Mazda 3 BM Skyactiv Hoparlörlerden Gelen Hışırtı

telal64

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Sedan
Araç Renk ve Tip
Sedefli İnci Beyaz
Herkese Merhabalar,

2014 Model Mazda 3 Power donanım sahibiyim. Power donanım paketinde bildiğiniz üzere Bose ses sistemi mevcut. Ses sisteminin kalitesine söyleyecek söz yok :) Fakat benim bir problemim var. Malumunuz üzere müzik sistemi tamamen kapatılamıyor ancak sessize alınabiliyor. İşte tam bu noktada sessize aldığımda araç içerisinde hoparlörlerden hışırtı geliyor. Trafikteyken pek anlaşılmıyor belki ama özellikle park ederken ve sessiz bir ortamdayken baya rahatsız edici oluyor. Benim sorum, aynı donanım paketi ve üstüne sahip Mazda 3 araçlarında bu problemi yaşayan var mıdır? Eğer varsa ve bir şekilde çözüm üretildiyse ne yapmak gereklidir? Teşekkürler.

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Ses kumandasına basıp sessize alınca hiç ama hiç bu şekilde rahatsız edici bir ses veya hışırtı veya en ufacık ekstra bişey duymadım bugüne dek. Geçmiş olsun, servise danışmakta fayda olabilir.

telal64

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Sedan
Araç Renk ve Tip
Sedefli İnci Beyaz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aynen haklısınız bencede hiç ses gelmemesi lazım. Teşekkür ederim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sistemi etkileyen bir şeyler var. Kablo ezilmesi gibi... Müzik tesisatı yapan yerlerde ölçüm yapılabilir ama garantiden dolayı sen servise göster derim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
O hışırtının nedeni şaseden de kaynaklı olabilir, hiç sanayide elletmeyin aracınızı, servise gösterin. Yurtdışı forumları da aranabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bose ses sistemini kullanmadığım ve detaylı olarak incelemediğim için @ktaskan ın söyledikleri üzerinden gidiyorum... Kendinin yazmasını isterdim ama neyse...

Ses sisteminde anfi var ve sistem off konumuna alınmadığı için sadece mute konumuna alınıyor ve anfi hoparlörlere sinyal göndermeye hatta yüksek derecede (anfi bu borumu) :) sinyal göndermeye devam ettiği için bu ses hoparlörlerden geliyor ve gayet normal...

Her şeyi düşünen mühendislik neden off değil de mute konumuna sistemi alır anlamış değilim, ya da; vardır bir hikmeti biz bilmiyoruz... :)

Sesin kesilmesi için mute tuşuna off modu eklenebilir, diye tahminde bulunuyorum. Olmayabilir de; elektronik işinden anlayanlar bu tahmini yorumlayabilir...

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Eğer telefonla bağlantı yapılıyorsa konuşmanın yapılabilmesi için müzik sisteminin açılmaması için yapılmış olabilir belki.

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Madem konu açıldı sorayım. Mazda 3'lerde Power donanımından aşağıdaki donanımlarda ses sistemi ne kullanılıyor? Ben yanlış anlamadıysam BOSE sadece Power donanımına has?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Madem konu açıldı sorayım. Mazda 3'lerde Power donanımından aşağıdaki donanımlarda ses sistemi ne kullanılıyor? Ben yanlış anlamadıysam BOSE sadece Power donanımına has?
Bose olmayan ses sistemi kullanılıyor... :) Bose; Power ve Power Sense lerde var.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok açıklayıcı bir cevap oldu :D ama bu olmayan sistemin ismi cismi markası parkası yok mu?
Pioneer, Sony, Alpine gibi standart müzik sistemi markaları var ve birde üst segment diyebileceğimiz Bose, Harman Kardon gibi markalar var...

Ortalama araçlara konulan sistemler standart müzik sistemlerinin (markalarının) ürettiği ve genelde üzerinde marka olmayan (fason da denilebilir) ama ortalama bir firmaya ürettirilen sistemler oluyor. Fakat; üst donanım ve prestijli segmenttekiler de; Bose gibi Harman Kardon gibi markaları koyuyorlar...

Durum bundan ibaret.

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Vay arkadaş..Adam bari Refleks donanımınada koyar. Tamam bir audiophile değiliz ama kaliteli sesi kim istemez. :(

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Vay arkadaş..Adam bari Refleks donanımınada koyar. Tamam bir audiophile değiliz ama kaliteli sesi kim istemez. :(
Bu konuda en bonkör yine Mazda denilebilir... Dijital klimayı opsiyona koyan D segment markalar var maalesef...

Bose yok diye standart müzik sistemi vasat anlamı çıkmasın sakın... Bende standart sistem var ve bir çok ortalama marka ve sisteme beş basar... Bose ise; standart sistemin bir tık üzeri, bırakın da üst donanımlarda veya D segmentlerde ilave edilsin... :)

telal64

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Sedan
Araç Renk ve Tip
Sedefli İnci Beyaz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Herkese cevapları için çok teşekkür ederim. Bence de aracı servise götürüp bir göstereyim. Yurt dışındaki forumlarda da bu problemi yaşayanlar var. Servis işleminden sonra sonucu yine buraya yazarım.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
En mantıklısı servise danışmak. Bir çözüm bulurlar.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu konuyla ilgili 2 konuya baktım. Birinde aktif gürültü engellemeden kaynaklı olabileceği yazılmış. Skyactivlerde aktif gürültü engelleme var mı? Varsa bu tarz bir ses normal.
İkincisinde de audiopilot ayarlarıyla oynayarak bu sesin duyulurluğunu azaltmış biri, sadece hoparlöre kulak dayayınca duyabiliyormuş. Ayarlarla oynamakta fayda var.
Öteki biri de, hoparlörden geldiğine emin misiniz, otomatik klimanın sıcaklık sensörü fanından olabilir demiş.

dr_azoom

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mps - Power
Herkese Merhabalar,

2014 Model Mazda 3 Power donanım sahibiyim. Power donanım paketinde bildiğiniz üzere Bose ses sistemi mevcut. Ses sisteminin kalitesine söyleyecek söz yok :) Fakat benim bir problemim var. Malumunuz üzere müzik sistemi tamamen kapatılamıyor ancak sessize alınabiliyor. İşte tam bu noktada sessize aldığımda araç içerisinde hoparlörlerden hışırtı geliyor. Trafikteyken pek anlaşılmıyor belki ama özellikle park ederken ve sessiz bir ortamdayken baya rahatsız edici oluyor. Benim sorum, aynı donanım paketi ve üstüne sahip Mazda 3 araçlarında bu problemi yaşayan var mıdır? Eğer varsa ve bir şekilde çözüm üretildiyse ne yapmak gereklidir? Teşekkürler.

Ankarada iseniz gelin yardımcı olalım

Üst Alt