5 skyactive motorlara uygulanabilmektedir. Kitin Türkiye'ye gelip gelmediğine emin değilim, fakat 1 hafta önce prinsin hollanda kendi sitesinde uyumlu araç listesinde görmüştüm skyactive motoru.

Skyactive motorun sıkıştırma oranı yüksek biliyoruz ki, LPG'nin de oktan sayısı benzine göre daha yüksektir. Ayrıca ek bir sistem kullanılmadığından orijinal sistemde delme vs. olmamaktadır. Tamamen motorun kendi enjektörleri kullanılmaktadır. Haliyle silindir içine püskürtülme esnasında LPG sıvı halden gaz hale geçerken etrafından ısı çekeceğinden subapları soğutacaktır, bu da subap yakma sorununun çok daha uzun süreler sonra oluşacağını düşündürmektedir. (Teorik olarak) Zaten subap yanasıya kadar da o masrafın kat kat fazlası kâr edilmiş olur.

Ankara'da Quattro Garage, Kocaeli'de Yıldız Otogaz işinin ehli insanlardır, detaylı bilgi aranarak alınabilir. 24 haziranda Ankara'da Quattro Garage'a gideceğim kısmetse, o esnada Bekir Bey'le de sohbet ederim bu konu hakkında.

Benzin fiyatları artarken, benzinde kullanmak zor. LPG hem temiz, hem çevreci bir yakıt. Kötü yanma sebebiyle kurum da oluşturmaz, fakir karışım olmadıkça katalitik konvertöre de zarar vermez.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Detaylı bilgileri bekliyor olacağız hocam, teşekkürler... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Evet Prins yetkili servisi Kocaeli'deki Yıldız Otogaz'dan Sönmez ustaya sordum durumu.

Mazda 3 skyactiv-g 1.5 araca lpg dönüşümü yapılıyor bir problem yok
smile.gif
Direct LiquiMax Sistemi uygulanmakta fiyatı 7.200 vadeli 6800 nakit fiyatı .

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bilgilendirme için teşekkürler hocam... Fiyatı biliyordum az çok. Artış olmamış demek...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Skyactiv koklluyor ama daha az tükettirmek varken ne gerek. 7000 tl lpg yi zaten kimse taktırmaz aracına, gider dizel alır. Fakat düşünüyorum skyactiv az yaksa da ben lpg ile daha az yakıyorum. :) Ayrıca yaza doğru benzin yine 5 tl yi görür. Bu vergiler yüzünden lpg candır.
Uzun yolda 90 sabit hızla 7-7.5 lt lpg yakıyorum. Mazda skyactiv otomatik de 5 lt benzin yakıyor. Arada hala 3-5 kuruş fark var. Yüksek hızda bu aradaki kuruş farkı da artacaktır.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Skyactiv koklluyor ama daha az tükettirmek varken ne gerek. 7000 tl lpg yi zaten kimse taktırmaz aracına, gider dizel alır. Fakat düşünüyorum skyactiv az yaksa da ben lpg ile daha az yakıyorum. :) Ayrıca yaza doğru benzin yine 5 tl yi görür. Bu vergiler yüzünden lpg candır.
Uzun yolda 90 sabit hızla 7-7.5 lt lpg yakıyorum. Mazda skyactiv otomatik de 5 lt benzin yakıyor. Arada hala 3-5 kuruş fark var. Yüksek hızda bu aradaki kuruş farkı da artacaktır.
Dediğin sistemi 2011 m6 için yaptırırım ancak...Düz vites bir skyactiv m3 için maceradan başka bişey değil...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Lpg tabi ki ekonomik ama 7 bin farkı lpg ye verip aracın genleriyle oynayacağına, dizel in farkına verip torkun dibine vururum

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Lpg tabi ki ekonomik ama 7 bin farkı lpg ye verip aracın genleriyle oynayacağına, dizel in farkına verip torkun dibine vururum
Aynısını dedim zaten. :) Aklı başında kimse 7bin tl verip lpg taktırmaz.

7000 tl lpg yi zaten kimse taktırmaz aracına, gider dizel alır.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bugun lavota servisine 2014 mazda3 e lpg montaji hic yapilmismi diye sordum sistemden baktilar yapilmamis lavota tarafindan dedi ama italyadan gonderilen listede lpg kitimiz uyumlu listede var dedi.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
bence'de skyactive motorda lpg'ye gerek yok. yaklaşık 1 aydır şehir içi sakin kullanmaya başladım, yakıt tüketimi 9.4'den 8.3'e düştü buda 34-36 kuruş yapar daha ne olsun. birçok 1.4 benzinli arabadan az yakıyor.

Üst Alt