Mazda 3 BM Skyactiv Genel İnceleme

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Parayı verenin adaleti bile çaldığı bu ülkede ne kadar objektif test yapılması beklenir ki...

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Haftasonu İstanbul-Ankara yolculuğu yaptım. Cuma akşamı tek kişi yola çıktım, 90-100 arası çok sakin bir kullanımla gittim. Ortalama tüketim 5.4 litre oldu. Bu yolu otobüs, minibüs, şirket aracı, arkadaş aracı, mazda 626, mazda 3 sedan manuel, mazda 3 hb otomatik, golf, a4, jetta gibi araçlarla defalarca gittim. Koltuklarında en rahat ettiğim araç A4 ile birlikte yeni Mazda 3 oldu. İlginçtir ki CX-5'in koltuğundan sonra showroomda büyük hayal kırıklığı yaratmıştı bende koltuklar. Keşke oturma minderi CX-5'teki kadar uzun olsaydı. Bacakların altını daha iyi doldururdu. Ama gerçekten koltuklar özellikle uzun yolda çok rahatlar ve yorgunluğu büyük ölçüde alıyorlar. Üstelik molayla birlikte 5 saat civarı sürmesine rağmen.

Bose'yi RX-8'de uzun yolda duyamıyordum. Düşük volumde yol sesi bastırıyordu, sesi açınca da rahatsız ediyordu. Tweeter'lar da direkde olduğundan mıdır nedir bir türlü istediğim sesi vermiyordu. Yeni Mazda 3'te bu sıkıntı yok. Gayet temiz bir şekilde ön konsola gömülü hoparlörlerden tizler, kapı içlerinden de baslar geliyor. Yalıtım da daha iyi olunca müzik sistemi beklediğimden daha iyi diyebilirim.

Bu arada infotainment sistemi cep telefonu bağlandığnda kontakları ve son aranan numaraları da aktarıyor. Direk ekrandan seçim yaparak arama yapabiliyorsunuz, güzel olmuş. RX8'de kontakları almıyor arama geldiğinde de sadece numarayı gösterebiliyordu.

Kızılcahamam yakınlarındaki bir mola yerinde durdum. Benim aracın yanında başka bir araç vardı, ben dışarıda beklerken bir süre sonra sahipleri geldi, iki bayan. Yıkamacıya bir bakabilir misiniz diye seslendiler, yıkamacı gitti, şu aracın markası ne Mercedes ise 50 lira kazanacağım dedi bir tanesi. Yıkamacı Mazda dedi, peh deyip gittiler. Artık 50 lira kazanamadığına mı pehledi markayı mı beğenmedi anlamadım ama ilginç bir anı oldu:)

Yolda özellikle rampa çıkışlarında cruise kontrol olayı can sıkıyor. Şöyleki 120'ye sabitlediniz diyelim, rampalarda o hızı koruyabilmek için 4-5 bin devir civarına çekecek uygun bir vitesi seçiyor. Bu da uzun yolda pek şık olmuyor tabi. Oysa kendim kullandığımda gaza sabit basarak rampaya 120 civarı gelip 90'la çıkarsam hem gürültü duymuyorum hemde zorlamıyorum aracı.

Mustafa abi arabayı almadan lastikleri aldığımdan enterasan olduğumu söyledi ama çok daha büyük bir enterasanlık yapmıştım aslında, Falken'leri Ankara'ya babamlara yollamıştım direk :D Araç gelmediğinden bizim binada da koyacak yer olmadığından Ankara'ya yollamıştım. Neden öyle bir saçmalık yaptım bilmiyorum, depo var babamların apartmanda bende 6 ayda bir arabayla gider değiştiririm nolcak demiştim:) Lakin bu lastik değiştirme işi tam bir komedi ve gerilim oldu Ankara'da.

Lastikleri alıp civardaki lastikçiye girdik babamla. Sağ arka Dunlop'u söktü, ama bir türlü Falken'i oturtamadı janta. Şu dönerek lastiği janta oturtan zımbırtı tam geçti derken jantın diğer tarafından lastiği atıyordu. Abi lastiğin kenarı çok sert ondan olmuyor dedi. Bende baktım hakikaten sert ve "extra load" ibareli olduğundan normal dedim. Bu baya bir uğraştı bir ara baktım lastiği yaracak. Dedim olmuyorsa bırak, dur abi dedi aldı balyozla lastiğe vurmaya başladı janta geçirmek için. Napıyorsun yahu deyip bıraktırdım, tak eski lastiğimi gidiyorum dedim. Dunlop'u tekrar taktırıp çıktım oradan. Bu arada bagajda tamir kitinin olmadığını farkettim. Bayiyi aradım nasıl olmaz falan dediler valla yok dedim. Yedek lastik yerine koydukları köpükte ona uygun bir yer yapmışlar ama orası boş. 5 dakika sonra aradılar çok özür dileriz burda kalmış sizin kit! Birincisi kit oradaysa neden daha önce aramıyorsun, ikincisi o kit neden bagajdan çıkıyor? Tamam bir ara alırım deyip kapattım, o andaki dert daha büyük olduğundan uğraşmadım. Söküp taktığı arka lastiğe 30 hava bastı bende tekrardan söktüreceğimden birşey demedim. Normalde 33 olması gerekiyor. 150-200m sonra lastik basınç uyarı sistemi öttü. 33'den 30'a düşmesini sensörsüz bir şekilde anlaması hoşuma gitti, sistemi de test etmiş olduk arada:)

Bu arada içimde bir şüphe de oluştu acaba lastikte gerçekten bir yamuk mu var diye. Distribütör Abdülkadir Özcan'ın Ankara merkez ofisini arayıp durumu anlattım. Çok şaşırdı ve öyle birşey duymadım hiç dedi, büyük bayilerinden birinin telefon ve adresini vererek oraya bekliyoruz dedi. Bayiye girdim lastikleri verdim elimi yüzümü yıkayacak bir yer aradım. Tam bir eziyete dönüşmüştü lastik takma işi. Sonra nasıl takacaklar, hatalı mı vs diye düşünürken aşağı inip bakayım dedim. Çocuk 5 dakikada iki jantı takmıştı bile. Durumu anlattım böyle böyle takamadılar dedim, bir aparat gösterdi ve jant büyük olduğundan takamamıştır bu yoksa dedi. Aferin genç dedim, abi hatta gözümü kapat üçüncüyü öyle takayım bak dedi (millet de hemen bir showman'lik durumuna giriyor iki övünce:)) Yok dedim sen gözün açık tak biran önce gideyim:) Basit bir lastik takma işi 2-3 saat eziyete dönüştü resmen. Neyseki hallettim, eski lastikleri babamlara bıraktım yaza görüşürüz dedim:D

Ankara şehir içinde 110 km civarı yaptım. Ortalama tüketim 7.2 oldu şehir içinde. İlginç bir şekilde yanakları daha sert olmasına rağmen Falken'ler, üzerlerindeki Dunlop Sport Maxx TT'ye göre daha konforlu ve sessiz geldi.

Dönüşte eşimle birlikte döndük. Bolu'ya kadar 110, Bolu sonrası 110-130, Gebze'den sonra da iyice sıkıldığımdan limitleri zorlayarak döndüm. Gördümkü limitler kolaylıkla zorlanabiliyor :D Ortalama 5.9 litre yaktı. Giderken 5.4 beni şaşırtmadı ama dönüşte +1 yolcu, kış lastikleri ve nispeten daha agresif bir sürüş ile 5.9 yakması sürpriz oldu.

Bu arada Bolu tüneli girişindeki tesisi (HIGHWAY Outlet) civardakiler bildiğiniz Avm olarak kullanıyorlar. Pazar akşamı yer bulamadık öyle diyeyim. İçerisi de curcunaydı. Ama yol üzerinde öyle bir tesis olması güzel tabi.

Araç 1600 km civarı oldu, daha çok erken ama herşeyiyle çok memnunum şu an.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Keyifle okudum Özkan... Allah kaza bela vermesin...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Biz resimli, detaylı bir inceleme beklerken Ankara seyahati analizleri geldi. Beğenmedim! Resimli ve daha fazla teknik analiz içeren bir inceleme yazısı bekliyoruz. Daha önce bizi alıştırdın yüksek standartlara şimdi öyle kolay kolay kurtulamazsın...

XL ve dar yanak lastiklerle herkesi uğraştırma bence, gerçekten zordur. O şartlarda taktırsan, bu sefer de salgı olabilirdi...

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Biz resimli, detaylı bir inceleme beklerken Ankara seyahati analizleri geldi. Beğenmedim! Resimli ve daha fazla teknik analiz içeren bir inceleme yazısı bekliyoruz. Daha önce bizi alıştırdın yüksek standartlara şimdi öyle kolay kolay kurtulamazsın...

XL ve dar yanak lastiklerle herkesi uğraştırma bence, gerçekten zordur. O şartlarda taktırsan, bu sefer de salgı olabilirdi...

Detaylı inceleme gelecek abi, haftasonu yağmur duracakmış, fotoları alayım yazayım:))

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Bu arada aracın ortalama hızını sıfırlayamadım iyi mi? Info'ya basınız 1.5 saniye diyor, yav info aşağı yukarı basılan bir tuş neresine basayım? Ben iki tarafa da bastım sıfırladığı falan yok bu info'nun?

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Dikkat ederseniz Info tuşunun ortasında bir çıkıntı var. Tam ortasına, evet tam oraya basacaksınız.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Beni de ilk anlarda şaşırtmıştı. Tam ortadaki şeridin üzerinde basınca tuş komple içeri doğru giriyor ve sıfırlama yapıyor.

Bu arada aracın ortalama hızını sıfırlayamadım iyi mi? Info'ya basınız 1.5 saniye diyor, yav info aşağı yukarı basılan bir tuş neresine basayım? Ben iki tarafa da bastım sıfırladığı falan yok bu info'nun?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Güzel bir yazı olmuş, rampalarda AT araçlarda hız sabitleme olayı sıkıntılı oluyormuş demek. Yakıt çok iyi, hele de benzin litresi şu sıralar 4,30 ları görmüşken bir harika o değerler. Limitleri zorlarken araç atik davranıyor mu, ya da bir başka şekkliyle sorayım yaklaşık kaç km ye kadar ayağının altında dolgun bir gaz pedalı hissediyorsun?

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Bülent, bu iyi birşey değil ama ben geçen sabah erken vakitte İstanbul yolunda zorladım biraz 150'ye kadar rahat geliyor eğer dolgunluk istersen :) sonrasında biraz daha yavaş yavaş hızlanıyor..2 battı çıktı ile birlikte son sürat 167 gördüm sonrasında zorlasam da ne olurdu bilmiyorum ama 167 gördüm diyebilirim..
Güzel bir yazı olmuş, rampalarda AT araçlarda hız sabitleme olayı sıkıntılı oluyormuş demek. Yakıt çok iyi, hele de benzin litresi şu sıralar 4,30 ları görmüşken bir harika o değerler. Limitleri zorlarken araç atik davranıyor mu, ya da bir başka şekkliyle sorayım yaklaşık kaç km ye kadar ayağının altında dolgun bir gaz pedalı hissediyorsun?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bülent, bu iyi birşey değil ama ben geçen sabah erken vakitte İstanbul yolunda zorladım biraz 150'ye kadar rahat geliyor eğer dolgunluk istersen :) sonrasında biraz daha yavaş yavaş hızlanıyor..2 battı çıktı ile birlikte son sürat 167 gördüm sonrasında zorlasam da ne olurdu bilmiyorum ama 167 gördüm diyebilirim..
150 den 170 lere ulaşması çok zaman alıyorsa tokatlanırım :D

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Valla o tuşun ortasının olduğunu yeni öğrendim iyi mi, Mustafa abi birde hani inceleme diyorsun, daha ortalama hızı sıfırlayamadık :D

Atiklik göreceli ama eski Mazda 3 otomatiklerle kıyaslanamayacak kadar atik. Alt devirler beklediğimden canlı, şöyle ki 6. viteste 50-60 arası hızlarda 1500 devirin altında kalıyor. Ne beklersiniz gaza dokununca bir yığılma biz naz. Oysa gaza dokunun çekin hemen o tepkiyi görüyorsunuz gayet canlı alt devirlerde. Doğası gereği üstlerde zaten canlı. Ama fiziksel bir de limiti var tabi aracın, 150'lerden sonra görüyorsunuz bunu, eğim de varsa yolda nazlanmaya başlıyor. Ama dediğim gibi o hızlara ulaşmasında hiç bir sıkıntı yok.

RX8 ile yokuş aşağı değil yukarı basardım milleti gıcık etmek için, artık o opsiyonumuz kalmadı mecburen yokuş aşağı basıyoruz :D

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Güzel bir inceleme videosu olmuş, beğendim bu yüzden paylaşmak istedim. Şimdiye kadar izlediğim, en iyi ve en öğretici test buydu. Özellikle teknik konularda güzel ve açıklayıcı bilgiler vermiş Halit bey.

http://youtu.be/lvwEOdbH5ms

Üst Alt